Latvijas valsts simtgade
Latvijai 100 - būtiskākie notikumi

Kā dzima Latvija - Latgales kongress
Vēsture 1 minūtē: Latgales kongress
Pirms Latvijas valsts Latvija bija ideja - kā kopīgs mērķis. Ap 1860. gadu, kad jauni latviešu studenti Tērbatā – jaunlatvieši – domāja, kā latviešu nākotni padarīt labāku, izpratne par to, kas ir Latvijas robežas, bija atšķirīgas.

Vairāk

Latvijas valsts izveidošanās

Kas un kāpēc jāzina
Kas un kāpēc jāzina par svarīgākajiem notikumiem pavadot 1918. gadu
1918. gads Latvijai kļuva par lielo pārmaiņu un meklējumu gadu. Tas sākās gluži vai apokaliptiskos apstākļos. Latvijas teritoriju bija sašķēlusi frontes līnija - vienā pusē (Kurzemē un Zemgalē) valdīja vācu okupācijas vara, bet otrā (Vidzemē un Latgalē) - lielinieki (vēlākie komunisti). Milzīgā Krievijas armija, tāpat kā transporta sistēma, bija neglābjami sabrukusi. Iedzīvotājiem abās frontes pusēs trūka pārtikas. Cerības uz Krievijas pirmā demokrātiski ievēlētā parlamenta (Satversmes sapulces) sanākšanu izgāzās - to jau pēc pirmās sēdes lielinieki ar latviešu strēlnieku piepalīdzēšanu padzina. Krievija grima arvien dziļākā haosā, pilsoņu karam kļūstot neizbēgamam.

Vairāk

Simtgades filmas

Vairāk

Vairāk

Latvijas gredzeni
Dokumentālais raidījumu cikls "Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi"

Vairāk

Latvijas stāsti Latvijas simtgadei

Vairāk

Latvijas dienasgrāmatas

Vairāk

Jaunākās Latvijas valsts simtgades ziņas
Aicina Kara muzejā atstāt liecības par savas dzimtas karavīriem
Latvijas Kara muzejā izveidots Latvijas armijas simtgadei veltīts albums. Tajā ikviens Latvijas iedzīvotājs var atstāt liecības par savas dzimtas karavīriem, sākot no Latvijas valsts izveidošanās līdz pat mūsdienām. Ikviens interesents aicināts uz muzeju atnest fotogrāfijas un aprakstīt savu radinieku gaitas.
Video blogs «Ko svinam?»: Valsts veselība
Aleksis Vilciņš grasās nodzīvot līdz 113 gadu vecumam, lai pieredzētu 100 krāsainas sirdis Medicīnas vēstures muzeja pagalmā par godu 100 Latvijas labākajiem ārstiem. Bet līdz tam viņš pēta, cik veseli esam un kā savu veselību svinam? Pēdējā video bloga "Ko svinam?" epizode - 14. - "Valsts veselība". 
Ielas no Klīversalas līdz Torņakalnam pārsteidz ar pārmaiņām
Raidījuma 15. jubilejas sezona bijusi bagāta: interesantas tikšanās un labas pārmaiņas gadiem ilgi neapciemotās ielās, jauni ceļojumi un pārsteidzoši atklājumi gan tepat Rīgā, gan Vidzemē un Latgalē. Vēlreiz paldies visiem, kas mums šajos gados uzticēja savus vērojumus, piedzīvojumus un pārdomas vairāk nekā 500 ielu garumā! Prieks, ka visi kopā, bet katrs no sava skatu punkta, izstāstām ielu un reizē arī Latvijas vēsturi. Jubilejas sezonā lielu daļu senāk veidoto raidījumu izdevās digitalizēt, un ceram šo darbu turpināt, lai katrs no jums “Ielas garumā” kartē portālā LSM.lv varētu atrast savu ielu.
LNSO direktore Indra Lūkina: Galvenais – lai būtu svētku sajūta
"Ikreiz, kad tuvojas Vecgada koncerti, mūs pārņem svētku sajūta – katrreiz gribas ko īpašu: karstas emocijas, spilgtus pārdzīvojumus, un vienmēr tas ir zināms izaicinājums – vai izdosies,” neslēpj Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) direktore Indra Lūkina. Šogad LNSO Vecgada koncertos valdīs franču šarms un itāļu temperaments, ko 28. decembrī tiešraidē varēs novērtēt arī LR3 "Klasika" klausītāji.
Tuvojas projekta «Katra diena simtgadē» filmēšanas noslēgums
Režisores Dzintras Gekas filmai “Katra diena simtgadē” rit pēdējās filmēšanas dienas. Filmēšanas komanda kopš 1. janvāra ik dienu filmējusi dažādus notikumus Rīgā un citviet Latvijā. Īsi filmas kadri rādīs gan ikvienam pazīstamas ikdienas ainas sabiedriskajā transportā, tirgū vai uz ielas, gan arī ļaus ielūkoties premjera darba dienā vai vilciena mašīnista kabīnē. Noslēdzot filmēšanu un redzot lielo materiāla apjomu, režisore pieļauj, ka filma taps četrās daļās.
Latvijas mazākās valsts iestādes direktore Aiva Rozenberga atstāj amatu
Vēl pirms Latvijas Institūta reorganizācijas tā direktore Aiva Rozenberga līdz ar gadumiju iecerējusi pamest šo iestādi, kur ir tikai četras štata vietas un kas ir mazākā no institūcijām. Rozenberga Latvijas Radio izteicās, ka turpmāk strādās kā Latvijas un Eiropas līmeņa eksperte stratēģiskas domāšanas un kultūras jomā, mūsu valsts tēlu veidojot kā par zaļu un inovatīvu zemi.
«Atslēgas». Latvijai 100 - Vai drīkst svinēt «nepareizi»?
Latvijas simtgadi svinam jau kuro gadu, bet svinības vēl tikai pusē. Toties emocijas – jau pāri malām. Starp prieku un mīlestību – arī naids un izsmiekls. Izrādās, kāds te nemāk svinēt. Un kāds mīl Latviju nepareizi. Bet varbūt pati Latvija nav pareizā?
Video blogs «Ko svinam?»: Valsts sakari
Kā Latvijas simtgadi svin dzelzceļi, lielceļi, mazceļi un citi ceļi starp cilvēkiem? Kāpēc visu laiku lielākais Latvijas karogs tika uzvilkts starp kājām un kas ir "'īsviļņu sacensības 80m diapazonā"? Alekša Vilciņa video bloga "Ko svinam?" 13. epizode "Valsts sakari". 
Video blogs «Ko svinam?»: Valsts drošība
Ko īsti nozīmē militārā parāde, un kā tas nākas, ka, vēloties mieru, mēs gatavojamies karam? Kādas simtgades dāvanas saņem tie cilvēki, kuri ikdienā rūpējas par mūsu drošību? Video blogā "Ko svinam" pēta Aleksis Vilciņš. 12. epizode.
Inese Kļava: Karavīru pāris un «2018. Latvijas hronika»
“Ir ūdens karavīri, zibens karavīri, ledus karavīri un īstie karavīri” – tā mums paskaidro puika Kadagas dārziņā, kuru apmeklē galvenokārt militārpersonu bērni. Šis stāsts būs par īstajiem karavīriem – Pēteri un Madaru Šastilovskiem.
Latvijā viesojas Dānijas kroņprincis un kroņprincese
Divu dienu vizītē Latvijā ieradies Dānijas kroņprincis Frederiks un kroņprincese Mērija. Vizīte tiks aizvadīta Latvijas simtgades noskaņās – Dānija Latvijai sagādājusi vairākas – arī paliekošas dāvanas. Kroņprincim Frederikam Latvija nav sveša zeme – viņš par Baltiju interesējies jau kopš studiju laikiem. 
Video blogs «Ko svinam?»: Valsts sports
Cilvēks bez izpratnes par sportu, Aleksis Vilciņš, šajā epizodē apskauž sporta fanus:  - Jūs varat ģērbties kā klauni, kliegt līdz aizsmakumam un jūs nesodīs par kārtības traucēšanu. Par to, kā Latvijas simtgadē svinam sportu, sērijas "Ko svinam?" 11. epizodē "Valsts sports".
«Skolas soma» dažviet dubulto kultūras iestāžu slodzi; trūkst naudas papildu darbiniekiem
Simtgades programmas iniciatīvu „Latvijas skolas soma”, kuras mērķis ir ļaut ikvienam skolēnam vismaz reizi semestrī piedzīvot kādu kultūras pasākumu, kultūras dzīves rīkotāji vērtē ļoti atzinīgi. Taču praksē parādījušās arī pirmās problēmas – daļa kultūras iestāžu netiek galā ar strauji pieaugušo pieprasījumu un norāda, ka ar „Skolas somai” atvēlēto naudu jaunām programmām un papildu darbiniekiem nepietiek.
Izskanējis Latvijas simtgadei veltīts koncerts «Baltijas ceļš»
Pirmdien uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves ar Latvijas simtgadei veltītu koncertu “Baltijas ceļš” uzstājās ukraiņu operdziedātāja Marija Maksakova, kura savulaik bijusi Maskavas Lielā teātra, Sanktpēterburgas Marijas teātra un Ukrainas Nacionālās operas soliste. 
«Aizliegtais paņēmiens»: Latvijas jaunās simtgades pirmais koncerts producēts bez konkursa
Pirmā jaunās simtgades koncerta “Mīlestības vārdā. 18+” kopējās autoratlīdzību summas pārsniegušas 57 tūkstošus eiro, un konkurss par šī koncerta producēšanu nav bijis rīkots. Mākslinieku izvēle un autoratlīdzību lielums bijis Jāņa Šipkēvica ziņā. Kultūras ministrijā informēja, ka koncerts apstiprināts svētku radošajā padomē, kurā līdz pasūtījuma iegūšanas brīdim vienīgais pārstāvētais mūziķis bijis pats Šipkēvics.
«LV TOP 100» dziesmas apkopotas grāmatā
Iznākusi nošu un dziesmu grāmata, kurā apkopotas visu laiku labākās Latvijas simt gadu dziesmas Latvijas iedzīvotāju balsojumā. Grāmatā iekļauti dziesmu vārdi, notis, kā arī nelieli apraksti par šīm dziesmām.
Latvijas jubilejas uguņošanas autors Kalvis Kalniņš: Simtgades sajūta paliks uz visu mūžu
Gaismas uzvedumu „Saules mūžs” klātienē vēroja apmēram 110 tūkstoši cilvēku, pie televizoriem – vēl pusmiljons. Daudziem tas kļuva par svētku kulmināciju, citi bija neizpratnē, kādēļ tik mirklīgam priekam jātērē teju 400 tūkstoši eiro. Uguņošanas dizaina autors bija Kalvis Kalniņš, kura komanda šā gada 18. novembrī pārraudzīja uguņošanu sešās Latvijas pilsētās.
Berlīnē prezentēs Latvijas skaistākās bērnu grāmatas
Šodien, 30. novembrī, Berlīnes kultūras centrā “ostPost” un bērnu starptautiskās literatūras grāmatnīcā “Mundo Azul” mazie lasītāji, viņu vecāki un citi interesenti tiks iepazīstināti ar starptautisku atzinību guvušo Latvijas bērnu literatūru, portālu "Lsm.lv" informēja Latvijas vēstniecības Vācijā pārstāvis Kaspars Adijāns.
Simtgades uguņošanas izmaksas izrādās par teju 100 000 eiro lielākas
18. novembra gaismas uzvedums “Saules mūžs” izmaksājis par teju 100 000 eiro vairāk, nekā vēstīts līdz šim. Izrādās, bez 285 tūkstošus eiro vērtā iepirkuma par projekta realizāciju bijuši vēl arī citi – mazāki iepirkumi, kas medijiem paslīdējuši garām nepamanīti. Rīgas dome pārmetumus par patieso izmaksu noklusēšanu noraida, uzsverot – neviens neesot jautājis.  
Latvija simtgadē saņem Rīgas attēlu no 800 kilometru augstuma
Eiropas Kosmosa aģentūra pirmdien Latvijai pasniedza dāvanu simtgadē - attēlu, kurā redzama Rīga no 800 kilometru augstuma. Attēls uzņemts ar vienu no satelītiem, kas riņķo ap zemi Eiropas Savienības „Copernikus” zemes novērošanas programmā.
Video blogs «Ko svinam?»: Valsts turība
Bez naudas nav nekādas valsts un nav nekādas svinēšanas. Aleksis Vilciņš video blogā pēta, kā Latvija svin savu bagātību un spēku: ar biznesa stendu, ar monētām, par kurām neko nevar nopirkt, mazītiņiem zelta stienīšiem un radošu ļaužu sanākšanu biznesa konferencēs. "Ko svinam?" 10.epizodē - "Valsts turība".