Latvijas valsts simtgade
Latvijai 100 - būtiskākie notikumi

Kā dzima Latvija - Latgales kongress
Par godu Latgales kongresa dienai Latgales skolās stundas notiek latgaliski
Sestdien, 27. aprīlī, pirmo reizi oficiāli tiek atzīmēta Latgales kongresa gadadiena. Par godu šim notikumam sestdien Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiek Latgales diena, bet pašā Latgalē visa mēneša garumā sabiedrībā zināmi cilvēki dodas uz Latgales skolām, lai novadītu mācību stundu latgaliešu valodā. Šāda iniciatīva notiek jau trešo gadu, tā tika ieviesta par godu Latgales kongresa simtajai gadadienai, kuru svinēja 2017. gadā.  

Vairāk

Latvijas valsts izveidošanās

Kas un kāpēc jāzina
Pastaiga pa 1919.gada Liepāju – kā pilsētnieki sagaidīja Pagaidu valdību
Tvaikonis “Saratov”, uz kura Kārļa Ulmaņa vadītā Latvijas Pagaidu valdība Liepājas priekšostā pavadīja divarpus mēnešus, 1919. gada 27. jūnijā atgriezās Liepājas ostā. Beidzās posms, kas pazīstams kā “Republika uz ūdens”. Rus.lsm.lv kopā ar vēsturnieku Juri Raķi devās pastaigā pa Liepāju – apskatīt, kur norisinājās mūsu valstij izšķirošo dienu notikumi.

Vairāk

Simtgades filmas

Vairāk

Vairāk

Latvijas gredzeni
Dokumentālais raidījumu cikls "Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi"

Vairāk

Latvijas stāsti Latvijas simtgadei

Vairāk

Latvijas dienasgrāmatas

Vairāk

Jaunākās Latvijas valsts simtgades ziņas
Liepājā aizvadīti Kurzemes Dziesmu svētki
Aizvadītajā nedēļas nogalē Liepāju pieskandināja Kurzemes Dziesmu svētki ar nosaukumu “Es esmu dzīvība”, pulcējot vairāk nekā divus tūkstošus dalībnieku. Ar šo pasākumu noslēdzās Latvijas simtgades pasākumu kopums “Kuģa “Saratov” sagaidīšanai Liepājā – 100”. Dziesmu svētkos izskanējušās melodijas veidoja vienotu stāstījumu par dažādiem laika posmiem mūsu valsts vēsturē.
Bēgšana no Rīgas 1944. gadā izspēlējama izlaušanās spēlē
Atzīmējot Pasaules bēgļu dienu, muzejs “Latvieši pasaulē” radījis inovatīvu pieeju – izstādi un izlaušanās spēli “Bēgļu gaitās”, kas ļauj iejusties bēgšanā no Rīgas 1944. gada oktobrī. Otrā pasaules kara laikā no Latvijas aizbraukušo iedzīvotāju pieredze var kalpot par nozīmīgu avotu, lai izprastu, ar kādiem izaicinājumiem ir nācies saskarties bēgļiem.
Izstādi «Latvijas gadsimts» gada laikā apmeklējuši 50 tūkstoši cilvēku
Gadu pēc muzeju kopizstādes „Latvijas gadsimts” atklāšanas to papildinājuši vairāki unikāli eksponāti – jaunas liecības par Latvijas valsts dibinātājiem un arī īpašs Latvijas karogs, kas valsts simtgades gaidās apceļojis latviešus 19 pasaules valstīs. Dienu pirms Latvijas Neatkarības atjaunošanas gadadienas karogs un novēlējumu grāmata nonāks „Latvijas gadsimta” ekspozīcijā.
«Kas manu tautu dara stipru» - skolēnu veltījums valsts simtgadei Latvijas Radioteātrī
Sagaidot Latvijas Valsts 100 gadi,  Latviešu valodas aģentūra izvēlējās  skolēnu radošo darbu konkursa tēmu  „ Kas manu tautu dara stipru”, lai mudinātu viņus meklēt domas un atziņas dziļākajos mūsu tautas un valsts esības slāņos. Skolēnu darbi ir apkopoti grāmatā un tagad 45 skolēnu sacerējumus varēs noklausīties arī Latvijas Radioteātra iestudējumā.
Latvijas valsts simtgadē šogad centrālie notikumi veltīti Brīvības cīņām un Baltijas ceļa trīsdesmitgadei
2019. gadā, godinot Latvijas valstiskumam nozīmīgus notikumus, valsts simtgades programmas kodolu veido norises, kas veltītas Brīvības cīņām un Latvijas armijas dibināšanai, nacionālo un vietējo institūciju aizsākumiem, kā arī unikālajai akcijai “Baltijas ceļš”. Par šī gada svētku programmas vērtībām izvēlētas varonība un drosme, aicinot līdzās dzīvības glābējiem un valsts brīvības sargiem īpaši godināt arī mūsdienu Latvijas varoņus – cilvēkus, kuri, nereti spītējot grūtībām, izvēlas savu darbu darīt ar lepnumu un degsmi.
«Latvijas skolas somas» atklāšanas pasākums «100 Latvijas stāsti 100 minūtēs» saņem pasaules atzinību
Aģentūras "Luka" komandas rīkotais Latvijas valsts simtgades programmas “Latvijas skolas soma” atklāšanas pasākums “100 Latvijas stāsti 100 minūtēs” pasaulē prestižajā konkursā "EventEx Award", kas tiek uzskatīts par pasākumu industrijas "Oskaru", ieguvis piecas godalgas, tai skaitā tiek atzīts par labāko pasākumu pasaulē kategorijā “Labākais koncerts”. Šis ir pirmais gads visa konkursa pastāvēšanas vēsturē, kad augstāko godalgu saņem Latvija, portālu "Lsm.lv" informēja aģentūras dibinātāja un producente Inese Lukaševska.
Vecajai Svētās Ģertrūdes baznīcai svin 150. jubileju
Sestdien, 2. martā, savas 150. jubilejas svinības uzsāks Rīgas Vecā Svētās Ģertrūdes baznīca, līdz pat jūlija nogalei piedāvājot ļoti bagātīgu notikumu programmu. Līdzās īpašiem svētku dievkalpojumiem izskanēs vairāk nekā desmit dažādi koncerti, pasākumi bērniem un zinātniskā konference. Svinības iekļaujas Latvijas simtgades programmā, jo Ģertrūdes baznīcas vēsture ir ļoti cieši savijusies ar Latvijas likteni. Vecās Ģertrūdes baznīcas draudze ir viena no aktīvākajām arī šobrīd.
Seriāla «Sarkanais mežs» veidotāji: Tā ir veču filma
Sestdien, 2. martā, pie Latvijas Televīzijas skatītājiem nonāks viens no pēdējo gadu nozīmīgākajiem un vērienīgākajiem televīzijas projektiem Latvijā – daudzsēriju filma “Sarkanais mežs”. Filmas veidotāji atzīst - tā ir veču filma, veču stāsts. 
FOTO: Ieskats daudzsēriju filmas «Sarkanais mežs» fotosesijas aizkadros 
Jau 2. martā pie Latvijas Televīzijas skatītājiem nonāks viens no pēdējo gadu nozīmīgākajiem un vērienīgākajiem televīzijas projektiem Latvijā – daudzsēriju filma “Sarkanais mežs”. Aizvadītajā nedēļā notika fotosesija, kurā Jēkabs Reinis, Agnese Cīrule, Jānis Vimba, Dainis Grūbe, Elīna Vaska un Jurijs Djakonovs vēlreiz iejutās savos tēlos. Savukārt 25. februārī kinoteātrī “Splendid Palace” notiks pirmo divu sēriju pirmizrāde, un seansā plkst. 19.00 būs iespēja satikt filmēšanas komandu un aktierus, informēja Latvijas Televīzijā.
Par daudzsēriju filmu «Sarkanais mežs»
Daudzsēriju filmas “Sarkanais mežs” notikumi risinās 1949. gadā, kad angļu izlūkdienests MI6 cenšas iegūt informāciju par situāciju Padomju Savienības okupētajā Baltijā. Vitolds (Jēkabs Reinis) kopā ar citiem latviešiem ikdienā strādā smagu darbu karjeros, bet viņa līgava Velta (Agnese Cīrule) ir medmāsa. Viņi sapņo doties uz ASV, krāj naudu, plāno kāzas un kārto nepieciešamos dokumentus, jo ASV rūpīgi atlasa emigrantus. Taču Vitolds izlemj piedalīties misijā dzimtenē, un cerība mainīt vēsturi maina viņa dzīvi.
Kuldīgā atceras Baltā un Sarkanā terora upurus
Latvijas Neatkarības karš pirms 100 gadiem bija sarežģīts laiks. Notika ne tikai militāra, bet arī politiska cīņa par nesen proklamēto Latviju. Vēsturē mazāk runāts par upuriem, kuri bojā gāja nevis kaujas laukā, bet ideoloģiskās pārliecības dēļ. Par upuriem krita gan vācbaltieši, gan lielinieku ideju atbalstītāji. Vēsturē šie notikumi nodēvēti par Sarkano un Balto teroru.     
Latvijas simtgades gadā vietējo filmu apmeklējums trīskāršojies
Aizvadītais gads ieies Latvijas kino vēsturē kā īpašs skatītāju intereses kāpinājums, ko veicināja gan Nacionālā kino centra (NKC) programma "Latvijas filmas Latvijas simtgadei", gan citas ļoti populāras pašmāju filmas ar saviem rekordiem. Kopumā Latvijas filmu "tirgus daļa", salīdzinot ar 2017. gadu, skatītāju skaita ziņā ir trīskāršojusies, informē NKC pārstāve Kristīne Matīsa.
Ziedotāju kūtruma dēļ piemiņas vērdiņus bez maksas saņēma tikai daļa Latvijas simtgadē dzimušo
Latvijas valsts simtgades gadā dzimušajiem bērniņiem katram savs sudraba vērdiņš – ar šādu ideju madoniete Inguna Roga-Saulīte nāca klajā 2017. gadā. Ar ziedotāju atbalstu izdevās finansēt vērdiņus visiem 2018. gada janvārī dzimušajiem mazuļiem. Taču izrādās – pārējos mēnešos pie piemiņas monētas var tikt, tikai to pērkot. Tas saistīts ar ziedotāju atsaucību, skaidro idejas autore.
«Minox», grīdassegu šūšanas ierīce un «mikro-velo» – izstādē apkopo starpkaru laika izgudrojumus
"Izgudrotāju tauta!" – tā gribas izsaukties, redzot vērienu, ar kādu starpkaru Latvijā tika pieteikti visdažādākie patenti. Laikā no 1920. līdz 1940.gadam Patentu valde izsniedza teju 3000 patentu, un to vidū bija gan vēlāk izcilu slavu un komerciālu veiksmi iemantojuši izgudrojumi, gan amizanti un pat komiski centieni izkrāšņot ikdienas dzīvi. Ceļojošā izstāde par Latvijas izgudrotāju spilgtākajiem patentiem nupat atklāta Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskajā bibliotēkā.
Botāniskajā dārzā skatāmi 100 deči – veltījums Latvijas simtgadei
Meklējot jaunas tekstilšķiedras, māksliniece un skolotāja Annele Slišāne divu gadu laikā īstenojusi unikālu projektu "100 deči". Neparastie dekori, kas darināti gan no neapstrādātiem augiem, gan otrreiz izmantotiem materiāliem, jau priecējuši skatītājus mākslinieces dzimtajā Latgalē un Vidzemē, bet tagad tie par dabas vērtībām stāstīs Nacionālā Botāniskā dārza oranžērijas apmeklētājiem.
Meklē talantus jauniešu simtgades orķestrim
Ar saviem iemīļotajiem mūzikas instrumentiem rokās un milzīgu satraukumu Latvijas jaunie mūziķi piedalās atlases konkursā Latvijas simtgades jauniešu orķestrim. Izveidots pērn, šogad orķestris meklē jaunus talantus, lai vasarā priecētu klausītājus izcilā koncertā kopā ar pasaulslavenām Latvijas akadēmiskās mūzikas zvaigznēm.  
Iznāk «Latvijas baleta un dejas enciklopēdija»
Latvijas simtgades jubileja turpina atbalsoties tai veltītos īpašos grāmatu izdevumos, kas apkopo un saglabā mūsu valsts pastāvēšanas laikā radītās kultūras vērtības. Trešdien, 23. janvārī, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā notiks "Latvijas baleta un dejas enciklopēdijas" atvēršanas svētki. Šī grāmata aptver informāciju par Latvijas pašreizējo daudzveidīgo dejas saimi tās krāšņumā un dažādībā.
Ogrē atklāj izstādi «Simts vientulības gadu»
Ogres vēstures un mākslas muzejā atklāta kaibaliešu Edgara un Lienas Mucenieku izstāde “Simts vientulības gadu”. Caur performanci, video un instalācijām tā stāsta, kas notiek cilvēka dvēselē un arī Latvijā. Izstāde ir veltījums Latvijas un arī mākslinieku ģimenes radošajai simtgadei. 
Kara muzejā atklās Latvijā lielāko Neatkarības karam veltīto ekspozīciju
Latvijas Kara muzejā piektdien, 11. janvārī, atklās Neatkarības karam veltītu ekspozīciju "Latvijas valsts izveidošana un Neatkarības karš. 1918–1920". Tā ir Latvijā lielākā Neatkarības karam veltītā ekspozīcija un nozīmīgākais muzeja valsts simtgades projekts, informē muzeja pārstāvis Mārtiņš Mitenbergs.
Aicina Kara muzejā atstāt liecības par savas dzimtas karavīriem
Latvijas Kara muzejā izveidots Latvijas armijas simtgadei veltīts albums. Tajā ikviens Latvijas iedzīvotājs var atstāt liecības par savas dzimtas karavīriem, sākot no Latvijas valsts izveidošanās līdz pat mūsdienām. Ikviens interesents aicināts uz muzeju atnest fotogrāfijas un aprakstīt savu radinieku gaitas.