Latvijas valsts simtgade
Latvijai 100 - būtiskākie notikumi

Kā dzima Latvija - Latgales kongress
Saeimā atzīmē Latgales kongresa dienu
Tas bija jāvārds straujākai saimnieciskai izaugsmei, kultūras un valodas attīstībai, bet pats svarīgākais – tas bija jāvārds vienotai Latvijai. Pirms 103 gadiem – 1917. gadā 26. un 27. aprīlī – notikušais Latgales latviešu kongress bija viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai pēc gada varētu tikt proklamēta neatkarīga Latvijas valsts. Šodien tiek atzīmēta Latgales kongresa diena un Saeimā notika Latgales apakškomisijas svinīga sēde.

Vairāk

Latvijas valsts izveidošanās

Kas un kāpēc jāzina
Pastaiga pa 1919.gada Liepāju – kā pilsētnieki sagaidīja Pagaidu valdību
Tvaikonis “Saratov”, uz kura Kārļa Ulmaņa vadītā Latvijas Pagaidu valdība Liepājas priekšostā pavadīja divarpus mēnešus, 1919. gada 27. jūnijā atgriezās Liepājas ostā. Beidzās posms, kas pazīstams kā “Republika uz ūdens”. Rus.lsm.lv kopā ar vēsturnieku Juri Raķi devās pastaigā pa Liepāju – apskatīt, kur norisinājās mūsu valstij izšķirošo dienu notikumi.

Vairāk

Simtgades filmas

Vairāk

Vairāk

Latvijas gredzeni
Dokumentālais raidījumu cikls "Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi"

Vairāk

Latvijas stāsti Latvijas simtgadei

Vairāk

Latvijas dienasgrāmatas

Vairāk

Jaunākās Latvijas valsts simtgades ziņas
Ceļojošā simtgades izstāde «100 grāmatas bērniem» apskatāma Ventspilī
Pārventas bibliotēkā Ventspilī līdz jūnija beigām apskatāma ceļojošā izstāde “100 grāmatas bērniem”. Tas ir Rīgas Centrālās bibliotēkas veltījums Latvijas simtgadē - kolekcija, kurā aplūkojamas grāmatas, kas izdotas mūsu valsts pastāvēšanas simt gados – katrā gadā izvēlēta viena grāmata. Izlasē ir arī ventspilnieka Herberta Dorbes grāmata, paziņojumā presei informē  muzeja pārstāvji.
Vai mīlestību var uzfilmēt? Saruna par dokumentālo filmu «Katra diena simtgadē»
Leģenda par Rīgas poētiskā kino skolu ir dzīva kino vēstures grāmatās un vecās latviešu dokumentālās filmās. Laiks ir kļuvis daudz dinamiskāks, un režisoru sapņi uz ekrāna izskatās savādāk. Tāpēc pārsteidza ne tikai režisores Dzintras Gekas un operatora Viktora Grībermana apņemšanās uzfilmēt 2018. gada katru dienu, bet arī stils, kādā viņi to bija nolēmuši rādīt uz ekrāna. Filmas “Katra diena simtgade. Gadalaiki” veidotāji bija izvēlējušies veidot savu stāstu vizuāli tēlaini, kas ir saprotami, atpazīstami un aizkustinoši katram latvietim un arī nelatvietim.
Kā izlietos Latvijas simtgades programmā atlikušos 9 miljonus eiro?
Līdz Latvijas simtgades programmas beigām, kas ir nākamgad, atlikuši 9 miljoni eiro. Plānots turpināt vairākus iesāktos projektus, taps arī nozīmīgi jaundarbi. Kaut ekspertu viedokļi atšķiras, programmas veidotāji vērtē, ka jau paveikts daudz ceļā uz simtgades mērķu sasniegšanu, un sola, ka veiksmīgi iesāktās programmas turpināsies arī pēc simtgades beigām.
LTV būs skatāmi Latgales atbrīvošanas simtgades pasākumi un dokumentālā filma
Ar lielu poļu spēku atbalstu Latvijas karaspēkam pirms 100 gadiem cīņās par Latgales atbrīvošanu izdevās pārvarēt padomju armijas pretspēku. Tam par godu tapusi dokumentāla filma, bet otrdien, 21. janvārī, Rēzeknē notiks Neatkarības kara simtgades pasākumi, un tos tiešraidē varēs vērot sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un LTV1 Ziņu speciālizlaidumā.
Kultūras budžets pēc simtgades svinībām: vai sākušās paģiras?
Gatavošanās Latvijas simtgadei deva pamatīgu uzrāvienu Latvijas kultūras dzīvei – papildu miljoni Latvijas filmām un literatūras eksportam, pirmoreiz nauda Nacionālajai enciklopēdijai un “Latvijas skolas somas” projektam, jauns Baltijas kultūras fonds, plaša publiskās diplomātijas programma. Pagājis gads kopš simtgades svinībām, un svētkiem piešķirtā nauda iet uz beigām. Katra no programmām pa savam cīnās par nākotnes garantijām.
VIDEO: Latvijas valsts simtgades programmas forums
Šī gada Latvijas valsts simtgades programmas forums ir veltīts Latvijas valsts simtgades programmas pirmā posma rezultātiem 2015.–2018. gadā. Savā pieredzē un simtgades programmu pēctecībā dalīsies kolēģi no Lietuvas un Igaunijas. Tāpat tiks pārrunāti Latvijas valsts simtgades programmas 2020. gada centrālie notikumi. Forumam 11. decembrī bija iespēja sekot līdzi LSM.lv tiešraidē. 
Latvijas Universitātē atklāta ceļojošā izstāde «Latvijas kultūras alfabēts»
Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Dabas mājā atklāta audiovizuāla instalācija “Latvijas kultūras alfabēts”. Tā tapusi, atzīmējot Latvijas nacionālo kultūras, izglītības un zinātnes institūciju simto gadadienu, kas iekļauta UNESCO svinamo gadadienu sarakstā. Līdz ar instalāciju – skolas soliem, kādi bija raksturīgi gadsimta sākuma izglītības iestādēs – atklāta arī grāmata, kurā stāstīts par nozīmīgākajiem sasniegumiem un personībām kultūrā un zinātnē.
Sarunas par mākslu olīvkoku pavēnī. LMA izstādes «Academia» recenzija
Viens no Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) notikumiem savas simtgades svinību ietvaros ir vērienīga studentu izstāde “Academia” visās izstāžu zāles "Arsenāls" ekspozīciju telpās. Nosaukums uzsver vizuālās mākslas augstskolas saknes Eiropas kultūras šūpulī senajā Grieķijā un piedāvā mūsdienīgu risinājumu. Izstāde apskatāma līdz 17. novembrim.
Latvijas Universitāte svin 100. dzimšanas dienu
Ar plašu pasākumu programmu Latvijas Universitāte (LU) jau piektdien, 27. septembrī, sāk svinēt tās 100. dzimšanas dienu. Īstā universitātes dibināšanas diena pienāks vien sestdien, 28. septembrī. LU vēsture ir raiba. Piektdien no vairākiem studentiem un absolventiem kā novēlējums nākamajiem 100 gadiem izskanēja tieši vārds "saliedētība".
Mākslas akadēmijas biennālē runā par nākotni un rada tai
Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades notikumu ietvaros atklāta vērienīga Jaunās mākslas biennāle “Mākslas nākotne/Nākotnes zīmes”. Izstāde akadēmijas lielajā aulā notiek no 9. līdz 14. septembrim. Tā uzrāda dažādus mākslas nākotnes attīstības pieturas punktus visdažādākos medijos, visvairāk digitālajā jauno tehnoloģiju vidē.
Latvijas Radio dāvina enciklopēdijas «Latvija» šķirkļu audio versijas LNB simtgadē
Latvijas Radio Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB) simtgadē dāvina 1000 minūtes Nacionālās enciklopēdijas „Latvija” šķirkļu audioierakstu, lai papildinātu vērtīgo bibliotēkas krājumu un ļautu enciklopēdijas zinības lietot arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem un citām lasīšanas grūtībām. Kultūras, komunikācijas un sporta sadaļu šķirkļus brīvprātīgi ierunājuši 35 radio programmu vadītāji un darbinieki.
Možs gars arī 100 gadu vecumā. Latvijas valsts vienaudži pulcējas salidojumā
Sestdien, 24.augustā, Rīgā, VEF kultūras pilī, norisinājās Latvijas valsts vienaudžu salidojums. Šis ir jau trešais simtgadnieku salidojums. Tā ir pilsoniska iniciatīva, kopā būšanas iespēja valsts vienaudžiem un iespēja iziet sabiedrībā no savas pilsētas vai novada, satikt valsts augstākās amatpersonas, noklausīties koncertu, kā arī sajust gādību un cieņu. Šoreiz kopā salidoja 19 cilvēki, kas pārkāpuši simts gadu slieksni, un daudzi, kas ir ļoti tuvu tam.
«LNSO vasarnīcas» rīkotāji: «Gorā» sirdis atvērās pat tiem, kuriem bija skepse
No 23. līdz 25.augustam Latgales vēstniecībā "Gors" norisināsies jau piektais mūzikas festivāls ģimenei un draugiem "LNSO vasarnīca", kas Rēzeknē notiks jau otro gadu pēc kārtas. Bet pirmo reizi festivāla ietvaros tiek rīkotas jauno komponistu meistarklases, kuru rezultātu varēsim baudīt festivāla atklāšanas koncertā "Jānis Ivanovs un jaunie". Kā intervijā Latvijas Radio 3 – Klasika atklāj Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) direktore Indra Lūkina, pērn "LNSO vasarnīca" tika tik sirsnīgi uzņemta "Gorā", ka sirdis atvērušās pat skeptiķiem.
Ar lāpām rokās dodas apskriet Latvijas valsts robežu
Šis ir simtgades gads vairākiem valsts aizsardzības dienestiem, bez kuriem neatkarīga Latvija nevarētu pastāvēt. Tāda ir arī Valsts robežsardze, kura savu simtgadi ar dažādiem pasākumiem atzīmē visu gadu. Pirmdien, 19. augustā, robežsargi un citi iekšlietu dienesta darbinieki devās skrējienā apkārt valsts robežai, rokās turot iedegtu lāpu, kas simbolizē mūžīgo uguni un kritušo piemiņu.
Latvijas armijas Kara flotei - 100 
Savus dibināšanas svētkus sāk atzīmēt tie, kuri sargā Latvijas gandrīz 500 kilometru garo jūras robežu. Ar militāro kuģu parādi piektdien atklāja Latvijas armijas Kara flotes simtgades  svinības.