Latvijas valsts simtgade
Latvijai 100 - būtiskākie notikumi

Simtgades filmas

Vairāk

Kā dzima Latvija - Latgales kongress

Vairāk

Vairāk

Dokumentālais raidījumu cikls "Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi"

Vairāk

Latvijas valsts izveidošanās

«Latvijas Goda aplis» aicina uz Daugavpils novada dienām un Rīgas ielas svētkiem
“Latvijas Goda aplis” ir valsts simtgades svinēšanas festivāls, kas apceļo un godina Latvijas novadus. 22. septembrī tas ciemosies Daugavpilī, kur norisināsies ikgadējie novada un arī Rīgas ielas svētki. “Latvijas Goda aplis” tajos piedāvās aplūkot krāšņu ūdens ekrāna videoprojekciju “Saules gada rits”, ieklausīties koncertos dažādām mūzikas gaumēm, apmeklēt deju kopu uzstāšanos un izstādes, un vēl daudz ko citu.
Pagaidām nebūvēs diskutablo «Laika priekškaru» Nacionālā teātra ozolu alejā
Rīgas domes Īpašuma departaments pieņēmis lēmumu pagaidām tomēr neizbūvēt plaši apspriesto objektu "Laika priekškars" Latvijas Nacionālā teātra ozolu alejā. Departaments septembra sākumā izsludināja iepirkumu par teritorijas labiekārtošanu pie teātra, kas nepieciešama, lai nodrošinātu objekta izbūvi. Iepirkumā pieteicās viens pretendents, taču viņa kandidatūra netika atbalstīta kvalifikācijas trūkuma dēļ.
Lauma Skride par pianista likteni: Jābūt talantam, veiksmei un ārprātīgai darba gribai
Latviešu pianiste Lauma Skride ikdienu vada starp Vāciju un Turciju. Viņas kalendārs saplānots līdz 2020. gadam. Tikko ar vācu čellistu Danielu Milleru Šotu nospēlējusi koncertu festivāla "Čello Cēsis" atklāšanā, nu viņai aktuāli kamermūzikas koncerti citviet Eiropā. Ar īpašām sirds trīsām māksliniece gaida 14. novembri, kad Vigmora zālē Londonā tiks svinēta Latvijas simtgade, un ar vēl lielākām – saspēli ar Andri Nelsonu un viņa vadīto Leipcigas "Gewandhaus" simfonisko orķestri nākamruden. Bet līdz tam –  koncerti kopā ar vijolnieci Annu Sofiju Muteri, māsu Baibu Skridi un "Skride Quartet" koncerttūres Austrālijā un Amerikā.
Izstādē «Latvijas gadsimts» valsts vēstures izzināšanai izveidots ceļvedis bērniem
Vērienīgās Latvijas simtgadei veltītās 68 muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts” izziņas materiālus papildina ceļvedis bērniem. Tas domāts jaunāko klašu skolēniem, un tā saturs veidots atbilstoši šīs vecuma grupas uztverei. Ar ceļveža palīdzību bērni var pilnvērtīgāk apskatīt izstādi kopā ar pieaugušajiem, un, sekojot skolas burtnīcas izmēra grāmatiņas “Soli pa solim” ieteikumiem, mērot Latvijas vēstures ceļu no 1918. gada līdz mūsdienām. Var to iet lieliem soļiem vai maziem solīšiem, lasot stāstus, uzzinot interesantus faktus un risinot uzdevumus, var turpat muzejā uzvilkt mastā Latvijas karogu!
2018. Latvijas hronika. Bruno, «Pūt, vējiņi» un saviļņojums Parīzē
Kad nokļuvu Orsē muzejā Parīzē un ieraudzīju pilnu zāli dažādu eksotisku valstu pārstāvjus aplūkojam mūsu mākslinieku gleznas, es stāvēju zālē un vēroju, kā izstādes apmeklētāji, visticamāk, pirmo reizi mūžā satiekas ar baltiešu mākslu, klausās audiogidu stāstījumu, pēta un diskutē. Atzīšos, ka mākslas izstādēs es diezgan reti piedzīvoju spēcīgu emocionālu aizkustinājumu, atceros satraucošu momentu, kā 16 gadu vecumā Minhenes Pinakotēkā redzēju van Goga "Saulespuķes" un raudāju no laimes, bet tie droši vien bija trakojošie hormoni.
Aleju pie Nacionālā teātra varētu nodēvēt par Simtgades aleju
Pēdējā pusgada laikā daudz apspriestā ozolu aleja starp Nacionālo teātri un pilsētas kanālu varētu oficiāli iegūt Simtgades alejas nosaukumu. Ar šādu priekšlikumu klajā nākusi Rīgas būvvalde, kas plāno jauno nosaukumu iekļaut arī adresācijas sistēmā un, iespējams, mainīt, piemēram, Nacionālā teātra adresi no Kronvalda bulvāra uz Simtgades aleju.
FOTO: Rīgā plaši apmeklēts simtgades pasākums «Lauki ienāk pilsētā»
Pēc piecu gadu pauzes ar Latvijas simtgades saukli sestdien Rīgā notiek pasākums «Lauki ienāk pilsētā». Diena sākusies ar lauksaimniecības tehnikas braucienu uz 11. novembra krastmalu, demonstrējot tehnikas attīstību pēdējo simt gadu laikā. Jau pirmspusdienā krastmalā bija vērojami tūkstošiem apmeklētāju, un šo dienu vēlēšanu gaisotnē ar cildinošām uzrunām izmanto arī politiķi.
Karte: Brīvības ielas Latvijā - dinamiskas un vēstures notikumiem bagātas
Latvijas galvenā Brīvības iela plešas galvaspilsētā. Tomēr bez tās valstī ir vēl vairāk nekā 60 apdzīvotas vietas ar savām, unikālām brīvības vārdu nesošām ielām un ieliņām. Katrai no tām savs stāsts un sava vēsture. Dažas no tām ir gandrīz tikpat vecas vai pat vecākas par pašu Latviju. Latvijas simtgadi gaidot, Latvijas Radio žurnālisti apmeklēja Brīvības ielas Latvijā, atklājot to vēsturi, iedzīvotājus un reģionam raksturīgās īpatnības. Brīvības ielu atrašanās vietas un saites uz plašākiem aprakstiem atrodamas attēlā redzamajā kartē. 
Ieskaties «Latvijas skolas somas» darbnīcās un atklāšanas koncertā
"Arēnā Rīga" norisinājās vērienīgs pasākums, veltīts Latvijas valsts simtgades iniciatīvas “Latvijas skolas soma” atklāšanai. Atklāšanas pasākumu noslēdza koncerts “100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”, kurā uzstājās Raimonds Pauls, Justs, ''DaGamba'', Edavārdi un daudzi citi mūziķi.
Izstādē par Latvijas valdībām simt gados pulcējas ekspremjeri
Simtgadi šogad svin ne tikai Latvijas valsts, bet arī tās valdība. Un par godu tam Ministru kabineta ēkā atklāta izstāde par Latvijas valdībām simt gados – to vēsturi un svarīgākajiem lēmumiem. Izstādes atklāšana pulcēja arī gandrīz visus atjaunotās Latvijas premjerus. Un viņiem ir savs redzējums, ko premjera krēslā darītu šodien un kā organizētu valdības darbu.
Skaidra doma, tīrs vēstījums: Latvija Londonas Dizaina biennālē
Šodien Londonā atklāj otro Londonas Dizaina biennāli (London Design Biennale, LDB), kas ir pilsētas Dizaina festivāla viens no centrālajiem notikumiem un kurā Latviju pārstāv ekspozīcija “Matter to Matter”. Tās autors ir jaunais dizainers Artūrs Analts no dizaina studijas "Variant Studio". Latvija šajā vērienīgajā dizaina nozares forumā piedalās pirmo reizi.
Latvija un Lietuva simtgadē dāvina abu valstu opernamu apmaiņas viesizrādes
No 3. līdz 7. oktobrim Rīgā un Viļņā norisināsies Latvijas Nacionālās operas un baleta un Lietuvas Nacionālā operas un baleta teātra apmaiņas viesizrādes, kas noslēgs unikālo, vērienīgo visu triju Baltijas valstu simtgadei veltīto apmaiņas viesizrāžu programmu. Viesizrādes notiek Latvijas un Lietuvas valstu simtgades svinību ietvaros.
Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvos jauniestudējums «Liepāja - Latvijas galvaspilsēta»
Liepājas teātrī 8. septembrī pirmizrādi piedzīvos 112. sezonas pirmais jauniestudējums “Liepāja - Latvijas galvaspilsēta”. Izrādi, kurai par pamatu ņemta dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces īpaši Liepājas teātrim radītā luga, veido režisors Valters Sīlis, kurš par vēsturiski nozīmīgām tēmām runājis vairākos savos iestudējumos. Iestudējums top Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.
Izstādē «Latviešu žurnāli 100 gados» – arī dzeltenie un erotiskie izdevumi
Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā jeb Misiņa bibliotēkā atklāta Latvijas valsts simtgadei veltīta izstāde "Latviešu žurnāli 100 gados". Tā uzskatāmi ļauj izsekot Latvijas vēsturei un daudzveidīgajai latviešu valodā izdoto žurnālu tematikai. Kā teic ekspozīcijas veidotāji, izstādē aplūkojamo žurnālu saturs apliecina – pirms 100 gadiem Latvijā lasītājus interesēja tās pašas tēmas, kas mūsdienās.
Cer, ka diskutablais simtgades alejas projekts mainīs pilsētas attieksmi pret koku veselību
Pretrunīgais sabiedrības vērtējums nav apturējis Rīgas domes iecerēto simtgades aleju pie Latvijas Nacionālā teātra, ko sākotnēji cerēja izveidot līdz 4.maijam. Konkursā uzvarējušā dizaina biroja „H2E” piedāvātais vides objekts „Laika priekškars” pašlaik ir ražošanas procesā, un dome cer, ka to izdosies atklāt tieši Latvijas simtajā dzimšanas dienā. Ar pašreizējo risinājumu ir mierā arī arboristi, kas sākotnēji cēla trauksmi par iespējamo kaitējumu koku saknēm.
Deju uzveduma «No zobena saule lēca» liktenis – skaists un neparasts
Skaists un neparasts izvērties Uģa Brikmaņa un Agra Daņiļeviča veidotā deju uzveduma "No zobena saule lēca" liktenis. Pirms deviņiem gadiem to iestudēja par godu tautas deju ansambļa "Katvari" 90.jubilejai un izrādīja Limbažu kultūras namā. Gan dejotājiem, gan skatītājiem tas tik ļoti iepatikās, ka jau gadu vēlāk tas pārtapa vērienīgā lielformāta uzvedumā un bija skatāms Rīgā. Arī pēc tam iestudējums piedzīvoja vairākus atkārtojumus, un nu par godu Latvijas simtgadei atkal atgriežas. Četras "No zobena saule lēca" izrādes varēs noskatīties brīvā dabā – jūras krastā Vecāķu pludmalē.