Latvijas valsts simtgade
Latvijai 100 - būtiskākie notikumi

Kā dzima Latvija - Latgales kongress
Eksperti: Latgalē vajag kvalitatīvus medijus latviski un krieviski
Kā pierobežas pašvaldībās un pilsētās ar etniski daudznacionālu sastāvu stiprināt piederības sajūtu Latvijai, Eiropas Savienībai, tās informatīvajai, ekonomiskajai telpai – tie ir daži no jautājumiem, uz kuriem Rēzeknē notiekošajā Latgales kongresā mēģina rast atbildes eksperti un vietējie aktīvisti. Viena no diskusijām veltīta arī plašsaziņas līdzekļiem – kā uzrunāt Latgales mazākumtautību pārstāvjus.

Vairāk

Latvijas valsts izveidošanās

Kas un kāpēc jāzina
Kas un kāpēc jāzina par Latvijas Tautas padomes dibināšanu
1918. gada 17. novembra vakarā Rīgas Latviešu amatnieku biedrības krājaizdevu kases telpās Suvorova (tagad Krišjāņa Barona) ielā astoņas Latvijas politiskās partijas vienojās par Latvijas Tautas padomes (LTP) izveidošanu. LTP 18. novembrī pasludināja Latvijas neatkarību un kļuva par Latvijas Republikas pirmo likumdevēju. Līdz Latvijas Satversmes sapulces sanākšanai 1920. gada maijā LTP aizvadīja astoņas sesijas un noturēja 57 kopsēdes.

Vairāk

Simtgades filmas

Vairāk

Dziesmu un deju svētki 2018

Vairāk

Latvijas gredzeni
Dokumentālais raidījumu cikls "Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi"

Vairāk

Latvijas stāsti Latvijas simtgadei

Vairāk

Latvijas dienasgrāmatas

Vairāk

Jaunākās Latvijas valsts simtgades ziņas
Politiski represētā Doroņina-Lasmane: Mums nekā netrūkst un mēs esam bagāti
Latvijas iedzīvotājiem nekā netrūkst un mēs esam bagāti, intervijā Latvijas Televīzijai sacīja politiski represētā Lidija Doroņina-Lasmane. Kas ir tas spēks, kas palīdz palīdz tad, kad šķiet - ka spēka vairs nav? Kā izturēt, kad šķiet, ka viss ir pret tevi? Un – tik un tā spēt ziedot savu dzīvi valsts labā? Par to stāstīja Doroņina-Lasmane.
Latvijas simboli: Brīvības piemineklis
42 metrus augsts, granītā, travertīnā, varā un zeltā veidots. Ar 13 skulptūru grupām, simboliski starp veco un jauno Rīgu stāvošs un ar skatienu uz rietumiem. Daudz sarežģītāks un tēliem bagātāks nekā liekas pirmajā mirklī – tāds ir mūsu Brīvības piemineklis.
VIDEO: Saeimas svinīgā sēde Nacionālajā teātrī
Par godu Latvijas Republikas proklamēšanas simtajai gadadienai Saeima svētdien, 18.novembrī sanāk uz svinīgo sēdi Latvijas Nacionālajā teātrī – vietā, kur pirms simt gadiem dibināta Latvijas valsts.
Mūrniece: Latvijas neatkarība ir neticams notikums (papildināts)
Pasaules vēsturē ir grūti atrast precedentu, ka tauta, kas tik ilgi ir bijusi okupēta, spēj pacelties no pelniem un atjaunoties, tādējādi Latvijas neatkarība ir brīnums un neticams notikums, valsts neatkarības simtgadei veltītajā svinīgajā Saeimas sēdē, teica 13. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība (NA)).
VIDEO: Lietuvas iedzīvotāju apsveikumi Latvijai
Attīstīt savu valsti, būt laimīgiem un neaizmirst, ka blakus ir Lietuva – ko Viļņas ielās sastaptie Lietuvas iedzīvotāji novēl Latvijai valsts 100 gadu jubilejā.
Ingrīda Meierovica: Mums jāapzinās, ka mēs dzīvojam brīnišķīgā vietā
Daži izcili cilvēki dažos izšķirīgos brīžos Latvijas labā ir spējuši paveikt ko tādu, par ko tos pieminēs, kamēr vien pastāvēs Latvija un latvieši. Tāds bija arī Zigfrīds Anna Meierovics. Viņa vedekla Ingrīda Meierovica uzsver, ka šodienas Latvijas cilvēkiem ir būtiski, ka mēs varam dzīvot vienā brīvā valstī, runāt savā valodā, izšķirt savu likteni. Un cilvēkiem jāapzinās, ka mēs dzīvojam brīnišķīgā vietā.
Ulmanis: Nākamajā simtgadē Latvijai drošāk jārunā ar visu pasauli
Nākamajā simtgadē Latvijai skaļāk un drošāk jārunā par lietām, kas interesē ne tikai Latviju, bet arī visu pasauli, uzskata pirmais pēckara Valsts prezidents Guntis Ulmanis. Valsts atjaunošana pēc padomju okupācijas nozīmēja arī prezidenta instititūcijas atjaunošanu. Ulmanis sarunā ar Latvijas Televīziju atminas pirmās izjūtas amatā un runā par galvenajiem savas prezidentūras darbiem.
Kā izskatās galds pie kura tika pasludināta Latvijas valsts?
Daudziem ir savas ģimenes leģendas par īpašām lietām, kas izdzīvojušas daudzus gadu desmitus un slēptas no svešām acīm. Mums visiem kopā tāda lieta ir kāds it kā vienkāršs galds, pie kura vairāk nekā 90 gadus studenti un profesori – Latvijas mākslas pasaules grandi zīmējuši. Tas ir galds, pie kura tika pasludināta Latvijas valsts.
Kādas atmiņas par Latvijas dibinātājiem glabā viņu pēcteči. Četri stāsti
Latvijas simtajā dzimšanas dienā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) laidis klajā eseju krājumu, kurā pirmo reizi apkopotas visu 39 Latvijas valsts dibinātāju biogrāfijas. Bet cik daudz ir zināms par šo dibinātāju pēctečiem? Kur pasaulē ir aizveduši viņu ceļi un cik daudzas dzimtas joprojām glabā stāstus par senčiem, kuri dibināja Latvijas valsti? Tam šogad ar īstu detektīva aizrautību savu laiku veltīja LNVM vēsturnieks Arnis Strazdiņš.
VIDEO: Raimonda Paula patriotisko dziesmu tops
Kad maestro Raimonds Pauls rakstīja dziesmas par mīlestību pret tēvzemi, bija citi laiki, cita politiskā iekārta. Taču šīs dziesmas ir pāri laikam. Tās dziedāja tad, kad Latvija bija okupēta un tās dzied arī tagad, dziesmās katram ieliekot daļu sevis. Raimonds Pauls vislabāk jūtas dzimtenē un te arī svinēs Latvijas jubileju. Viņam ir paša sastādīto patriotisko dziesmu tops.
Cukuru ģimene simtgades svētkus aizvada ārpus Latvijas
Fiziski ārzemēs, bet ar sirdi Latvijā. Daudzviet ārzemēs jau sākušās simtgades svinības. Ne tikai lielos pasākumos, bet arī ģimenēs. Anglijā dzīvojošā Cukuru ģimene svētkus šoreiz aizvada ārpus Latvijas.
Miķelis Valters. Latviešu Forests Gamps
Pirmais cilvēks, kas jebkad ierunājies par Latvijas neatkarību, bija Miķelis Valters. Jau 1903.gadā – vēl pirms 1905.gada revolūcijas, kas parādīja, ka latvieši ir spējīgi uz kopīgu rīcību un iekustināja nacionālo pašapziņu.
Latvijas simtgadi svin vismaz 37 pasaules valstīs
Latvijas Republikas proklamēšanas simtajai gadadienai veltīti sarīkojumi latviešu kopienās notiek vismaz 37 valstīs un 75 pilsētās, kopā sanākot aptuveni 100 svētku svinībās visā pasaulē. Tautieši pulcējas gan lielākajos latviešu centros pasaulē, gan arī līdz šim publiski mazāk dzirdētās vietās kā Abu Dabi, Keiptaunā un Meksikā, vēsta portāls "Latviesi.com", kur pieejams plānoto svinību kalendārs. Latvijas simtgadi plaši atzīmē arī mūsu kaimiņvalstīs, tāpat Lielbritānijā un ASV.
Divas Daugavpils studentes par godu Latvijas simtgadei apceļo 100 Latgales baznīcas
Daugavpils Universitātes studentes Jūlija Kasecka un Dārija Čaplinska nolēmušas Latgalē apmeklēt vismaz 100 tradicionālo kristiešu konfesiju baznīcas – katoļu, pareizticīgo, vecticībnieku un luterāņu. Savu akciju viņas rīko, tuvojoties valsts simtgadei, taču nodomājušas to turpināt arī nākotnē, kad jubilejas pasākumi būs noklusuši.