Brāļu Ābeļu simtgades filma «Baltu ciltis» skatāma internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Brāļu Ābeļu populārzinātniskā dokumentālā filma “Baltu ciltis. Pēdējie Eiropas pagāni” – kinostāsts par 13. gadsimta baltu tautām, pēdējiem Eiropas pagāniem, kas tapusi programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, – tagad atrodams arī internetā, "Latvijas filma" interneta katalogā, medijus informē Nacionālā kino centra pārstāvji.

“Prieks, ka beidzot filma būs pieejama daudz plašākai auditorijai, turklāt tas notiek īpašā un zīmīgā laikā – #paliecmājās Lieldienās. Pavasara atmodas svētki tiek svinēti visdažādākajās kultūrās visā pasaulē jau tūkstošiem gadu, to būtība vienmēr ir bijusi viena un tā pati – atjaunošanās un atdzimšana, kas atspoguļo pārmaiņu ciklu dabā, un arī cerība, kas šobrīd mums visiem ir īpaši svarīga. Manuprāt, nav īsti nozīmes, vai mēs Lieldienas atzīmējam pēc Rietumu vai Austrumu kristīgās baznīcas, Saules, Mēness vai kāda cita kalendāra; vai atdzimšanas simbolu sauc Jēzus Kristus, Ozīriss vai Ūsiņš. Galvenais ir katram pašam sinhronizēties ar dabā notiekošo, pārdzimt personiski,” uzsver viens no filmas režisoriem Raitis Ābele.

Uzņēmuma “Latvijas Filma” vadītāja Liene Ančupāne stāsta: “Par filmu straumēšanas vietni internetā domājām jau sen, un pašreizējā #paliecmājās situācija to, protams, aktualizēja. Pēdējos gados skatītāju interese par latviešu filmām ir krietni augusi, taču faktiski nav vietnes, kurā būtu iespējams atrast vienuviet un noskatīties plašu Latvijas filmu klāstu bez nosacījuma, ka jākļūst par kādas televīzijas abonentu, – tas ir īpaši svarīgi, ja skatītājs dzīvo ārpus Latvijas.

Pagaidām mūsu lapa vēl ir izstrādes stadijā, taču vietnē "Latvijas filma" jau atrodams katalogs – visas filmas, kas skatāmas mūsu “Vimeo” sadaļā, tai skaitā arī skatītāju iemīļotā filma “Dvēseļu putenis” (2019) un daudzas studijā Lokomotīve producētas filmas – Signes Baumanes pilnmetrāžas animācija “Akmeņi manās kabatās” (2014)  un Rozes Stiebras Simtgades filma “Saule brauca debesīs” (2018), Viestura Kairiša dokumentālā filma “Pelikāns tuksnesī” (2014), Dāvja Sīmaņa spēlfilma “Pelnu sanatorija” (2016), Roberta Vinovska dokumentālā filma “Darbaļaužu balets” (2007), Nila Skapāna animācijas filma “Mūsu ome rullē!” (2017), Aika Karapetjana spēlfilmas “Pirmdzimtais” (2016), “M.O.Ž.” (2014) un “Cilvēki tur” (2012), Ivara Tontegodes spēlfilma “Sēņotāji” (2013) un citas.

Drīzumā filmu piedāvājums tiks papildināts – līdzko beigsies restaurācijas darbi, straumēšanai būs pieejama leģendārā Jāņa Streiča filma “Teātris” (1978), jau tuvākajā laikā ievietosim Rolanda Kalniņa filmu “Četri balti krekli” (1967) un “Akmens un šķembas / Es visu atceros, Ričard!” (1966) restaurētās versijas. Katalogā drīz tiks iekļauta arī virkne jaunāku filmu no dažādām Latvijas filmu studijām, tāpat paplašināsim arī bezmaksas satura piedāvājumu. Priecājamies par filmu producentu atsaucību – skatītāji no tā noteikti tikai iegūst! Turklāt no katra maksājuma, ko saņemsim kā nomas maksu par filmu, 1 EUR ziedosim, lai atbalstītu Latvijas kino vecmeistarus, kuru ieguldījums Latvijas kino vēsturē ir nenovērtējams.”

Lieldienās “Latvijas Filmas” katalogu papildina “Baltu ciltis” (2018) – stāsts par 13. gadsimta baltu tautām, kas vēlāk veidoja latviešu un lietuviešu nācijas. Notikumi, kas ļauj skatītājam iepazīties ar katru no ciltīm, risinās ap filmas galveno varoni – tirgotāju Larsu no Gotlandes. Viņš devies apceļot zemes, kurās mīt kurši, latgaļi, sēļi, zemgaļi, prūši, jātvingi, galindi, augštaiši un žemaiši; visas ciltis, ko sastop Larss, tobrīd sasniegušas savu augstāko attīstības pakāpi. Vēsturiskās rekonstrukcijas un inscenējumi apvienojumā ar datoranimāciju un zinātnisko ekspertu aizkadra tekstu ļauj ieskatīties Eiropas pēdējo pagānu – Baltijas reģiona seno tautu dzīvē.

Filmas režisori – brāļi Raitis Ābele un Lauris Ābele, scenārija autors – Toms Ķencis, operatori – Mārcis Ābele un Jānis Indriks. Filma tapusi studijā “Tritone Studio”, to producējuši Kristele Pudane, Dace Siatkovska un Toms Palmens (Thom Palmen).

Maksas pieeja paredz piekļuvi filmai Vimeo lapā 48 stundu periodā, Latvijas teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti