Latvijas valsts simtgade
Latvijai 100 - būtiskākie notikumi

Kā dzima Latvija - Latgales kongress
Eksperti: Latgalē vajag kvalitatīvus medijus latviski un krieviski
Kā pierobežas pašvaldībās un pilsētās ar etniski daudznacionālu sastāvu stiprināt piederības sajūtu Latvijai, Eiropas Savienībai, tās informatīvajai, ekonomiskajai telpai – tie ir daži no jautājumiem, uz kuriem Rēzeknē notiekošajā Latgales kongresā mēģina rast atbildes eksperti un vietējie aktīvisti. Viena no diskusijām veltīta arī plašsaziņas līdzekļiem – kā uzrunāt Latgales mazākumtautību pārstāvjus.

Vairāk

Latvijas valsts izveidošanās

Kas un kāpēc jāzina
Kas un kāpēc jāzina par Latvijas Tautas padomes dibināšanu
1918. gada 17. novembra vakarā Rīgas Latviešu amatnieku biedrības krājaizdevu kases telpās Suvorova (tagad Krišjāņa Barona) ielā astoņas Latvijas politiskās partijas vienojās par Latvijas Tautas padomes (LTP) izveidošanu. LTP 18. novembrī pasludināja Latvijas neatkarību un kļuva par Latvijas Republikas pirmo likumdevēju. Līdz Latvijas Satversmes sapulces sanākšanai 1920. gada maijā LTP aizvadīja astoņas sesijas un noturēja 57 kopsēdes.

Vairāk

Simtgades filmas

Vairāk

Dziesmu un deju svētki 2018

Vairāk

Latvijas gredzeni
Dokumentālais raidījumu cikls "Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi"

Vairāk

Latvijas stāsti Latvijas simtgadei

Vairāk

Latvijas dienasgrāmatas

Vairāk

Jaunākās Latvijas valsts simtgades ziņas
Pirmizrādi piedzīvos Rozes Stiebras animācijas filma «Saule brauca debesīs» (papildināts)
Ceturtdien, 15. novembrī, īsi pirms valsts jubilejas, kino “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvos latviešu animācijas klasiķes Rozes Stiebras jaunākā pilnmetrāžas animācijas filma “Saule brauca debesīs”, kas tapusi kā režisores dāvana Latvijai simtgadē. Filma veidota pēc latviešu tautas folkloras motīviem, un tās spraigos notikumus apdziedājuši Juris Kaukulis un „Jauno Jāņu orķestris”, bet lomas ierunājuši tādi pazīstami aktieri kā Kaspars Znotiņš, Vilis Daudziņš, Zane Daudziņa, Guna Zariņa, Ainārs Ančevskis, Dita Lūriņa un citi.
VIDEO: Iedzīvotāju vēlējumi valsts simtgadē
Atlikusi vien nedēļa, līdz svinēsim mūsu valsts simtgadi! Valsts – tie ir mūsu cilvēki, tāpēc šonedēļ LTV iedzīvotājiem jautāja, ko viņiem nozīmē Latvija, kādu viņi mūsu valsti vēlētos redzēt nākotnē un ko tai novēl dzimšanas dienā.
Deviņi interesanti fakti par animācijas filmu «Saule brauca debesīs»
Jau šonedēļ 15. novembrī, pie kino skatītājiem visā Latvijā nonāks leģendārās animācijas režisores Rozes Stiebras jaunākā animācijas filma “Saule brauca debesīs”, kas ir režisores veltījums Latvijai simtgadē.  Tā ir piedzīvojumu filma lieliem un maziem skatītājiem, kas tapusi pēc latviešu tautas folkloras motīviem un ikvienu aizvedīs piedzīvojumu pilnā ceļojumā. Gaidot filmas pirmizrādi, aicinām iepazīties ar deviņiem interesantiem un maz zināmiem faktiem par animācijas filmas tapšanu.
Sajūtai jābūt tādai, ka mēs esam Latvija. «Abas Malas» režisori Juris Jonelis un Roberts Rubīns
Viens no kulminācijas pasākumiem Latvijas simtgades svinībās būs grandiozā multimediālā dejas izrāde "Abas Malas", kas "Arēnā Rīga" būs skatāma 17., 18. un 19. novembrī. Radošā komanda vērienīga: 500 dejotāju, Liepājas Simoniskais orķestris un vēl trīsdemit cilvēku radošā grupa, kuras priekšgalā veseli divi režisori – Juris Jonelis un Roberts Rubīns.
Valsts simtgadē Zaķusalas TV tornī pacels visu laiku lielāko Latvijas karogu
Laikā no 11. novembra līdz 18. novembrim, svinot valsts simtgadi,  Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) tornī Zaķusalā un vēl 20 torņos visā valstī tiks pacelti Latvijas karogi. Zaķusalas tornim 18.novembrī būs arī īpaša rota – tajā plīvos visu laiku lielākais Latvijas karogs. Mūsu valsts simbols Latvijas augstākajos torņos ir LVRTC sveiciens valsts iedzīvotājiem Latvijas simtgadē. 
Toms Pastors: Iekšējais monologs par «X stundu»
Viens mēnesis pie Alūksnes ezera brīvprātīgā rezerves karavīra apmācībās. Tas ir rezultāts manam kādam jau gana ilgam iekšējam monologam par Latvijas drošību un savu lomu tajā. Pirms šīs vasaras šādas lomas man nebija. Tagad ir.
Uldis Mākulis – latviešu kultūras alķīmiķis Šveicē
Pirms pāris dienām Cīrihē  izskanējis un vēl turpina rezonēt grandiozais koncerts “Terra Choralis [LV-CH]”, kurā vairāk nekā 200 dziedātāju, diriģentu un mūziķu apbūra Šveices publiku  ar izcilu latviešu kormūzikas izpildījumu. Idejas autors un galvenais organizators šim vērienīgajam pasākumam, kurā skaļi izskanējis Latvijas vārds,  ir Cīrihē mītošais Uldis Mākulis, kurš Šveicē dzīvo jau 21 gadu.
Ar plašu kultūras programmu Latvijas simtgadi atzīmēs Tartu
Tartu Latviešu biedrība ar plašu programmu atzīmēs Latvijas valsts simtgadi. Starp daudzveidīgajiem Latvijas nedēļas pasākumiem, kas norisināsies no 9. līdz 18. novembrim Igaunijas Nacionālajā muzejā un Tartu Universitātē, ikviens interesents varēs atrast sev tīkamāko, lai iepazītos ar aktualitātēm Latvijas kultūrā. 
Eiroradio džeza orķestra uzstāšanās - Latvijas džeza temperatūras rādītājs
Latvija arvien aktīvāk piesaka sevi džeza mūzikas apritē. Viens no apliecinājumiem tam būs Eiroradio džeza orķestra uzstāšanās pie mums divos koncertos šīs nedēļas nogalē. Kā uzskata koncerta rīkotājs Māris Briežkalns, iespēja šādu pasākumu sarīkot ļoti pozitīvā gaismā parāda Latvijas džeza temperatūru – tā ir gana augsta, lai pasaulei mēs būtu interesanti.
Ar diviem galā koncertiem simt gadu jubileju atzīmēs Nacionālā opera
16. un 17. novembrī Latvijas Nacionālās operas trupas jubilejas koncertā “Mūsu Operai 100” skanēs Latvijas Nacionālās operas izcilo solistu un  klausītāju iemīļotu starptautisko operas zvaigžņu balsis.  Koncerts “Mūsu Operai 100” notiks Latvijas valsts simtgadei veltītā cikla "Dzimuši Latvijā" ietvaros, informēja Nacionālās operas un baleta pārstāvji.
Orķestris «Rīga» aicina uz festivālu «Trīs zvaigznes»
Orķestris “Rīga” aicina uz trīs koncertprogrammu festivālu “Trīs zvaigznes”, kas veltīts Latvijas valsts simtgadei. Laikā no 9. līdz 19. novembrim skanēs trīs koncertprogrammas, kurās mūzika ir saistīta ar literatūru, mākslu un nozīmīgiem notikumiem Latvijas vēsturē, atzīmējot izcilu latviešu kultūras darbinieku jubilejas un veicinot jaunu mūzikas darbu sacerēšanu.
«Latvijas Goda aplis» Lāčplēša dienu atzīmēs Cēsu novadā
Valsts simtgades svinēšanas festivāls “Latvijas Goda aplis” jau kopš pērnā gada nogales apceļojis un godinājis Latvijas novadus valsts simtgadē. 11. novembrī notiks pēdējā ciemošanās, kad Lāčplēša dienas atzīmēšanas ietvaros tiks apmeklētas Cēsis. "Latvijas Goda aplis" tur piedāvās īpašas gaismas projekcijas.
Kas ir statistiskie tautieši?
Diemžēl tikai austiņu vai kājiņu nenointervēsi – tā mēs jokojām par statistiskajiem tautiešiem tad, kad mēģinot gandrīz 2 miljonus Latvijas iedzīvotāju reducēt līdz 100, ir grūti izlemt – kurš viens no 100 tad pārstāvēs attiecīgo cilvēku grupu.
Latvijas Radio koris dosies simtgades koncertturnejā uz ASV un Kanādu
No  11. novembra līdz 20. novembrim  Latvijas Radio koris kopā ar savu galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju Sigvardu Kļavu dosies koncertturnejā uz Amerikas Savienotajām Valstīm un Kanādu, lai vairākās koncertprogrammās prezentētu izcilus Eiropas kormūzikas piemērus,  tostarp būtisku akcentu liekot uz mūsdienu latviešu komponistu īpaši rakstītiem meistardarbiem. 
Lielizrādes «Abas malas» komanda publisko mūzikas fragmentu: Reiņa Sējāna «Piespiedu valsi»
“Piespiedu valsis” ir multimediālās deju lielizrādes “Abas malas” fragments, kurā atainots viens no sāpīgākajiem Latvijas vēstures posmiem – laiks, kad tika zaudēta valsts neatkarība un sākās Otrais pasaules karš.“Piespiedu valša” komponists ir Reinis Sējāns, simfoniskajam orķestrim mūziku ir aranžējis Andris Sējāns, savukārt skaņdarbu ierakstījis Liepājas Simfoniskais orķestris ar Atvaru Lakstīgalu pie diriģenta pults, informēja lielizrādes "Abas malas" veidotāji. 
Šveicē izskanējis Latvijas simtgadei veltīts koncerts «Terra Choralis» 
Svētdien Šveicē, Cīrihē, izskanēja Šveicē dzīvojošo latviešu rīkots Latvijas valsts simtgadei veltīts koncerts “Terra Choralis”. Arī Šveice šogad atzīmē 170 gadu jubileju. Dubultsvētkos lielākais akcents, protams, likts uz latviešu kultūras stūrakmeni – kormūziku. 

No astoņiem dalībnieku koriem lielākā daļa ir ārvalstīs dzīvojošo tautiešu kolektīvi, bet no Latvijas uz Šveici bija devies Latvijas Kultūras akadēmijas koris “Sōla” un grupa “Tautumeitas”.
Četrpadsmit Latvijas pilsētās izskanēs koncertstāsts «Pūt, vējiņi»
Svinot Latvijas simtgades svētkus, otrdien, 13. novembrī, Ogres kultūras centrā pirmo reizi būs skatāms emocionālais koncertstāsts “Pūt, vējiņi!”. Jaunā programma izskanēs četrpadsmit Latvijas pilsētās, izsludināti arī papildkoncerti Rīgā, Liepājā un Jelgavā. Daudzas no programmas dziesmām uzsākušas rotāciju radiostacijās un nule kā izdotas  arī dziesmu albumā “Pūt, vējiņi!”, ko varēs iegādāties tikai koncertu norises vietās, informēja koncertstāsta rīkotāji. 
FOTO: Ar veltījumu Zemgalei Liepājā noslēdzies koncertcikls «Latvijas gredzens»
Piektdien, 2. novembrī, Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” ar ovācijām izskanēja pēdējais no 16 Latvijas valsts simtgades koncertcikla "Latvijas gredzens" uzvedumiem. Koncertciklu vainagoja uzvedums, kas veltīts Zemgalei –  "Zemgales gredzens. Kino koncerts vēstures palos", informēja "Lielā dzintara" pārstāvji.
Portrets Latvijā. Fotogrāfa Gunāra Bindes uzņemtais Eduarda Smiļģa portrets
Nedēļas nogalē durvis vēra grandioza portretu izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, kas piedāvā Latvijas mākslinieku spilgtāko portretu izlasi gadsimta griezumā. Latvijas Radio turpina iepazīstināt ar desmit portretu izlasi, kas simboliski raksturo Latvijas mākslu cauri desmitgadēm. Šoreiz stāsts - par fotogrāfa Gunāra Bindes 1965.gadā uzņemto leģendāro režisora Eduarda Smiļģa portretu, kas tapis pusgadu pirms viņa aiziešanas mūžībā.
«Latvijas Goda aplis» aicina aplūkot gaismas objektus Ogrē
Valsts simtgades svinēšanas festivāls “Latvijas Goda aplis” turpina apceļot un godināt Latvijas novadus. 3. novembrī tiks apmeklēta Ogre, kur būs apskatāmi gaismas objekti pilsētvidē un notiks Latvijas Goda saimnieku godināšana.
Izstāde «Portrets Latvijā» apgāzīs mītu par latviešu humora izjūtas trūkumu
Leģendārais fotogrāfa Gunāra Bindes uzņemtais Eduarda Smiļģa portrets, Raimonds Pauls Leo Kokles gleznā, Miervalža Poļa gleznotie valsts prezidenti, Jaņa Rozentāla pašportets un citas spilgtas aizvadītā gadsimta pēdas mākslā (re)konstruē 20. gadsimtu izstādē “Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme”, kas durvis vērs 3.novembrī. Izstādes veidotāji sola - Sutas un Beļcovas muzejā skatāmā izstādes karikatūru daļa apgāž mītu, ka latviešiem trūkst humora izjūtas.