Kultūras ziņas

Izstāde par latviešu (ne)māksliniekiem

Kultūras ziņas

Spāru svētki Mežaparka Lielajā estrādē

Mūzikas akadēmija sāk svinēt simtgadi

Latvijas Mūzikas akadēmija izdod jaunu grāmatu «Stories in Sounds»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

2020. gada sākumā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) atzīmēs savu 100. jubileju. Svinības sāksies ar jaunās grāmatas “Stories in Sounds: 100 years of the Jāzeps Vītols Latvian Academy of Music” iznākšanu, medijus informē JVLMA pārstāvji.

Grāmata tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, un tās atvēršanas svētki gaidāmi 8. janvārī JVLMA Deju / Sporta zālē. Šoreiz izdevuma prezentācijai izvēlēta neordināra telpa, kas paspilgtinās grāmatas galvenās koncepcijas – skaņas vizualizācijas performanci klarnetistes Laimas Ratnieces-Miltiņas un dejotājas Egijas Abarovičas izpildījumā. “Stories in Sounds” idejas autors ir JVLMA rektors prof. Guntars Prānis, savukārt projekta īstenotāji jeb radošā komanda – koncepcijas un dizaina autore Maija Rozenfelde, fotogrāfs Artūrs Kondrāts un satura veidotājas Anda Beitāne, Annija Bičule un Gunda Miķelsone.

Grāmatas veidotāji uzsver – Mūzikas akadēmija ir unikāla ar individuālu pieeju katram studentam, tāpēc grāmatas “Stories in Sounds: 100 years of the Jāzeps Vītols Latvian Academy of Music” centrā ir personības, kuras tiek tvertas caur Artūra Kondrāta fotogrāfijām – detaļām, kas atklāj gan personības, gan akadēmijas raksturu kopumā.

Maija Rozenfelde stāsta: “Attīstot šo domu tālāk, radās ideja eksperimentam – ja nu mēs varētu notvert pašu mūzikas procesu? Tādēļ, sadarbojoties ar akadēmijas studentiem, likām mūzikai klāt krāsu.

Bungu vālītes mērcējām krāsā, klāt pie pirkstiem stiprinājām flomāsterus, kā rezultātā tapa savdabīgas gleznas – abstrakcijas, kas notvērušas mūzikas radīšanas procesu vizuāli.”

Saturiski grāmatu veido desmit intervijas ar Mūzikas akadēmijas studentiem, absolventiem un mācībspēkiem – Santu Vižini, Ēriku Ešenvaldu, Juri Karlsonu, Egiju Abaroviču, Māri Kupču, Indriķi Veitneru, Aināru Rubiķi, Shino Yamasaki, Laimu Ratnieci-Miltiņu un Eleonoru Testeļecu. To papildina arī iedvesmojoši personību citāti, apraksti par studiju iespējām Mūzikas akadēmijā un pieskāriens pētniecības procesiem Lolitas Fūrmanes, Valda Bernhofa un Andas Beitānes personā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Strīdu nebija nemaz! Tas bija fantastiski izbaudāms radošais process... Jo tikpat radoši, uz apstākļu sakritībām balstoties, izveidojās arī komanda, kura jau pašā sākumā vienojās: nezinām, kas tur galu galā sanāks, bet ļausimies radošajam procesam. Paldies dievam, ka rektors mums tā ļāva, jo ne jau vienmēr mākslinieki var pilnībā ļauties radošajam procesam," par grāmatas tapšanas procesu sarunā ar Latvijas Radio 3 "Klasika" stāsta  JVLMA prorektore Anda Beitāne.

Protams, godinot JVLMA simtgadi, varēja būt arī vēl citas drukāto materiālu versijas, un Beitāne tam piekrīt: "Protams! Kāpēc grāmata ir tāda? Sāpe ir, ka resursu mums ir par maz - ja būtu pietiekami, arī daudzveidība varētu būt bijusi daudz lielāka."

Grāmatas tekstu, fotogrāfijas un mūzikas vizuālam atspoguļojumam jaunu dimensiju piešķir arī papildinātās realitātes aplikācija “Overly”, atdzīvinot mūziķu veiktos krāsu eksperimentus video formātā. Caur šī procesa iemūžinātajiem mirkļiem Madaras Tupiņas, Sigvarda Dižā, Toma Kursīša, Artūra Oskara Mitrevica, Elizabetes Bērziņas, Līgas Griķes, Laimas Ratnieces-Miltiņas un Egijas Abarovičas izpildījumā tiek atklātas daudzveidīgās Mūzikas akadēmijas darbības jomas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti