Ekonomika
Eiropas Savienības līderi vienojas aizliegt vairāk nekā divas trešdaļas Krievijas naftas importa (papildināts)
Paplašinot sankcijas Krievijai saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā, Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi pirmdienas vakarā samitā Briselē vienojušies aizliegt vairāk nekā divas trešdaļas Krievijas naftas importa, paziņoja Eiropadomes prezidents Šarls Mišels. Vienlaikus plānots vērst papildu sankcijas pret Krievijas bankām, medijiem un par kara noziegumiem Ukrainā atbildīgām personām. 
Latvijas ekonomikā pirmajā ceturksnī – 6,7% izaugsme
Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem datiem salīdzināmajās cenās 2022. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2021. gada 1. ceturksni, ir palielinājies par 6,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.
Trīs investori gatavi Latvijā būvēt sašķidrinātās gāzes termināli
Ekonomikas ministrija (EM) saņēmusi trīs pieteikumus no potenciālajiem investoriem, kuri ir gatavi Latvijā uzbūvēt sašķidrinātās dabasgāzes jeb LNG termināli. Visus pretendentus izvērtēja neatkarīga komisija EM valsts sekretāra vadībā. Komisija sagatavojusi arī kopsavilkumu par LNG termināļa izveides ieguvumiem un izmaksām. EM iepazīstas ar šo izvērtējumu, apkopo informāciju, lai to līdz šīs dienas beigām iesniegtu skatīšanai valdībā, kā tas arī bija uzdots. Plānots, ka šis izvērtējums valdības dienas kārtībā nonāks tuvākajās nedēļās. EM pagaidām plašākus komentārus nesniedz.
Inčukalna pazemes gāzes krātuvē pirmajā ceturksnī – rekordliels dabasgāzes apjoms
Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju Eiropā, ko radījis Krievijas sāktais karš Ukrainā, 2022. gada pirmajā ceturksnī noglabāts rekordliels dabasgāzes daudzums – 7,6 teravatstundas (TWh), norādīts vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" gada pirmā ceturkšņa pārskatā.
Izdevēji: Ieilgušais papīra deficīts un izmaksu kāpums grāmatu cenās vairāk atspoguļosies rudenī
Ieilgušais papīra deficīts un kopējais ražošanas izmaksu kāpums grāmatu cenās atspoguļosies ar laika nobīdi, prognozē izdevēji un autori. Patlaban grāmatnīcu plauktos nav vērojams būtisks cenu kāpums un arī pieprasījums pēc grāmatām nav krities. Taču rudenī situācija nozarē var pasliktināties, jo iedzīvotāji grāmatas atliks iepirkumu saraksta tālākajā galā, turklāt grāmatu cena pakāpeniski tikai palielināsies.
Autobusu pārvadājumu «ēnainais bizness». Kāpēc Igaunijā sokas ar komercmaršrutiem, bet Latvijā ne?
Pēc iefiltrēšanās starppilsētu autobusu pārvadājumu šoferu rindās Latvijas Televīzijas raidījums "Aizliegtais paņēmiens" atklāja šīs nozares ēnaino pusi – zemās šoferu algas, darbinieku piepelnīšanos ar biļešu nedošanu pasažieriem, degvielas zagšanu no darba devēja un spiegu cienīgus risinājumus, lai izvairītos no biļešu kontroles. Lai meklētu atbildes, kā šo nozari padarīt caurspīdīgāku, raidījums devās uz Igauniju, kur pārvadātāji krietni plašāk spiesti konkurēt savā starpā komercreisu jomā, kamēr Latvijā ar to nesokas tik labi – komercreisi darbojas tikai divos maršrutos, un pārvadātāji jauniem pieteikties nesteidz, aizbildinoties ar neizdevīgumu.
Saeima steigšus virza atbalstu uzņēmumiem Ukrainas kara radīto seku mazināšanai
Saeimas Budžeta un finanšu komisija paātrinātā kārtībā virza skatīšanai likumprojektu par gandrīz 95 miljonu eiro atbalstu uzņēmumiem, kas cietuši no Krievijas militārās agresijas Ukrainā sekām. Likumprojektam noteikta steidzamība, un Saeima to varētu pieņemt jau šonedēļ. Atbalstu tam sniedz arī uzņēmējus pārstāvošās organizācijas.
Latvijā vidējā alga «uz papīra» ceturkšņa griezumā sarukusi par 2,9%
Mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu 2022. gada 1. ceturksnī bija 1297 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Salīdzinot ar 2021. gada 1. ceturksni, mēneša vidējā alga palielinājās par 84 eiro jeb 6,9%, bet salīdzinājumā ar 2021. gada 4. ceturksni mēneša vidējā bruto darba samaksa samazinājās par 2,9%.
Cenu kāpuma dēļ pieci līgumi ar ceļu būvniekiem lauzti
Uz Latvijas autoceļiem turpinās ceļu būvdarbi. Ja pirms nedēļas būvniecības darbi notika 65 ceļu posmos, tad pagājušajā nedēļā jau 77 posmos, lielākoties uz valsts reģionālajiem autoceļiem. Pieci līgumi ar atbildīgo institūciju „Latvijas Valsts ceļiem” lauzti cenu pieauguma dēļ, bet arī pārējie līgumi tiek pārskatīti, un vidējais cenu kāpums ir 15%. Ceļu būvnieki vērtē, ka sezona būs laba, ja to izdosies noslēgt pa nullēm.
Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju nākamās apkures sezonas rēķini var būt nepanesams slogs
Nākamā apkures sezona nesīs vismaz divtik lielus rēķinus par siltumu. No valdības vadītāja izskanējis aicinājums izveidot mērķētu pabalstu sistēmu, kas sasniegtu tās iedzīvotāju grupas, kurām augstie rēķini būs nepanesams slogs. Latvijas Radio aptaujātie eksperti pagaidām izvairās prognozēt, vai nākamā apkures sezona nesīs vērā ņemamu parādnieku pulka pieaugumu, vien norāda, ka rudens un ziema rēķinu ziņā būs grūta lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju.
Ekonomiste: Gada pirmajā ceturksnī prognozējams samērā straujš algu pieaugums
Šī gada pirmajā ceturksnī darba tirgū notiek atkopšanās no pandēmijas, pēdējos mēnešos sarūk bezdarbnieku skaits, bet tajā pašā laikā vēl aizvien ir kupls neaizpildīto vakanču apjoms. "Swedbank" ekonomiste Agnese Buceniece norāda – tas liecina, ka pieprasījums pēc darbiniekiem ir liels, darbaroku pietrūkst, un tas savukārt veicina arī algu pieaugumu.
Uzņēmējs uzvar tiesā par VID negodīgi aprēķinātu soda naudu
Kāds uzņēmējs samaksājis nodokļus ātrāk, nekā nepieciešams, bet pēc tam aizmirsis nosūtīt deklarāciju, ko nepieciešams iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nodokļu maksāšanas brīdī. Rezultātā VID bija aprēķinājis soda naudu. To uzņēmējam izdevās atgūt tikai caur tiesu.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt