Ekonomika
Kāds ir vismazāk korumpētās valsts noslēpums? Intervija ar dāņu pētnieku
Latvijas rezultāts organizācijas “Transparency International” korupcijas uztveres indeksā pasliktinājies, un tā sarakstā ir zemākajā vietā no Baltijas valstīm. Citām postkomunisma valstīm klājas sliktāk. Kāpēc ir tik liela atšķirība? Un kāds ir vismazāk korumpēto valstu noslēpums? Par to intervijā stāsta vismazāk korumpētās valsts – Dānijas – korupcijas un populisma pētnieks no Orhūsas Universitātes Larss Johansens.
Ziemājiem laikapstākļi pagaidām labvēlīgi
Kamēr neierasti siltā ziema apgrūtina mežizstrādi, graudkopības nozarei tā pagaidām ir labvēlīga. Vidzemes lauksaimnieki atzīst, ka graudaugi ziemo necerēti labi. Ja vien lietavas un sals ies secen, ir cerības uz kvalitatīvu un labu graudu ražu.
Mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā pērn pieaudzis par 2,3%
Mazumtirdzniecības apgrozījums 2019. gadā, salīdzinot ar 2018. gadu, pieauga par 2,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās. Pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms palielinājās par 1,2%, nepārtikas preču mazumtirdzniecība, neieskaitot autodegvielu, pieauga par 4%, bet autodegvielas – par 0,4%.
Pērn autopārvadātāju skaits pieaudzis par 3,5%
2019. gadā ar kravu vai pasažieru pārvadājumiem nodarbojās 5185 licencēti uzņēmumi, kas ir par 3,5% vairāk nekā gadu iepriekš. Tāpat pērn reģistrēti 24 110 transportlīdzekļi, kas ir par aptuveni 1% vairāk nekā 2018. gadā. Pieprasītākās atļaujas no Latvijas pārvadātāju puses joprojām bija uz Krieviju, Baltkrieviju, Kazahstānu, Ukrainu, Turciju un Poliju, informēja valsts SIA “Autotransporta direkcija”.
Stacijas laukumu «Rail Baltica» projektā nepārbūvēs; labiekārtošanai plāna nav
Jau šā gada beigās ap Rīgas Centrālo dzelzceļa staciju parādīsies pirmie būvlaukumi, kas iezīmēs sākumu vairākus gadus ilgai un, paredzams, ļoti sarežģītai stacijas pārbūvei vērienīgajā „Rail Baltica” projektā. Taču finansiālā miglā tīta stacijas apkārtnes attīstība. Viens no neatbildētajiem jautājumiem ir – kas notiks ar visiem zināmo Stacijas laukumu, ko "Rail Baltica” projekts neskar.
Pēc diviem gadiem Eiropas Investīciju banka vairs neatbalstīs fosilā kurināmā projektus
Pēc diviem gadiem Eiropas Investīciju banka (EIB) vairs neatbalstīs fosilā kurināmā projektus, lai mazinātu klimata pārmaiņas un nodrošinātu Eiropas Savienības (ES) pāreju uz atjaunojamo enerģiju. Jaunā enerģētikas kreditēšanas politika ietekmēs arī dabasgāzes projektu finansēšanu. Taču aizdevēja ieskatā tas liks nozarei nākt klajā ar jauniem “zaļākiem” risinājumiem.  
Lielbritānija atļauj «Huawei» iesaistīties 5G tīkla infrastruktūras būvniecībā
Lielbritānijas valdība ir atļāvusi ķīniešu tehnoloģiju kompānijai "Huawei" iesaistīties 5G tīkla infrastruktūras būvniecībā. "Huawei" gan tiks liegts līdzdarboties dažādos īpašas nozīmes objektos, turklāt tiks ierobežota arī šīs kompānijas tirgus daļa. Sagaidāms, ka šāds britu valdības lēmums varētu ievērojami ietekmēt turpmākās sarunas ar ASV par brīvās tirdzniecības līguma noslēgšanu pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības.
«Swedbank» pērn Latvijā nopelnījusi 108 miljonus eiro
Latvijā lielākā komercbanka AS "Swedbank Latvija" pērn, pēc provizoriskiem datiem, nopelnījusi 108 miljonus eiro, kas ir apmēram par miljonu eiro mazāk, salīdzinot ar bankas 2018. gadā gūto peļņu, liecina bankas paziņojums.
Sabiedrības apspriešanai nodos ideju par iespaidīgu vēja parku Jelgavas novadā; līdz šim vietējie nav iebilduši
Februāra beigās vai marta sākumā sabiedrības galīgā sprieduma teikšanai tiks rīkota apspriede par kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmuma "Laflora" ieceri būvēt vēja elektrostaciju parku Kaigu purvā Jelgavas novadā. Idejas ir līdz šim Latvijā nebijušas un iespaidīgas – izstrādātajā purvā uzcelt 22 ap divsimt metru augstus vēja ģeneratorus, kuru jauda būtu saražot aptuveni desmito daļu no valsts mērķos noteiktās tā dēvētās zaļās enerģijas. Tāpat domāts enerģiju izmantot ievērojama siltumnīcu kompleksa izveidē purva teritorijās.
Latvijas piena produktu ražotāji pērn sasnieguši izrāvienu eksportā
Piena nozarei aizvadītais gads kopumā bijis veiksmīgs – izdevies kāpināt eksporta apjomu un arī piena iepirkuma cenas jomā panākta stabilitāte. Tiesa, līdz Eiropas Savienības (ES) vidējai piena iepirkuma cenai Latvijas piena ražotājiem vēl ir kur tiekties. Kā izdevās piena nozarei sasniegt ievērojamu eksporta apjomu, un kādas ir patēriņa tendences vietējā tirgū?
Rēzeknes novadā ar nomas maksu celšanu mudina iedzīvotājus atpirkt pašvaldības dzīvokļus
Rēzeknes novadā pirms diviem gadiem sāka pašvaldības dzīvokļu atsavināšanu, un, lai procesu paātrinātu, pakāpeniski tika celta īres maksa. Ēkas noveco un prasa arvien lielākus ieguldījumus. Tāpēc pašvaldība vēlas, lai tās nonāk privātīpašnieku rokās. Kopumā pašvaldībai pieder aptuveni 1000 dzīvokļi, un līdz šim atsavināšanas iesniegumi saņemti par aptuveni 300 no tiem.
Latvijas zinātnieki pēta enerģijas patēriņa samazināšanu pasīvajās ēkās
Līdz gada beigām visām jaunajām būvēm ir jābūt gandrīz nulles enerģijas ēkām. Šādu prasību paredz Eiropas Parlamenta direktīva par ēku energoefektivitāti. Meklējot risinājumus, kā samazināt enerģijas patēriņu un efektīvi izmantot atjaunojamos resursus, Latvijas Universitātes zinātnieki jau vairākus gadus veic pētījumu uzņēmējdarbības atbalsta centrā “Sala” Ungurpilī. Tā ir ēka, kas būvēta kā pasīvā māja ar mazu energopatēriņu.
Jaunākie
Interesanti