Dzīve & stils / Tautas māksla
Lūznavas muižā jau trešā Kadriļu nakts

20.maija vakarā Rēzeknes novada Lūznavas muižā būs iespēja sajust 20.gadsimta sākuma atmosfēru. Muižā notiks Kadriļu nakts, kas ir seno deju balle. Sākotnēji kadriļas bija iecienītas inteliģences pārstāvju saviesīgajos pasākumos, bet jau 19. un 20. gadsimta mijā tās dejoja visi – godos, ballēs, krogos un danču vakaros. Kadriļu nakts Lūznavas muiža notiks jau trešo reizi. Šajā pasākumā valda īpaša gaisotne, spēlē muzikanti, balles apmeklētāji aicināti ģērbties atbilstoši tā laika modes tendencēm

Izdota grāmata par vēsturiskajām rotām

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs laidis klajā arheoloģes un mākslas zinātnieces Baibas Vaskas monogrāfiju “Rotas un ornamenti Latvijā no 13. gs. līdz 18. gs. vidum”. Grāmatā aptverts posms, kad Latvijas pamatiedzīvotāji saskārās ar nozīmīgām izmaiņām kultūrā.

Svinot Latgales kongresa simtgadi, Latvijas tautas mūzikas svētki skanēs Latgalē

27. maijā tradīcijām bagātajā Latgales novadā, turpinot Latvijas valsts simtgades notikumu ciklu, kas veltīts Latgales kongresa simtgadei, notiks XX Latvijas tautas mūzikas svētki. Tie pulcēs 30 tautas mūzikas kolektīvus no Latvijas un kaimiņzemēm. Svētku koncerts skanēs Ludzas pilskalnā, savukārt ieskaņas koncerti pieskandinās apkaimes novadus – Kārsavu, Ciblu un Zilupi.

Pirmajā kriminālžanra lugu festivālā Mālpilī izrādīs piecus iestudējumus

20.maijā Mālpilī notiks pirmais kriminālžanra lugu festivāls “Zilais karbunkuls”, kas tiek organizēts par godu aktiera Valentīna Skulmes 95 gadu jubilejai. Festivālā visas dienas garumā būs iespēja bez maksas noskatīties piecas kriminālžanra lugas, kuras iestudējuši amatierteātri. Festivāla goda viesis būs aktieris Juris Strenga.

Brīvdabas muzejā atklās vērienīgu darbarīku un koka priekšmetu izstādi

Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā piektdien, 12.maijā, plkst. 15.00 notiks izstādes “Koks. Pinumi / Darbarīki. Amatniecība. Dizains” atklāšana. Izstādē, kura būs skatāma līdz 10. septembrim, varēs aplūkot ap 250 dažādus darbarīkus, kā arī no koka darinātus etnogrāfiskus sadzīves priekšmetus.

Rencēnos amatierteātru trupas apgūst jaunas prasmes

Lai paplašinātu amatierteātru dalībnieku redzesloku un celtu aktiermākslas meistarību, Rencēnos notika radošās meistarklases ar saturu, kas būtiski atšķiras no ikdienas mēģinājumiem. Profesionāļu vadībā dalībnieki apguva improvizācijas, skatuves cīņas un objektu teātra tehniku.

Vasarsvētku zīmē notiks folkloras kopas «Grodi» 30 gadu jubileja

Koku ēku renovācijas centrā “Koka Rīga” 14.maijā plkst. 13.00 ikviens bez maksas aicināts apmeklēt folkloras kopas “Grodi” 30 gadu jubilejas pasākumu, kurā būs iespēja redzēt muzikāli rituālu uzvedumu, iesaistīties rotaļās un dejās, kā arī sadziedāties un sadancot.

Latgales īpašā kultūras vērtība - garīgie dziedājumi

Šajās dienās jo īpaši tiek izcelts Latgales dialekts un kultūras vērtības. Viena no unikālākajām parādībām ir arī garīgie dziedājumi. Psalmu dziedāšanas tradīcijas iekļautas Latvijas kultūras kanonā. Daudzviet joprojām saglabājusies tradīcija kāzās, kristībās un bērēs dziedāt tāpat kā to darīja mammas un vecmammas.

Latvijas «stāstu segai» no ārzemēm saņemti vairāk nekā 100 auduma gabaliņu

Gatavošanās Latvijas simtgadei gan notiek ne tikai stādot kokus, bet arī īstenojot daudzas citas ambiciozas ieceres. Pērn rudenī muzejs “Latvieši pasaulē” aicināja ikvienu aiz dzimtenes robežām dzīvojošo tautieti atsūtīt paša darinātu fragmentu segai, kas Latvijai tiks dāvināta simtgades jubilejā. No vajadzīgajiem vismaz 500 fragmentiem muzejs jau saņēmis vairāk nekā simtu.

Nīcas rokdarbnieces darina simtgades galdautu

Tas ir kopā būšanas un darbošanās prieks, kas nes gandarījumu par paveikto - tā visas kā viena apgalvo Nīcas senioru biedrības rokdarbu pulciņa dalībnieces. Viņām ir vairāku gadu pieredze dažādu vērienīgu  kopdarbu veidošanā, no kuriem daļa skatāma novada senlietu krātuvē. Šopavasar čaklās nīcenieces sākušas Latvijas simtgadei veltīta baltā  galdauta darināšanu.

Jaunākie
Interesanti