Dzīve & stils / Tautas māksla
Viļānos senioru deju kopa «Kūmys» gatavojas pilsētas 90. jubilejai

Viļānos jaunākais pašdarbības kolektīvs šobrīd ir senioru deju kopa “Kūmys”. Šādā sastāvā un senioru lomā viņi Dziesmu un deju svētkiem gatavojas vien trešo sezonu. Šobrīd galvenais uzdevums ir uzveduma izveide, ar ko Viļānu pilsētu nākamgad sveikt 90. gadu jubilejā. Uzvedumā plānots plašākai sabiedrībai atrādīt arī jaunos Viļānu etnogrāfiskos tautas tērpus. 

Vienīgais Latgales tāšu meistars saņem «Latviskā mantojuma» kultūrzīmi

Šonedēļ Latvijas Nacionālajā bibliotēkā kultūras zīmi „Latviskais mantojums” saņēma 16 lauku tūrisma uzņēmēji no dažādiem Latvijas reģioniem. Kultūras zīme „Latviskais mantojums” kā pateicība par līdz šim paveikto kultūras mantojuma daudzināšanā tika piešķirta arī sešiem uzņēmējiem no Latgales, tostarp tāšu meistaram Jurijam Ivanovam no pierobežas – Zilupes novada, kur viņa pienesums tiek īpaši novērtēts.

Jelgavas Jaunajam teātrim – 25!

Jelgavā nav profesionāla teātra un par vadošo allaž uzskatīts teātra tēva Ādolfa Alunāna vārdā nosauktais kolektīvs. Taču jau ceturtdaļgadsimtu pilsētā darbojas arī Jelgavas Jaunais teātris, kurā apvienojušies tie, kuri mīl eksperimentus un radošo brīvību.

Studijā «Rencēni» jau 15 gadus mācās un pilnveido aušanas arodu

Aušana ir māksla un zinātne vienlaikus, ko var mācīties visu mūžu un vienmēr izrādīsies, ka ir vēl kas apgūstams, saka Burtnieku novada aušanas studijas “Rencēni” vadītāja Gaļina Birkava. Studija atzīmēja savu 15. dzimšanas dienu, un šo gadu laikā tā daudzas rencēnietes pievērsušās šim senajam arodam, mācoties darināt gan tautastērpus, gan dažādus citus skaistus un praktiskus izstrādājumus.

Baltkrievu kopienas gadatirgus Daugavpilī iedvesmo pat viesus no Baltkrievijas 

Baltkrievi ir otrā lielākā mazākumtautība Latvijā – 3,3% no kopējā mūsu valsts iedzīvotāju skaita. Gan aptaujas, gan tautas skaitīšanas dati liecina, ka lielākā daļa Latvijas baltkrievu nesarunājas dzimtajā valodā un maz interesējas par nacionālo kultūru. Bet, paviesojoties baltkrievu gadatirgū Daugavpilī, rodas pretējs iespaids.

Jēkabpilī notiks desmitais amatierteātru festivāls «Laipa»

No 24. līdz 26. novembrim Jēkabpils Tautas namā norisināsies desmitais amatierteātru festivāls “Laipa”. Festivāls Jēkabpilī notiek kopš 1999. gada un ir iemantojis popularitāti gan amatierteātru trupu, gan skatītāju – jēkabpiliešu un pilsētas viesu – vidū.

Valmieras muzejā eksponēti 96 tautastērpi

Atbalstot kustību “Katram savu tautastērpu” ceļā uz Latvijas simtgadi, Valmieras muzejā atklāta izstāde “Mana tautastērpa ceļš”. Tā stāsta par cilvēkiem un to, kā viņi izjūt piederību dzimtajai zemei. Ikviens tautastērps izstādē ir unikāls un atspoguļo tā valkātāja personību, pašapziņu un mīlestību pret savu tautu. 

Lietišķās mākslas kolektīvs «Nāmetiņš» atzīmē 20 gadu jubileju

Jau 20 gadu Talsu novada Spārē darbojas lietišķās mākslas kolektīvs, kas 2006.gadā ieguvis nosaukumu “Nāmetiņš”. Par nāmatu Rucavas pusē sauc galvas autu, kas austs no lina un galos rotāts ar knipelētu mežģīni. Knipelēšanu gan rokdarbnieces neesot apguvušas, bet, tā kā kolektīvs neesot liels, tad nāmetiņš jeb mazs lakatiņš esot bijis vispiemērotākais nosaukums.

Ancē atklās 100 cimdu izstādi

16. novembrī plkst. 14.30 Ances kultūras namā atklās cimdu izstādi, kurā būs apskatāmi 100 cimdu pāru. Pasākumā piedalīsies arī Ances pamatskolas jaunie vokālisti, viņu izpildījumā skanēs patriotiskas dziesmas.

«Koka Rīgā» skatāma izstāde «Portreti un pašportreti»

“Mēs gribam pievērst uzmanību cilvēkam, nevis saslimšanai,” ar šādu mērķi 7.novembrī biedrība “Gaismas stars”, atzīmējot 20. dzimšanas dienu, centrā “Koka Rīga” atklāja ļoti īpašu izstādi “Portreti un pašportreti”. Tajā aplūkojami mākslas darbi, kurus radījuši biedrības rūpju bērni – cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem.

Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņdienas svinībām

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no plkst. 12.00 līdz 16.00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

«Nāc līdzās!» koris sniegs koncertus Lielbritānijā

Fonda "Nāc līdzās!" koris, kur dzied neredzīgi un vājredzīgi jaunieši, arī jaunieši ar kustību un garīgās attīstības traucējumiem, pēc Anglijas Daugavas Vanagu fonda ielūguma, devies sniegt koncertus Lielbritānijā.

Koncertā «Rudens nāca sētiņā» uzstāsies astoņi tautas deju kolektīvi

28. oktobrī pulksten 17.00 Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vaduguns” un tā vadītāja Kristīne Jaunbrūna aicina uz pirmoreiz notiekošo tautas deju kolektīvu koncertu “Rudens nāca sētiņā”. Liepājas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē pulcēsies astoņi tautas deju kolektīvi no Ventspils un Liepājas, kā arī no Priekules, Dobeles, Durbes, Pāvilostas un Kuldīgas novadiem.

Festivālā «Dzīvā mūzika» skanēs ermoņikas

Šonedēļ no 27.oktobra līdz 29.oktobrim notiks ikgadējais Tautas mūzikas festivāls “Dzīvā mūzika”. Šajā reizē īpaša uzmanība festivālā pievērsta skanīgajam instrumentam - ermoņikai.

Jauniešu teātru festivālā Jūrmalā galveno balvu ieguvis Jelgavas Jaunais teātris

Ar teatrālām performancēm pilsētvidē – Mākslas stacijā “Dubulti” un Jūrmalas vilcienā – un astoņām konkursa izrādēm Jūrmalas Kultūras centrā un Jūrmalas teātrī 20.–21.oktobrī aizvadīts otrais Latvijas jauniešu teātru festivāls un konkurss “Rainis un Aspazija Tev”. Konkursa galvenā balva par jaunradi un veiksmīgāko festivāla izrādi piešķirta Jelgavas Jaunajam teātrim par iestudējumu “Pusaugušie”; iestudējuma autors un režisors – Rihards Gāle.

Kurzemes kokle - instruments ar tūkstošiem gadu senu vēsturi

1891. gadā Jurjānu Andrejs savā ekspedīcijā Kurzemē pierakstīja šo kokļu spēles melodiju suitu pusē, un senākas pierakstītas kokļu melodija par to nav. Kokles vispār ir Kurzemes instruments, īpaši rietumu pusē, plašā joslā gar jūru. Tur šim instrumentam ir ne vien gadu simtu, bet pat gadu tūkstošu vēsture. Diemžēl senākā mūzika ir mazāk zināma, stāsta etnomuzikologs Valdis Muktupāvels.

Jaunākie
Interesanti