Dzīve & stils / Tautas māksla
Līgo tradīcijas: no uguns rata līdz maģiskajam papardes ziedam

Līgo vakars un Jāņi ir svētki, kam vairums latviešu gatavojas krietni nopietnāk nekā citām svinībām. Meitenes pin vainagus un sien sieru, puiši rūpējas par ugunskuru un gādā alu. Zināms arī, ka jāmeklē maģiskais papardes zieds. Līgo svinēšanas tradīcijas ir tik unikālas, ka tās ir iekļautas Latvijas kultūras kanonā.

Jūrkalnē saulgriežos ieskandina folkloras festivālu «Baltica»

Latvijas simtgades gadā starptautiskais folkloras festivāls "Baltica" notiks vasaras saulgriežos, un tas arī būs festivāla galvenais temats. Šogad Jūrkalnē, Jelgavā, Turaidā un Dagdā notika ieskaņas pasākumi. Kultūrvēsturiskajos novados 120 Latvijas folkloras kopas izdziedāja un izdzīvoja saulgriežus. Jūrkalnes pusē bija pulcējušies gandrīz 300 dalībnieku.

Liepājā norit nedzirdīgo amatiermākslas festivāls

Šodien Liepājas centrā un koncertzālē "Lielais dzintars" dominēja zīmju valoda, jo tur norisinājās Latvijas Nedzirdīgo savienības 21. amatiermākslas festivāls. Tas katru vasaru notiek kādā no Latvijas pilsētām, pievēršot sabiedrības uzmanību nedzirdīgo kultūrai.

FOTO un VIDEO: Eslingenas Dziesmu svētki vērienīgi svin 70.jubileju

Eslingena ir neliela pilsēta Vācijas dienvidrietumos, netālu no Štutgartes. Pašiem vāciešiem tā, iespējams, ir parasta mazpilsēta, taču latviešiem Eslingena ir būtisks atskaites punkts tautas vēsturē. Tieši tur pēc Otrā pasaules kara tika izveidota lielāka latviešu bēgļu nometne Vācijā. Eslingenā tika glabātas un koptas tautiskās vērtības. Šajās dienās ar plašu pasākumu programmu latvieši Eslingenā atzīmē 70 gadus kopš nometnē rīkotajiem pirmajiem dziesmu svētkiem.

VIDEO: Sirmgalvji nodod amatu prasmes jaunajiem

Šķeterēt dziju uz vairāk nekā 100 gadus sena ratiņa, no māla izveidot savu pirmo trauku vai izmēģināt krustdūrienu, kādā sievas izšuva pirms diviem gadu simteņiem – to visu 15.jūnijā varēja izmēģināt vecmeistaru vadībā.

35 kolektīvi Saulgriežos izdziedās «Gadsimta garāko līgodziesmu»

Vasaras Saulgriežos – 21.jūnijā – Latvijas Radio 2 (LR2) jau otro gadu īstenos unikālu projektu „Gadsimta garākā līgodziesma”. No saules lēkta līdz pat rietam radio ēteru pieskandinās līgodziesmas, kas ar LR2 ētera starpniecību vīsies cauri visai Latvijai, kopīgā dziedāšanā pulcējot dažādu novadu muzikālos kolektīvus un ik vienu Latvijas iedzīvotāju. Šajā gadā līgotājiem piepulcēsies arī latviešu mūzikas kolektīvi citur Eiropā, svinot saules ritumu arī Igaunijā, Vācijā, Luksemburgā un Lielbritānijā.

Inčukalna 48. Dziesmu diena pulcē 19 korus

Ikgadējo Dziesmu dienu Inčukalnā, kas šogad notika jau 48. reizi, vieno tradīcija, kas tiek nodota no paaudzes paaudzē jau kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem. Lai gan starp koristiem aizvien biežāk redzamas sirmas galvas, jaunās paaudzes diriģenti ir pārliecināti, ka dziesma neapsīks. Šogad Dziesmu dienā piedalījās 19 kolektīvi gan no Pierīgas un Zemgales.     

Senioru deju dienā Ventspilī pūtīs četri vēji

Svētdien, 18. jūnijā, plkst. 17.00 olimpiskā centra “Ventspils” basketbola hallē notiks XXI Latvijas senioru deju diena “Četri vēji”. 70 deju kolektīvi no visiem Latvijas novadiem būs kopā vienā elpā ar skatītājiem un sajutīs sevi vienotā dejas solī.

Alsungā noslēdzies piektais burdona festivāls

Alsungā noslēdzies 5.Starptautiskais burdona festivāls. Trīs dienas suitu etnogrāfiskajā teritorijā - Alsungā, Kuldīgas novada Gudenieku pagastā un Ventspils novada Jūrkalnes pagastā – godā tika celts senais daudzbalsīgais dziedājums. Festivālā piedalījās 21 folkloras kopa no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Gruzijas.

Festivālā Bauskā 2000 skolēni rāda muzikālās un mākslinieciskās prasmes

Koši, krāsaini un līksmi Bauskā ieskanējās mākslas un mūzikas festivāls ''Tonis un pustonis''. Divu dienu laikā skolēni uzstāsies 25 koncertos, piedalīsies dažādās radošajās darbnīcās, tērpu parādē, bet mākslas pulciņu audzēkņu darbi apkopoti vērienīgā izstādē. Interešu izglītības pulciņos visā Latvijā piedalās ap 20 000 skolēnu, bet tiesības piedalīties festivālā ieguva tikai 2000 bērnu, kuri kļuva par savas jomas reģionālajiem uzvarētājiem.

Dikļos jūnija beigās pulcēsies koklētāji no visas pasaules

Vēsturiskajā dziedāšanas svētku aizsākuma vietā, Kocēnu novada Neikenkalnā Dikļos no 28.jūnija līdz 1.jūlijam pulcēsies koklētāji no visas pasaules, lai kopīgi nodotos tradicionālām kokļu spēles tradīcijām. Nometnes noslēgumā apgūtais tiks atskaņots XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Noslēguma modelēšanas koncertā, kas norisināsies 1. jūlijā turpat Dikļos.

Lūznavas muižā jau trešā Kadriļu nakts

20.maija vakarā Rēzeknes novada Lūznavas muižā būs iespēja sajust 20.gadsimta sākuma atmosfēru. Muižā notiks Kadriļu nakts, kas ir seno deju balle. Sākotnēji kadriļas bija iecienītas inteliģences pārstāvju saviesīgajos pasākumos, bet jau 19. un 20. gadsimta mijā tās dejoja visi – godos, ballēs, krogos un danču vakaros. Kadriļu nakts Lūznavas muiža notiks jau trešo reizi. Šajā pasākumā valda īpaša gaisotne, spēlē muzikanti, balles apmeklētāji aicināti ģērbties atbilstoši tā laika modes tendencēm

Jaunākie
Interesanti