
Kultūra / Tautas māksla


Vērienīgos notikumus, kas no 21.līdz 24.jūnijam risinājās 11. novembra krastmalā, Doma laukumā un Dzegužkalnā, apmeklējuši vairāk nekā 100 000 rīdzinieku un pilsētas viesu, liecina svētku organizatoru un policijas aplēses.

Izstāde “Lietots Rīgā”, kas aplūkojama Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā, uzbur 19./20.gs. mijas sadzīvi pilsētā.

Bez katru gadu svarīgajiem jautājumiem – kur svinēt Līgo svētkus un vai tajos līs lietus, ne mazāk svarīgi meitām un sievām ir vakara galvenās rotas – vainaga darināšana.

Visas dienas garumā Latvijas vecākajā pilsētā Ludzā sestdien, 23. jūnijā, norisinās Lielais latgaļu tirgus.

22.jūnija rītā ar saules sagaidīšanu Daugavmalā noslēdzās starptautiskais folkloras festivāls "Baltica”, kurš deva svētku kamertoni gaidāmajiem Dziesmu un deju svētkiem. 4000 dalībnieku, ieskaitot viesus no Gruzijas, Dienvidkorejas, Ķīnas, ASV un citām valstīm, dalījās ar savas tautas tradīcijām gan uz skatuvēm, gan amatnieku darbnīcās.

Gada garākās dienas izskaņā, 21. jūnijā plkst. 22.00 Doma laukumā norisinājās Latvijas Radio 2 līgodziesmu sadziedāšanās zibakcija. Diriģenta Inta Teterovska vadībā no Radiomājas balkona laukumā sanākušais kopkoris izdziedāja latviešu skaistākās līgotnes, kļūstot par daļu no unikāla projekta “Gadsimta garākā Līgodziesma” dalībniekiem.

Trešdien, 20. jūnijā, plkst. 18.00 notika “Origo Summer Stage” pirmsatklāšanas koncerts laukumā pie tirdzniecības centra “Origo”. Šogad vasaras garumā muzikālajos pasākumos un koncertos būs klausāma īpaši daudzveidīga mūzika, kuru pirmssvētku nedēļā ieskandināja starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”.

Vecrīgā ceturtdien, 21.jūnijā, sāksies tradicionālais Zāļu tirgus. Šogad tas pirmo reizi notiks divas dienas un atradīsies gan Doma laukumā, gan Daugavmalā.

Gada garākajā dienā, 21.jūnijā, pašā rīta agrumā pirmās garāko līgodziesmu aizsāks brīvās gribas ansamblis “Stiprās sievas”, sveicot saullēktu Latvijas Radio 2 studijā.

Otrdien, 19.jūnijā, Rīgā, kultūras pilī “Ziemeļblāzma” notika starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2018” koncerts “Dzimtas dziesmas”.

Kocēnos un Dikļos pirmdien, 18. jūnijā, valdīja kokļu skaņas un dziesmas. Otro gadu Kocēnos risinās Pasaules koklētāju nometne, savukārt Dikļos tika veidota "Kokļu saule” un notika festivāla "Baltica” koncerts.

Gada garākās dienas izskaņā, 21. jūnijā plkst. 22.00 Doma laukumā notiks līgodziesmu sadziedāšanās zibakcija. Diriģenta Inta Teterovska vadībā no Radiomājas balkona laukumā sanākušais kopkoris varēs izdziedāt latviešu skaistākās līgotnes, kļūstot par daļu no unikāla projekta “Gadsimta garākā Līgodziesma” dalībniekiem.

18. jūnijā Krišjāņa Barona muzejā atklāj izstādi "Astoņas baltas dienas. Baltica ’88”.1988. gads bija pirmā reize, kad festivāls notika Latvijā, un toreiz tam bija liela emocionāla nozīme. Izstādes vēstījuma pamatā ir festivāla astoņu dienu norises dalībnieku acīm.

Gaidot Latvijas simto dzimšanas dienu, 118 akordeonisti no dažādiem reģioniem vienojās orķestrī, lai dāvinātu skatītājiem īpašu lielkoncertu. Vienlaikus tas bija arī mēģinājums meklēt ceļu uz nākamās simtgades Dziesmu un deju svētkiem. Akordeona skanējums visbiežāk dzirdams mūzikas skolu konkursos vai folkloras kopu pasākumos, bet Dziesmu svētkos piedalās tikai kokles.

Dagdas novada Andrupenes lauku sētā pirms četriem gadiem izveidots ceplis māla trauku dedzināšanai. Taču, tā kā līdz šim neviens vietējais podnieks nav pieteicies cepli lietot ikdienas darbā, vismaz vienu reizi gadā šeit tiek organizēta vairāku Latgales keramiķu kopā sanākšana.

Sestdien, 16.jūnijā, ar dažādiem pasākumiem Latviju sāka ieskandināt starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”. Atklāšanas koncerta "Šurp, Jāņa bērni!" tiešraidi varēja skatīties Latvijas sabiedriskajos medijos.

Ar vērienīgu gājienu Rīgas ielās un visu novadu dziesmām ap Rīgas kanāliem no Rīgas brīvostas līdz par Latvijas Nacionālajai operai sestdien, 16.jūnijā, sācies festivāls "Baltica".

Ķekavā sestdien, 16.jūnijā, pulksten 17.00, notiks tautas deju ansambļa „Zīle” 50. jubilejas koncerts.

"“Baltica” uzdevums ir parādīt, ka tradīcija nemitīgi atjaunojas,” Latvijas Radio raidījumā “Kultūras Rondo” atzīst festivāla programmu vadītāja Gita Lancere.

“Baltica” ir Baltijas tautām ļoti nozīmīgs folkloras festivāls, kurš demonstrē tautu tradicionālo kultūru – dziesmas, instrumentālo mūziku, stāstījumus, rotaļas, dejas, kā arī tautas lietišķo mākslu, amatniecību, un citas tautas kultūras izpausmes formas.
Svarīgākais šobrīd


















