Dzīve & stils / Tautas māksla
Brīvdabas muzejs ielūdz uz veļu vakaru

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz veļu jeb senču godināšanu jau tradicionālajā "Veļu vakarā" svētdien, 22. oktobrī, no 18.00 līdz 21.00.

Dūdas jeb somas stabules - viens no izplatītākajiem instrumentiem

Dūdas ir viens no izplatītākajiem instrumentiem mūsu tautas vēsturē. Viduslaiku liecības par citiem instrumentiem lielākoties klusē, bet somas stabules pamanītas, jau sākot ar 16. gadsimtu. Turklāt arheologi ir atraduši dūdu iepūtiena caurulīti - liecību par dūdu lietošanu jau 15. gadsimtā. Par dūdām stāsta etnomuzikologs Valdis Muktupāvels.

Latvijas simtgadei Alsungā tapuši jauni suitu tērpi

Lai uz Latvijas simtgadi iestudētu savulaik tik pieprasīto uzvedumu “Suitu kāzas”, Alsungas novadā izgatavoti etnogrāfiski precīzi tautastērpi. To darināšanā galvenokārt iesaistījušies vietējie ļaudis. 

Latviešu diasporas koklētāji no visas Eiropas ieskandē Latvijas simtgadi

14. un 15.oktobrī Latviešu kultūras centrā “Bērzaine,” kas atrodas Dienvidvācijas pilsētā Freiburgā (Freiburg im Breisgau), pulcēsies Luksemburgas latviešu folkoras kopa “Dzērves” (vadītāja Aiga Ožehovska) un koklētāji no citām Eiropas valstīm, kas apvienojušies zem nosaukuma “Vakareiropas koklētāji”. Pulcēšanās mērķis - ieskandināt Latvijas simtgadi, informē asociācijas “Luksemburga Latvija” pārstāve Ilze Kļaviņa.

Noslēdzies projekts «Meistars 21.gadsimtā»

10.oktobrī noslēdzies vairākus mēnešus ilgušais projekts “Meistars 21. gadsimtā”, kura laikā amatnieki apguva digitālās prasmes. Projekta rīkotāji ir pārliecināti, ka tradicionālā kultūra nevar pastāvēt, ignorējot mūsdienu tehnoloģijas, un Latvijas amatniekiem ir jākļūst konkurētspējīgiem un pamanāmiem arī interneta vidē.

Niedru stabule - instruments, kuru nav grūti uztaisīt

Šovasar klajā nāca ilgi gaidīta grāmata - Latvijas Universitātes profesora, etnomuzikologa Valda Muktupāvela monogrāfija "Tautas mūzikas instrumenti Latvijā". Tas ir plašākais un izsmeļošākais līdz šim pieejamais pētījums par tradicionālajiem mūzikas instrumentiem Latvijā. Ar izpētīto autors turpmāk divu nedēļu garumā ik rītu padalīsies jaunajā rubrikā, sniedzot iespēju dzirdēt visdažādāko seno tautas instrumentu skaņas un autora stāstījumu par to, kad instrumenti Latvijā parādījušies, kādos gadījumos mūsu senči tos spēlējuši, kā instrumentus izgatavojuši.

Folkloras kopa «Sītava» svin jubileju

Puzes kultūras namā 14. oktobrī plkst. 13 sāksies folkloras kopas "Sītava" 30 gadu jubilejas pasākums. Koncertā uzstāsies ne tikai gaviļnieki, bet arī viņu draugi no Ventspils, Milzkalnes, Slampes, Pūres, Talsiem, Bārtas un Salacgrīvas. Viesos aicinātas arī Ventspils novada folkloras kopas.

Ar kustību izrādi atvērs Cimdu Jettiņas dienu grāmatu

„Daudz skaņu var būt klusumā, gaismas tumsā un prieka vientulībā” – tā skan viena no Jettes Užānes atziņām, ko var izlasīt viņas rakstītajā dienasgrāmatā. Jette Užāne, saukta arī par Cimdu Jettiņu, visplašāk pazīstama kā izcila cimdu adītāja, bet ļoti vērtīgi ir arī viņas filozofiskie vērojumi un domu graudi, ko viņa ilgus gadus fiksēja dienasgrāmatā. Gaidot 2015.gada gada Ziemassvētkus, fragmenti no dienasgrāmatas izskanēja Latvijas Radio rīta programmā, un nu tie izdoti arī grāmatā „Jettes dienu grāmata”, kam atvēršanas svētki būs 28.septembrī Mazajā ģildē. Pasākumā varēs noskatīties arī Jettei Užānei veltītu izrādi.

Iznākusi Cimdu Jettiņas dienu grāmata

Latvijas Radio klausītāji, iespējams, atceras 2015. gada nogalē Elīnas Apsītes lasītos, cilvēcības un sirsnības piepildītos fragmentus no čaklās rokdarbnieces Jettes Užānes jeb Cimdu Jettiņas dienasgrāmatas. Elīna, saņēmusi neskaitāmas klausītāju vēstules ar jautājumu, kad iznākšot grāmata, patiešām nolēma sirsnīgās domātājas pierakstīto apkopot vienā izdevumā. Nu tas ieraudzījis dienasgaismu.

Jaunākie
Interesanti