
Kultūra / Tautas māksla


Vasaras saulgriežus sagaidot, laikā no 16. jūnija līdz 21. jūnijam vienpadsmito reizi Latvijā notiks starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”, kopā pulcējot 4000 dalībniekus – 233 folkloras kopas, etnogrāfiskos ansambļus, folkloras deju kopas un kapelas, ārvalstu viesus no Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas, Gruzijas, ASV, Polijas, Dienvidkorejas un Ķīnas.

Atsaucoties aicinājumam “Katram savu tautas tērpu”, Ķekavā jau trešo gadu notiek konkurss-skate. Šogad savus tautas tērpus tajā demonstrēja četrdesmit dalībnieki. Bet divdesmit dalībnieces skatē piedalījās ar jaunrades tērpiem, kuros mūsdienīgais cieši savijies ar vēsturisko.

Godinot latviešu līgošanas tradīcijas, gada garākajā dienā, 21. jūnijā, visā Latvijā, četrās Eiropas valstīs un Kanādā notiks unikāla koru, folkloras kopu un tautiešu sadziedāšanās. No saules lēkta līdz saules rietam ik pusstundu Latvijas Radio 2 tiešraidē pieslēgsies līgodziesmu skandinātājiem.

No 16. līdz 21. jūnijam norisināsies ikgadējais starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”. Latvijas Televīzija piedāvās skatītājiem divus no krāšņākajiem tā koncertiem. Tos būs iespējams noskatīties ne vien ierakstā LTV1, bet arī tiešraidē sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REPLAY.lv.

Maija pēdējā nedēļas nogalē suitos – Alsungā un Jūrkalnē – notika 1. Latvijas dūdenieku saiets. Jā, tieši dūdenieku ar ‘e’, jo kārtīgs suits nemaz nevar izrunāt vārdu "dūdinieks”, kā šo instrumentu spēlētājus sauc citur Latvijā.

Vienojot rokdarbnieces un popularizējot rokdarbus, jūnija otrās nedēļas nogalē jau kopš 2005. gada tiek atzīmēta Pasaules publiskās adīšanas diena. Dobeles tautas lietišķās mākslas studijas “Avots” dalībnieces jau trešo gadu šajā dienā vienojas labdarības akcijā “Sasildi mazo sirsniņu”.

Unikāla grāmata, kas sniedz ieskatu tradīcijām bagātajā aušanas kultūrā, piektdien, 8. jūnijā, svinīgi atvērta Nacionālajā mākslas muzejā.

Abgunstes muižas rezidence tikusi pie jauna keramikas cepļa. Tas ir unikāls ar to, ka mākslas darbus vienlaikus var apdedzināt trīs kamerās. Šāda keramikas darināšana raksturīga japāņu kultūrā. Pirmos darbus ceplī veidoja 24 mākslinieki no septiņām valstīm.

Kopš 2009.gadā Suitu kultūrtelpa tika iekļauta UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, suiti daudz darījuši savu tradīciju saglabāšanā un iedzīvināšanā. Viena no tām ir dūdu spēlēšana. Lai to popularizētu arvien vairāk un satuvinātu šīs spēles entuziastus, biedrība “Suitu kultūras mantojums” Alsungā rīkoja pirmo Latvijas dūdinieku saietu.

Runājot par laika apstākļiem, cilvēki parasti sūdzas, ka ir pārāk lietains, auksts vai drēgns, taču rokdarbnieces Smiltenes pusē tā neuzskata - viņas pat drēgnākās dienas spēj pārvērst brīnumjaukās krāsās un auž “laika apstākļu deķi” Latvijas simtgadei.

Gatavojoties Latvijas Radio 2 projekta “Gadsimta garākā līgodziesma” kulminācijai, no 28. maija līdz vasaras saulgriežiem Latvijas Radio 2 ēterā skanēs īpašs raidījumu cikls “Ielīgošana”.

Pirms dažiem gadiem Latvijas Nacionālais kultūras centrs iesāka projektu "Katram savu tautastērpu". Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju sēstas pie stellēm, ņem adatu un diegus, lai savām rokām darinātu tautastērpu. Arī Krustpils pilī nu jau vairākus gadus tiek šūts un izšūts, rakstīts un austs, un pavisam drīz 20 sievietes iegūs savā īpašumā pašu darinātus tautastērpus.

Smiltenes rokdarbnieces darina laika zīmju segas. Pirmā no tām top, ieadot Latvijas jubilejas gada laikapstākļus un katras dienas temperatūru.

Šajās pavasara dienās dziesmas un dziesminieki ieskandina nesen tapušo Austras istabu Liepājā, kas savu mājvietu atradusi blakus galerijai „Romas dārzs” pašā pilsētās sirdī. Mūžībā aizgājušās leģendārās dziesminieces garu turpina iedzīvināt Austrasbērni, arī liepājniece Inese Muižniece. Istabas izveide bija secīgs solis, lai sakārtotu Austras dzīvokli.

Latvijā šajās dienās norisinās pasākums “Satiec savu meistaru”. Šogad jau desmito reizi šī pasākuma ietvaros ir iespējams pie amatniekiem, tautas lietišķās mākslas meistariem, stāstniekiem, teicējiem, muzikantiem vairāk nekā 150 vietās apgūt jaunas prasmes un iemaņas.

Ventspils novada Ugālē jau 10 gadus darbojas mākslas studija, kurā māksliniece Laimdota Junkara glezniecības pasaulē ievadījusi jau vairākus desmitus cilvēku.

Baltie goda cimdi Latvijas simtgadei - šādu akciju, noadot 100 baltus cimdus un vēlāk to dāvājot Ilūkstes goda viesiem, novada goda pilsoņiem, labākajiem darba darītājiem, daudzbērnu māmiņām, uzsācis Ilūkstes novadpētniecības muzejs Sēļu istaba.

Līdz lielajiem šī gada notikumiem – Dziesmu un deju svētkiem un valsts simtgades svinībām – laika nav atlicis daudz, tāpēc Latvijas Radio raidījums "Ģimenes studija" lūko, vai vēl var paspēt pats sev uztaisīt pastalu pāri un noaust brunčus.

Pabijusi Minhenē, Luksemburgā un arī vairākos Latvijas novados, uz Jelgavu atceļojusi Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotā izstāde “Latviskas dvēseles raksti”. Tajā ar mūsdienīgiem risinājumiem parādītas latviešu tautas tradīcijas, kā arī rakstu un zīmju nozīme latviešu dzīvē.

Talsu novada Strazdes pagastā kādās stellēs šobrīd top īpašs audums - 100 metru garš grīdas celiņš, kam savu roku pieliks daudzas meistares. Tā būs dāvana Latvijai dzimšanas dienā un novembrī iecerēts audumu izritināt ceļā no Strazdes muižas alejas līdz Ventspils šosejai. Taču audējām šogad arī pašām sava jubileja – viņu pulciņš izveidojies pirms 60 gadiem.
Svarīgākais šobrīd


















