Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Tautas māksla
Noslēdzies projekts «Meistars 21.gadsimtā»

10.oktobrī noslēdzies vairākus mēnešus ilgušais projekts “Meistars 21. gadsimtā”, kura laikā amatnieki apguva digitālās prasmes. Projekta rīkotāji ir pārliecināti, ka tradicionālā kultūra nevar pastāvēt, ignorējot mūsdienu tehnoloģijas, un Latvijas amatniekiem ir jākļūst konkurētspējīgiem un pamanāmiem arī interneta vidē.

Niedru stabule - instruments, kuru nav grūti uztaisīt

Šovasar klajā nāca ilgi gaidīta grāmata - Latvijas Universitātes profesora, etnomuzikologa Valda Muktupāvela monogrāfija "Tautas mūzikas instrumenti Latvijā". Tas ir plašākais un izsmeļošākais līdz šim pieejamais pētījums par tradicionālajiem mūzikas instrumentiem Latvijā. Ar izpētīto autors turpmāk divu nedēļu garumā ik rītu padalīsies jaunajā rubrikā, sniedzot iespēju dzirdēt visdažādāko seno tautas instrumentu skaņas un autora stāstījumu par to, kad instrumenti Latvijā parādījušies, kādos gadījumos mūsu senči tos spēlējuši, kā instrumentus izgatavojuši.

Folkloras kopa «Sītava» svin jubileju

Puzes kultūras namā 14. oktobrī plkst. 13 sāksies folkloras kopas "Sītava" 30 gadu jubilejas pasākums. Koncertā uzstāsies ne tikai gaviļnieki, bet arī viņu draugi no Ventspils, Milzkalnes, Slampes, Pūres, Talsiem, Bārtas un Salacgrīvas. Viesos aicinātas arī Ventspils novada folkloras kopas.

Ar kustību izrādi atvērs Cimdu Jettiņas dienu grāmatu

„Daudz skaņu var būt klusumā, gaismas tumsā un prieka vientulībā” – tā skan viena no Jettes Užānes atziņām, ko var izlasīt viņas rakstītajā dienasgrāmatā. Jette Užāne, saukta arī par Cimdu Jettiņu, visplašāk pazīstama kā izcila cimdu adītāja, bet ļoti vērtīgi ir arī viņas filozofiskie vērojumi un domu graudi, ko viņa ilgus gadus fiksēja dienasgrāmatā. Gaidot 2015.gada gada Ziemassvētkus, fragmenti no dienasgrāmatas izskanēja Latvijas Radio rīta programmā, un nu tie izdoti arī grāmatā „Jettes dienu grāmata”, kam atvēršanas svētki būs 28.septembrī Mazajā ģildē. Pasākumā varēs noskatīties arī Jettei Užānei veltītu izrādi.

Iznākusi Cimdu Jettiņas dienu grāmata

Latvijas Radio klausītāji, iespējams, atceras 2015. gada nogalē Elīnas Apsītes lasītos, cilvēcības un sirsnības piepildītos fragmentus no čaklās rokdarbnieces Jettes Užānes jeb Cimdu Jettiņas dienasgrāmatas. Elīna, saņēmusi neskaitāmas klausītāju vēstules ar jautājumu, kad iznākšot grāmata, patiešām nolēma sirsnīgās domātājas pierakstīto apkopot vienā izdevumā. Nu tas ieraudzījis dienasgaismu.

Preiļos festivālā autorlelles izrāda mākslinieki no 13 valstīm

Jau vairākus gadus par Preiļu vizītkarti ir kļuvusi Miniatūrā karaļvalsts un leļļu galerija. Pilsētas svētku ietvaros Preiļos notika 3.starptautiskais autorleļļu festivāls. Katrs autora darbs pārsteidz ar meistarību un detaļu smalkumu tēla radīšanā. Tāpēc tās tiek novērtētas kā dekors un interjera elements, vai arī kā kolekcionējami priekšmeti, nevis kā rotaļlietas.

Kuldīgā notiks tamborēšanas un adīšanas plenērs

Svētdien, 20.augustā,  jau otro gadu pēc kārtas Kuldīgas novada muzejā notiek Kurzemes tamborēšanas plenērs, kur laikā visi laipni aicināti izmēģināt savu roku tamborēšanā, adīšanā, vai vienkārši pavadīt laiku labā kompānijā.

Rucavas entogrāfiskās mājas «Zvanītāji» vasaras skoliņai 15. gadskārta

Augusta otrajā nedēļā jau 15. reizi Rucavas etnogrāfiskajā mājā "Zvanītāji" norisinās vasaras skoliņa, kurā dažādas senās  amatprasmes meistarklasēs apgūst gan bērni, gan pieaugušie.  Lai arī laika gaitā skoliņa ir mainījusies un tās popularitāte nedaudz apsīkusi, taču tā saglabājusi paaudžu kopā būšanas un darbošanās prieku, kā arī vēlmi izzināt novada kultūrvēsturisko mantojumu

Viļānos aizvadīti ikgadējie tautas muzikantu svētki

Nupat Viļānos aizvadīti ikgadējie tautas muzikantu svētki, kuru laikā pirmo reizi pasākuma vēsturē notika arī brīvdabas zinātniskie lasījumi par zinātnieces un folkloristes Stefānijas Uļjanovskas darbību. Pērn vasarā Viļānos zinātnieku komanda strādāja pie Uļjanovskas atstātā mantojuma izpētes.

Pirmo reizi notiks folkloras deju festivāls «Lipa kust»

No 22. līdz 26. augustam Ziemeļlatgalē notiks pirmais starptautiskais folkloras deju festivāls “Lipa kust”, kurā piedalīsies folkloras kopas no Latvijas, Lietuvas, Rumānijas un Slovākijas, danču vakaros, meistarklasēs un koncertos parādot Eiropas tradicionālo deju daudzveidību.

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt