Dienas ziņas

Zemnieki cīnās ar salnu; bažas par nākamo nakti

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atklāj melanomas modrības mēnesi "Stājies saulessardzē!"

Melanomas modrības mēnesī aicina pārbaudīt dzimumzīmes un ādas veidojumus

Kopš brūnais iedegums kļuvis par modes lietu, saslimstība un mirstība no melanomas pieaug it visur pasaulē. Latvija nav izņēmums – ik gadu melanomu Latvijā atklāj gandrīz 200 cilvēkiem. Dermatologi arī šogad organizē kampaņu "Stājies saulessardzē!", kuras laikā ikviens aicināts mācīties, kā sevi un savus tuvos pasargāt no saules starojuma kaitīgās ietekmes.

Lai arī šodien spožā saule rādīja zobus un ne viens vien aukstumā drebinājās, ārsti uzsver – tagad pirms sauļošanās sezonas sākuma ir īstais brīdis pārbaudīt dzimumzīmes un ādas veidojumus. 

Būt saulessardzē nozīmē pareizi lietot saules aizsargkrēmu, valkāt saulesbrilles, nosedzošu apģērbu un platmalu cepuri, izvairīties no tiešiem saules stariem laikā no desmitiem rītā līdz četriem pēcpusdienā, kā arī veikt regulāras ādas pašpārbaudes, jo agrīni atklāts ādas vēzis ir sekmīgi ārstējams. 

"Jau pēc 30 gadiem attīstās tādi veidojumi. Ļaundabīgs vai ne, pats galvenais ir pārķert melanomas pašā sākumā," norāda dermatoloģijas rezidente Tatjana Viļjanova.

Melanomas pacientu atbalsta biedrības pārstāve Sondra Zaļupe par melanomas diagnozi uzzināja pirms septiņiem gadiem. Viņa piedalās kampaņā, lai mudinātu cilvēkus nebaidīties un doties pie dermatologa.

"Es ļoti ceru, ka mans piemērs mudina cilvēkus pievērsties tam, iet pārbaudīties un atcerēties, ka visbīstamākais ir sarkanais apdegums. Melanomas cena ir pārāk dārga," uzsver Zaļupe.

Saskaņā ar jaunākajiem globālajiem aprēķiniem vairāk nekā trīs ceturtdaļas no visiem jaunatklātajiem melanomas gadījumiem ir saistāmas ar ultravioletā starojuma ietekmi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti