Dzīve & stils / Tautas māksla
Pieaug interese par tautas mākslu

Jelgavas novadā ap 400 dejotāju Meteņdienā pavasari modināja “Ziemas sadancī”. Šāds pasākums novada dejotājus pulcē jau vienpadsmito reizi, bet pirmoreiz tajā piedalījās 20 tautas deju kolektīvi. Interese par tautas dejām pieaugusi visās vecuma grupās, un pēdējo trīs gadu laikā novada dejotāju saimi papildinājuši astoņi jauni deju kolektīvi.

Piemin ilggadējo Aizputes Tautas teātra režisori Karmenu Austrumu

Aizputē uz ilggadējās Tautas teātra režisores Karmenas Austrumas atceres pasākumu šonedēļ pulcējās viņas kolēģi un aktieri. Vairāk nekā 40 gadus Aizputes kultūras nama skatuve bija režisores Karmenas Austrumas svarīgākā dzīves daļa. Pērn 3. decembrī viņa 77 gadu vecumā aizgāja mūžībā.

Ar dižkoncertu tautas deju ansamblis «Liesma» atzīmēs 70.gadskārtu

30.aprīlī plkst.18 starptautiskajā izstāžu centrā "Ķīpsala" notiks tautas deju ansambļa "Liesma" 70 gadu un slavenā horeogrāfa, deju pedagoga, deju svētku virsvadītāja, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Imanta Magones 80 gadu jubilejai veltīts dižkoncerts "Ar liesmu sirdī un dejā".

Bārbelē restaurēts votu tautastērps

Vainadziņa vietā sapans, bet svārku un vestes vietā košs apliekams bruncis - tāds ir seno votu tautas tērps, ko pēc vēsturiskiem aprakstiem atjaunojusi Vecumnieku novada Bārbeles pagasta biedrība ''Zemgales mantojums''. Voti Bauskas apkaimē nonākuši 15.gadsimtā kā karagūstekņi pēc iebrukuma Novgorodas zemē.

Eksperts: Jauniešiem ir īpaši liela interese par folkloru

25. janvāris ir pēdējā diena, kad var pieteikties mācībām „Folkloras skolā”, ko jau 13.reizi rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC). Cilvēku atsaucība bijusi ļoti laba, un tai ir tendence gadu no gada palielināties. Kā novērojis tautas mūzikas eksperts Ilmārs Pumpurs, īpaši liela interese par folkloru ir tieši jauniešiem, jo savu sakņu meklējumi šodien pieder pie modernā dzīves stila.

Liepājas muzejā zeķu mēnesis

Līdz 14. februārim Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centrā skatāma ekspresizstāde “Etnogrāfiskās zeķes”, kurā var iepazīties ar kurzemnieču adītprasmi, kas līdz mūsdienām saglabātās rakstainās un mežģīņadījumu zeķēs un liecina par izcilu meistarību. Zeķu mēnesī – 27. janvārī paredzēta arī radošā darbnīca “Citāda zeķe”, kas dos iespēju izmēģināt savādākus zeķu risinājumus.

LTV jaunums - raidījums «Uzvelc tautastērpu!»(papildināts)

No 7.janvāra Latvijas Televīzijas (LTV) pirmā kanāla ēterā ceturtdienu vakaros plkst. 19.30 būs skatāms jauns raidījums "Uzvelc tautastērpu!", kurā tiks meklētas robežas starp pareizo un nepareizo tautastērpu. Žurnālisti Agnese Kleina un Dīvs Reiznieks katrs soli pa solim veidos savu ideālo tautastērpu, lai svinīgi to uzvilktu2018. gada Dziesmu un deju svētkos.

Atklāj audējas Dzidras Amboltes mūža darbu izstādi

Viņa bija stingra un vienmēr panāca savu, bet viņas darbos dominēja mierīgā brūnā un pelēkā krāsa. Tā tautas daiļamata meistari Dzidru Ambolti, kura stellēs pavadījusi gandrīz 70 gadus, raksturo meita. Atceroties pazīstamo audēju, Tukuma darbnīcā atklāta izstāde ''Rokdarbi mūža garumā''.

Ventspils ziedu skulptūras ziemā nomaina ziemas floristika

Ventspils dārzniekiem ziema nebūt nav brīvdienu laiks. Gluži nemanāmi Ventspils puķu dobēs dabiskos ziedus nomaina asprātīgi floristikas materiāli. Ziemā visgrūtāk ir saglabāt topiārijus – ziedu skulptūras, kas bez augiem izskatās kā melnzemes krāvumi, tāpēc Ventspilī ik gadu rīko konkursu ziedu skulptūru ziemas noformējumiem.

Meistare Rasma Āboliņa cimdus darina dubultadījumā

Dubultsilti un dubultskaisti – tā varētu teikt par tautas daiļamata meistares, mazsalacietes Rasmas Āboliņas adītajiem dūraiņiem. Viņa ir viena no retajām rokdarbniecēm, kura cimdus darina dubultadījumā. Tas nozīmē, ka raksts veidojas abās pusēs un tā arī ir valkājams. Meistare daudzus gadus pilnveidojusi šo adīšanas tehniku, un nu tā aprakstīta arī Latvijas Nacionālā kultūras centra izdotā grāmatā.

Rēzeknē aplūkojami Gulbenes studijas «Sagša» darinājumi

Latgales Kultūrvēstures muzejs Rēzeknē no 23.decembra līdz 2016.gada 30.janvārim apmeklētājiem piedāvā Gulbenes pilsētas kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) “Sagša” dažādās tehnikās darinātu lietišķās mākslas un amatniecības rokdarbu izstādi “Četras krāsas”.

Amatierkolektīvi – ar misiju saglabāt kultūras mantojumu, taču kā trūcīgi lūdzēji pašvaldību priekšā
Radoša, pašapzinīga, toleranta un kultūratbildīga nācija – šie Latvijas Nacionālā kultūras centra misijā ierakstītie skaļie vārdi precīzi raksturo rezultātu tam darbam, ko ikdienā veic amatiermākslas kolektīvi. Tūkstošiem cilvēku dalība deju kolektīvos, koros vai aktieru pulciņos ir tikai hobijs reizi vai pāris nedēļā. Taču tādējādi no paaudzes paaudzē tiek saglabāts Latvijas kultūras mantojums, kura redzamākās izpausmes ir Dziesmu un deju svētki. Atskaitot salīdzinoši necilas dotācijas, ko ik gadu mazai daļai amatiermākslas kolektīvu vadītājiem piešķir valsts, lielākās rūpes par kultūru nodotas pašvaldību rokās. Bet tur naudas došana vai nedošana bieži vien ir vietējā mēra rokās un daudz ko izsaka princips – patīk vai nepatīk.
Bērni māca vecākiem rotāt eglīti videi draudzīgi

Kad eglīte ir pārnesta mājās, vai vēl labāk - tā ir gana skaista un liela izaugusi piemājas dārziņā, tad ir vērts padomāt, kā to videi draudzīgi izpušķot. To lieliski zina gan Brīvdabas muzeja seno latviešu tradīciju pārzinātāji, gan eko bērnudārzu audzēkņi.

Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt