Dzīve & stils / Tautas māksla
Amatierkolektīvi - ar misiju saglabāt kultūras mantojumu, taču kā trūcīgi lūdzēji pašvaldību priekšā

Radoša, pašapzinīga, toleranta un kultūratbildīga nācija - šie Latvijas Nacionālā kultūras centra misijā ierakstītie skaļie vārdi precīzi raksturo rezultātu tam darbam, ko ikdienā veic amatiermākslas kolektīvi. Tūkstošiem cilvēku dalība deju kolektīvos, koros vai aktieru pulciņos ir tikai hobijs reizi vai pāris nedēļā. Taču tādējādi no paaudzes paaudzē tiek saglabāts Latvijas kultūras mantojums, kura redzamākās izpausmes ir Dziesmu un deju svētki. Atskaitot salīdzinoši necilas dotācijas, ko ik gadu mazai daļai amatiermākslas kolektīvu vadītājiem piešķir valsts, lielākās rūpes par kultūru nodotas pašvaldību rokās. Bet tur naudas došana vai nedošana bieži vien ir vietējā mēra rokās un daudz ko izsaka princips - patīk vai nepatīk.

Bērni māca vecākiem rotāt eglīti videi draudzīgi

Kad eglīte ir pārnesta mājās, vai vēl labāk - tā ir gana skaista un liela izaugusi piemājas dārziņā, tad ir vērts padomāt, kā to videi draudzīgi izpušķot. To lieliski zina gan Brīvdabas muzeja seno latviešu tradīciju pārzinātāji, gan eko bērnudārzu audzēkņi.

Amatu svētki «Baltā laipa» savieno paaudžu pieredzi un mūsdienīgu avangardu

Ogrē aizvadīti jau sestie tautas mākslas un amatu svētki ''Baltā laipa'', kas simboliski savieno seno paaudžu pieredzi un mūsdienīgu avangardismu. Līdzās folkloras kopām svētkos piedalījās arī vairāk nekā 60 seno amatu meistaru, bet lietišķās mākslas studija ''Saiva'' un Latvijas Mākslas akadēmijas studenti priecēja ar tekstilmākslas izstādēm.

Drabešos izgatavo senu latviešu instrumentu - basīti

Base, basīte jeb dižā base - tas ir latviešu tradicionālais instruments, kas agrāk bija izplatīts lauku deju mūzikas kapelās. Izmērā base ir līdzīga čellam un kontrabasam, bet tā kā tas bija tautas instruments, katrs pats to pašrocīgi izgatavoja pēc savām sajūtām. Līdz šim Latvijā atrastas vien 20 senās bases, taču Drabešu muižas amatu mājā tradicionālais instruments tiek izgatavots no jauna. Ar interesi par instrumentu un kokapstrādi vairāki entuziasti no visas Latvijas basīšu kolekcijai pievienos vēl sešas jaunas.

Līvānos stikla apstrādes tradīcijas turpina radošās darbnīcas

Līvānos stikla apstrādes tradīcijas iedibinātas jau 19. gadsimta otrajā pusē, kad darbu sāka pirmā Līvānu stikla fabrika. Lai gan kopš 2008. gada stikla ražošana ir apstājusies un produkciju var apskatīt tikai muzeja izstādē, darbs ar stiklu Līvānos notiek arī pašlaik. Tur tiek rīkotas radošās darbnīcas

Rīgā spēkiem mērosies jaunie stāstnieki no visas Latvijas

Rīgas Latviešu biedrībā sestdien, 5.decembrī, jau 19.reizi pulcēsies tradīcijām bagātā stāstnieku konkursa „Teci, teci, valodiņa” finālisti. Iepriekš pusfinālos spēkiem mērojušies apmēram četri simti jauno stāstnieku, bet finālam Rīgā izvirzīti 102. Viņi sacentīsies trīs vecuma grupās.

Balso par savu radio NABA fotokonkursa simpātiju!

Par godu LR6 – Latvijas Universitātes radio NABA 13. dzimšanas dienai, kā arī atzīmējot Latvijas Radio dibināšanas svētkus, radio NABA izsludināja fotokonkursu par tēmu „Dzirdēt”. Konkursa noslēgumā 25 žūrijas izvēlēti darbi atlasīti ceļojošajai fotoizstādei "13x13", kura tiek atklāta 3.decembrī. Šos darbus kompetenta žūrija vērtēja pēc to mākslinieciskās un tehniskās kvalitātes, idejas un atbilstības konkursa radošajai tēmai.

Lībiešu krasta vērtības saglabā mājas žogu pinuma kolekcijā

Vairāki lauku tūrisma uzņēmēji saņēmuši kultūras mantojuma ekspertu atzinību. Viena no kultūras zīmēm – „Latviskais mantojums” aizceļojusi uz nelielu Dundagas novada ciemu, kur kādu māju apjož īsta tradicionālo lībiešu žogu pinumu kolekcija.

LNKC rosina darināt tautastērpus

Latvijas simtgades gaidās Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) rosina ikkatru īpaši saposties. To līdzēs paveikt projekts “Katram savu tautastērpu”. Šīs akcijas mērķis ir mūsdienīgi un radoši iepazīstināt ar latviešu tautas tērpu rašanos un nēsāšanas tradīcijām, kā arī raisīt interesi veidot pašam savu tautastērpu.

Latgales mākslinieku izstāde svin 20 gadu jubileju

Latgales Kultūrvēstures muzejs un Latgales mākslinieki jau 20.gadu pēc kārtas aicina apskatīt tradicionālo mākslas izstādi “Rudens 2015”. Mākslinieki piedāvā izvērtēt savus pēdējā gada laikā veidotos darbus. Izstādes noslēgumā darbus  izvērtēs žūrija un vislabāk novērtētie paliks Latgales kultūrvēstures muzeja īpašumā.

Uzsākta latviešu tautastērpu elektroniskā kataloga izveide

Ceļā uz Latvijas simtgadi 2018. gadā Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) sadarbībā ar “Lattelecom” īsteno projektu “Katram savu tautastērpu”. Projekta ietvaros ar pirmajiem 20 tērpiem uzsākta latviešu tautastērpu elektroniskā kataloga izveide vietnē katramsavutautasterpu.lv, izdots kalendārs “Dienrādis 2016” ar unikālām Nila Viļņa fotogrāfijām, kā arī nākamajam gadam top plānotājs “Dienrādis 2016”.

Tautas tradīciju pētniekam Ernestam Spīčam - augstākā godalga starptautiskā forumā

Svētku nedēļā daudzi pie krūts piesprauduši lentīti Latvijas karoga krāsās vai izmanto citu atribūtiku ar valsts vai etniskajiem simboliem. Biznesa valodā šos priekšmetus sauc par Latvijas etnoproduktiem. Izrādās, etnoprodukti ir ne tikai taustāmas lietas. Tā var būt arī mūzika, dejas, uzvedumi, dabas ainavas un zināmā mērā arī cilvēki. Šo jomu līdz pēdējai vīlei pārzina tradicionālās dejas pētnieks un skolotājs Ernests Spīčs, kurš no Pasaules Folkloras federācijas padomes tikšanās Izraēlā atgriezies ar pasaulē augstāko apbalvojumu šajā jomā.

Jaunākie
Interesanti