Dzīve & stils / Tautas māksla
Rīgā spēkiem mērosies jaunie stāstnieki no visas Latvijas

Rīgas Latviešu biedrībā sestdien, 5.decembrī, jau 19.reizi pulcēsies tradīcijām bagātā stāstnieku konkursa „Teci, teci, valodiņa” finālisti. Iepriekš pusfinālos spēkiem mērojušies apmēram četri simti jauno stāstnieku, bet finālam Rīgā izvirzīti 102. Viņi sacentīsies trīs vecuma grupās.

Balso par savu radio NABA fotokonkursa simpātiju!

Par godu LR6 – Latvijas Universitātes radio NABA 13. dzimšanas dienai, kā arī atzīmējot Latvijas Radio dibināšanas svētkus, radio NABA izsludināja fotokonkursu par tēmu „Dzirdēt”. Konkursa noslēgumā 25 žūrijas izvēlēti darbi atlasīti ceļojošajai fotoizstādei "13x13", kura tiek atklāta 3.decembrī. Šos darbus kompetenta žūrija vērtēja pēc to mākslinieciskās un tehniskās kvalitātes, idejas un atbilstības konkursa radošajai tēmai.

Lībiešu krasta vērtības saglabā mājas žogu pinuma kolekcijā

Vairāki lauku tūrisma uzņēmēji saņēmuši kultūras mantojuma ekspertu atzinību. Viena no kultūras zīmēm – „Latviskais mantojums” aizceļojusi uz nelielu Dundagas novada ciemu, kur kādu māju apjož īsta tradicionālo lībiešu žogu pinumu kolekcija.

LNKC rosina darināt tautastērpus

Latvijas simtgades gaidās Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) rosina ikkatru īpaši saposties. To līdzēs paveikt projekts “Katram savu tautastērpu”. Šīs akcijas mērķis ir mūsdienīgi un radoši iepazīstināt ar latviešu tautas tērpu rašanos un nēsāšanas tradīcijām, kā arī raisīt interesi veidot pašam savu tautastērpu.

Latgales mākslinieku izstāde svin 20 gadu jubileju

Latgales Kultūrvēstures muzejs un Latgales mākslinieki jau 20.gadu pēc kārtas aicina apskatīt tradicionālo mākslas izstādi “Rudens 2015”. Mākslinieki piedāvā izvērtēt savus pēdējā gada laikā veidotos darbus. Izstādes noslēgumā darbus  izvērtēs žūrija un vislabāk novērtētie paliks Latgales kultūrvēstures muzeja īpašumā.

Uzsākta latviešu tautastērpu elektroniskā kataloga izveide

Ceļā uz Latvijas simtgadi 2018. gadā Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) sadarbībā ar “Lattelecom” īsteno projektu “Katram savu tautastērpu”. Projekta ietvaros ar pirmajiem 20 tērpiem uzsākta latviešu tautastērpu elektroniskā kataloga izveide vietnē katramsavutautasterpu.lv, izdots kalendārs “Dienrādis 2016” ar unikālām Nila Viļņa fotogrāfijām, kā arī nākamajam gadam top plānotājs “Dienrādis 2016”.

Tautas tradīciju pētniekam Ernestam Spīčam - augstākā godalga starptautiskā forumā

Svētku nedēļā daudzi pie krūts piesprauduši lentīti Latvijas karoga krāsās vai izmanto citu atribūtiku ar valsts vai etniskajiem simboliem. Biznesa valodā šos priekšmetus sauc par Latvijas etnoproduktiem. Izrādās, etnoprodukti ir ne tikai taustāmas lietas. Tā var būt arī mūzika, dejas, uzvedumi, dabas ainavas un zināmā mērā arī cilvēki. Šo jomu līdz pēdējai vīlei pārzina tradicionālās dejas pētnieks un skolotājs Ernests Spīčs, kurš no Pasaules Folkloras federācijas padomes tikšanās Izraēlā atgriezies ar pasaulē augstāko apbalvojumu šajā jomā.

Lielvārdes jostai atrod mūsdienīgu pielietojumu

Latvijas cilvēku veiksmes stāsts - neskatoties uz dažādām valstī notiekošām problēmām, patriotiski jaunieši ir uzsākuši veiksmīgu biznesu. Tuvojoties valsts svētkiem, divas ģimenes vārda tiešajā nozīmē atdzīvinājušas Lielvārdes jostu un piedāvā tautiskas siksnas biksēm, pēc kurām šobrīd ir vērojams liels pieprasījums ne tikai Latvijā. 

Mandolīnu mūzikas svētki kā apliecinājums šī instrumenta renesansei

Šīs nedēļas nogalē Latvijā pirmo reizi notiks Mandolīnu mūzikas svētki. To mērķis ir popularizēt mandolīnu kā instrumentu ar skaistu skanējumu un plašām iespējām, kas Latvijā savulaik daudz spēlēts un tagad sāk piedzīvot savu renesansi. Mandolīnu  mūzikas svētki ietvers divus koncertus Ogresgalā un Rīgā, kā arī meistarklases. Līdzās pašmāju mandolīnas spēlētājiem piedalīsies arī viesi no Lietuvas un Igaunijas.

Rīgā notiks «Baltica 2015» atskaņas koncerti

Sagaidot Latvijas 97.gadadienu, Rīgā notiks šīs vasaras starptautiskā folkloras festivāla "Baltica 2015" atskaņas koncerti, kuros skatītājus gaida tikšanās ar galvaspilsētas un Latvijas novadu folkloras kopām.

Sākusies meistaru pieteikšanās pasākumā «Satiec savu meistaru! 2016»

Līdz 30. novembrim Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) aicina tautas lietišķās mākslas meistarus, amatniekus, stāstniekus, tautas teicējus, muzikantus, dziedātājus, pedagogus, lauku tūrisma organizētājus, uzņēmējus un ikvienu, kam rūp nemateriālā kultūras mantojuma vērtību saglabāšana un tālāknodošana, pieteikt savu dalību projektā „Satiec savu meistaru! 2016”.

Pirmo reizi notiks mandolīnai veltīti mūzikas svētki

7.novembrī Ogresgala tautas namā un 8.novembrī koka ēku renovācijas centrā "Koka Rīga" notiks Mandolīnu mūzikas svētki. Koncertos apmeklētāji varēs izbaudīt mandolīnu mūzikas niansēto skaņu pasauli, meistarklasēs - apgūt un papildināt instrumenta spēles un ansambļa muzicēšanas prasmes.

Festivāla «Rainis un Aspazija Tev» galveno balvu ieguvis Ķekavas «Jaunais Miltu teātris»

Pirmajā jauniešu teātru festivālā-konkursā “Rainis un Aspazija Tev”, kas norisinājās Jūrmalā 23. un 24.oktobrī, galveno balvu saņēma Ķekavas “Jaunais Miltu teātris” par Sandas Zālamanes un Esteres Pumpuras teatrāli nepieradinātu performanci “5 Raiņi un Aspazija”. Izrāde arī saņēma specbalvu par oriģinālāko dramaturģiju. Pārējās izrādes saņēma atzinības, balstoties uz žūrijas vērtējumu. 

Jūrmalā notiks Latvijas jauniešu teātru festivāls «Rainis un Aspazija Tev»

23. un 24.oktobrī Raiņa un Aspazijas jubilejas gada pasākumu ciklā Jūrmalā norisināsies jauniešu teātra festivāls-konkurss "Rainis un Aspazija Tev", kurā deviņi jauniešu teātra kolektīvi no Jūrmalas, Kuldīgas, Limbažiem, Ķekavas, Liepājas un Iecavas izrādīs deviņus teātra iestudējumus. Festivālā viesosies arī teātra studija no Baltkrievijas, kas izrādīs Raiņa lugu "Pūt, vējiņi!".

Cēsu audējām panākumi starptautiskā izstādē Ķīnā

Vai mazā Latvija var pārsteigt lielo Ķīnu? Izrādās - var. Jau otro reizi ar labiem panākumiem no starptautiskās tautas mākslas un daiļamatniecības izstrādājumu izstādes "Expo" Ķīnā atgriezušās Vidzemes aušanas darbnīcas "Vēverīšas" audējas. Izstādē, kurā ar saviem darbiem piedalījās meistari no 31 pasaules valsts, ievērību guva vidzemnieču austā Lielvārdes josta un izšūtais Nīcas vainags.

Jaunākie
Interesanti