Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Tautas māksla
Mākslas telpā atklāta izstāde «Latviskās dvēseles raksti»

Rīgas mākslas telpā 25.jūnijā tika atklāta iespaidīga izstāde “Latviskās dvēseles raksti”, kas izceļojusies teju pa pusi Eiropas. Izstādē - informatīvi materiāli par latviešu tautas izcelsmi un spilgtāko mūsdienu nacionālās kultūras raksturzīmi – Vispārējiem latviešu Dziesmu un deju svētkiem, bagātīga tautas tērpu  ekspozīcija un latviešu rakstu zīmju skaidrojumi.

Teju aizmirsto skalu segu aušanu izdevies atdzīvināt Baltkrievijas pierobežā Indrā

Krāslavas novada Indrā, vienā no attālākajiem Latvijas austrumu pagastiem, vien dažus kilometrus no Baltkrievijas robežas, kur iedzīvotāju nacionālais sastāvs ir visai raibs, jau desmit gadus tiek uzturēta, aktīvi izmantota un aizvien paplašināta sava aušanas darbnīca. Tajā iedzīvināta arī pierobežai tik raksturīgo skalu segu aušanas tradīciju. Pirmdien darbnīca ar te darināto darbu izstādi un dažādiem pasākumiem svin apaļo jubileju.

Alsungā apskatāmi grezni katoļu liturģiskie tērpi

Ir jāceļ šis skaistums ārā no lādēm un jārāda cilvēkiem – tā par bagāto liturģisko tērpu skaitu, kas atrodas suitu baznīcās, saka prāvests Andris Vasiļevskis. Nu no plašās kolekcijas Alsungas muzejā ir apskatāma pirmā ekspozīcija, kas pēc gada tiks nomainīta ar citu. 

Aizputes muzejs paplašina darbību

Aizputes pils muižas pagrabā savulaik bijusi gan skolas ēdnīca, gan galdniecības darbnīcas, bet pamestība tur valdījusi gandrīz trīsdesmit pēdējos gadus, līdz pērn rudenī ar Eiropas fondu finansiālu atbalstu tapušas mūsdienīgas novadpētniecības muzeja ekspozīciju telpas, kas veltītas senajiem amatiem un to apguvei. Kā apgalvo speciālisti, tās būs ne tikai nostalģiskas atmiņas par aizgājušo laiku, bet arī atgriešanās pie pamatvērtībām.

Folkloras kopas radīs Jāņu sajūtu Bastejkalnā

Ceturtdien, 18. jūnijā, no plkst. 18 līdz 21 Bastejkalns pārtaps vienā lielā sētā un visi svētku dalībnieki un apmeklētāji taps par vienu kuplu saimi, kas gatavojas Jāņu ielīgošanai. Tiks pīti vainagi un ozollapu vītnes, dziedātas līgotnes, iekārtota ugunskura vieta, gatavotas lāpas, plostiņi un ugunsrats, siets siers, iets rotaļās un dancots. Pasākumā ar savu pieredzi Jāņu svinēšanā dalīsies vairākas folkloras kopas, tostarp „Grodi”.

Brīvdabas muzeja gadatirgū katru amatnieku vairs nepieņem; meistari neziņā par atlases kritērijiem

Jūnija pirmajā nedēļas nogalē Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks tradicionālais tautas lietišķās mākslas gadatirgus, šogad - jau 45. reizi. Tomēr atšķirībā no iepriekšējiem gadiem amatnieku skaits tur būs par pāris simtiem mazāks. Muzeja vadība skaidro - lai gan pasākuma atslēgvārdi ir "lietišķā māksla" un "gadatirgus", tas vairāk domāts kā etnogrāfiska izstāde, kur izrāda gada laikā paveikto. 

Pirmoreiz auž Ikšķiles vēsturisko jostu

Daugavas zilā krāsa, meža – zaļā un sarkanā – dzīvības krāsa. Tāda ir Ikšķiles novada josta, par kuras esamību paši ikšķilieši līdz šim nemaz nezināja. Tomēr nesen noskaidrots, ka Nacionālā vēstures muzeja krājumos ir 19. gadsimtā darināts jostas paraugs. Un josta atkal tapa no jauna.

Izrādīs aizvadītās sezonas veiksmīgākos amatierteātru iestudējumus

Nedēļas nogalē, 11. un 12.aprīlī, Dailes teātra Mazajā zālē un Kamerzālē, Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu pasts" Rīgā, kā arī Jūrmalas teātrī un Balvu kultūras un atpūtas centrā notiks aizvadītās sezonas veiksmīgāko amatierteātru iestudējumu parāde "Gada izrāde 2014".

Izdots Latgalei veltīts «Satiec savu meistaru» DVD

Aizvadītajā sestdienā, 28.martā, „Birojnīcā” Berga Bazārā Rīgā pasākuma „Satiec savu meistaru! 2015” ietvaros tika prezentēts „Satiec savu meistaru!” otrais – Latgalei veltītais DVD, kur iekļauti četri stāsti par Latgales meistariem un viņu prasmēm.

«Saucējas» sauc uz albuma atvēršanas koncertu

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) tradicionālās dziedāšanas grupa "Saucējas" aicina uz jaunā mūzikas albuma „Saucējas en concert à Paris” atvēršanas koncertu 8. martā plkst. 18.30 Zirgu pastā.

Sāk izvērtēt amatierteātru aizvadītā gada veikumu

Latvijas amatierteātru dzīvē viens no nozīmīgākajiem darba novērtējumiem ir ikgadējās iestudējumu skates, kuras rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs un skates pavasarī vainagojas ar finālu Dailes teātrī un Gada izrādes pasludināšanu. Šobrīd sākusies izrāžu izvērtēšana reģionālajās skatēs, un nedēļas nogalē vairāki Vidzemes amatierteātri savu aizvadītā gada veikumu žūrijai rādīja Limbažos. 

Satikšanās un patikšanās ziņģētāju un stāstnieku vakarā

Viļānu novada Dekšāru pamatskolas zālē sestdien notiek XIII Ziņģētāju un stāstnieku vakars, un šogad tā tēma ir  “Satikšanās un patikšanās”. Atbilstoši pasaules mīlētāju dienai kolektīvi no Latvijas un viesi no Lietuvas dziedās ziņģes par mīlestību.

Ausekļa Limbažu teātrim - 130

Viens no vecākajiem amatierteātriem Latvijā - Ausekļa Limbažu teātris – šonedēļ svin savu 130 gadu dzimšanas dienu. Tieši pirms tik ilga laika Limbažu Saviesīgās biedrības paspārnē tika iestudētas divas nelielas ludziņas un līdz pat šai dienai teātris pilsētā ir mīlēts un guvis atzinību arī valsts un pat starptautiskā mērogā.

Ādolfa Alunāna teātris atzīmē 55 gadu jubileju

Lai gan mūsdienās Jelgavā nav profesionāla teātra, tā allaž dēvēta par teātra pilsētu, jo šeit dzimis un savu  teātri jau 19.gadsimtā izveidojis Ādolfs Alunāns. Patreizējais Ādolfa Alunāna vārdā nosauktais teātris par savu dzimšanas dienu sauc laiku, kad izcīnīts Tautas teātra nosaukums. Šonedēļ teātris ar četru izrāžu ciklu atzīmē savu piecdesmit piekto jubileju.

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt