Dzīve & stils / Tautas māksla
Pēc Mēness kalendāra nedēļas nogalē - gan Meteņi, gan Pelnu diena

Šonedēļ aizvadītas gandrīz visas februāra mēneša tradīciju dienas. Pēc Gregora kalendāra – 2. februārī svinēta Sveču diena, 9. februārī – sagaidīti Meteņi, bet 10. februārī atzīmēta Pelnu diena. Taču laba ziņa tiem, kuri vēl nepaspēja attiecīgās dienas nosvinēt, jo pēc Mēness kalendāra tieši sestdien ir Meteņi, bet svētdien Pelnu diena.

Sākas pieteikšanās tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgum

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs izsludina pieteikšanos Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgum, kas notiks 4. un 5.jūnijā. No 10.februāra līdz 21.martam Brīvdabas muzejs gaida pieteikumus no amatniekiem, savukārt pārtikas produktu tirgotājiem (ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem) pieteikšanās norisināsies no 17.februāra līdz 31.martam.

Gints Haņeckis uzbur smēdes sajūtu metālkalumu izstādē Tukumā

Mākslas galerijā „Durvis” Tukumā atklāta kalēja Ginta Haņecka izstāde „Rotaļlietas lieliem bērniem”. Pamatīgi, līdz sīkākajai detaļai pārdomāti un akurāti izveidoti, izdomas bagāti un skatītāju uzmanības piesaistoši, arī praktiski pielietojami - tādi ir Ginta Haņecka mākslas darbi izstādē, kur uzburta smēdes sajūta.

Daugavpilī aizvadīts pirmais tautas deju sadancis

Uzsākot jaunu tradīciju, Daugavpilī nedēļas nogalē notika pirmais Starptautiskais tautas deju sadancis. Trīs dienu garumā sadancojās deviņi dažādu tautību kolektīvi gan no Latvijas, gan ārvalstīm.

Pieaug interese par tautas mākslu

Jelgavas novadā ap 400 dejotāju Meteņdienā pavasari modināja “Ziemas sadancī”. Šāds pasākums novada dejotājus pulcē jau vienpadsmito reizi, bet pirmoreiz tajā piedalījās 20 tautas deju kolektīvi. Interese par tautas dejām pieaugusi visās vecuma grupās, un pēdējo trīs gadu laikā novada dejotāju saimi papildinājuši astoņi jauni deju kolektīvi.

Piemin ilggadējo Aizputes Tautas teātra režisori Karmenu Austrumu

Aizputē uz ilggadējās Tautas teātra režisores Karmenas Austrumas atceres pasākumu šonedēļ pulcējās viņas kolēģi un aktieri. Vairāk nekā 40 gadus Aizputes kultūras nama skatuve bija režisores Karmenas Austrumas svarīgākā dzīves daļa. Pērn 3. decembrī viņa 77 gadu vecumā aizgāja mūžībā.

Ar dižkoncertu tautas deju ansamblis «Liesma» atzīmēs 70.gadskārtu

30.aprīlī plkst.18 starptautiskajā izstāžu centrā "Ķīpsala" notiks tautas deju ansambļa "Liesma" 70 gadu un slavenā horeogrāfa, deju pedagoga, deju svētku virsvadītāja, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Imanta Magones 80 gadu jubilejai veltīts dižkoncerts "Ar liesmu sirdī un dejā".

Bārbelē restaurēts votu tautastērps

Vainadziņa vietā sapans, bet svārku un vestes vietā košs apliekams bruncis - tāds ir seno votu tautas tērps, ko pēc vēsturiskiem aprakstiem atjaunojusi Vecumnieku novada Bārbeles pagasta biedrība ''Zemgales mantojums''. Voti Bauskas apkaimē nonākuši 15.gadsimtā kā karagūstekņi pēc iebrukuma Novgorodas zemē.

Eksperts: Jauniešiem ir īpaši liela interese par folkloru

25. janvāris ir pēdējā diena, kad var pieteikties mācībām „Folkloras skolā”, ko jau 13.reizi rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC). Cilvēku atsaucība bijusi ļoti laba, un tai ir tendence gadu no gada palielināties. Kā novērojis tautas mūzikas eksperts Ilmārs Pumpurs, īpaši liela interese par folkloru ir tieši jauniešiem, jo savu sakņu meklējumi šodien pieder pie modernā dzīves stila.

Liepājas muzejā zeķu mēnesis

Līdz 14. februārim Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centrā skatāma ekspresizstāde “Etnogrāfiskās zeķes”, kurā var iepazīties ar kurzemnieču adītprasmi, kas līdz mūsdienām saglabātās rakstainās un mežģīņadījumu zeķēs un liecina par izcilu meistarību. Zeķu mēnesī – 27. janvārī paredzēta arī radošā darbnīca “Citāda zeķe”, kas dos iespēju izmēģināt savādākus zeķu risinājumus.

LTV jaunums - raidījums «Uzvelc tautastērpu!»

No 7.janvāra Latvijas Televīzijas (LTV) pirmā kanāla ēterā ceturtdienu vakaros plkst. 19.30 būs skatāms jauns raidījums "Uzvelc tautastērpu!", kurā tiks meklētas robežas starp pareizo un nepareizo tautastērpu. Žurnālisti Agnese Kleina un Dīvs Reiznieks katrs soli pa solim veidos savu ideālo tautastērpu, lai svinīgi to uzvilktu2018. gada Dziesmu un deju svētkos.

Atklāj audējas Dzidras Amboltes mūža darbu izstādi

Viņa bija stingra un vienmēr panāca savu, bet viņas darbos dominēja mierīgā brūnā un pelēkā krāsa. Tā tautas daiļamata meistari Dzidru Ambolti, kura stellēs pavadījusi gandrīz 70 gadus, raksturo meita. Atceroties pazīstamo audēju, Tukuma darbnīcā atklāta izstāde ''Rokdarbi mūža garumā''.

Ventspils ziedu skulptūras ziemā nomaina ziemas floristika

Ventspils dārzniekiem ziema nebūt nav brīvdienu laiks. Gluži nemanāmi Ventspils puķu dobēs dabiskos ziedus nomaina asprātīgi floristikas materiāli. Ziemā visgrūtāk ir saglabāt topiārijus – ziedu skulptūras, kas bez augiem izskatās kā melnzemes krāvumi, tāpēc Ventspilī ik gadu rīko konkursu ziedu skulptūru ziemas noformējumiem.

Meistare Rasma Āboliņa cimdus darina dubultadījumā

Dubultsilti un dubultskaisti – tā varētu teikt par tautas daiļamata meistares, mazsalacietes Rasmas Āboliņas adītajiem dūraiņiem. Viņa ir viena no retajām rokdarbniecēm, kura cimdus darina dubultadījumā. Tas nozīmē, ka raksts veidojas abās pusēs un tā arī ir valkājams. Meistare daudzus gadus pilnveidojusi šo adīšanas tehniku, un nu tā aprakstīta arī Latvijas Nacionālā kultūras centra izdotā grāmatā.

Jaunākie
Interesanti