Dzīve & stils / Veselība
Kuri graudaugi ir veselīgāki?
Graudaugi ir nepieciešami cilvēka organismam, taču jāņem vērā, ka ir gan labāki, gan sliktāki graudaugi. Ko un cik daudz no graudaugu valsts produktiem būtu vērts ikdienā apēst? 
Izmisuma zonā arī mediķi. Neatliekamās palīdzības dienesta vadītājas stāsts
Neārstējamu vai smagi slimu pacientu aprūpē galvenā uzmanība tiek veltīta pacienta sāpju mazināšanai. Šādā veidā Paliatīvās aprūpes centrā pacientus stabilizē līdz desmit dienām, un tad aprūpējamais tiek nodots tuviniekiem, kam arī tas ir neizsakāmi smags dzīves posms. Lai plašāk iepazītu to, kas notiek šajā izmisumā zonā ar pacientiem un līdzcilvēkiem, sākam publicēt pieredzes stāstus, kas saņemti pēc Latvijas Radio aicinājuma. Šis ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājas Lienes Cipules stāsts par to, ka izmisuma zonā nonāk arī neatliekamās palīdzības mediķi.
Norvēģijā pacientus arī apskaujam. Saruna ar paliatīvās aprūpes speciālistiem Kristīni un Edgaru Ķiguriem
Kristīne un Edgars Ķiguri ir medicīnas māsas. Viņi jau sešus gadus Norvēģijā strādā paliatīvās aprūpes jomā. Turpinot Latvijas Radio projektu „Izmisuma zonā”, piedāvājam interviju ar Kristīni un Edgaru Ķiguriem, kuri savu ikdienu, strādājot paliatīvās aprūpes jomā Norvēģijā, var salīdzināt ar pieredzi Latvijā, kad paliatīvā aprūpe bija nepieciešama pašu tuviniekam.
Kā samazināt cukura daudzumu ikdienā?
Pārāk cukuroti produkti ir viens no aptaukošanās iemesliem. Viena bulciņa un limonādes glāze katru dienu, un pēc brītiņa jūtams, ka sāk veidoties  tauku kārtiņa. Pasaules Veselības organizācijas eksperti iesaka dienā uzņemt ne vairāk kā piecas tējkarotes cukura. Kā izvairīties no pārlieku daudz cukura uzņemšanas ikdienā?
Medikamenti bija jāizlūdz. Izmisuma zonā ar mammu
Neārstējamu vai smagi slimu pacientu aprūpē galvenā uzmanība tiek veltīta pacienta sāpju mazināšanai. Šādā veidā Paliatīvās aprūpes centrā pacientus stabilizē līdz desmit dienām, un tad aprūpējamais tiek nodots tuviniekiem, kam arī tas ir neizsakāmi smags dzīves posms. Lai plašāk iepazītu to, kas notiek šajā izmisumā zonā ar pacientiem un līdzcilvēkiem, sākam publicēt pieredzes stāstus, kas saņemti pēc Latvijas Radio aicinājuma. Šis ir Rasas Jaunzares stāsts, par to, kā viņa četrus gadus mēģināja palīdzēt mammai, kurai bija diagnoze - vēzis.
Kā samazināt sāls daudzumu ikdienā?
Pieci grami. Tāda ir ieteicamā sāls deva dienā veselam cilvēkam. Tomēr realitātē nereti gadās, ka neapzināti jau brokastīs uzņemam visai dienai nepieciešamo sāls daudzumu. Kā samazināt sāls patēriņu ikdienā, un kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties rūpnieciski ražotus produktus?
Vienmēr bija jābūt mājās. Stāsts par mātes kopšanu divu gadu garumā
Neārstējamu vai smagi slimu pacientu aprūpē galvenā uzmanība tiek veltīta pacienta sāpju mazināšanai. Šādā veidā Paliatīvās aprūpes centrā pacientus stabilizē līdz desmit dienām, un tad aprūpējamais tiek nodots tuviniekiem, kam arī tas ir neizsakāmi smags dzīves posms. Lai plašāk iepazītu to, kas notiek šajā izmisumā zonā ar pacientiem un līdzcilvēkiem, sākam publicēt pieredzes stāstus, kas atsaukušies Latvijas Radio aicinājumam. Pirmais no tiem - Marikas Černānes stāsts par to, kā mātes kopšana pirms pieciem gadiem izmainījusi visu viņas dzīvi.
Mediķi atgādina: Pavasara darbos jāsargās no acu traumām
Pat visparastāko pavasara darbu laikā jābūt īpaši uzmanīgam. Jāsaudzē savas acis. Faktiski acu traumas ir viens no vienas acs redzes zuduma galvenajiem iemesliem. Tieši tādā darbaspējīgā vecumā. Mediķi dārza darbu laikā aicina ikkatru būt īpaši piesardzīgiem. Un nodrošināties pret dažādām traumām. 
Uzsver ģimenes ārstu lomu savlaicīgā depresijas atpazīšanā
 Svētdien, 7.aprīlī, atzīmē vispasaules depresijas dienu. Šīs slimības pacienti nespēj gūt dzīvesprieku. Svarīgi notvert šo slimības jau tās sākumperiodā. Šeit liela loma ir ģimenes ārstiem. Pat ja pacients pie ģimenes ārsta vēršas ar kādām citām sūdzībām, ģimenes ārstam vizītes laikā būtu jāspēj novērtēt pacienta iespējamās blakus slimības, par kurām pats pacients pat, iespējams, vēl nenojauš. Tas nepieciešams, lai tās varētu sākt ārstēt pēc iespējas ātrāk.  
Ministre nemierā ar Onkoloģijas centra prioritātēm tehnikas iegādē
Pērn valdība, neraugoties uz privāto medicīnas iestāžu un reģionālās slimnīcas pārstāvošās organizācijas iebildumiem, atbalstīja Veselības ministrijas piedāvājumu vairāk nekā 8 miljonus eiro no budžeta naudas, kas sākotnēji bija paredzēta hronisko slimnieku aprūpei, pārdalīt par labu citiem mērķiem. Lielākā daļa no pārdalītās naudas – 5,7 miljoni eiro - tika atvēlēta jaunu medicīnisko iekārtu iegādei Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS). Taču Latvijas Onkoloģijas centrs, kas darbojas RAKUS paspārnē, nesen uz ilgāku laiku palika bez mamogrāfa.
Plaušu slimniece Alise transplantāciju gaida jau divus gadus
Ar ieslēgtu telefonu rokās dienā un naktī plaušu slimniece Alise Kukaine turpina gaidīt vienu vienīgu zvanu. Ziņu, ka donors ir atrasts un plaušu transplantācija Tartu slimnīcā notiks. Taču laiks ir Alises ienaidnieks, un viņas organisms ar katru dienu kļūst vājāks. Operācija jau varēja notikt, taču potenciālā donora tuvinieku kategoriska atteikuma dēļ Alise joprojām gaida.
Profesore Ancāne: Laika grozīšanas stresu palīdz mazināt papildu prieka deva
Pulksteņa grozīšana cilvēka organismu ietekmē ārkārtīgi slikti, un pēc pārejas uz vasaras laiku, lai mazinātu stresu, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas un katedras vadītāja Gunta Ancāne iesaka cilvēkiem radīt sev vairāk prieka, kas palīdzētu organismam pārvarēt slodzi.
Jaunākie
Interesanti