Dzīve & stils / Veselība
Latvijā ērces pārnēsā arī ērlihiozi
Līdzās encefalīta un Laimas slimībai ērces Latvijā pārnēsā arī trešo slimību – ērlihiozi, atgādina Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Pēdējos gados ar to saslimst no 15 līdz 40 cilvēkiem gadā.
Ogu laikā pieaug risks inficēties ar bīstamo slimību ehinokokozi
Lai arī ilgstoši uzskatīts, ka Latvijā slimība ehinokokoze nav problēma, pacientu skaits ik gadu pieaug. Ehinokoki ir aptuveni piecus milimetrus lieli parazīti, kuri kāpura stadijā var iemājot cilvēka plaušās, aknās un pat smadzenēs. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētāja, infektoloģe un hepatoloģe Sniedze Laivacuma, vasaras pilnbriedam tuvojoties, atgādināja, ka ehinokoku oliņas visbiežāk sastopamas uz meža vai dārza ogām.
Profesore Ancāne: Šī krīze izgaismo katra cilvēka brieduma pakāpi
Daudziem šī bija pirmā nedēļa, kad pēc mājās pavadītiem diviem mēnešiem nācās atgriezties darbā klātienē. Lai arī sākumā bija grūti pierast pie pašizolācijas, arī iziešana no šī stāvokļa daudziem sagādā raizes un emocionālu diskomfortu. Ko par katru no mums liecina izjūtas, ar kurām šobrīd nākas saskarties, un ko no šīs krīzes varam mācīties, intervijā LSM.lv stāstīja ārste psihoterapeite, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas un psihoterapijas katedras un klīnikas vadītāja, profesore  Gunta Ancāne.
Pusaudži ļoti asi izjūt socializācijas trūkumu
Bēgšana no mājām, vēlme satikt draugus vai tieši otrādi – noslēgšanās sevī, nevēlēšanās pamest mājas un atteikšanās no tā, kas līdz šim sagādāja prieku. Tie ir pirmie signāli, kas norāda, ka pusaudzim ir vajadzīgs tūlītējs emocionāls atbalsts. Speciālisti norāda, ka Covid-19 krīze smagi skar jauniešus, kuru personības vēl tikai veidojas. Aicina vecākus būt vērīgākiem.
Melanomas piesardzības kampaņā aicina pensionārus un mazturīgos uz bezmaksas pārbaudēm
Melanomas piesardzības mēneša ietvaros rīko akciju, lai atgādinātu par drošu sauļošanos un palīdzētu pacientiem, informē biedrībā „Soli priekšā melanomai”. Tas ir agresīvs un grūti ārstējams ādas vēža veids, kur ļoti svarīga ir agra diagnostika. Akcijā šonedēļ pensionāri un mazturīgie var veikt bezmaksas pārbaudes pie dermatologa “Veselības centrā 4”. Lai arī šobrīd pieņem mazāk pacientus dienā, dermatologi esot pieejami un garās rindās nav jāgaida.
ASV kompānija veiksmīgi izmēģina vakcīnu pret Covid-19
Amerikas Savienoto Valstu kompānija (ASV) “Moderna” pabeigusi vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumu pirmo kārtu. Rezultāti esot labi, taču medikamenta plašāka pielietošana iespējama tikai pēc papildu pārbaudēm, kas var ilgt daudzus mēnešus.
PRAKTISKI PADOMI: Kā uzšūt drošu sejas masku?
Covid-19 pandēmijai ejot plašumā, sejas maskas ir iemantojušas arī modes aksesuāra statusu. Tās pieejamas visdažādākajās krāsās, dizainos un pat formās, taču kļūst arvien grūtāk saprast, cik daudz konkrētais modelis pilda savu pamatfunkciju - pasargā no iespējamās vīrusa izplatības. Ekonomikas ministrija (EM) pagājušajā nedēļā nāca klajā ar tehnisko specifikāciju drošas sejas maskas šūšanai, kas paredzēta gan ražotājiem, gan izmantošanai mājas apstākļos. LSM. lv ir izpētījis šos ieteikumus un piedāvā vienkārši uztveramu aprakstu drošas maskas šūšanai mājas apstākļos.
Latvijā izstrādāta digitāla platforma krūts vēža riska faktoru atpazīšanai
Latvijā ir izstrādāta digitāla platforma krūts vēža riska faktoru atpazīšanai un sabiedrības iesaistei pētījumos, informē Latvijas Universitātes (LU) Datorikas fakultātē un Medicīnas fakultātē. Platformā "skrinings.lv" pieejami trīs rīki, kuros lietotājiem jāievada informācija par savu dzīvesveidu un ģenētiku. Drīzumā būs pieejama arī pamācība sevis izmeklēšanai. To izstrādājuši pasniedzēji un studenti, iesaistot sadarbībā ar onkoloģiju un zinātni saistītas organizācijas.