Dzīve & stils / Veselība
Ārste: Daļa prediabēta un diabēta pacientu ar dzīvesveida maiņu panāk fantastiskus rezultātus
Ārste: Daļa prediabēta un diabēta pacientu ar dzīvesveida maiņu panāk fantastiskus rezultātus
Medikamentu pieejamība diabēta pacientiem ir svarīgs jautājums, bet ir gadījumi, kad ļoti daudz var panākt nevis ar tabletēm, bet gan fiziskajām aktivitātēm un veselīgu uzturu. Ir prediabēta un diabēta pacienti, kas, mainot savu dzīvesveidu, panāk fantastiskus rezultātus, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Endokrinoloģijas nodaļas vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore Ilze Konrāde. 
Narkoloģe: Alkoholiķa tuviniekiem jānovelk robežas, nevis jāturpina palīdzēt
Narkoloģe: Alkoholiķa tuviniekiem jānovelk robežas, nevis jāturpina palīdzēt
Tuviniekiem ap cilvēku ar alkohola atkarību ir jānovelk robežas, jo labākā palīdzība alkoholiķim ir viņam nepalīdzēt, lai cilvēks pēc iespējas ātrāk piedzīvo savas rīcības sekas, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja narkoloģe, psihoterapeite Ilze Maksima, teologs, noētiskās veselības kopienas "Elizeja" dibinātājs Kaspars Simanovičs, un Latvijas anonīmo alkoholiķu sadraudzības biedrs Orests.
Mudina līdzcilvēkus jaunajiem vecākiem jautāt, kā viņi patiešām jūtas
Mudina līdzcilvēkus jaunajiem vecākiem jautāt, kā viņi patiešām jūtas
Ģimenē ienākot bērniņam, paši tuvākie cilvēki ir tie, kas var pamanīt izmaiņas jaunās māmiņas uzvedībā, kas var liecināt par pēcdzemdību depresiju. Apvaicāšanās, kā otram patiešām iet, un patiesa atbildes noklausīšanās, kā arī atgādinājums, ka esam līdzās, ir tas, kā līdzcilvēki var atbalstīt jaunos vecākus. Tāpat jāņem vērā, ka pēcdzemdību depresija var skart ne tikai māmiņas, bet arī tēvus, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja biedrības "Debesmanna" dibinātāja Iveta Parravani.
Uztura pētnieks Pols Kleitons: Rietumnieku dzīvesveids un tā izraisītās slimības sagraus līdzšinējās...
Uztura pētnieks Pols Kleitons: Rietumnieku dzīvesveids un tā izraisītās slimības sagraus līdzšinējās veselības aprūpes sistēmas
Pagājušajā nedēļā Rīgā ar lekcijām uzstājās britu farmācijas zinātņu doktors un uztura pētnieks Pols Kleitons, kurš ir slavens ar kategoriskiem uzskatiem par pārtikas un farmācijas industriju nodarīto ļaunumu sabiedrības veselībai. Viņš bezkaislīgi demonstrēja šokējošus skaitļus par visdažādāko slimību un sindromu gadījumu skaita kāpumu, neslēpdams, ka par galveno iemeslu uzskata ātrās ēdināšanas un rafinētās pārtikas milzu lomu mūsu ikdienā. Tāpēc Kleitons ir pārliecināts, ka daudzu slimību ārstēšanā pamatu pamatam jābūt pēc iespējas vienkāršam uzturam. Ja neviens neieklausīsies, veselības aprūpes sistēmas vairs nespēs risināt ar rietumnieku dzīvesveidu saistītās veselības problēmas un sabruks, brīdina Kleitons.
Sabiedrībā zema izpratne par infarkta gadījumu atpazīšanu
Sabiedrībā zema izpratne par infarkta gadījumu atpazīšanu
Pagājušajā gadā Latvijā vairāk nekā pusi nāves gadījumu izraisījušas sirds un asinsvadu slimības. Iespējams, daļu no šiem gadījumiem būtu bijis iespējams novērst, ja līdzcilvēki vai paši sirds slimnieki būtu labāk pazinuši infarkta simptomus un laikus izsaukuši palīdzību, tomēr cilvēkiem trūkst zināšanu par rīcību šādos gadījumos. Lai sabiedrību izglītotu par slimības simptomiem un to, kā rīkoties, tos novērojot, atklāta kampaņa "Klausi sirdi!".
Vēdināt un uzkopt telpas, mazgāt rokas – profilakses ieteikumi vīrusa sezonai
Vēdināt un uzkopt telpas, mazgāt rokas – profilakses ieteikumi vīrusa sezonai
Rudens ir respiratoro vīrusu laiks – gan gripas, gan citu vīrusu sezona, un tajā skaitā arī Covid-19, tāpēc Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina ievērot vispārējos profilakses pasākumus, piemēram, vēdināt un tīrīt telpas, mazgāt rokas un slimības gadījumā izvairīties no došanās sabiedrībā, lai mazinātu riskus saslimt ar šīm infekcijām.
Ārste: Rūpēs par dzirdi svarīgi ir atpūsties arī klusumā
Ārste: Rūpēs par dzirdi svarīgi ir atpūsties arī klusumā
Mūsdienās arvien biežāk sastopamies ar piesārņojumu, ko rada dažādi trokšņi. Lai parūpētos par sevi un savu dzirdi, svarīgi vismaz atpūsties klusumā, izbaudīt un novērtēt to, izslēdzot fona trokšņus, tostarp arī naktī neatstāt darbojamies radio vai televizoru. Drošs trokšņu līmenis dienā ir zem 53 decibeliem, naktī – zem 45, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Otorinolaringoloģijas katedras vadītāja, ārste otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga.
Pētnieks: Asa prāta noturēšanas «galvenie vaļi» – kustība, uzturs un mācīšanās
Pētnieks: Asa prāta noturēšanas «galvenie vaļi» – kustība, uzturs un mācīšanās
Par labu smadzeņu darbību atbild gan fizisko aktivitāšu daudzums, gan uzturs, gan pats galvenais – regulāra to kustināšana. Pats galvenais nosacījums, lai mūsu smadzenes būtu mūžam dzīvas, lai mēs būtu ar asu prātu, ir apgūt jaunas iemaņas līdz pat pēdējam elpas vilcienam, Latvijas Radio 2 raidījumā "Nākotnes pietura" skaidroja Latvijas Universitātes (LU) Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes lektors un pētnieks Edmunds Vanags.
Vai zini, kas ir ēteriskā eļļa?
Vai zini, kas ir ēteriskā eļļa?
Ēteriskā eļļa ir viegli gaistoša, bet ļoti koncentrēta esence jeb ēteris. Bieži mūs šis nosaukums mulsina, jo uzreiz šķiet, ka tā ir kaut kāda eļļa, kuru var kaut kur zieķēt, kaut kur iemasēt, bet ar eļļu tam patiesībā nav nekāda sakara. Tas tiešām ir tīrs, tīrs ēteris, kas ir gaistošs, tas pazūd. Ja to uzpilina uz papīra lapiņas, sākotnēji šis tauku pleķītis parādās, bet tad, kad tas izgaro, paliek pilnīgi tīra, balta lapa. 
Ārsts atgādina: Ja rodas jautājumi, labāk sēni grozā nelikt
Ārsts atgādina: Ja rodas jautājumi, labāk sēni grozā nelikt
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) šoruden ievesti jau četri pacienti, kuri saindējušies ar indīgāko sēni pasaulē – zaļo mušmiri. Viens no viņiem miris. Sēnē esošās indīgās vielas izraisa smagus aknu bojājumus, kuru ārstēšanai nereti nepieciešama aknu transplantācija. Tāpēc ārsti šajā sēņu laikā  aicina īpaši uzmanīties, lai zaļo bērzlapi nesajauktu ar zaļo mušmiri, un atgādina – ja par sēni rodas kādi jautājumi, tad to grozā labāk nelikt. 
Asinsdonoru centrā trūkst visu grupu asinis; aicina ziedot
Asinsdonoru centrā trūkst visu grupu asinis; aicina ziedot
Šobrīd Valsts asinsdonoru centrā (VADC) visvairāk trūkst 0 asins grupas rēzus negatīvo asiņu, A grupas rēzus negatīvo un rēzus pozitīvo asiņu, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja VADC direktore Egita Pole, norādot, ka iztrūkums ir gandrīz visu asins grupu krājumos.