Dzīve & stils / Veselība
«Dod pieci!» aģents Čiekurmens un «Radio trio» viesojas Stradiņa slimnīcā
Ceturtdien, 19. decembrī, labdarības maratona “Dod pieci!” aģents Čiekurmens kopā ar “Radio Trio” viesojās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Paliatīvas aprūpes nodaļā, lai pateiktos personālam par smago un nozīmīgo darbu, rūpējoties par pacientu veselību un pienācīgu aprūpi mūža nogalē.
Vidzemes slimnīcas medmāsa: Mirstošajiem vajadzīgas pretsāpju zāles un tuvinieku klātbūtne
Tieši piederīgo bailes no nāves tuvuma ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ pie mirstošu cilvēku aprūpes gultām slimnīcās ir tukši krēsli. Vidzemes slimnīcā nereti tieši medicīnas māsas un kapelāne ir tas cilvēks, kurš nāves brīdī ir blakus aizgājējam. Un viņu pieredze liecina, ka mirstošajiem tūlīt aiz pretsāpju zālēm otra svarīgākā lieta ir tuvinieku klātbūtne.
Paliatīvās aprūpes aizsācējs Latvijā: Nākotnē raugos piesardzīgi pozitīvi
Onkologs ķīmijterapeits, algologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs un paliatīvās aprūpes aizsācējs Latvijā Vilnis Sosārs intervijā labdarības maratona “Dod pieci!” stikla studijā Doma laukumā norādīja, ka uz paliatīvās aprūpes attīstību Latvijā raugās piesardzīgi pozitīvi.
Vai epilepsijas un citu diagnožu dēļ bērnu var neuzņemt bērnudārzā?
Raidījums “4. studija” no kādas mammas saņēmis vēstuli, uz kuru raidījuma veidotāji tiešām nevarēja nereaģēt. Viņa raksta, ka viņas bērniņu, kurš slimo ar epilepsiju, nepieņem bērnudārzā. Vēstules autore nolēma palikt anonīma un nevēlējās sīkāk aprakstīt situāciju, kādā nonākusi viņas ģimene, tāpēc “4. studija” nolēma noskaidrot, vai tiešām ir bērnudārzi, kuros neuzņem bērnus ar līdzīgu diagnozi.
Par pretgripas vakcināciju šogad interese lielāka
Tuvojoties gripas sezonai, ārsti epidemiologi mudina iedzīvotājus vakcinēties pret šo bīstamo vīrusu saslimšanu. Tomēr statistika liecina, ka Latvijā aizvien ir viens no zemākajiem pret gripu vakcinēto cilvēku rādītājiem Eiropas Savienībā. Kūtrajai interesei ir arī savi iemesli - piemēram, tas, ka daļai cilvēku, kuri nav saslimšanas riska grupā, par poti jāmaksā pašiem vai trūkst informācijas par vakcīnas efektivitāti. Tomēr Preiļu slimnīcā atzīst, ka tieši šogad interese par vakcinēšanās iespējām pret gripu kļuvusi salīdzinoši lielāka.
Vecāki satraukti – bērni no skolas atgriežas ar utu pilnām galvām
Pēdējo nedēļu laikā Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēmis telefonzvanus, kuros vecāki pauž sašutumu par to, ka viņu bērni gan no skolas, gan no bērnudārziem atgriežas ar utu pilnām galvām. Internetā atrodamā informācija liecina, ka ik gadu vismaz 6-12 miljoni cilvēku savos matos atrod vai ierauga uti. Pārsvarā tie esot bērni vecumā no trīs līdz 11 gadiem, tātad arī skolas vecumā. Kā rīkoties, ko darīt, ja ģimeni ir piemeklējusi šī nelaime?
«Netīro roku» slimības - neizbēgamas, bet apdomīga rīcība risku krasi mazinās
Septembra sākumā Latviju pāršalca ziņas par vairāku Siguldas bērnudārzu audzēkņu masveida saslimšanu ar tā saucamajām "netīro roku" slimībām. Dažādas zarnu infekcijas slimības konstatēja 46 Siguldas iedzīvotājiem, tostarp 39 bērniem. Vēlāk tika noskaidrots, ka šo pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu ēdinātājs nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumos. Siguldā atteicās no šī uzņēmuma pakalpojumiem, bet vai vispār iespējams izbēgt no šādām saslimšanām?
Daugavpilī skolēni arī pēc pilngadības sasniegšanas varētu bez maksas saņemt veselības aprūpi
Daugavpils skolēni arī pēc pilngadības sasniegšanas varētu bez maksas saņemt veselības aprūpi - šobrīd šādu priekšlikumu izvērtē Daugavpils izglītības un sociālo nozaru speciālisti, ņemot vērā, ka pēc pilngadības sasniegšanas jaunieši vairs nevar saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, taču daļa no tiem joprojām turpina iegūt vispārējo vidējo izglītību. Daugavpilī uz šādu atbalstu varētu pretendēt ap 1200 jaunieši, kuri iegūtu tiesības saņemt atbalstu pacienta līdzmaksājuma izdevumiem par ģimenes ārsta pakalpojumiem, ārsta speciālista apmeklējumiem un arī uzturēšanos stacionārā.
Eksperti mudina vakcinēties pret gripu
Reizē ar rudeni Latvijā atgriežas gripas vīrusi. Aizvadītajā sezonā Latvijā gripa un tās radītās komplikācijas bija iemesls 86 nāves gadījumiem, bet Eiropas savienībā šī slimība ik gadus laupa līdz pat 70 000 dzīvību. Lai mudinātu cilvēkus vakcinēties pret šo slimību, Latvijā sākta kampaņa “Neļauj gripai sevi noķert”.