VM pārsūdz tiesas spriedumu par mūsdienīgu onkoloģijas zāļu apmaksu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veselības ministrija (VM) ir pārsūdzējusi tiesas spriedumu, ar kuru par pamatotu atzina onkoloģiskās slimības pacientes prasību no valsts budžeta apmaksāt mūsdienīgus medikamentus.

Ministrija ziņu portālam LSM.lv skaidrojot lēmumu par sprieduma pārsūdzēšanu, norādīja, ka tiesa nonākusi pie kļūdainiem secinājumiem, kas esot pretrunā Satversmes tiesas atziņām. Tāpat tiesa esot nepareizi interpretējusi normatīvajos aktos noteikto attiecībā uz kompensējamo zāļu sistēmas būtību. 

VM norādīja, ka zāļu kompensācijas sistēmā ir divi kompensācijas mehānismi: vispārējā un individuālā zāļu kompensācija. Ministrijas skatījumā Administratīvā apgabaltiesa spriedumā nav ņēmusi vērā šo divu mehānismu būtību, kā rezultātā kļūdaini individuālās kompensācijas kārtību ir piemērojusi gadījumā, kad ir jāpiemēro zāļu vispārējās kompensācijas mehānisms.

Kompensējamo zāļu sarakstā bija un ir iekļautas zāles “Hydrea”, kas esot piemērotas konkrētas pieteicējas diagnozes ārstēšanai. Pieteicējai konstatētā diagnoze un arī visi pārējie lietas apstākļi neesot vērtējami kā unikāli, jo kopumā Latvijā ir aptuveni 600 pacientu ar to pašu diagnozi.

Lai nodrošinātu visiem pacientiem tiesības ārstēties tikai ar vienu medikamentu “Besremi”, zāļu kompensācijai būtu nepieciešami 43,2 miljoni eiro,

ja tās tiktu kompensētas vispārējās zāļu kompensācijas ietvaros, aprēķinājusi ministrija. Savukārt zāļu kompensācijas sistēmas kopējais budžets 2021.gadā bija 170 miljoni eiro.

“Tas nozīmē, ka diagnozes “polycythemia vera” 600 pacientu ārstēšanai būtu jāiztērē aptuveni ceturtā daļa no zāļu kompensācijas sistēmai atvēlētajiem valsts budžeta līdzekļiem un būtu pilnībā vai daļēji jāatsakās, piemēram, no zāļu apmaksas kardioloģijas pacientiem vai cukura diabēta pacientiem,” rakstiskā skaidrojumā norādīja ministrija.

Arī ievērojot prasību kompensēt minētās zāles individuālā kārtā, šiem 600 pacientiem būtu nepieciešami 8,5 miljoni eiro. Un tas ir 2,5 reizes vairāk nekā viss individuālajai zāļu kompensācijai paredzētais finansējums.

KONTEKSTS:

Kopumā septiņi onkoloģijas pacienti, izmisuma mākti, iesūdzējuši tiesā valsti, lai saņemtu nepieciešamās zāles policitēmijas ārstēšanai. Valsts apmaksā tikai tās zāles, kas ir kompensējamo zāļu sarakstā, bet tās ne vienmēr pacientam ir atbilstošas. Līgas Pumpuriņas cīņa ar valsti bijusi mērķtiecīga, un apelācijas instancē Administratīvajā apgabaltiesa atzina VM lēmumu nekompensēt nepieciešamās zāles par prettiesisku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti