Dzīve & stils / Veselība
Infektoloģe: C hepatīta analīzes jāveic ikvienam
C hepatīts ir aptuveni 1,7% Latvijas iedzīvotāju. Tomēr Latvijā šobrīd pieejama laba un efektīva ārstēšana. Tādēļ 95% pacientu, kuri laikus saņem ārstēšanu, šo slimību izārstē. Tā norāda infektoloģe hepatoloģe, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane.
Smadzenes nedrīkst atstāt dīkstāvē: kāpēc prātu vajag asināt visu mūžu
Mūsdienās zinātnieki arvien biežāk norāda arī uz to, ka jaunu prasmju un zināšanu iegūšana arī pēc tam, kad garais izglītības iegūšanas process ir pabeigts, palīdz aizkavēt procesus, kas saistīti ar smadzeņu novecošanos. Noskaidrots –  jo ilgāku laiku cilvēki velta mācībām, jo labāka atmiņa būs pēc 65 gadu vecuma, vēstīja Latvijas Radio raidījums “Zināmais nezinājamā”
Uztura ieteikumi: olīveļļa ir laba, bet jālieto arī citas
Vasarā vairāk uzturā tiek lietoti salāti, kas nereti tiek gatavoti ar eļļu. Kādu eļļu izvēlēties būtu vislabāk un cik daudz šo taukvielu uzturā lietot ieteicams, skaidroja diētas ārste Lolita Neimane, uztura speciāliste Ksenija Andrijanova un kardiologs Kārlis Trušinskis.
Uztura speciāliste: Salāti ar eļļu vai krējumu var būt vienlīdz veselīgi
Vasaras vidus ir īstais salātu laiks – dobēs un siltumnīcās tie aug griezdamies, arī zemnieku tirdziņos to piedāvājums ir bagātīgs. Latvijā zaļie salāti tradicionāli tikuši gatavoti ar krējumu, bet pēdējā laikā daudzināta tiek eļļa. Uztura speciāliste Zane Timpare uzskata, ka vienlīdz veselīga izvēle var būt salāti gan ar eļļu, gan ar krējumu.
Melanomas piesardzības kampaņā aicina pensionārus un mazturīgos uz bezmaksas pārbaudēm
Melanomas piesardzības mēneša ietvaros rīko akciju, lai atgādinātu par drošu sauļošanos un palīdzētu pacientiem, informē biedrībā „Soli priekšā melanomai”. Tas ir agresīvs un grūti ārstējams ādas vēža veids, kur ļoti svarīga ir agra diagnostika. Akcijā šonedēļ pensionāri un mazturīgie var veikt bezmaksas pārbaudes pie dermatologa “Veselības centrā 4”. Lai arī šobrīd pieņem mazāk pacientus dienā, dermatologi esot pieejami un garās rindās nav jāgaida.
ASV kompānija veiksmīgi izmēģina vakcīnu pret Covid-19
Amerikas Savienoto Valstu kompānija (ASV) “Moderna” pabeigusi vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumu pirmo kārtu. Rezultāti esot labi, taču medikamenta plašāka pielietošana iespējama tikai pēc papildu pārbaudēm, kas var ilgt daudzus mēnešus.
PRAKTISKI PADOMI: Kā uzšūt drošu sejas masku?
Covid-19 pandēmijai ejot plašumā, sejas maskas ir iemantojušas arī modes aksesuāra statusu. Tās pieejamas visdažādākajās krāsās, dizainos un pat formās, taču kļūst arvien grūtāk saprast, cik daudz konkrētais modelis pilda savu pamatfunkciju - pasargā no iespējamās vīrusa izplatības. Ekonomikas ministrija (EM) pagājušajā nedēļā nāca klajā ar tehnisko specifikāciju drošas sejas maskas šūšanai, kas paredzēta gan ražotājiem, gan izmantošanai mājas apstākļos. LSM. lv ir izpētījis šos ieteikumus un piedāvā vienkārši uztveramu aprakstu drošas maskas šūšanai mājas apstākļos.
Latvijā izstrādāta digitāla platforma krūts vēža riska faktoru atpazīšanai
Latvijā ir izstrādāta digitāla platforma krūts vēža riska faktoru atpazīšanai un sabiedrības iesaistei pētījumos, informē Latvijas Universitātes (LU) Datorikas fakultātē un Medicīnas fakultātē. Platformā "skrinings.lv" pieejami trīs rīki, kuros lietotājiem jāievada informācija par savu dzīvesveidu un ģenētiku. Drīzumā būs pieejama arī pamācība sevis izmeklēšanai. To izstrādājuši pasniedzēji un studenti, iesaistot sadarbībā ar onkoloģiju un zinātni saistītas organizācijas.
Rasma ar jauno sirdi dodas mājās
Ar lielu prieku Stradiņa slimnīcas kardiologi šonedēļ atvadījās no pacientes Rasmas Nicmanes. Viņas jaunā, transplantētā sirds pukst lieliski un sieviete atkal var atgriezties dzīvē. Tiesa, koronavīrusa dēļ arī paši tuvākie cilvēki – trīs meitas – savu mammu pagaidām sabučot nedrīkst. Bet tas ir tikai pagaidām. Galvenais, ka mamma dzīvos!
Sondra Zaļupe: Ilgstoši uzturēties saulē ir bīstami arī pandēmijas laikā
Ārkārtējās situācijas laikā cilvēki arvien biežāk uzturas saulē, kopjot savus dārzus vai vienkārši atpūšoties, taču nekad nedrīkst aizmirst par pienācīgu aizsardzību pret saules stariem, izsludinot Melanomas dienas, atgādināja šīs slimības pacientu biedrības “Soli priekšā melanomai” dibinātāja Sondra Zaļupe.
Aicina lūgt palīdzību depresijas un pašnāvības domu gadījumā
Katrs ceturtais Covid-19 ierobežojumu laikā saskāries ar depresiju vai nomāktu garastāvokli. Ir arī tādi, kas neslēpj – šajā laikā apsvēruši pašnāvību. Ārsti aicina nekautrēties un lūgt palīdzību šajā trauksmainajā laikā. It īpaši tāpēc, ka viss ir anonīmi, bez maksas un jau sen vairs netiek veikta psihiski slimo personu uzskaite.