Dzīve & stils / Veselība
Itāļu zinātnieki izstrādājuši jaunu un precīzu rokas protēzi
Itāļu zinātnieki izstrādājuši jaunu rokas protēzi, kas lietotājiem ļauj ērti satvert dažādus priekšmetus. Protēzei ir iestrādāti sensori, kas saņem signālus no muskuļiem. Šī palīgierīce izceļas citu vidū ar to, ka tā darbojas dabiskāk un precīzāk nekā citas rokas protēzes.
Pavasaris sācies arī pirtīs – sāk vākt kļavu ziedus skrubjiem
Ne tikai dabā, bet arī Latvijas pirtīs sācies pavasaris. Māras dārza pirtiņas saimniece Māra Tīmane no Kazdangas jau sākusi vākt kļavu ziedus pirts skrubjiem un lūkojas, kur piesaulē ziedēs ievas, lai no tām varētu sasiet pirts slotas. Māra Tīmane ir viena no Latvijas pirtniecēm, kura savas zināšanas turpina papildināt ikdienu un veido savu stāstu par pirts rituālu.
Pieaug astmas slimnieku skaits
Astmas slimnieku skaits pēdējos gados stabili pieaug. To ietekmē, piemēram, gaisa piesārņojums. Lai arī no slimības izārstēties nevar, tās simptomus var krietni atvieglot. Tāpēc otrdien, 1.maijā, Pasaules astmas dienā, ārsti mudina cilvēkus veikt pārbaudes.
Pirmdien ultravioletais starojums tikpat spēcīgs kā augustā
Saule pirmdien, 30. aprīlī, starus netaupīja, un daudzi izmantoja karsto dienu, lai gūtu pirmo iedegumu. Taču speciālisti brīdina, ka saules ultravioletais starojums šonedēļ Latvijā gaidāms tikpat liels kā parasti augustā. Vasarā āda pie saules ir pieradusi, bet pavasarī jāievēro lielāka piesardzība.
Pavasara ziedēšanas laikā jāpievērš uzmanība iespējamai alerģijai
Aplēses liecina, ka Latvijā ar astmu slimo 2% līdz 5% iedzīvotāju. Tuvojoties pavasara ziedēšanas laikam, kad gaisā parādās daudz ziedputekšņu, var saasināties ne tikai alerģiskas saslimšanas, bet arī astma. Tādēļ Latvijas Astmas un alerģijas biedrība aicina pavasarī pievērst īpašu uzmanību elpceļu veselībai.
Biedrība: Nevajag pierast pie elpas trūkuma, bet pārbaudīt elpceļus
Tuvojoties pavasara ziedēšanas laikam, kad gaisā parādās daudz ziedputekšņu, var saasināties ne tikai alerģiskas saslimšanas, bet arī astma. Latvijas Astmas un alerģijas biedrība aicina doties pārbaudīt savu elpceļu veselību pie ģimenes ārsta, jo daudziem astma netiek diagnosticēta laikus.
Vai klausīt ticējumam – pavasarī uz zemes drīkst sēdēt tikai pēc pērkona?
Pavasarī viens no aktuāliem jautājumiem, par kuru daudzi lauza galvu un katram ir savs viedoklis – kad mēs droši drīkstam sēdēt uz zemes? Viens uzskata, ka uz zemes drīkst sēdēt pēc pirmā pērkona, citi – tikai pēc trešā. Tikmēr mediķi brīdina – ja zeme vēl ir auksta arī pēc pērkona, uz tās sēdēt nevajadzētu.
Kā pareizi lasīt veselīgos priežu pumpurus
Šobrīd ir pēdējais brīdis doties uz mežu un ievākt priežu pumpuru ražu. Tas ir ļoti veselīgs dabas produkts. Tomēr to lasīšanai ir jābūt ļoti uzmanīgam procesam, pretējā gadījumā var tikt nodarīts liels kaitējums dabai.  
Latvijā apšauba ASV pētnieku secināto par kafijas kaitīgumu
Amerikas pētnieki secinājuši, ka, grauzdējot kafijas pupiņas, tajās izveidojas akrilamīds, kas uzskatāma par kancerogēnu jeb vēzi izraisošu vielu. Losandželosas tiesa lēmusi, ka turpmāk uz Kalifornijas štatā nopērkamās kafijas būs jāizvieto brīdinājumi par vēža risku, tikmēr kafijas ražotāji sola spriedumu pārsūdzēt. Latvijas speciālisti gan apšauba kafijas kaitīgumu, uzsverot – kafija var kaitēt vien tad, ja to lieto pārmērīgās devās.
Profesors Danilāns pavasarī iesaka nepārspīlēt ar vitamīniem
Pavasaris ir brīdis, kad cilvēki pēc garā ziemas perioda jūtas nogurdināti. Vitamīnu trūkumu dēļ daļai ir pasliktinājusies imunitāte. Taču gastroenterologs, profesors Anatolijs Danilāns neiesaka pārspīlēt ar vitamīnu kursu lietošana, tā vietā labāk jāizvēlas sabalansētais uzturs.
Ārpus vārdiem. Rīgā norisināsies starptautisks medicīnas īsfilmu festivāls
Ceturtdien, 26. aprīlī, plkst. 16.30 Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) notiks starptautisks medicīnas īsfilmu festivāls “Medfest 2018. Beyond Words”, kura mērķis ir izglītot sabiedrību un mazināt tajā pastāvošos aizspriedumus par psihiskiem traucējumiem un psihiatrijas pacientiem. Lai plašāk pastāstītu par festivāla ieceri un izvēlētās tēmas aktualitāti, LR6 – Latvijas Universitātes (LU) Radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā” viesojās RSU pasniedzēja un Latvijas Psihiatru asociācijas (LPA) Jauno psihiatru sekcijas pārstāve, viena no festivāla organizatorēm Natālija Bērziņa-Novikova.
Latvijā sākas sauļošanās sezona
Saules ultravioletais starojums dienas vidū Latvijā sasniedz vidēju līmeni, kas nozīmē, ka jau ir iespējams gūt iedegumu, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mērījumi Rucavā.
Igaunijas simtgadē 100 tūkstošiem dāvana - ģenētiskās analīzes
Unikālu dāvanu valsts simtgadē saviem iedzīvotājiem sagādājusi Igaunija. 100 tūkstošiem Igaunijas iedzīvotāju piedāvā veikt plašas ģenētiskās analīzes, kas noteiks gan viņu iespēju saslimt ar kādu slimību, gan dos arī visaptverošu informāciju veselības aprūpes organizētājiem. Tas ir arī solis tuvāk personalizētai medicīnai valsts līmenī.  Interese par šo iespēju ir tik liela, ka pirmajā pieteikšanās dienā arī Igaunijā interneta portāls nespēja reģistrēt visus gribētājus un “uzkārās”.
VIDEO: Mazliet darba labākai stājai jeb vingrojumi muguras veselībai
Ārsti uzskata, ka Latvijas sabiedrība ir visai šķība. Proti, lielai daļai cilvēku ir nepareiza stāja, kas nākotnē var rezultēties ar smagām veselības problēmām. Nepareizas stājas iemesli ir vairāki – viss sākas jau bērnībā no mugursomas nēsāšanas uz viena pleca un sēdēšanas nepiemērotos skolas solos. Arī urbšanās telefona, planšetes vai datora ekrānā nenāk par labu. Pēc tam viss turpinās arī darba gados, birojā sēžot pie nepiemērota darba galda.
Jaunākie
Interesanti