Dzīve & stils / Veselība
Gaisa kvalitātei bērnudārzos palīdzēs sekot krāsaina kļavas lapa
Aktualizēt jautājumu par to, kāda ir gaisa kvalitāte bērnudārzu un skolu iekštelpās, uzsākusi Burtnieku novada uzņēmēja Ulda Reņģes ģimene, kura savā ģimenes uzņēmumā SIA „Gdog” izgatavo gaisa kvalitātes noteikšanas monitorus. Sociālajos tīklos ar labdarības akciju „Dāvāsim svaigu gaisu bērniem” uzņēmēji aicināja vecākus balsot par pirmsskolas izglītības iestādēm, kur būtu nepieciešamas šīs mērierīces. Un pirmie bērnudārzi Vidzemē jau ir saņēmuši uzņēmēju dāvinātos monitorus. Savā piecu gadu jubilejā to saņēma arī Burtnieku novada bērnudārzs „Burtiņš”.
Vidzemes slimnīca ar «labumu groza» palīdzību piesaistījusi 30 ārstus rezidentus
Laikā, kad trūkst medicīnas darbinieku, reģionālajām slimnīcām nākas meklēt dažādus ceļus, lai piesaistītu jaunos ārstus. Vidzemes slimnīcā to dēvē par „labumu grozu”, kurā ir gan stipendijas, gan īres dzīvokļi, gan arī apmācības topošajiem ārstiem, arī medicīnas māsām un māsu palīgiem. Šogad šis darbs ir devis arī rezultātu – līgumu ar Vidzemes slimnīcu ir noslēguši 30 ārsti – rezidenti.
Speciālisti norāda – šobrīd ir īstais laiks vakcinēties pret gripu
Gripas intensitāte Latvijā aizvien ir ļoti zema, vērtē epidemiologi. Reģistrē tikai atsevišķus gadījumus. Arī citur Eiropā gripas izplatība ir zema. Līdz ar to pagaidām grūti prognozēt, kāda būs šī gripas sezona. Taču šobrīd, vēl pirms gripas epidēmijas sākuma, ir īstais laiks vakcinēties pret gripu, norāda speciālisti.
Norvēģijā pacientus arī apskaujam. Saruna ar paliatīvās aprūpes speciālistiem Kristīni un Edgaru Ķiguriem
Kristīne un Edgars Ķiguri ir medicīnas māsas. Viņi jau sešus gadus Norvēģijā strādā paliatīvās aprūpes jomā. Turpinot Latvijas Radio projektu „Izmisuma zonā”, piedāvājam interviju ar Kristīni un Edgaru Ķiguriem, kuri savu ikdienu, strādājot paliatīvās aprūpes jomā Norvēģijā, var salīdzināt ar pieredzi Latvijā, kad paliatīvā aprūpe bija nepieciešama pašu tuviniekam.
Kā samazināt cukura daudzumu ikdienā?
Pārāk cukuroti produkti ir viens no aptaukošanās iemesliem. Viena bulciņa un limonādes glāze katru dienu, un pēc brītiņa jūtams, ka sāk veidoties  tauku kārtiņa. Pasaules Veselības organizācijas eksperti iesaka dienā uzņemt ne vairāk kā piecas tējkarotes cukura. Kā izvairīties no pārlieku daudz cukura uzņemšanas ikdienā?
Medikamenti bija jāizlūdz. Izmisuma zonā ar mammu
Neārstējamu vai smagi slimu pacientu aprūpē galvenā uzmanība tiek veltīta pacienta sāpju mazināšanai. Šādā veidā Paliatīvās aprūpes centrā pacientus stabilizē līdz desmit dienām, un tad aprūpējamais tiek nodots tuviniekiem, kam arī tas ir neizsakāmi smags dzīves posms. Lai plašāk iepazītu to, kas notiek šajā izmisumā zonā ar pacientiem un līdzcilvēkiem, sākam publicēt pieredzes stāstus, kas saņemti pēc Latvijas Radio aicinājuma. Šis ir Rasas Jaunzares stāsts, par to, kā viņa četrus gadus mēģināja palīdzēt mammai, kurai bija diagnoze - vēzis.
Kā samazināt sāls daudzumu ikdienā?
Pieci grami. Tāda ir ieteicamā sāls deva dienā veselam cilvēkam. Tomēr realitātē nereti gadās, ka neapzināti jau brokastīs uzņemam visai dienai nepieciešamo sāls daudzumu. Kā samazināt sāls patēriņu ikdienā, un kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties rūpnieciski ražotus produktus?
Vienmēr bija jābūt mājās. Stāsts par mātes kopšanu divu gadu garumā
Neārstējamu vai smagi slimu pacientu aprūpē galvenā uzmanība tiek veltīta pacienta sāpju mazināšanai. Šādā veidā Paliatīvās aprūpes centrā pacientus stabilizē līdz desmit dienām, un tad aprūpējamais tiek nodots tuviniekiem, kam arī tas ir neizsakāmi smags dzīves posms. Lai plašāk iepazītu to, kas notiek šajā izmisumā zonā ar pacientiem un līdzcilvēkiem, sākam publicēt pieredzes stāstus, kas atsaukušies Latvijas Radio aicinājumam. Pirmais no tiem - Marikas Černānes stāsts par to, kā mātes kopšana pirms pieciem gadiem izmainījusi visu viņas dzīvi.