Dzīve & stils / Veselība
Kas nosaka prioritātes? Ko varam mācīties no pasaulē labākās veselības aprūpes sistēmas
Par veselības aprūpes politiku un prioritātēm jādiskutē politiķiem un arī akadēmiķiem, savukārt likumdevējiem nav jāizstrādā pacientu datu sistēma, tas ir darbs mediķiem, informācijas tehnoloģiju (IT) speciālistiem un pacientiem. Latvijai vajadzētu veicināt diskusijas universitātēs un apkopot atšķirīgus viedokļus, lai veidotu vienotu sabiedrības atbildību, izstrādājot veselības aprūpes prioritātes, sarunā ar LSM atzina britu profesors Džons Tingls, kura darbs ir tieši saistīts ar juridiskajiem aspektiem pacientu drošības jautājumos, un Londonā dzīvojošais un strādājošais jomas eksperts Kārlis Albergs.
Pirmais vīrusu vilnis jau sācies; atgādina par vakcinēšanos pret gripu
Pirmais vilnis, kad aktīvāk sāk cirkulēt dažādi elpceļu vīrusi, jau ir sācies, savukārt gripas sezona vēl priekšā, un pašlaik nevar prognozēt, kāds gripas paveids cirkulēs, taču jebkurā gadījumā mediķi iesaka vakcinēties, LTV “Rīta panorāmai” sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.
Stradiņa slimnīcā notikusi reta nieres pārstādīšana - krusteniskā transplantācija
Stradiņa slimnīcā veikta salīdzinoši reta nieres pārstādīšana - krusteniskā transplantācija no dzīviem donoriem. Tā ir donoru apmaiņa, lai saņēmējs tiktu pie vispiemērotākā orgāna. Gan abas donores, gan abi orgāna saņēmēji jūtas labi un smejas, ka ķirurgu rokas tagad viņus padarījušas par radiniekiem, lai gan vieni dzīvo Krāslavā, bet otri - Spānijā. 
Ārsti Rīgā plašāk izmantos cilmes šūnu transplantācijas tehnoloģijas
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti vēruši jaunu lappusi vēža ārstēšanā, paplašinot to pacientu loku, kam izmanto autologo cilmes šūnu transplantāciju. Līdz šim šo metodi izmantoja tikai asins vēža ārstēšanā, nu arī citiem vēža vai reimatoloģijas pacientiem. Šīs ziņas apsveic arī organizācijā ziedot.lv, jo valsts apmaksāta šūnu pārstādīšana ir liels atspaids tiem, kas lūdz ziedojumus.
Infektoloģijas centrs aicina iedzīvotājus savlaicīgi vakcinēties pret gripu
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centrā ir sākta iedzīvotāju vakcinācija pret gripu. Kā skaidroja centra galvenā ārste Baiba Rozentāle, gripa Latvijā izplatās rudenī un ziemā, taču vakcināciju nevajadzētu atlikt uz pēdējo brīdi, kad gripa jau sākusi izplatīties un ir liels inficēšanās risks.
Kā atšķirt kūpinājumu no «kūpinājuma izstrādājuma»?
Veikalu plauktos kūpinājumu daudz - pavisam melni, rozā, ar kārdinošu garoziņu, ar izteiktāku smaržu un krāsu. Bet - vai tiešām tie visi ražoti pēc vienas receptes? Un vai vispār tie vēl ir saucami par kūpinājumiem vai “kūpinājumu izstrādājumiem”?
Psiholoģijas docente: Joki un rotaļīgums - veselīga spēja pakāpties virs ikdienas smaguma
Kā spēja pakāpties virs ikdienas nopietnības un pajokot par to un sevi pašu stiprina mūsu psiholoģisko veselību, kā rotaļīgums mazina darba rutīnu, cik smalka robeža ir starp smieklīgo un nesmieklīgo? Par šo un citiem ar humoru saistītiem jautājumiem caur psiholoģiskās uztveres prizmu Latvijas Radio 6 Latvijas Universitātes (LU) radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā” vadītāja Aija Fedorova sarunājās ar LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes docenti Dr. Psych. Ievu Stokenbergu.
Nobrieduši cilvēki pēc negatīvajām ziņām tik ļoti netiecas. Intervija ar psihoterapeiti Guntu Ancāni
Vai, attīstoties zinātnei, esam piekļuvuši tuvāk mūsu paralēlajai pasaulei – miegam un sapņiem? Kā gan iespējams dzīvot saldi, ja mūsu ikdienu pārpludina negatīvās ziņas? "Nobrieduši cilvēki pēc negatīvajām ziņām tik ļoti netiecas," novērojusi Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas un psihoterapijas katedras un klīnikas vadītāja, profesore, medicīnas doktore Gunta Ancāne. Viņa intervijā Latvijas Radio 3 stāsta, ka visi sapņi ir ļoti labi – arī tie, kuri ir šķietami negatīvi, jo palīdz saprast, kā tu patiesībā jūties.
Kardiologs: Holesterīna līmenis jāpārbauda jau bērnībā
Pārbaude holesterīna līmeņa noteikšanai asinīs pirmo reizi ir jāveic jau bērnībā, kad cilvēks ir deviņus desmit gadus vecs, to Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Stradiņa slimnīcas kardiologs Gustavs Latkovskis.
Ar īpašas alianses izveidi mudina pievērst uzmanību vīriešu veselībai
Lai Latvijā vairāk pievērstu uzmanību vīriešu veselībai, izveidota nevalstiskā organizācija “Alianse vīriešu veselībai”, kura vēlas panākt to, lai katram Latvijas vīrietim pa pastu tiktu izsūtītas valsts informatīvās vēstules par regulārām veselības pārbaudēm, arī audzēja pārbaudēm, līdzīgi kā tas ir sievietēm par krūts un dzemdes kakla vēža skrīningu.
Reģionos infektologu pieejamība HIV pacientiem bieži vien ir sarežģīta
Jau no šā gada 1. oktobra Latvijā cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) pacientus sāks ārstēt uzreiz, kā diagnoze uzstādīta, nevis, kā tas bijis līdz šim – tikai tad, kad cilvēks jau ir ļoti slims. Tā pirmdien pēc tikšanās ar HIV un AIDS pacientu atbalsta biedrībām pavēstīja veselības ministre Anda Čakša. Līdz ar to Latvija vairs nebūs vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur HIV pacientu ārstēšanu uzsāk novēloti.

Latvija jau vairākus gadus ir rekordiste HIV inficēto cilvēku skaitā uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Pēc slimību un profilakses centra datiem pērn HIV diagnosticēts 371 cilvēkam, bet 80 infekcijas dēļ mira. Šobrīd Latvijā kopā ir aptuveni piecarpus tūkstoši HIV pozitīvu cilvēku, norāda biedrības HIV un AIDS pacientiem "Agihas" vadītājs Andris Veiķenieks. No viņiem ārstē – aptuveni 2,5 tūkstošus.
Fizioterapeiti ierādīs pareizu vingrošanu
Lai izglītotu iedzīvotājus par fizioterapijas nozīmi, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca šonedēļ rīko bezmaksas vingrošanas nodarbības kopā ar fizioterapeitu.
Ārste: Latvijā ar leikēmiju gadā saslimst 600 cilvēki
Latvijā ik gadu ar leikēmiju saslimst aptuveni 600 cilvēki, kas ir liels skaits, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja ģimenes ārste, Rīgas Stradiņa universitātes lektore un pētniece Maija Kozlovska.
Jaunākie
Interesanti