Dzīve & stils / Veselība
Smagi slimam slimniekam «Stradiņa slimnīcā» atsaka paliatīvo aprūpi
Birokrātija, informācijas un atbalsta trūkums, emocionāla spriedze, izdegšana un bezspēcība – ar šādu realitāti cilvēki saskaras brīdī, kad nepieciešams tuviniekam ilgstoši nodrošināt paliatīvo aprūpi mājās. Larisai Jefremovai ir skaudras pieredzes stāsts par laiku, kad viņa kopa savu smagi slimo mammu Ņinu.
Nav jābūt perfektam, lai kustētos. Cilvēkiem ar invaliditāti pieejama adaptīvā fitnesa studija
Cilvēks ir radīts, lai kustētos. Bet kā sevi uzturēt formā, ja esi ratiņkrēslā? Mājās ne katrs var uzturēt sevi formā, un tas nav tik vienkārši arī trenažieru zālēs - cilvēks ratiņkrēslā nevar piebraukt un mijiedarboties ar inventāru. Par labu piemēru atzīstama cilvēkiem ar invaliditāti veidotā adaptīvā fitnesa studija “Designed To Live”, uz kuru LSM.lv devās noskaidrot, ko nozīmē adaptīvs fitness un kā tas var sniegt vienlīdzīgas iespējas.
Pētījums: depresija var dubultot sirds slimību risku
Depresija būtiski palielina risku saslimt ar kādu no kardiovaskulārajām slimībām – tā secināts pētījumā, kurā pirmo reizi Latvijā vērtēta depresijas un trauksmes izplatība pacientiem ar sirds asinsvadu slimībām un augstu kardiovaskulārās mirstības risku.
Kāpēc slimnīcā insulta nodaļā pacientiem neļauj lietot mobilos telefonus?
Kaimiņi un tuvinieki jau bija gatavi meklēt cilvēku ar policijas starpniecību, bet sieviete ārstējās Austrumu slimnīcā – Neirovaskulārajā nodaļā. Viņas mantas, tai skaitā mobilais telefons, tika glabāts slimnīcas glabātuvē, līdz ar to sieviete nevienu informēt par notikušo nevarēja. Slimnīca skaidroja, ka nodaļās, kur ir svarīgi nepārtraukti uzraudzīt pacientu veselības stāvokli, mobilās ierīces var traucēt un arī turpmāk slimnīca neļaus tos izmantot, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.
Gaisa kvalitātei bērnudārzos palīdzēs sekot krāsaina kļavas lapa
Aktualizēt jautājumu par to, kāda ir gaisa kvalitāte bērnudārzu un skolu iekštelpās, uzsākusi Burtnieku novada uzņēmēja Ulda Reņģes ģimene, kura savā ģimenes uzņēmumā SIA „Gdog” izgatavo gaisa kvalitātes noteikšanas monitorus. Sociālajos tīklos ar labdarības akciju „Dāvāsim svaigu gaisu bērniem” uzņēmēji aicināja vecākus balsot par pirmsskolas izglītības iestādēm, kur būtu nepieciešamas šīs mērierīces. Un pirmie bērnudārzi Vidzemē jau ir saņēmuši uzņēmēju dāvinātos monitorus. Savā piecu gadu jubilejā to saņēma arī Burtnieku novada bērnudārzs „Burtiņš”.
Vidzemes slimnīca ar «labumu groza» palīdzību piesaistījusi 30 ārstus rezidentus
Laikā, kad trūkst medicīnas darbinieku, reģionālajām slimnīcām nākas meklēt dažādus ceļus, lai piesaistītu jaunos ārstus. Vidzemes slimnīcā to dēvē par „labumu grozu”, kurā ir gan stipendijas, gan īres dzīvokļi, gan arī apmācības topošajiem ārstiem, arī medicīnas māsām un māsu palīgiem. Šogad šis darbs ir devis arī rezultātu – līgumu ar Vidzemes slimnīcu ir noslēguši 30 ārsti – rezidenti.
Speciālisti norāda – šobrīd ir īstais laiks vakcinēties pret gripu
Gripas intensitāte Latvijā aizvien ir ļoti zema, vērtē epidemiologi. Reģistrē tikai atsevišķus gadījumus. Arī citur Eiropā gripas izplatība ir zema. Līdz ar to pagaidām grūti prognozēt, kāda būs šī gripas sezona. Taču šobrīd, vēl pirms gripas epidēmijas sākuma, ir īstais laiks vakcinēties pret gripu, norāda speciālisti.
5 mīti par vēzi
Kādi ir izplatītākie mīti par vēzi? Latvijas Televīzijas rubrikas "Diagnoze - vēzis" ietvaros tos identificējām un izskaidrojām.
7 neērti jautājumi par vēzi
Trīs sievietēm, kas slimojušas ar vēzi, projektā "Diagnoze - vēzis" uzdevām vairākus neērtus jautājumus. Jautājumi un atbildes palīdzēs gan līdzcilvēkiem, gan arī tiem, kas tagad saskaras ar šo slimību. 
Vai epilepsijas un citu diagnožu dēļ bērnu var neuzņemt bērnudārzā?
Raidījums “4. studija” no kādas mammas saņēmis vēstuli, uz kuru raidījuma veidotāji tiešām nevarēja nereaģēt. Viņa raksta, ka viņas bērniņu, kurš slimo ar epilepsiju, nepieņem bērnudārzā. Vēstules autore nolēma palikt anonīma un nevēlējās sīkāk aprakstīt situāciju, kādā nonākusi viņas ģimene, tāpēc “4. studija” nolēma noskaidrot, vai tiešām ir bērnudārzi, kuros neuzņem bērnus ar līdzīgu diagnozi.
Par pretgripas vakcināciju šogad interese lielāka
Tuvojoties gripas sezonai, ārsti epidemiologi mudina iedzīvotājus vakcinēties pret šo bīstamo vīrusu saslimšanu. Tomēr statistika liecina, ka Latvijā aizvien ir viens no zemākajiem pret gripu vakcinēto cilvēku rādītājiem Eiropas Savienībā. Kūtrajai interesei ir arī savi iemesli - piemēram, tas, ka daļai cilvēku, kuri nav saslimšanas riska grupā, par poti jāmaksā pašiem vai trūkst informācijas par vakcīnas efektivitāti. Tomēr Preiļu slimnīcā atzīst, ka tieši šogad interese par vakcinēšanās iespējām pret gripu kļuvusi salīdzinoši lielāka.
Vecāki satraukti – bērni no skolas atgriežas ar utu pilnām galvām
Pēdējo nedēļu laikā Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēmis telefonzvanus, kuros vecāki pauž sašutumu par to, ka viņu bērni gan no skolas, gan no bērnudārziem atgriežas ar utu pilnām galvām. Internetā atrodamā informācija liecina, ka ik gadu vismaz 6-12 miljoni cilvēku savos matos atrod vai ierauga uti. Pārsvarā tie esot bērni vecumā no trīs līdz 11 gadiem, tātad arī skolas vecumā. Kā rīkoties, ko darīt, ja ģimeni ir piemeklējusi šī nelaime?