Dzīve & stils / Veselība
Līdz kolektīvajai imunitātei pret Covid-19 vēl tālu
Viena no stratēģijām cīņā ar koronavīrusu ir tāda, ka faktiski nekāda cīņa nenotiek. Šādā gadījumā likme ir uz to, ka, ja lielākajai daļai iedzīvotāju ļauj inficēties un izslimot, sabiedrībā izveidojas kolektīvā imunitāte, kas aizsargās visus. Taču, kā rāda masveida testēšanas rezultāti, pat visvairāk cietušajās pilsētās un reģionos izslimojušo īpatsvars pagaidām vēl ir ļoti mazs.
Ceļteka dziedē ne tikai nobrāztu celi, bet arī klepu un gastrītu
Latvijā plaši pazīstama ir lielā ceļteka ar apaļīgajām olveida lapām, kuras ierasts likt uz nobrāzumiem un brūcēm - proti, lietot ārīgi. Taču pie mums aug arī šaurlapu ceļteka ar garenākām lapiņām, kas ir viena no populārākajām klepus sīrupu sastāvdaļām. Iedarbība abām gan ir līdzīga, un tās var izmantot arī iekšķīgi, norādīja farmācijas doktore Vija Eniņa.
Vasara pieņemas spēkā - sevi jāsargā no saules kaitīgā starojuma
Vasarai iesilstot, saules aktivitāte turpina pieaugt. Gan strādājot, gan atpūšoties jācenšas ilgstoši neatrasties atklātā saulē. Rīgas Stradiņa universitātes darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš norāda uz divu veidu riskiem – īstermiņa, piemēram, dehidratēšanos, kā arī uz ilgtermiņa riskiem, proti, ilgstoša sevis pakļaušana ultravioletajam starojumam rada ādas vēža, kā arī kataraktas draudus.
Infektologi aicina revakcinēties pret difteriju
Latvijā infektologi atgādina, ka reizi desmit gados katram iedzīvotājam jāatkārto pote pret difteriju. Izrādās, aizvien biežāk bērnībā veiktās vakcīnas vairs nedarbojas un aizsardzība beigusies. Taču revakcinācija palikusi pašu cilvēku un viņu ģimenes ārstu modrības ziņā. 
Kāpēc mums psiholoģiski grūti apzināties Covid-19 draudu nopietnību
Daudzi cilvēki pat tagad, četrus mēnešus pēc pandēmijas sākuma, neuzskata jauno koronavīrusu par bīstamu. Sociālajos tīklos joprojām tiek tiražētas dažādas sazvērestības teorijas un mīti par koronavīrusu. Spriežot pēc vairāku valstu novēlotās reakcijas uz Covid-19, skepsei par jauno slimību pakļauti arī politiķi. Un tā ir ļoti raksturīga cilvēka reakcija, skaidro psihologi.
Latvijā veic unikālu pētījumu par sāls daudzumu mūsu organismos
Sirdslēkme, insults, sirds slimības. Pārmērīga sāls lietošana var izraisīt šādas smagas saslimšanas. Pasaules Veselības organizācijas speciālisti iesaka pieaugušajiem patērēt ne vairāk kā piecus gramus sāls dienā. Neatkarīgi no tā, vai latvieši ir tuvu šim rādītājam vai ne, BIOR institūta eksperti veikuši unikālu pētījumu par sāls daudzumu mūsu organismos.    
Izstrādā 100 potenciālās vakcīnas pret Covid-19; uz cilvēkiem pārbauda jau piecas
Eksperti ir vienisprātis – kamēr netiks atrasta vakcīna vai zāles, kas nogalina Covid-19, tikmēr pastāv risks, ka var nākt otrais, trešais un n-tais slimības uzliesmojumu vilnis. Pasaulē šobrīd norit darbs pie vairāk nekā 100 potenciālām Covid-19 vakcīnām, un vismaz ar piecām no tām notiek sākotnējās pārbaudes uz cilvēkiem.
Esi aktīvs pašizolācijā! Vingrojumi mugurai un sprandam
Lai izvairītos no muguras un spranda sāpēm, svarīgi pareizi iekārtot savu darba vietu, bet jāatceras arī par atpūtas brīžiem un vingrojumiem, lai atslābinātu sasprindzinātās ķermeņa daļas. Ar vingrojumiem mugurai un sprandam, kurus iespējams veikt arī pie darba galda, iepazīstināja fizioterapeits Raivis Aršauskis.
Vieglāk nodzīt matus uz nullīti. Kā Covid-19 pandēmija maina skaistumkopšanas nozari?
Pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas apmeklētāju skaits skaistumkopšanas salonos ir pamatīgi sarucis. Dažu salonu īpašnieki bija spiesti pieņemt lēmumu par slēgšanu, meistari – ņemt piespiedu atvaļinājumu vai pat ierīkot studiju mājas apstākļos. Citi vēl strādā, taču nevienu bez iepriekšēja pieraksta neapkalpo. Aptaujātie speciālisti cer, ka esošie apstākļi varētu nozari atbrīvot no “lētajiem pagrīdes speciālistiem”, pakalpojuma kvalitāti un drošību izvirzot pirmajā vietā.
Vai Covid-19 uz visiem laikiem mainīs roku higiēnu?
Pie mums, Filipīnās, tāpat kā daudz kur citur pasaulē, iestājies roku dezinfekcijas līdzekļu bums. Kopš janvāra beigām tie parādījušies visur – lidostās, skolās, uz galdiem, pie kuriem tiek ieturētas maltītes, rokassomiņās. Filipīnu lielākajā iepirkšanās centru tīklā “SM” lielas tvertnes ar dezinfekcijas līdzekli sagaida apmeklētāju jau drošības pārbaudes zonā. “Šī ir dezinficēta zona. Paldies, ka lietojat dezinfekcijas līdzekli,” teikts “SM” iepirkšanās centros izvietotajos plakātos.  
Apskaut un sarunāties. Kā palīdzēt satrauktam tuviniekam Covid-19 krīzes laikā?
Ārkārtas situācijas laikā daļai cilvēku trauksmi sagādā pārmērīga sekošana līdzi informācijas plūsmai par Covid-19. Cenšoties pārvarēt pašu satraukumu, šie cilvēki par visu, ko uzzinājuši, uzmācīgi informē arī citus mājiniekus. Kā palīdzēt satrauktam tuviniekam un pasargāt sevi,  Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja ārste psihoterapeite Inita Lēna Goldšteina.