Dzīve & stils / Veselība
Latvijas Universitātes pētnieces: Insultu paredzēt nevar, bet riska faktori ir skaidri
Lai gan nav iespējams noteikt, kuru cilvēku un kad piemeklēs insults, ir zināmi riska faktori, kas veicina tā iespējamību, Latvijas Universitātes radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā” stāstīja Latvijas Universitātes (LU) pētnieces. Viens no tiem ir smēķēšana, bet tāpat risku palielina paaugstināts asinsspiediens, diabēts un dislipidēmija jeb lipīdu vielmaiņas traucējumi, kas veicina trombu rašanos. 
Mikroplastmasu atrod pat cilvēka asinīs. Vai tas ir kaitīgi?
Mikroplastmasas piesārņojums apkārtējā vidē nav nekas jauns, un, lai arī līdz šim vairākkārt runāts, ka smalkās plastmasas daļiņas nonāk arī cilvēka organismā, tikai tagad tās pirmo reizi izdevies ieraudzīt arī cilvēku asinīs. Nīderlandes zinātnieki veikuši pētījumu, kurā analizējuši cilvēku asinis, un plastmasa atrasta teju 80% analizēto paraugu.
Tehniskais ortopēds: Par pēdu veselību īpaši jādomā diabēta pacientiem
Ja cilvēks pamana, ka pēda deformējas un neizskatās tā, kā pirms pāris gadiem, kā arī parādās atkārtotas sāpes, tam jāmeklē iemesls, Latvijas Radio 2 padomu ciklā “Dzīvo vesels” uzsvēra ārsts, tehniskais ortopēds Gundars Rusovs. Viņš norādīja, ka īpaša uzmanība pēdu veselībai jāpievērš cukura diabēta pacientiem un sievietēm, kuras bieži valkā neatbilstoša izmēra apavus. 
Kāpēc zīdaiņa attiecības ar vecākiem ietekmē visu dzīvi. Skaidro psiholoģijas profesore
Piesaiste ir emocionālās attiecības, kas pirmā gada laikā veidojas starp bērnu un viņa aprūpētāju. Šo attiecību veids ietekmē to, kā cilvēks veido attiecības pieaugušā vecumā. Vienlaikus dzīves laikā cilvēkam ir iespēja mainīties, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vērtēja attīstības psiholoģe, Latvijas Universitātes asociētā profesore Anika Miltuze.
Kardiologs: Atmest smēķēšanu nekad nav par vēlu
Smēķēšanu varētu nosaukt par lēnas pašnāvības faktoru, tāpēc kaitīgo ieradumu atmest absolūti nekad nav par vēlu, Latvijas Radio padomu ciklā “Dzīvo vesels” uzsvēra kardiologs, Latvijas Universitātes asociētais profesors Gustavs Latkovskis. 
Vai «tuvredzības epidēmijā» vainojami tikai ekrāni. Stāsta profesore Laganovska
Bieži vien pie redzes pasliktināšanās vaino ilgstošu darbu pie datora vai cita ekrāna, tomēr tuvredzību jeb miopiju ietekmē arī gēni, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes profesore un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Guna Laganovska. 
Ēšanas traucējumi: kas tos izraisa un kā atpazīt
Ēšanas traucējumi ir ļoti izplatīti, un tos var izraisīt visdažādākie pārdzīvojumi, taču bieži vien saknes rodas jau agrīnā bērnībā, Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli?” stāstīja ēšanas traucējumu mentore, biedrības "Būt brīvai" un SIA "ĒT Resursu centrs" vadītāja Anna Balode.
Uztura speciāliste: Pilnībā bez sāls iztikt nevaram
Ar uzņemto sāls daudzumu nevajag pārspīlēt, taču iztikt bez tā pilnībā cilvēka organisms arī nevar, LSM.lv uzsvēra uztura speciāliste Kristīne Podvinska. Sāls mūsu ķermenī atbild par vairākiem dzīvībai būtiskiem procesiem, norādīja  pārtikas tehnoloģe Inga Ansone.
Profesora Skuteļa padomi zāļu lietotājiem
Lietošanas termiņš zālēm tiek rēķināts, pieņemot, ka tās uzglabās pareizi, tāpēc svarīgi to ievērot, Latvijas Radio padomu ciklā “Dzīvo vesels” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Antons Skutelis.
Kāpēc bērniem regulāri jāmēra asinsspiediens. Skaidro kardioloģe
Bērniem no trīs gadu vecuma reizi gadā jāmēra asinsspiediens, lai pārliecinātos, ka bērnam nav iedzimtu nieru vai sirds pataloģiju, Latvijas Radio 2 padomu ciklā “Dzīvo vesels” skaidroja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu kardioloģe un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Ingūna Lubaua. 

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt