Dzīve & stils / Veselība
Paaugstināts holesterīna līmenis var būt arī iedzimts
Bieži nākas dzirdēt, ka augsts holesterīna līmenis ir sekas tam, ka neveselīgi ēdam, maz kustamies un smēķējam. Lai arī vairumam cilvēku tie patiešām ir galvenie iemesli, paaugstināts holesterīna līmenis var arī būt iedzimts.
Šogad cilvēki aktīvāk ziedojuši asinis nekā pērn
Asins donoru atsaucība šogad bijusi ļoti liela, bet arī ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentēm ir proporcionāli audzis, līdz ar to medijos bieži dzirdams aicinājums ziedot konkrētas asins grupas asinis.
Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsti: Klīniskā barošana pacientiem ir ļoti svarīga
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsti, augstu novērtējot šīgada labdarības maratona “Dod pieci!” mērķi vākt līdzekļus paliatīvajai aprūpei, norāda, ka klīniskās barošanas nodrošināšana ir ļoti būtiska. Bieži tā nepieciešama ilgstošā laika periodā, tāpēc izmaksas ir lielas un pensionāri bieži tās nevar atļauties. Pie Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārstiem 17.decembrī viesojās "Dod pieci!" aģents Čiekurmens.
Nāves tradīcijas Latvijā palīdz mums izsērot. Mācītājs Linards Rozentāls aicina tās veicināt
Linards Rozentāls ir Rīgas Lutera draudzes mācītājs, līdztekus darbam draudzē ir arī kapelāns Bērnu slimnīcas vecāku mājā. Viņš atzīst, ka šī gada "Dod pieci!" tēma ir ne vien ārkārtīgi nozīmīga visai sabiedrībai, bet arī viņam pašam, jo pirms gada piedzīvota tuvinieka aiziešana. Sarunā ar mācītāju ne vien to, ko nāve ienes palicēju garīgajā dzīvē, bet arī par praktiskajiem aspektiem un to, kāda atbalsta pietrūkst no valsts.
Nākotnē arvien aktuālāks varētu kļūt geriatru - veco ļaužu ārstu - trūkums
Latvijā trūkst veco ļaužu ārstu – geriatru. Turklāt nākotnē šī problēma varētu kļūt aktuālāka sabiedrības novecošanās dēļ. Šobrīd valstī ir 12 šādi ārsti. Pēc speciālistu domām, uz visiem Latvijas senioriem būtu nepieciešami 20. Studēt geriatriju izvēlas ļoti maz cilvēku – šobrīd rezidentūrā ir trīs topošie ārsti. Jaunieši neesot ieinteresēti vecu cilvēku ārstēšanā. Turklāt valsts sektorā viņiem nav, kur strādāt, jo ir tikai viena geriatrijas nodaļa.
Ja jāmirst, vai tu šodien darītu to, ko tu dari? Profesora Venta Sīļa redzējums
Filozofs, Rīgas Stradiņa Universitātes asociētais profesors Vents Sīlis, kura interešu lokā ir medicīnas ētika, personības psiholoģija, un kurš savos darbos pieskāries arī nāves tematikai, norāda, ka nāve mums ir klātesoša katru dienu. Tomēr tā nav jāuztver kā depresīva ideja. Saruna ar Ventu Sīli par to, kā nāvi uztvert un par to runāt vienkāršāk, bez “tabu” tēmas izjūtas.