Šobrīd Valsts asinsdonoru centrā (VADC) visvairāk trūkst 0 asins grupas rēzus negatīvo asiņu, A grupas rēzus negatīvo un rēzus pozitīvo asiņu, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja VADC direktore Egita Pole, norādot, ka iztrūkums ir gandrīz visu asins grupu krājumos.
Ar rentgenu diagnosticēt plaušu vēzi iespējams vien trešajā, ceturtajā stadijā, tāpēc pasaulē kā skrīninga metodi arvien vairāk izmanto zema starojuma devas datortomogrāfiju. Latvijā par šādu plaušu vēža skrīninga nepieciešamību vēl diskutē, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis, ārsts Ainis Dzalbs.
Dusmas, tāpat kā jebkuras citas emocijas, ir vajadzīgas un labas, tās daudz pasaka par mums pašiem. Vienlaikus dusmas var būt bīstamas, ja neprotam tās pareizi regulēt, nosaukt vārdā, apzināties to intensitāti un pārstrādāt, Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli" skaidroja psihodinamiskās psihoterapijas speciāliste, supervizore un psiholoģe Benita Griškeviča.
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs (RPNC) 7. septembrī no pulksten 15 līdz 17 rīko pirmo semināru "Vecumdienu pārsteigumi jeb kā sadzīvot ar demences skarto", īpaši aicinot to apmeklēt demences pacientu tuviniekus, informēja RPNC pārstāve Silva Bendrāte.
Ja pacients, kurš plānoti vai neplānoti nokļūst slimnīcā, vēlas tuvinieka klātbūtni, to nevajadzētu viņam liegt. Arī situācijās, kad slimnīcās izsludina karantīnu – piemēram, gripas laikā. Iespēju var rast jebkurā situācijā, norādīja mediķe Madara Blumberga, kura ir Latvijas Televīzijas sižetu sērijas eksperte un par šiem jautājumiem izglīto arī topošos mediķus.
Jautājums par tuvinieku klātbūtni pie slimnīcā esoša cilvēka aktualizējas laiku pa laikam – biežāk situācijās, kad cilvēkiem ir nelāga pieredze ar to, ka personāls neļauj pat atvadīties no smagi slima un mirstoša cilvēka. Tie, protams, ir ārkārtēji gadījumi, kādi nedrīkstētu notikt. Tuvinieka klātbūtne medicīnas iestādēs ir būtisks pacientu drošības jautājums – ne tikai jau nonākot slimnīcā, bet arī, dodoties uz poliklīniku pie ārsta speciālista.
Brīdī, kad pacientam slimnīcā tiek pielikta sistēma – šķidrums pudelē vai maisiņā, kas tiek savienots ar venozu katetru –, viņam ir svarīgi saprast vairākus svarīgus jautājumus, un mediķiem tos vajadzētu paskaidrot, Latvijas Televīzijas raidījuma "Rīta panorāma" sižetu sērijā par pacientu tiesībām skaidroja mediķe Madara Blumberga, kura ikdienā strādā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un arī izglīto topošos mediķus.
Lietuvā kopš jūlija spēkā stājies jauns likums, kas farmaceitu asistentiem aptiekās liedz strādāt vienatnē. Mēneša laikā valstī slēgtas 34 lielo farmācijas ķēžu aptiekas – dažās pilsētās vairs nestrādā neviena, bet 150 aptiekas turpmāk būs slēgtas svētdienās. Lietuvas Aptieku asociācija ceļ trauksmi, bet Veselības ministrija situāciju vērtē kā stabilu.
Pirmo palīdzību var sniegt jebkurš, un nekad nevajadzētu baidīties to darīt, jo no tā, ka cietušajam nepalīdzēsim, labāk nebūs. Pirmajā palīdzībā ietilpst trīs posmi – tūlītējie pasākumi, Neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšana un cietušā aprūpe, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" atgādināja biedrības "Latvijas Sarkanais Krusts" Pirmās palīdzības un Ārkārtējo situāciju programmas pasākumu koordinators Roberts Puriņš
Nereti sabiedrība C hepatītu neattiecina uz sevi, jo uzskata, ka tas vairāk skar narkotiku lietotājus un cilvēkus, kas nodarbojas ar seksu bez izsargāšanās, taču tas ir mīts, jo inficēšanās var skart ikvienu, turklāt slimība ir klusa, tāpēc būtiski to laikus atklāt un uzsākt ārstēšanos, kas ir augstu efektīva, ļauj cilvēkam turpināt ikdienas gaitas un ir pilnībā valsts apmaksāta, sarunā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas prezidente Inga Ažiņa.
Skotijā higiēnas produkti sievietēm jau divus gadus ir pieejami bez maksas. Tos neierobežotā daudzumā var saņemt skolās, bibliotēkās, apkaimes centros un citās pašvaldības iestādēs. Līdzīgu iniciatīvu rosina arī Latvijā – likumprojekts jau iesniegts izskatīšanai Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā. LSM.lv aplūkoja, ko Latvija var mācīties no Skotijas.
Šonedēļ Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas centrā iedzīvotāji var bez ārsta nosūtījuma bezmaksas mērīt aknu blīvumu un testēt asinis uz C hepatītu, taču slimnīcā informē, ka cilvēku interese par to ir tik liela, ka pieraksts jau ir pilns.
Aknas cilvēka organismā ir unikāls orgāns, kura funkcijas aizstāt nav iespējams. Līdz ar to par aknu veselību īpaši jārūpējas, tostarp veicot regulāras pārbaudes, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) viceprezidente, profesore, Rīgas Austrumu slimnīcas Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane.
Vasarā pieaug saslimstība ar zarnu trakta infekcijām – salmonelozi, kampilobakteriozi, pārtikas toksikoinfekciju un citām, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).