Dzīve & stils / Veselība
Paliatīvās aprūpes aizsācējs Latvijā: Nākotnē raugos piesardzīgi pozitīvi
Onkologs ķīmijterapeits, algologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs un paliatīvās aprūpes aizsācējs Latvijā Vilnis Sosārs intervijā labdarības maratona “Dod pieci!” stikla studijā Doma laukumā norādīja, ka uz paliatīvās aprūpes attīstību Latvijā raugās piesardzīgi pozitīvi.
«Dod pieci!» uztura speciālistes ieteikumi paliatīvās aprūpes pacientiem
18. decembrī labdarības maratona “Dod pieci!” stikla studijā Doma laukumā viesojās uztura speciāliste Baiba Grīnberga, kura šogad rūpējas par to, lai labdarības maratona dīdžeji, pārtiekot tikai no smūtijiem, uzņemtu pilnvērtīgu uzturu. Uztura speciāliste uzsvēra uztura īpašo nozīmi cilvēka veselībai un dalījās ar padomiem, kas jāņem vērā gadījumā, kad cilvēks nonācis paliatīvajā aprūpē un vairs nevar paēst pats.
Eksperti mudina vakcinēties pret gripu
Reizē ar rudeni Latvijā atgriežas gripas vīrusi. Aizvadītajā sezonā Latvijā gripa un tās radītās komplikācijas bija iemesls 86 nāves gadījumiem, bet Eiropas savienībā šī slimība ik gadus laupa līdz pat 70 000 dzīvību. Lai mudinātu cilvēkus vakcinēties pret šo slimību, Latvijā sākta kampaņa “Neļauj gripai sevi noķert”.
Palsmanē jāiztiek bez ģimenes ārsta; pat ar dažādiem bonusiem grūti pievilināt
Ekonomiski attīstīts novads, aktīva dzīves vide, obligātajām prasībām atbilstošas prakses telpas, pietiekošs pacientu skaits un labiekārtots divistabu dzīvoklis – visu to Smiltenes novada pašvaldība sola ģimenes ārstam, kurš varētu pārņemt praksi Grundzālē un Palsmanē. Taču pat arī ar šādiem bonusiem pievilināt laukiem ārstu tik vienkārši neizdodas. Tikmēr bez ģimenes ārsta palikušie Palsmanes pagasta iedzīvotāji pēc savas iniciatīvas nosūtījuši vēstuli Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam, lūdzot rast risinājumu šai situācijai. Vēstuli parakstījuši 430 palsmanieši.
Krūts veselības mēnesī pacientu biedrība mudina sievietes atsaukties valsts uzaicinājumam izmeklēties
Oktobris ir krūts veselības mēnesis. Krūts vēža atbalsta biedrība „Vita” darbojas jau 26 gadus, un tās vadītāja Irīna Jaunuma neslēpj gandarījumu, ka šo gadu laikā biedrības ir nodibinātas arī citu vēža veidu pacientu atbalstam. Viņa arī norāda, ka krūts veselībai veltītais mēnesis ir īstais laiks, lai pievērstu sieviešu uzmanību tam, ka, rūpējoties par savu veselību, ir vērts atsaukties valsts uzaicinājumam veikt valsts apmaksātās veselības pārbaudes, kā arī kopumā sekot līdzi savu krūšu veselībai.
Konsultatīvā tālruņa mediķi redz problēmu: cilvēkiem mājās nav elementāru bezrecepšu zāļu
Veselības problēmu gadījumos pēc plkst.17 darba dienās līdz pat plkst.8 no rīta, bet brīvdienās un svētku dienās visu diennakti telefoniski konsultācijas sniedz ģimenes ārsti. Viņi savu astoņu gadu darba laikā saskatījuši vienu būtiski problēmu – bieži vien cilvēkiem, kuri vēršas pēc palīdzības, mājās nav elementāru bezrecepšu medikamentu un līdzekļu, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.
Mūziķis Lauris Valters ar dziesmu aicina uz aktīvu dzīvesveidu
Mūziķis Lauris Valters piedāvā klausītājiem enerģijas pilnu dziesmu “Tiekamies kustībā”, kas tapusi, iedvesmojoties no Lielvārdes novada biedrības "Visa veida kustība", kas apvieno novada iedzīvotājus sportiskās aktivitātēs, sniedzot iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku.
Ērču aktivitāte ir līdzīga kā pērn; ap 25% ērču konstatē borēlijas
Šogad ērču aktivitāte ir līdzīga kā pērn, secina Latvijas Infektoloģijas centrs. Aptuveni 25% no centra laboratorijā līdz šim pārbaudītajām ērcēm konstatēta Laimas slimība - tās pārnēsā spirohetas borēlijas, kas  izraisa Laimas boreliozi . Savukārt aptuveni viens procents ērču inficētas ar encefalītu.