Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Veselība
Četri cilvēki smagi saindējušies ar zaļo mušmiri 
Rīgas Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses centrā nonākuši četri vienas ģimenes locekļi, kuri saindējušies ar zaļo mušmiri – indīgāko sēni pasaulē. Mediķi un dabas pētnieki norūpējušies arī par tendenci sociālajos tīklos. Sēņotāji publicē neskaidras fotogrāfijas un nepilnīgas ziņas par atrastajām sēnēm, tā nevilšus citiem radot maldīgu priekšstatu par sēnes nekaitīgumu. 
Pētījums: Latvijas mediķi – vieni no aktīvākajiem Covid-19 vakcinācijas atbalstītājiem pasaulē
Latvijas veselības aprūpes iestāžu darbinieku – gan mediķu, gan atbalsta personāla – attieksme pret Covid-19 vakcināciju 76,9% gadījumu ir pieņemoša un atbalstoša, secināts Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieku veiktajā aptaujā. Salīdzinot ar citu valstu pētījumiem, kur šis skaitlis variēja no 27,7% līdz 80,9%, iegūtie rezultāti par atbalstu vakcinācijai Latvijā uzskatāmi par augstiem.
Uztura speciāliste: Arbūzs karstā laikā var pasargāt no augsta asinsspiediena
Atsvaidzinošie arbūzi satur virkni vērtīgu antioksidantu, tostarp citrulīnu, kas palīdz pazemināt augstu asinspiedienu. LSM.lv norādīja uztura speciāliste Zane Timpare. Tādēļ šķēle arbūza karstajā laikā būs īpaši lielisks našķis cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu. Tiesa, šie augļi satur ne tikai vērtīgas vielas, bet arī daudz cukura, tādēļ tie jāēd ar mēru, uzsvēra dietoloģe Lolita Neimane.
Plaušu ķirurgs par pandēmiju: Dzīvojām uz bumbas, kas var uzsprāgt
Covid-19 laiks bijis liels izaicinājums plaušu ķirurgiem – pandēmija skārusi gan onokoloģisko slimnieku operācijas un atlabšanas procesu, gan vairojusi pacientu skaitu, jo vīruss atstāj ietekmi uz plaušām, stāstīja Tuberkulozes un plaušu slimību centra Torakālās ķirurģijas nodaļas vadītājs un ķirurgs Ints Siliņš.
Vai maizi ieteicams aizstāt ar galetēm un sausmaizītēm?
Notievēšanas nolūkos aizstāt maizi ar galetēm vai sausmaizītēm ir tuvredzīgs risinājums, jo sāta sajūtas iegūšanai tās jāēd diezgan lielā apjomā, LTV raidījumā “Pārtikas revidents” stāstīja sertificēta uztura speciāliste Viktorija Zakarkeviča.
Multiplā skleroze – viltīga slimība ar vairākām sejām. Vai ar to var sadzīvot?
Pasaulē ir vairāk nekā 2,5 miljoni cilvēku, kuriem ir multiplās sklerozes diagnoze, bet Latvijā šādu pacientu ir vairāk nekā divi tūkstoši. Multiplā skleroze ir lielākoties jaunu cilvēku slimība – lielākā daļa pacientu ir 20–30 gadus veci, pēdējā laikā – arī pēc 40 gadiem. Tas, iespējams, skaidrojams ar labākām diagnostikas metodēm. Kādēļ multiplās sklerozes izpausmes var kļūdaini “norakstīt” uz citu slimību rēķina, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” atklāja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas multiplās sklerozes vienības ārste, neiroloģe Sandra Svilpe un Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas valdes priekšsēdētāja Ineta Osipoviča.
Ārste: Sāpes – tas ir brīdinājuma signāls
Sāpes ir subjektīva, emocionāla pieredze, ko rada kāds ķermeņa bojājums vai tikai domas un atmiņas par to. Turklāt dažādu orgānu jutība atšķiras. Piemēram, smadzenes un aknas nesāp, jo tām nav sāpju receptoru, savukārt nieres ir mazjutīgas, ko nevar teikt par nieru bļodiņām, tāpēc nierakmeņu lēkmes ir neciešamas. Par sāpēm Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Rīgas Stradiņa universitātes profesore, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe un algoloģe Ināra Logina.
Kā palīdzēt cilvēkam pēc slīkšanas?
Gadījumos, kad cilvēkam pēc slīkšanas ir apstājusies sirdsdarbība vai ir bezsamaņa, nekavējoties ir jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD). Kamēr mediķi ir ceļā, pirmās palīdzības padomus pa telefonu sniedz dispečers, atgādināja NMPD pārstāve Inga Vītola.
Latvijā pirmo reizi operācijas laikā bērnam izveido ausi
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārstu komanda jūnija vidū pirmo reizi veica Latvijā unikālu vidusauss operāciju, 16 stundu garas operācijas laikā novēršot iedzimtu auss problēmu un veicinot dzirdi, informēja Dace Zaldāte-Rozentāle, BKUS Komunikācijas daļas vadītāja.
Vai mencu aknas drīkst ēst bieži?
Mencu aknu konservus nebūtu ieteicams ēst bieži, jo tajos var būt uzkrājies piesārņojums no jūras, LTV raidījumam “Pārtikas revidents” norādīja vides inženierzinātņu doktore Jana Simanovska.

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt