Dzīve & stils / Veselība
Vecmāte Agnese Lemeševska par savu profesiju: Darbs ir grūts, bet ļoti skaists
Pasaulē ceturtdien, 5. maijā, tiek atzīmēta Starptautiskā vecmāšu diena. Šāda profesija pastāv vien pēdējos aptuveni simts gadus, jo tās priekšgājējas bija pirtnieces un zāļu sievas. Šobrīd Latvijā ir aptuveni 500 vecmātes. Viena no viņām Agnese Lemeševska par savu profesiju stāstīja, ka darbs ir grūts, bet ļoti skaists.
Kā un kāpēc āda jāsargā no saules. Skaidro dermatoloģe
Jebkura atrašanās saulē ilgāk par 20 minūtēm jau ir sauļošanās, Latvijas Televīzijas (LTV1) raidījumā “Revidents” pauda dermatoloģe un triholoģe Sandra Vizule. Lai saules izraisīti apdegumi sadzītu, nepieciešams vismaz viens mēnesis, kura laikā āda būs jūtīgāka pret apkārtējo vidi.
Kuņģa vēzi Stradiņa slimnīcā operēs maksimāli saudzējoši
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) ķirurgi plāno turpmāk kuņģa vēža pacientiem audzēju operēt laparoskopiski. Tas nozīmē, ka visu kuņģi un arī limfātiskos audus izņem ar četru nelielu griezumu palīdzību, nevis vaļējā operācijā. Pacients var celties jau nākamajā dienā un vēl pēc dažām – doties mājās. Gadā šāda operācija būtu jāveic 20–25 pacientiem, un vienīgais ierobežojošais faktors ir vēža stadija. Pēc trešās stadijas pagaidām to nedara.
Vai sociopāta rīcību iespējams prognozēt? Skaidro psihiatrs
Nevarētu teikt, ka cilvēku uzvedība ir ļoti prognozējama, taču sociopāta rīcību, zinot konkrēto patoloģiju, kaut kādā mērā ir iespējams prognozēt, Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli?” analizēja psihiatrs, ārsts psihoterapeits Artūrs Utināns. Piemēram, ja cilvēks ir sociopāts, iespējams paredzēt, ka viņu nevarēs iežēlināt.
Acu ārsti: Cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma noteikti jāpārbauda spiediens acīs
Cilvēkiem, kuri sasnieguši 40 gadu vecumu, noteikti būtu jādodas pie acu ārsta, lai pārbaudītu spiedienu acīs. Tas var palīdzēt laikus atklāt neatgriezeniskus redzes bojājumus radošo slimību glaukomu, raidījumam “4. studija” stāstīja Latvijas Acu ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, ārsts Juris Vanags.
Nieres ir veselības spogulis. Kas var liecināt par problēmām?
Nieru veselība atspoguļo visu orgānu veselību, un tām ir ļoti būtiskas funkcijas cilvēka organismā, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra Nieru slimību un nieru aizstājterapijas (NAT) klīnikas ārste, profesore Jūlija Voicehovska.
Fiziskās aktivitātes pēc Covid-19 pārslimošanas speciālisti iesaka atsākt pakāpeniski
Tie, kas Covid-19 izslimojuši viegli, visbiežāk var dzīvot kā līdz šim, taču tiem, kas vīrusu pārslimojuši vidēji vai smagi, fiziskās aktivitātes vajadzētu atsākt speciālista uzraudzībā. Visiem – neatkarīgi no slimības gaitas – sportot jāatsāk pakāpeniski, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja “Veselības centra apvienības” (VCA) fizikālās medicīnas un rehabilitācijas dienesta vadītāja Guna Vītoliņa un fiziskās izaugsmes treneris Roberts Radičuks. 
Kā emocionālā veselība ietekmē fizisko. Skaidro profesore Ancāne
Ja cilvēks emocionāli nejūtas labi, tas ir tikai laika jautājums, kad arī fiziskā veselība būs ietekmēta, Latvijas Radio 2 padomu ciklā “Dzīvo vesels” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes profesore, ārste psihoterapeite Gunta Ancāne. Savukārt emocionālo veselību apdraud vairāki faktori, viens no tiem ir bērnības traumas, viņa skaidroja. 
Labs miegs, ēdiens un kvalitatīva atpūta. Kā stiprināt prātu
Lai spēcinātu prātu, nepieciešams ievērot veselīgu dzīvesveidu, motivēt gan sevi, gan arī bērnus apgūt ko jaunu, kā arī ievērot stingru “miega higiēnu”, Latvijas Televīzijas (LTV1) raidījumā “Revidents” atklāja psihiatrs Māris Taube un neiroloģe Anželika Gudreniece.
Kādas neiroloģiskās sekas var atstāt Covid-19. Skaidro ārsti
Neiroloģiskas sekas var būt tieši Covid-19 izraisītas vai vīrusa izraisītas autoimūnas reakcijas dēļ. Negatīvās izmaiņas var būt ļoti daudz un dažādas – tostarp ožas un garšas, garastāvokļa, domāšanas traucējumi, nervu bojājumi rokās un kājās, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja Veselības centru apvienības neirologs Jānis Mednieks.
Bailes, sāpes, dusmas – kā tikt galā ar emocijām pašreizējā situācijā
Paaugstināta emociju intensitāte šobrīd ir pilnīgi normāla, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot”  norādīja klīniskā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa. Pirmkārt, viņa ieteica šo situāciju un emocijas pieņemt, otrkārt, turpināt ikdienas dzīvi, iespējams, izmēģināt elpošanas vingrinājumus, doties pastaigās. 
Kā šobrīd sadzīvot ar bailēm. Psihologu ieteikumi
Bailes šobrīd ir pārņēmušas daudzus, tāpēc it īpaši svarīgi atcerēties, ka baidīties ir normāli, Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli?” uzsvēra ārste psihoterapeite Maija Kārkliņa. Noteikti vajadzētu ierobežot laiku, kas tiek pavadīts informācijas vidē, piemēram, lasot ziņas, un turpināt ikdienu, kā ierasts, ieteica psiholoģe, kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas speciāliste Ieva Melne. 

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt