Šodien – pasaules fizisko aktivitāšu diena: kas iedzīvotājus laukos motivē sportot?

Lai iedzīvotājus mudinātu uz fiziskām aktivitātēm, tiek īstenoti dažādi veselību veicinoši projekti. Un viens no labākajiem rādītājiem ir, kad pēc iesaistes, iedzīvotāji paši aktivizējas un turpina iesāktos treniņus jau pēc savas iniciatīvas. Kādu motīvu vadīti sporto iedzīvotāji laukos?

Šodien – pasaules fizisko aktivitāšu diena: kas iedzīvotājus laukos motivē sportot?
00:00 / 04:30
Lejuplādēt

6. aprīlis ir Pasaules fizisko aktivitāšu diena. Tās mērķis ir pievērst uzmanību fizisko aktivitāšu nozīmei. Regulāras fiziskas aktivitātes ir būtisks veselības un labsajūtas priekšnoteikums, kas samazina dažādu saslimšanu un depresijas riskus, uzlabo ārējo izskatu, kā arī uzlabo pašapziņu un stiprina pārliecību par sevi.

Vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekams fizisko aktivitāšu apjoms, par to liecina dažādas aptieku veiktās aptaujas un Veselības indeksa pētījuma dati. Arī Eiropā kopumā situācija nav nomierinošāka – 6 no 10 pieaugušajiem Eiropas Savienībā nesporto vispār vai dara to reti.

Tādēļ Latvijas Radio Augšdaugavas novadā skaidroja, kas iedzīvotājus laukos motivē sportot.

Divas reizes nedēļā pievakarēs Višķu pagasta Špoģu vidusskolas sporta zālē iedegas gaisma un sāk pulcēties sportot gribētāji no apkaimes – Augšdaugavas un Preiļu novadu pagastiem.

"Es kopš pērnā gada aprīļa ar vingrošanu nodarbojas. Tas priekš savas veselības. Mājās, par cik pašreiz algotu darbu nestrādāju, jau sevi varu nedaudz piespiest pasportot, bet tas ir pavisam savādāk nekā ar treneri. Tad, kas sākās projektiņi, tad daudzas sievietes saaktivizējās uz fiziskajām aktivitātēm un tagad jau ir pašiniciatīva," stāstīja Iveta no Dubnas pagasta, kura nāk uz nodarbībām jau gadu, sākumā tas bijis novadā īstenotais veselības projekts, ar bezmaksas aktivitātēm daudzos pagastos, kurā iesaistījusies. 

Tagad jau iedzīvotāji paši algo treneri, maksā par zāli un pulcējas vienuviet, lai sākto turpinātu.

Citi uzrunātie sacīja:

"Izmatoju visas iespējas, kur iespēja pavingrot. Pati mājās veicu savu nelielo programmiņu katru dienu, kur iespējams, tur braucu kopā ar saviem domubiedriem!"

"Eju uz šejieni trešo reizi. Uzzināju par nodarbībām no kolēģiem un sev mīļajai par labu, es izdomāju, ka to darīšu. Mājās es pati nevingroju, esmu tam par slinku diemžēl."

Grupā ir ap 20 dalībnieku, visi dzīvo ārpus pilsētas un ir ar visdažādāko vecumu un nodarbošanās veidu.

Viktorija no Ambeļiem stastīja: "Ikdienā es strādāju par masieri, fizisks darbs, paralēli vēl trenējos, eju baseinā, lai uzturētu sevi fiziskā formā. (..) Laukos tā ir foršā iespēja, jo it kā tu esi mobils, brauc ar mašīnu, vari aizbraukt uz pilsētu. Bet te tu vari labi ieekonomēt laiku, nevajag tās 40 minūtes braukt, te man ir tikai 5 minūtes un vari darīties."

Savukārt Daiga no Ambeļu pagasta pauda: "Man ir sēdošais darbs, kāda tur trenēšanās, kad no 8.00 rītā līdz 17.00 vakarā tu sēdi piekalts pie datora. Sākums mums no 28. oktobra, kad sākām te nodarboties. Tas piesaistīja daudzus iedzīvotājus, mudina uz aktivitātēm tie garie vakari, būšana te kopā un kaut kādā veidā sevi fiziski ievingrināt, iekustināt. Un tas jau cilvēkus ievelk un redziet, kāds skaits jau iet. (..) Domājiet, ka lauku sievietes ar kaut ko atšķiras no Daugavpils sievietēm, nemaz nē! Tikai tas, ka jā, laukos ir mazāk iespēju, tāpēc paldies, ka šī iniciatīva ir ierosināta."

Nodarbības vada trenere Svetlana Lonska, kura brauc no Daugavpils un ir ar pieredzi un entuziasmu. Tas varētu būt viens no motivējošajiem iemesliem, kāpēc pēc pašvaldības īstenotā projekta, iedzīvotāji vēlējās turpināt nodarbības Lonskas vadībā.

Trenere Svetlana Lonska.
Trenere Svetlana Lonska.

"Sākumā man bija projekts Augšdaugavas novadā Kalupes, Dubnas un Ambeļu pagastos, pēc projekta dalībnieki gribēja nodarbības turpināt, tāpēc treniņus atsākām. Es pati no četriem gadiem nodarbojos ar baletu, tad četrus gadus bija sporta dejas, tad sāku vadīt zumbas nodarbības, biju pirmā zumbas trenere Daugavpilī, tad sāku nodarboties ar dažādiem treniņiem, jo sāku studijas Daugavpils Universitātē Sporta skolotāju nodaļā, sporta un sociālo zinību skolotāja esmu. Vingrot vajag, lai būtu veseli, skaisti, priecīgi, tā ir iespēja izpausties un būt pārliecinātam pašam par sevi," stāstīja trenere.

Veselība, pašapziņa un vēl daudzi citi iemesli ir tie, kas arī mudina šo grupu divas reizes nedēļā nākt uz kopīgo fizisko aktivitāti.

Uzrunātie sportotāji sacīja:

"Vajag pakustēties, domāt par veselību."

"Man sēdošs darbs, tagad trenējamies dārzu rakšanai, uztrenējam muskuļus."

"Lai veselībai labāk, arī figūra jāpielabo, un te visi viens otram smaida, un ir laba atmosfēra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti