LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 8. maijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 8. maijā

Sabiedrība / veselība

Latvijā ar Covid-19 inficējušies vēl 19 cilvēki, pēdējā diennaktī veikti 1947 testi un hospitalizēti trīs cilvēki. Līdz šim saslimšana konstatēta 928 cilvēkiem, 18 slimnieki miruši, bet izveseļojušies 464. Slimnīcās ārstējas 30 pacienti, divi smagā stāvoklī.

86% iedzīvotāju uzskata, ka valdībai labi sokas ar sabiedrības informēšanu par Covid-19, bet valsts atbalstu darbiniekiem un uzņēmējiem kritiski vērtē vairāk nekā 50%. Divas trešdaļas iedzīvotāju domā, ka valdība labi tiek galā ar vīrusa ierobežošanu.

No 12. maija sabiedriskajā transportā būs obligāti jālieto mutes un deguna aizsegs – lakats, šalle vai sejas maska. Ikviens var pārnēsāt vīrusu, to nenojaušot, tādēļ aizsegs var pasargāt citus no inficēšanās. Aicina iepazīties ar pareizu maskas lietošanu.

No 12. maija būs atļauti līdz 3 stundām ilgi publiski pasākumi, to dalībnieku skaitam nepārsniedzot 25 personas. Starp pasākuma dalībniekiem būs jānodrošina 2 metru distance, norises vietā jābūt pieejamiem dezinfekcijas līdzekļiem.

Policijai izdevies notvert krāpnieci, kura internetā tirgojusi sejas maskas un dezinfekcijas līdzekļus, bet pēc naudas saņemšanas pircējiem preci tā arī nav nosūtījusi. Apkrāpti vismaz 20 cilvēki.

Asinsdonoru centrs aicina ziedot asinis, jo Covid-19 krīzes laikā situācija ar asins krājumiem ir saspringta. Lai ziedotu asinis, cilvēkam jābūt pilnīgi pārliecinātiem par savu veselības stāvokli. Vairāk informācijas – donoru centra mājaslapā.

Ārkārtējās situācijas laikā ievērojami pieaudzis sadzīves traumu skaits, cilvēkiem remontējot mājokli vai darot dārza darbus. Mediķi brīdina, ka operāciju šobrīd nevar veikt uzreiz, jo vispirms jāsagaida cietušā Covid-19 testa rezultāti.

Budžets / ekonomika

Jaunā konservatīvā partija un Nacionālā apvienība uzskata, ka valstij jāpārskata fiskālā disciplīna, lai ekonomikas stimulēšanai Covid-19 krīzē un pēc tās atvēlētu vairāk naudas. Partijas rosina naudu meklēt Eiropas Savienības (ES) fondos un aizņemoties.

Pateicoties labvēlīgajiem laikapstākļiem, gada pirmajā ceturksnī par teju 15% pieaudzis būvniecības produkcijas apjoms – vislielākais tas bijis ēku būvniecībā (16,4%), inženierbūvniecībā (16%) un specializētajos būvdarbos (9,7%).

Transports

Nākamnedēļ kompānija "Lux Express" atsāks pasažieru pārvadājumus no Rīgas uz Tallinu un Viļņu ar 4-5 reisiem dienā katrā maršrutā – no rīta, pusdienlaikā un vakarā. Kopumā tie būs 8-10 reisi dienā, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms krīzes.

Izglītība

No nākamās nedēļas bērnudārzos varēs atgriezties 5 un 6 gadus veci bērni, kuri jāsagatavo skolai. Izvēle par bērna sūtīšanu dārziņā būs vecāku ziņā. Bērni līdz 4 gadu vecumam joprojām varēs apmeklēt dežūrgrupas.

Attālinātajās mācībās skolas novēro plaģiātisma mēģinājumus, kad uz dotajiem uzdevumiem skolēni iesniedz citu rakstītas atbildes.  Plaģiātisms fiksēts latviešu valodā, literatūrā, programmēšanā un matemātikā skolās Rīgā, Liepājā un Valmierā.

Pašvaldības

Lai Covid-19 krīzes laikā stimulētu uzņēmējdarbību, Rīgā līdz 31. oktobrim atceļ nodevu par ielu tirdzniecību. Līdz šim samaksātās nodevas tiks atmaksātas. Tāpat atvieglotā kārtībā varēs saskaņot vasaras kafejnīcu izveidošanu.

Rīga vēlreiz pagarina nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņu – par pirmo ceturksni varēs maksāt līdz 1. jūlijam, bet par otro – līdz 17. augustam.

Ar raidījumu ciklu par radošiem cēsniekiem šodien Cēsis ieskandina gatavošanos Latvijā pirmajiem virtuālajiem pilsētas svētkiem. Raidījumu cikls “Cēsis 814 – Svinam kopā!” būs skatāms pilsētas sociālo tīklu kontos un kanālā ''Re:TV''.

Lai novērstu skolēnu drūzmēšanos pie skolām pirms un pēc eksāmeniem, Liepājā apsver iespēju palīgā aicināt policiju. Kopumā pilsētas mācību iestādes ir gatavas ievērot noteiktās prasības eksāmenu laikā.

Pasaulē

Lietuvā pagājušajā diennaktī testēts 8101 cilvēks, reģistrēti trīs jauni Covid-19 gadījumi. Līdz šim saslimšana ar Covid-19 apstiprināta 1436 cilvēkiem, no viņiem 618 joprojām slimo, bet 765 ir atveseļojušies.

Igaunijā vakar no 1279 testiem atklāti pieci inficēšanās gadījumi. Tiek ziņots, ka marta sākumā ģimenes ārsti 500 cilvēkiem diagnosticējuši Covid-19 bez testēšanas, līdz ar to kopējais saslimušo skaits varētu būt 2225 (oficiāli reģistrēti 1725 gadījumi).

Visstraujākā Covid-19 izplatība joprojām ir ASV (ap 30 000 inficēto diennaktī) un Krievijā (ap 10 000 inficēto diennaktī). ASV inficējušies jau 1,2 miljoni cilvēku, miruši teju 77 000, bet Krievijā kopējais inficēto skaits sasniedzis 177 000.

Straujās vīrusa izplatības dēļ Maskavā ieviesta obligāta prasība visiem cilvēkiem publiskās vietās un sabiedriskajā transportā valkāt sejas maskas un cimdus. Par šo noteikumu neievērošanu paredzēti naudas sodi.

Honkongai gandrīz pilnībā izdevies apturēt Covid-19 izplatību, tādēļ no šodienas šajā Ķīnas teritorijā atcelta daļa ierobežojumu – atvērti kinoteātri, bāri, trenažieru zāles un skaistumkopšanas saloni, vienkopus drīkst pulcēties līdz 8 cilvēkiem.

Austrālija sāk atcelt pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus, kas valsts ekonomikai izmaksā ap 2,5 miljardiem dolāru nedēļā, bez darba palikuši miljons cilvēku. Valstī reģistrēti teju 7000 inficēšanās gadījumu, miruši 97 saslimušie.

Arī Nīderlande mīkstina ierobežojumus, kas bijuši maigāki nekā vairumā ES valstu ar mērķi noturēt ekonomiku “virs ūdens”. Tomēr valstī ir viens no lielākajiem mirstības no Covid-19 rādītājiem pasaulē – no 41 774 inficētajiem miruši 5288 jeb 12,6%.

No atsevišķām valstīm saņemta informācija, ka Covid-19 var smagi skart arī bērnus. Aprīļa beigās Lielbritānijā un maija sākumā ASV ziņots par bērniem ar sistēmisku iekaisuma sindromu, kas prasa intensīvu ārstēšanu.

Reaģējot uz pieaugošo starptautisko spiedienu, Ķīna paudusi gatavību sadarboties, lai izmeklētu Covid-19 izcelsmi un izvērtētu Covid-19 skarto valstu rīcības efektivitāti. Daudzas valstis pārmet Ķīnai atklātības trūkumu par vīrusa izplatību Uhaņā.

Covid-19 krīzes dēļ Eiropā nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena 8. maijā notiek bez plašiem piemiņas pasākumiem. Arī Krievija atcēlusi Uzvaras dienas svinības. Savukārt Baltkrievija 9. maijā tomēr rīkos militāro parādi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti