Obligāta aizsargmaska sabiedriskajā transportā. Kā to pareizi lietot?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sabiedriskajā transportā aizklājot muti un degunu ar speciāli veidotām ķirurģiskām sejas maskām, ir būtiski to darīt pareizi, lai tās ne tikai nezaudētu efektivitāti, bet pat nekļūtu par vīrusa vārtiem organismā.

Obligāta aizsargmaska sabiedriskajā transportā. Kā to pareizi lietot?
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

No 12. maija sabiedriskajā transportā jāpārvietojas, aizsedzot muti un degunu, lēma valdība. “Jāvalkā mutes un deguna aizsegs – tas varētu būt lakats, šalle, tā varētu būt mājās šūta maska vai nopirkta kāda ražojuma maska,” sacīja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunās Vienotība”).

Šāds lēmums pieņemts, lai gan iepriekš par nevajadzīgu uzskatīta sejas aizsegšana. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs skaidro – šādam solim tagad ir cits mērķis.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“Cilvēki uztver šo aizsargmasku kā līdzekli, kas palīdz aizsargāt sevi no šīs slimības. Bet mēs varam ierobežot [slimību], ja mēs paši potenciāli esam inficēti. Mēs nevaram zināt, vai mēs šodien esam inficēti, bet mums potenciāli jāpasargā citi cilvēki,” saka Perevoščikovs.

Kā pareizi lietot maskas?

Visērtākās lietošanā varētu būt tam speciāli veidotās ķirurģiskās sejas maskas. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Māszinību un dzemdību aprūpes katedras docente Agita Melbārde-Kelmere norāda - lai masku lietošana būtu efektīva un pat neradītu apdraudējumu, ir svarīgi to pareizi lietot.

Pirms un pēc maskas uzvilkšanas ir kārtīgi jānomazgā vai jādezinficē rokas.

“Jāaizklāj mute un deguns ar masku un jāpārliecinās, ka starp seju un masku nav spraugu,” stāsta Melbārde-Kelmere.

Ja lieto auduma maskas, tad jāpārliecinās, ka to saites ir gana cieši savilktas. Visām maskām ir jāpieguļ sejai. “Maskas ir paredzētas, lai bloķētu pilienus. Un, ja veidojas spraugas, netiek nodrošināta maskas aizsargājošā funkcija,” skaidro Melbārde-Kelmere.

“Ja to lieto nepareizi, tiek nodarīts lielāks ļaunums, nekā ir šī pasargājošā funkcija,” saka RSU docente.

Savukārt, masku novelkot, to dara aiz gumijām vai saitēm, neaizskarot pašu auduma daļu. Pēc tam rokas atkal mazgā vai dezinficē. Vispareizāk ir masku uzlikt mājās, sabiedriskā transporta brauciena vai veikala apmeklējuma laikā tai nepieskarties un noņemt mājās.

Ja izmanto daudzkārt lietojamu sejas masku, tā 60 – 90 grādu temperatūrā jāmazgā pēc katras lietošanas, bet pēc tam jāgludina.

Kādas ir kļūdas?

Jāņem vērā, ka maska nedrīkst tikt novilkta ne zem deguna, ne zem zoda. “Viena no biežākajām kļūdām ir tā, ka, lietojot masku, tā tiek novilkta zem deguna vai zoda,” saka Melbārde-Kelmere.

Tomēr jāatceras, ka maskas nav paredzētas ilglaicīgai lietošanai. Tiklīdz tā paliek mitra, tā jāmaina.

Melbārde-Kelmere stāsta, ka maskas nerekomendē lietot bērniem līdz 2 gadu vecumam un arī cilvēkiem, kuri dažādu problēmu dēļ nespēj paust savas sajūtas. Šīs iedzīvotāju grupas nevar apkārtējiem norādīt, ja šo masku uzvilkšana radījusi, piemēram, panikas lēkmes.

KONTEKSTS:

Ārkārtējā situācija Latvijā Covid-19 dēļ pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - tai skaitā atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. Ierobežojumu atvieglojumi stāsies spēkā no 12. maija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti