Pagājis jau vairāk nekā gads, kopš nezināms vīruss kaut kur tālajā Ķīnā strauji izvērtās plašā vispasaules pandēmijā. Līdz šim noskaidrots, ka viena no būtiskākajām jaunā koronavīrusa pazīmēm, kas ļauj atpazīt tā klātbūtni cilvēka organismā, ir ožas un garšas zudums. Šī fenomena iemesli ir neskaidri, tomēr nu pētniekiem izdevies atklāt vairākas nianses, kas ļauj labāk izprast vīrusa ietekmi uz šīm divām cilvēkam tik svarīgajām maņām.
Projekta “Mēs pret Covid meliem” ietvaros otrdien, 26. janvārī, pulksten 19.00 Latvijas Medicīnas studentu asociācija (LaMSA) aicina ikvienu uz tiešsaistes diskusiju, kur jaunie un jau pieredzējušie ārsti vērtēs populārākos un absurdākos ar pandēmiju saistītos apgalvojumus.
Nav pamata uztraukumam, ka vakcīna pret Covid-19, kas satur RNS, var ietekmēt cilvēka DNS, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vienprātīgi apliecināja Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesore Una Riekstiņa, Rīgas Stradiņa universitātes Onkoloģijas institūta vadošā pētniece Inese Čakstiņa un arī Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģiju institūta vadošais pētnieks Jānis Liepiņš.
Covid-19 epidēmijas pirmais vilnis un stingrie ierobežojumi pavasarī ir atstājuši iespaidu uz Latvijas pāru attiecībām, seksuālo uzvedību, reproduktīvo veselību un ar to saistīto medicīnas pakalpojumu pieejamību, secināts pusgadu ilgušā pētījumā. Daudziem pāriem attiecībās šajā laikā pieauga spriedze, kas rezultējās mazākā apmierinātībā ar seksuālo dzīvi, intervijā LSM.lv norādīja viena no projekta pētniecēm, ginekoloģe un dzemdību speciāliste Ieva Briedīte.
Pētījumā par Latvijas iedzīvotāju imunitāti pēc Covid-19 pārslimošanas zinātnieki cer uz lielāku ģimenes ārstu un pacientu atsaucību. Pirmie starprezultāti liecina, ka parādās cilvēki, kam nav bijis nekādu saslimšanas simptomu, bet antivielas organismā ir, un otrādi – ir bijis pozitīvs Covid-19 tests, bet antivielas pēc slimošanas netiek atrastas.
Arī pēc Covid-19 izslimošanas speciālisti tomēr iesaka iedzīvotājiem vakcinēties pret jauno koronavīrusu, attālinātajā preses konferencē norādīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.
Ja ir aizdomas par saslimšanu ar Covid-19, svētku laikā var pieteikties valsts apmaksātām analīzēm un pārbaudīties. Kā ārstēt saslimšanu mājās, un kad jāzvana ārstam vai neatliekamajai palīdzībai?
Vairāku valstu pētnieki uzmanību pievērsuši D vitamīnam. Lai arī pētījumi ir tikai sākuma stadijā, jau tagad publicēti zinātniskie raksti, kas apliecinājuši, ka D vitamīns ir efektīvs gripas un Covid-19 infekciju risku mazināšanā, kā arī veselības atgūšanā pēc saslimšanas, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” atzina endokrinoloģe, interniste, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas valdes locekle, D vitamīna pētniece Maija Gureviča.
Ziemassvētkos dusmas un nemieru ikviens aicināts pārvērst racionālās un pragmatiskās darbībās – piezvanot tuviniekiem, skatoties televizoru vai lasot grāmatas, kā arī darot mājās jebko citu.
Veselības ministrijas speciālisti izveidojuši padomu ceļvedi cilvēkiem, kas slimo ar Covid-19 un ārstējas mājās, skaidrojot slimības gaitu un simptomus, kuriem rūpīgi jāseko līdzi - temperatūras paaugstināšanās, sāpes, elpas trūkums.