Ķīna atvērta sadarbībai, lai izmeklētu Covid-19 izcelsmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīnas amatpersonas paziņojušas, ka Pekina ir gatava sadarboties, lai noskaidrotu Covid-19 izcelsmi un izvērtētu to, cik efektīvi pasaule reaģēja uz infekcijas slimības uzliesmojumu. Ķīna ir saņēmusi pārmetumus no citām valstīm par to, ka tā nav rīkojusies atbildīgi pēc tam, kad aizvadītā gada beigās Uhaņas pilsētā atklāja pirmos inficēšanās gadījumus ar Covid-19.

Ķīna atvērta sadarbībai, lai izmeklētu Covid-19 izcelsmi
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

Uz Ķīnu pieaug starptautiskais spiediens atļaut veikt izmeklēšanu, lai noskaidrotu Covid-19 pandēmijas avotu. Vairums zinātnieku uzskata, ka vīrusa sākotnējie nēsātāji bija dzīvnieki, visticamāk, sikspārņi, kuri to pēc tam nodeva cilvēkiem. Tomēr tam nav gūts pārliecinošs apstiprinājums, jo līdz šim Ķīna neizrādīja vēlmi sadarboties, lai noskaidrotu pasauli pārņēmušā vīrusa izcelsmi. Pekina ir saņēmusi pārmetumus arī par to, ka tā nav bijusi pietiekami atklāta pret citām valstīm pēc tam, kad iepriekš nezināmā slimība sāka strauji izplatīties Uhaņas pilsētā.

Tas ir ļāvis izplatīties dažādām alternatīvām versijām par Covid-19 iespējamo izcelsmi. Piemēram, ASV prezidents Donalds Tramps un valsts sekretārs Maiks Pompeo apgalvo, ka patiesībā šis koronavīruss ir radīts kādā ļoti slepenā laboratorijā Uhaņā. Citu rietumvalstu izlūkdienesti apšauba ASV līderu izteiktās apsūdzības. Amerikāņu versiju par vīrusa izcelsmi noraida arī Pekina, kas to uzskata par Trampa priekšvēlēšanu kampaņas sastāvdaļu.

Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve Hua Čuņjina pirms dažām dienām aicināja nepolitizēt šo jautājumu un atstāt to speciālistu ziņā: “Vīrusa izcelsme ir sarežģīta zinātniska problēma. Atbilde ir jārod zinātniekiem un ekspertiem, veicot precīzus un pedantiskus pētījumus, nevis politiķiem.

Mēs iestājamies pret vīrusa izcelsmes politizēšanu un stigmatizēšanu. Vēlreiz aicinu visus cienīt zinātni un atturēties no sazvērestības teorijām.

Vīrusa izsekošana ir ļoti sarežģīta. Līdz šim zinātniekiem un slimību kontroles speciālistiem nav izdevies gūt apstiprinājumu tam, kas ir šī vīrusa pirmavots. Darbs turpinās, un secinājumiem par slimības izplatību ir jābūt balstītiem zinātnē un faktos, lai cilvēce varētu labāk reaģēt uz līdzīgām infekcijas slimībām.” 

Piektdien Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve paziņoja, ka Pekina atbalsta Pasaules Veselības organizācijas vadītu pārbaudi, kurā noskaidrotu, cik efektīvi globālā sabiedrība reaģēja uz Covid-19 pandēmiju. Tas ļaušot apkopot un salīdzināt atsevišķu valstu pieredzi, noskaidrot kļūdas, stiprināt Pasaules Veselības organizācijas darbu, uzlabot valstu veselības aprūpes sistēmu spējas un nonākt pie ierosinājumiem, kas palīdzētu uzlabot pasaules gatavību cīņai pret citiem vīrusiem.

Hua Čuņjina piebilda, ka šīs pārbaudes mērķis nebūšot izmeklēt Covid-19 izcelsmi. Tādā gadījumā būšot nepieciešama atsevišķa izmeklēšana, par ko būtu jālemj Pasaules Veselības organizācijai. Organizācijas epidemioloģe Marija van Kerkhove šonedēļ sacīja, ka aģentūrai notiekot sarunas ar Ķīnu par ekspertu nosūtīšanu uz Uhaņu, lai izmeklētu vīrusa izcelsmi.

Ķīnas vēstnieks Vācijā Vu Kens piektdien publicētā intervijā izdevumā “Der Spiegel” sacījis, ka Pekina neiebilst pret neatkarīgu starptautisku izmeklēšanu, lai noskaidrotu Covid-19 avotu. Diplomāts arī nosodīja vainas uzvelšanu Ķīnai par pandēmijas izcelšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti