Covid-19: Nīderlandē vērtē «saprātīgās» ierobežošanas rezultātus

Nīderlandē sāk atcelt koronavīrusa ierobežošanas pasākumus, kas bijuši mazāk stingri salīdzinājumā ar vairākumu Eiropas Savienības valstu. Stingru un mazāk ierobežojošu pasākumu apvienojums palīdzējis noturēt uz ūdens ekononomiku. Tomēr cilvēku upuri ir diezgan lieli – valstī ir viens no lielākajiem mirstības ar Covid-19 līmeņiem pasaulē.

Nīderlandes ekonomists Mateiss Baumans uzskata, ka viņa valsts stratēģija cīņā ar epidēmiju ir “kaut kas vidējs” starp zviedru atslābināto pieeju un bargajiem pasākumiem, kas tika ieviesti Spānijā. Pirmskoronavīrusa periodā Nīderlandes ekonomika plauka, un, neapturot to pilnībā, valdība varēja izvairīties no katastrofiskiem zaudējumiem.

Palēninātā reakcija

Turklāt, izstrādājot ierobežojumus, bija jāņem vērā nacionālās psihes īpatnības. Holandiešiem ļoti nepatīk stingri norādījumi. “Visā ir vajadzīga jēga, arī aizliegumos. Nav nepieciešama īpaša atļauja, lai aizietu uz maiznīcu aiz stūra. Holandieši nemēdz ievērot noteikumus, kamēr nesaprot, ka tie ir racionāli un pārdomāti,” saka Baumans.

Tomēr maksa par brīvības mīlestību un vēlmi saglabāt ekonomiku izrādījās augsta. 7. maijā Nīderlandē bija reģistrēti 41 774 inficēšanās gadījumi ar jauno koronavīrusu un 5288 nāves gadījumi ar tā izraisīto slimību Covid-19. Tādējādi mirstība (nāves gadījumu īpatsvars no visa inficēto skaita) ir 12,6%. “Worldometer” tаbulā , kurā parādīts nāves gadījumu skaits ar Covid-19 no miljona iedzīvotāju, Nīderlande ir sestajā vietā pēc Beļģijas, Spānijas, Itālijas, Lielbritānijas un Francijas.

Pirmais inficēšanās ar koronavīrusu gadījums Nīderlandē tika atklāts 27. februārī. “Pacients numur viens” bija atvedis vīrusu no Itālijas. Nedēļu vēlāk valdība ieteica iedzīvotājiem ierobežot braucienus uz Ziemeļitāliju.

Pirmais nāves gadījums ar Covid-19 tika reģistrēts 6. martā Roterdamā. Pēc tam premjerministrs Marks Rite rekomendēja līdzpilsoņiem tikšanās reizēs nesarokoties.

Ziemeļbrabantes provincē, kur tika reģistrēti arvien vairāk saslimšanas gadījumu, iedzīvotājiem tika ieteikts strādāt attālināti, kad vien iespējams. Pēc tam tika aizliegti lielie pasākumi, tostarp karnevāli, futbola mači un koncerti. Provinces varas iestādes lūdza iedzīvotājus uz nedēļu ierobežot kontaktus. 

Izstrādāsim kolektīvo imunitāti

Kad kļuva skaidrs, ka ar nedēļu nepietiks, valdībai nācās ieviest jaunus ierobežojumus. Marta vidū tika slēgtas skolas, bērnudārzi, kafejnīcas, restorāni, sporta klubi, masāžas saloni, saunas, seksa klubi un slavenās marihuānas pārdotavas, kas pazīstamas ar nosaukumu coffeeshop.

14. marta vakarā premjers Rite uzstājās ar paziņojumu saistībā ar koronavīrusu. Tā bija pirmā šāda Nīderlandes premjerministra uzruna televīzijā kopš 1973. gada naftas krīzes. Savā runā Rite paziņoja, ka valdība nolēmusi neieviest stingrus ierobežošanas pasākumus iedzīvotājiem, izņemot tos, kuri jau ir spēkā.

Ņemot vērā, ka koronavīruss ieradies uz ilgu laiku, priekšroka tiks dota kolektīvās imunitātes radīšanai iedzīvotājiem, sacīja premjers.

Marta beigās ierobežojumi tika pagarināti vēl par mēnesi. Tas, ka ierobežošanas pasākumi nebija stingri, lielā mērā balstījās uz iedzīvotāju apzinīgumu. Gan plašsaziņas līdzekļos, gan oficiālajās runās tika uzsvērts, ka ierobežošanas pasākumi Nīderlandē ir īpaši, “saprātīgi”. Taču, kad jau pirmajā saulainajā nedēļas nogalē cilvēki masveidā devās uz pludmalēm un parkiem, saniknotais premjers tūlīt pat noteica aizliegumu pulcēties vairāk par trim cilvēkiem un sodu pārkāpējiem 390 eiro apmērā. Līdz maija sākumam bija sodīti vairāk nekā 5500 cilvēki.

Galu galā pātagas un burkāna politika izrādījās efektīva. Jau 7. aprīlī Rite paziņoja, ka līdz mēneša beigām līdzpilsoņi var gaidīt ierobežojumu daļēju atcelšanu. Un mistiskā kārtā burtiski no nākamās dienas pacientu skaits intensīvās terapijas palātās sāka samazināties. Covid-19 līkne sāka kļūt lēzenāka.

“Pusotra metra sabiedrība”

Vieni no pirmajiem valstī atsāka darbu bērnu sporta klubi. No 11. maija atkal darbosies bērnudārzi. Tomēr premjers ir brīdinājis, ka normālā dzīvē Nīderlande atgriezīsies “maza bērna solīšiem” un visiem būs jāpierod pie  “pusotra metra sabiedrības”, turpinot ievērot sociālo distancēšanos.

Kāds būs Nīderlandes “saprātīgo” ierobežošanas pasākumu ekonomiskais efekts, laiks rādīs. Bet tautas atbalsts valdībai jau ir. Pēc socioloģisko aptauju datiem 81% Nīderlandes iedzīvotāju uzskata, ka valdības veiktie pasākumi ir adekvāti. Uzticība valdībai ierobežošanas pasākumu laikā pieaugusi gandrīz līdz vēsturiskajam maksimumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt