Aizvien biežāk ar Covid-19 smagi slimo bērni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vēl nesen tika uzskatīts, ka bērnus pašreizējā pandēmija tikpat kā neapdraud – viņi reti inficējas ar koronavīrusu, vēl retāk inficē citus un viegli pārcieš slimību. Ņemot to vērā, daudzas valstis sāka atcelt ierobežošanas pasākumus skolām. Jaunā informācija par smagiem sarežģījumiem, kas, iespējams, saistīti ar bērnu saslimšanu ar Covid-19, var piebremzēt šo procesu.

Aprīļa beigās Lielbritānijas Veselības ministrija izplatīja steidzamu paziņojumu pediatriem un intensīvās terapijas nodaļu darbiniekiem. “Pēdējās trīs nedēļās Londonā un citos Lielbritānijas reģionos nepārprotami palielinājies visu vecumu bērnu skaits, kuriem ir sistēmisks iekaisuma sindroms stāvoklī, kas prasa intensīvo terapiju,” teikts paziņojumā.

“Mēs vēl maz saprotam šo vīrusu”

Bērniem konstatētajos gadījumos Lielbritānijas ārsti saskatīja kopīgas toksiskā šoka un Kavasaki slimības pazīmes, turklāt asins aina atbilda smagai slimības Covid-19 gaitai, raksta  britu “Health Service Journal”.

Simptomi – augsta temperatūra, sāpes vēderā un zarnu traktā, infekcijas izraisīti sirds bojājumi – tika novēroti gan bērniem, kuriem analīzēs, izmantojot polimerāzes ķēdes reakciju, inficēšanās ar jauno koronavīrusu bija gan apstiprināta, gan arī tiem, kam tā nebija konstatēta. Asins analīze liecināja par to, ka, iespējams, pārciesta koronavīrusa infekcija. Saslimušo bērnu vecākiem tika ieteikts nekavējoties vērsties pie ārstiem.

Bērns maskā Covid-19 pandēmijas laikā. 2020. gada maijs.
Bērns maskā Covid-19 pandēmijas laikā. 2020. gada maijs.

Maija sākumā tādas pašas satraucošas ziņas sāka pienākt no ASV, kur bija hospitalizēti 15 bērni vecumā no diviem līdz 15 gadiem un līdzīgiem simptomiem. Arī Ņujorkas pašvaldības veselības departaments sacēla trauksmi.

“Šīs retās, taču neparastās parādības, kas skārušas bērnus, liecina, ka mēs visi vēl slikti saprotam šo vīrusu,” šādu komentāru telekanālam CNBC sniedza amerikāņu ārsts, bijušais ASV Pārtikas un zāļu administrācijas vadītājs Skots Gotlībs.

Nomierinošā statistika

Ziņas no Lielbritānijas un ASV kļuva par nepatīkamu pārsteigumu. “Mēs zinām, ka inficēties ar koronavīrusu var jebkura vecuma cilvēki, taču pagaidām gadījumu, kad Covid-19 atklāts bērniem, ir salīdzinoši maz,” pandēmijas sākumā oficiāli pаziņoja Pasaules Veselības organizācija (PVO).

Pēc “Worldometer” dаtiem , kas balstīti uz Ķīnas zinātnieku veiktajiem pētījumiem, vecuma grupā līdz deviņiem gadiem nav konstatēts neviens letāls iznākums.

Grupā no 10 līdz 19 gadiem mirstība veidoja 0,2% no visiem konstatētajiem gadījumiem. Slimības pētījumi pa vecuma grupām Ņujorkā liecināja, ka līdz aprīļa vidum bija miruši trīs bērni vecumā līdz 17 gadiem, un tas veidoja 0,04% no visiem nāves gadījumiem.

Slimo viegli, nenodod vīrusu citiem

Bērnu loma Covid-19 pandēmijā joprojām paliek mīkla, teikts žurnāla “Science” rakstā . Publikācijā minēti vairāki inficēšanās ar koronavīrusu gadījumi, kuri tika uzskatīti par tipiskiem bērniem.

Viens no šiem gadījumiem – deviņus gadus vecs britu zēns, kurš ar koronavīrusu inficējies brīvdienās Francijas Alpos janvārī. Zēns slēpoja, apmeklēja skolu, nekādu pamanāmu slimības pazīmju nebija.

Viņu nosūtīja uz testēšanu pēc tam, kad viņa ģimenes draugam, ar kuru ģimene bija atpūtusies kopā, tika atklāts koronavīruss. Arī zēnam analīzes bija pozitīvas. Pats pārsteidzošākais fakts -  zēns nebija inficējis nevienu no 72 cilvēkiem, ar kuriem bija kontaktējies un kuriem arī tika veikti testi. Viņš arī nebija vīrusu nodevis ne savam brālim, ne māsai, lai gan visi trīs tajā periodā bija pārslimojuši gripu un saaukstēšanos.

Nesenā pediatrijas apskatā nav piemēru, kad bērns vecumā līdz desmit gadiem būtu nodevis vīrusu tālāk, raksta autors.

Balstoties uz šiem cerīgajiem, taču skopajiem datiem, dažu valstu valdības, mazinot ierobežošanas pasākumus, sāk atvērt skolas. Dānijā atkal sākuši mācības bērni līdz 11 gadu vecumam, Vācija atjaunojusi nodarbības skolās vecāko klašu skolēniem, no 3. maija sākušas strādāt dažas skolas Izraēlā. No 11. maija paredzēts atvērt skolas Nīderlandē un Kanādas provincē Kvebekā.

Mācību atsākšana skolās Eiropā. 2020. gada 7. maijs.
Mācību atsākšana skolās Eiropā. 2020. gada 7. maijs.

Turklāt tiek ievēroti piesardzības pasākumi – skolēnu skaits klasē samazināts, tajās vidēji ir līdz desmit skolēniem, stundu saraksts saīsināts, kā arī visiem jāievēro stingri higiēnas noteikumi.

No pandēmijas smagi cietušajā Itālijā steigties ar skolu atvēršanu neiesaka. “Pēc mūsu rīcībā esošajām ziņām, pašlaik ir ļoti bīstami atvērt skolas un bērnudārzus,” saka itāliešu epidemiologs Marko Adželli. Pat ja vīruss starp bērniem neizplatās tik aktīvi, risks pieaug, skolā daudzkārt palielinoties kontaktu skaitam.

Nepieciešams vairāk pētījumu

Pētījumu par to, kā bērni nodod koronavīrusu, pagaidām nav daudz. Nīderlandes Nacionālā sabiedrības veselības un vides institūta zinātnieki izpētījuši slimības izplatīšanos 54 ģimenēs, kurās ir 123 pieaugušie un 116 bērni vecumā līdz 16 gadiem. Nevienā no šīm ģimenēm neviens bērns nebija pirmais saslimušais. Citā nīderlandiešu pētījumā no 43 cilvēkiem, ar kurām bija kontaktējušies inficētie bērni, nebija inficējies neviens.

Zinātnieki Islandē, kas ir viena no nedaudzajām valstīm, kurās veikts masu skrīnings saistībā ar Covid-19, koronavīruss nav konstatēts 848 bērniem vecumā līdz desmit gadiem (bērniem lielākā vecumā inficēšanās līmenis bija apmēram 1%).

Datu analīze ASV par gandrīz 150 000 ar koronavīrusu inficētajiem liecināja, ka tikai 1,7% no viņiem bija jaunāki par 18 gadiem.

Tomēr, Ķīnas pilsētā Šendžeņā pētot 391 saslimšanas gadījumu un gandrīz 1300 cilvēku, ar kuriem tuvu kontaktējušies saslimušie, parādīja, ka iespēja inficēties bērniem un pieaugušajiem ir gandrīz vienāda.

ASV Nacionālais veselības institūts 4. maijā sāka novērot 2000 ģimeņu nolūkā atklāt koronavīrusa izplatīšanos. Pētījums turpināsies pusgadu. Analoģiskas programmas tiek īstenotas arī citās valstīs. “Mums ir vajadzīga šī informācija, lai mēs varētu plānot bērnu atgriešanos skolās un mierīgi strādāt,” sacīja pediatre un pētniece Ketrīna Birkena no Kanādas pilsētas Toronto. “Bez tā mēs turpinām maldīties tumsā,” viņa piebilda.

KONTEKSTS:

Jaunais "Covid-19" koronavīruss  sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.

Kopumā līdz maija sākumam ar Covid-19 visā pasaulē inficējušies vairāk nekā 3,9 miljoni cilvēki, bet vairāk nekā 270 000 cilvēku miruši.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti