LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 1. aprīlī

LSM apskats. Covid-19: Notikumi un jaunumi 1. aprīlī

Sabiedrība / veselība

Aizvadītajā diennaktī Latvijā konstatēts līdz šim lielākais ar koronavīrusu inficēto cilvēku skaits – 48. Kopumā inficējušies 446 cilvēki. Stacionēti 28, trim no viņiem slimība norit smagi. Covid-19 skāris arī Baldones un Valkas novadus.

Vēl viens inficēšanās gadījums apstiprināts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (kopā inficēti 12 cilvēki). Šobrīd visas lielās slimnīcas veic savu darbinieku pastiprinātu testēšanu.

Latvija proporcionāli veic vairāk Covid-19 testu nekā vidēji Eiropas valstīs, un vīrusa izplatība ir mērena. SPKC pieļauj, ka šādā scenārijā epidēmija varētu turpināties ilgāk, taču izglābt varēs vairāk cilvēku.

No šīs nedēļas Covid-19 analīžu nodošanas punkti atvērti arī Rēzeknē, Dubultos, Jelgavā un Alūksnē. Tajos pēc iepriekšēja pieraksta, ierodoties ar privāto automašīnu, pacienti var veikt valsts apmaksātas analīzes.

Valdība papildinājusi ierobežojumus – no trešdienas cilvēki, kuri atbraukuši no ārzemēm, nedrīkstēs izmantot sabiedrisko transportu, iet ciemos, uzņemt viesus u.c.

Ārvalstīs joprojām iestrēguši 259 Latvijas valstspiederīgie. Ārlietu ministrija meklē iespējas viņiem atgriezties mājās, neizslēdz iespēju organizēt vēl kādu repatriācijas reisu.

Ekonomika

Valdība rezervē 35 miljonus eiro dīkstāves pabalstiem pašnodarbinātajiem, autoratlīdzību saņēmējiem un mikrouzņēmumu darbiniekiem. Pieteikties pabalstiem varēs jau tuvākajās dienās.

Par kolektīvo atlaišanu paziņojuši jau 19 uzņēmumi, bez darba atstājot 3200 cilvēku. Šobrīd bezdarba līmenis valstī ir 6,7%, kas ir par 0,4% vairāk nekā pirms mēneša. Par 400 samazinājies arī brīvo vakanču skaits.

SEB banka un ''Swedbank'' neizmaksās dividendes, bet peļņu izmantos kreditēšanai un grūtībās nonākušo klientu atbalstam.

Lauksaimnieki aicina darbā tos, kuri Covid-19 krīzes dēļ šobrīd palikuši bez darba – pieejams gan pastāvīgs, gan sezonas darbs dažādās lauksaimniecības nozarēs.

Pašvaldības

No šodienas maznodrošinātie un trūcīgie rīdzinieki var saņemt siltu bezmaksas ēdienu arī Āgenskalnā, Sarkandaugavā, Vecmīlgrāvī un Ziepniekkalnā. Plānots, ka no nākamās nedēļas – arī Bolderājā, Juglā un Ķengaragā.

No 2. aprīļa līdz ārkārtējās situācijas beigām Rīgā pārstās kursēt maršruta mikroautobusi un ekspresbusi.

Pasaulē

Igaunijā reģistrēts jau piektais Covid-19 izraisītais nāves gadījums – mirusi 81 gadu veca sieviete. Aizvadītās diennakts laikā inficēšanās ar koronavīrusu apstiprināta vēl 34 cilvēkiem, šobrīd Covid-19 diagnosticēts 779 cilvēkiem.

Lietuvā saslimšana ar Covid-19 apstiprināta 581 cilvēkam, tostarp 84 mediķiem. Pēdējā diennaktī – 41 jauns inficēšanās gadījums. Kaimiņvalsts palielinājusi naudas sodus par karantīnas pārkāpumiem. Inficētos varēs hospitalizēt piespiedu kārtā.

ASV, kur ir visvairāk apstiprināto inficēšanās gadījumu pasaulē, sāk gatavoties "ļoti sāpīgām divām nedēļām" cīņā ar Covid-19. Šobrīd inficēto skaits ir teju 190 000; miruši 4000 cilvēku.

Vakcīna pret Covid-19 būs pieejama tikai pēc gada. Pasaulē sākti divu iespējamo vakcīnu klīniskie izmēģinājumi ar brīvprātīgajiem.

Pirmo reizi kopš Otrā pasaules kara tiek atcelts Vimbldonas tenisa čempionāts – koronavīrusa pandēmijas dēļ. Sezonas vienīgā „Grand Slam” zālāju turnīra sākums Londonā bija paredzēts 29. jūnijā.

Eiropas Komisija (EK) piedāvā jaunu shēmu uzņēmumu un to darbinieku atbalstam krīzes laikā – lai uzņēmumam nebūtu jāatlaiž darbinieki, viņu algas zināmu laiku maksātu valsts. Šī ir viena no iniciatīvām, ko EK plāno piedāvāt tuvāko dienu laikā.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti