Krustpunktā

Brīvais mikrofons, 31. marts

Krustpunktā

Brīvais mikrofons, 1. aprīlis

Aktualitātes Covid-19 ierobežošanā. Skaidro SPKC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs

SPKC: Latvijā veic pietiekami daudz Covid-19 analīzes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā Covid-19 testus veic vairāk nekā citas Eiropas valstis un analīžu skaits nav nepietiekams, Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā”  pauda Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Viņš pastāstīja, ka SPKC sazinājies ar vairāku Eiropas valstu kolēģiem, lai noskaidrotu, cik daudz analīžu uz iedzīvotāju skaitu valstis veic. Informācija saņemta no aptuveni 10 valstīm, un ir skaidrs, ka Latvija nav pirmajās vietās, bet nav arī pēdējā vietā.

Nedaudz vairāk cilvēkus testē Vācija un Igaunija, daudz vairāk analīžu veic Islande, taču šī valsts ar nelielu iedzīvotāju skaitu pieturas pie totālās kontroles taktikas.

"Krustpunktā" podkāstā:

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Perevoščikovs sprieda, ka Latvija analīžu skaits ir labs, un Latvija ir priekšā lielākajai Eiropas valstu daļai, un arī vīrusa izplatība šobrīd ir mērena.

Saslimšanas gadījumu skaits aug pakāpeniski, un epidemiologi turpina izmeklēt katru gadījumu. Lielākoties saslimšana notiek vieglā formā, bet atklājās, ka, piemēram, “Zilā krusta” patversmē tikai vienam no 27 inficētajiem bija simptomi.

“Tas nozīmē, ka šī slimība noteikti izplatās plašāk nekā tikai slimības gadījumi ar simptomiem, īpaši ar smagiem simptomiem, kuri ir izmeklēti,” atzina Perevoščikovs.

Viņš arī norādīja, ka Latvija savlaicīgāk sāka ievērot stingrus karantīnas pasākumus, kopumā distancēšanās Latvijā labi darbojas.

Piemēram, Latvijā jau beigusies gripas epidēmija, kas parasti tik agri pavasarī vēl nebeidzas, arī citu respiratoro slimību cirkulēšana samazinās, jo cilvēki distancējās, un tas ir papildu labums pašreiz, atzina Perevoščikovs.

Viņš piekrita, ka šādā scenārijā epidēmija varētu turpināties ilgāk nekā gadījumā, ja liels cilvēku skaits izslimotu Covid-19 masveidā, taču ātrās izslimošanas gadījumā “kapsētas būs pārpildītas, un neviens negrib šādu scenāriju, jo cilvēku var glābt, neļaut nomirt, tikai jānodrošina visiem terapija”, un to var izdarīt, tikai nepārslogojot veselības aprūpes sistēmu ar milzīgu  pacientu skaitu.

SPKC pārstāvis arī kārtējo reizi atgādināja, ka zelta likums epidēmijas laikā ir mazgāt rokas un pret jebkuru virsmu izturēties tā, it kā tā būtu potenciāli piesārņota ar koronavīrusu, un arī regulāri dezinficēt virsmas, kurām pieskaramies.   

KONTEKSTS:

Saistībā ar Covid-19 izplatību Latvijā izsludināta ārkārtējā situācija, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikti ierobežojumi, tajā skaitā aizliegti starptautiskie pasažieru pārvadājumi. Lai cilvēki varētu atgriezties mājās, notika Latvijas valstspiederīgo repatriācijas operācija, kas noritēja līdz 30. martam.  Kopumā ar avioreisiem un ar prāmja reisiem atgriezās vairāki tūkstoši cilvēku.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā, bet 25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti