Dzīve & stils / Tautas māksla
Krustpils pilī liela interese par tautastērpu darināšanu
Pirms dažiem gadiem Latvijas Nacionālais kultūras centrs iesāka projektu "Katram savu tautastērpu". Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju sēstas pie stellēm, ņem adatu un diegus, lai savām rokām darinātu tautastērpu. Arī Krustpils pilī nu jau vairākus gadus tiek šūts un izšūts, rakstīts un austs, un pavisam drīz 20 sievietes iegūs savā īpašumā pašu darinātus tautastērpus.
Austras istaba Liepājā palīdz izjust dziesminieku garu
Šajās pavasara dienās dziesmas un dziesminieki ieskandina nesen tapušo Austras istabu Liepājā, kas savu mājvietu atradusi blakus galerijai „Romas dārzs” pašā pilsētās sirdī. Mūžībā aizgājušās leģendārās dziesminieces garu turpina iedzīvināt Austrasbērni, arī liepājniece Inese Muižniece. Istabas izveide bija secīgs solis, lai sakārtotu Austras dzīvokli.
Briežciema meistares mācīs aust lakatus bez stellēm
Latvijā šajās dienās norisinās pasākums “Satiec savu meistaru”. Šogad jau desmito reizi šī pasākuma ietvaros ir iespējams pie amatniekiem, tautas lietišķās mākslas meistariem, stāstniekiem, teicējiem, muzikantiem vairāk nekā 150 vietās apgūt jaunas prasmes un iemaņas.
Strazdē audējas darina dāvanu Latvijai - 100 metru garu grīdceliņu
Talsu novada Strazdes pagastā kādās stellēs šobrīd top īpašs audums - 100 metru garš grīdas celiņš, kam savu roku pieliks daudzas meistares. Tā būs dāvana Latvijai dzimšanas dienā un novembrī iecerēts audumu izritināt ceļā no Strazdes muižas alejas līdz Ventspils šosejai. Taču audējām šogad arī pašām sava jubileja – viņu pulciņš izveidojies pirms 60 gadiem. 
Jūrmalā aizsāk ceļojošo izstāžu ciklu - 100 tautumeitas Latvijas simtgadei
Jūrmalā aizsācies ceļojošais izstāžu cikls “Mūsu simts tautumeitas Latvijas simtgadei''. Par māla tautumeitu izskatu rūpējušies gan keramiķi, gan mākslas skolas audzēkņi, gan arī cilvēki, kuri mālu rokās turējuši pirmoreiz. Projektā iesaistījušies aptuveni 150 dalībnieki, bet apmeklētāji izstādi var papildināt, uzrakstot savu tautas tērpa stāstu.   
Ziņģētāju un stāstnieku vakars «Redz, kā dzīvo...» Viļānos
Viļānos šodien pulcēsies ziņģētāji un stāstnieki no tuvienes un tālienes. Izdziedot no paaudzes paaudzē mantotās ziņģes un izstāstot nopietnus un  smieklīgus notikumus no dzīves, vakara dalībnieki šogad vienosies kopīgajā tēmā “Redz, kā dzīvo...”, informē pasākuma organizatori.
Saldū uz Latvijas simtgadi darina arheoloģiskos tautastērpus
Latvijas simtgade rosinājusi pabeigt vairākus gadus lolotu ieceri – to atzīst folkloras kopas dalībnieces Saldū. Tā ir arheoloģisko tērpu darināšana pašu rokām un no pašiem pamatiem. Padoms prasīts vairākiem meistariem. Vispirms izzināts, kā ar dabas krāsvielām krāsot dziju.
Daugavpilī un Krāslavā jaunatnes festivālā izskan poļu garīgās dziesmas
Daugavpils un Krāslavas vairākās baznīcās notiek 9. Starptautiskais jaunatnes poļu garīgās dziesmas festivāls, kurā izskan koncerti ar garīgajām dziesmām mūsdienīgās apdarēs. Festivāls aizsākās pirms gandrīz 15 gadiem, un pārsvarā tajā piedalās poļu skolu audzēkņi un tie jaunieši, kuru senči nāk no Polijas. Dalībnieku skaits festivālā katru gadu pieaug.
Kārsavas masku festivālā izklaidē, kā arī nes svētību un auglību
Aizvadītās nedēļas nogalē Kārsavā XIX Starptautiskajā masku tradīciju festivālā tika svinēti Meteņi jeb senlatviešu pavasara gaidīšanas svētki, un atbilstoši tradīcijām maskās tērpti ļaudis iegriezās lauku sētās, rīkoja saietus un izklaidēja interesentus, nesot auglību, svētību un izdošanos visam nākamajam gadam.
Dagdā atjauno aizgavēņa vakarēšanu
Dagdas novadā pēc ilgāka pārtraukuma aizvadīta  aizgavēņa vakarēšana. Tā ir sena tradīcija, kad kaimiņi pulcējas vienuviet kādā lielākā namā, lai kopā dziedātu, dejotu, apgūtu jaunus arodus un atminētos senču stāstīto un mācīto. Par tradīcijas atjaunošanu Dagdas pusē rūpējas folkloras centra komanda, kas mudina aizmirstās tradīcijas atjaunot arī citos novados.
Kārsavā lauku sētās un kultūras namā notiek Masku tradīciju festivāls
XIX Starptautiskais Masku tradīciju festivāls šajā nedēļas nogalē, 10. un 11.februārī, norisinās Ziemeļlatgalē, Kārsavas novadā. Maskošanās galvenās norises notiks Kārsavas novada pagastu lauku sētās un Kārsavas kultūras namā, kur katra no 22 masku grupām no dažādiem Latvijas novadiem rādīs savu priekšnesumu. Festivāla noslēgumā būs masku gājiens un kopīga Meteņa, pavasara atgriešanās sagaidīšanas svinēšana.
Daugavpilieši gatavojas deju svētkiem īpašā festivālā
Gatavojoties XXVI Vispārējiem Dziesmu un XVI Deju svētkiem un svinot Latvijas simtgadi, jau šodien, 9.februārī, un rīt Vienības namā Daugavpilī norisinās Starptautiskais tautu deju festivāls. Šāds festivāls notiks pirmos reizi, un tajā piedalīsies deviņi deju kolektīvi no Latvijas un Lietuvas, kopskaitā ap diviem simtiem dalībnieku, kas izdejos dažādu tautu dejas, parādot, cik bagātas deju tradīcijas valda Latvijā un mūsu kaimiņvalstī.
Brīvdabas muzejā svinēs Meteņus
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12.00 līdz 16.00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
Krustpils villaine – ampīrs latviskā izpildījumā
Ideja par tautu tērpu darināšanu savām rokām Jēkabpils vēstures muzeja darbiniekiem radās pirms trim gadiem, kad par šādu iespēju sāka interesēties muzeja apmeklētāji. Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansējumam, nu jau divu gadu garumā visi interesenti var profesionāļu uzraudzībā apgūt dažādu tautastērpa detaļu izgatavošanu, un šobrīd tiek cītīgi strādāts pie krāšņo Krustpils villaiņu izšūšanas.   
Jaunākie
Interesanti