Tautas māksla
Dzīve & stils / Tautas māksla
Līdz 17. februārim Latvijas Nacionālās bibliotēkas konferenču centra vestibilā interesentiem iespējams aplūkot fonda “Nāc līdzās” organizēto fotoizstādi “Es ieraudzīju…”. Izstādes mērķis ir apliecināt to, ka cilvēki ar īpašām vajadzībām arī spēj labi ieraudzīt momentu un to iemūžināt.
Ceļu pie interesentiem pirms nepilna mēneša sāka astoņas e-grāmatas, kas ir mācību līdzeklis Baltijas reģiona tradicionālo instrumentu spēles apgūšanai. Projekta veidotāji ir tautas mūzikas eksperti no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Teksta materiālus grāmatā papildina arī video paraugi, skatāmi datorā vai mobilajā ierīcē.
Ar vērtīgām dažādu laiku liecībām katru gadu savu krājumu papildina Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs.
Izstāžu centrā "Ķīpsala" 22. decembrī pulksten 17.00 notiks tautas deju lielkoncerts "Saules spēks", kurā piedalīsies vairāk nekā 700 dejotāju no Rīgas, Mārupes un Jelgavas.
Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Izstāžu zālē no 19. decembra līdz 23. aprīlim būs apskatāma izstāde “Muzeja ieguvumi 2018”, kurā ir eksponēta daļa no šī gada muzeja krājuma jaunieguvumiem.
Draudzība starp ārvalstīs mītošo latviešu un Latvijas pašdarbības kolektīviem vēl nav bieža parādība. Arī Šveices latviešu deju kolektīviem “Ramtai” un “Zvaniņam”, un Latvijas “Zelta Sietiņam” tā bija pirmā pieredze, taču abas puses zina, ka draudzība nu ir cieši nodibināta, turpinās plaukt un iedvesmot arī citus kolektīvus veidot ciešākas saites. Pirms dažām dienām visi trīs kolektīvi sadejojās Cīrihē, uzvedumā “Kā zvaigžņu pasakā”.
Svētdien, 9. decembrī, Krāslavas novada Kalkūnes pagastā notiks ebreju kultūras vakars “Tum balalaika”. Hanukas svētku priekšvakarā, vēloties novadniekus iepazīstināt ar ebreju tautas tradīcijām, plānota ebreju ēdienu degustācija, novadpētnieka Josifa Ročko stāsts par ebreju ietekmi uz Krāslavas un Kalkūnes pagasta attīstību un viņu ieguldījumu vēsturē.
Aizputes novada Apriķu muižas ēkā 98 gadus atradās pamatskola, kas šovasar nelielā skolēnu skaita dēļ tika slēgta. Tagad bijušajās klašu telpās savu darbību, iekārtojot jaunas ekspozīcijas, paplašina Apriķu muzejs. Tur nupat atvērtā Eiropā un pasaulē lielākā sprēslīcu kolekcija.
Vairāk nekā simt ieslodzīto dažādos cietumos atsaukušies aicinājumam piedalīties Latvijas simtgadei veltītā konkursā. Tajā iesniegti ne tikai zīmējumi un adījumi, bet pat skulptūras un karikatūras. Tie, kuri ieslodzījuma vietu jau pametuši, atzīst, ka nereti tieši šādas nodarbes palīdzinājušas īsināt dienas, kas ieslodzījumā ir absolūti vienādas.
“Mantots vai pašas darināts, nepretendējot uz arheoloģisko vai etnogrāfisko precizitāti” - ar šādu uzstādījumu triju gadu garumā ir grāmatā apkopoti 120 tautastērpu stāsti, kas divu gadu garumā ceļojuši izstādēs dažādās Latvijas vietās. Rādot tautastērpus, to valkātāju stāstus un tādā veidā mudinot arī citus, kuriem vēl nav pašiem sava tautastērpa, tādus darināt. Projekta “Mans tautastērps” izstāde šobrīd apskatāma arī Līvānu Amatniecības un mākslas centrā.
Redzot to, ka cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, daudzbērnu māmiņām, pensionāriem, tātad cilvēkiem, kuriem ikdienā nav iespēju būt darba ierindā, ir tomēr vēlme radoši darboties un arī kaut nedaudz nopelnīt, Valmierā jau pusotru gadu ir lolota ideja par veikaliņu, kurā varētu tirgot šo cilvēku gatavotās lietas. Šoruden fonda „Iespēju tilts” veikaliņš „Čaklās bites bode” vēra durvis, un tas ir pirmais sociālais uzņēmums Valmierā.
Alūksnes muzejā turpmāk būs apskatāms unikāls trimdā dzīvojušas novadnieces Austras Lindes veikums – 120 miniatūri latviešu tautastērpi, kas mugurā lellēm. Tie tapuši pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados Amerikā, un uz Latviju šo kolekciju atvedusi autores meita.
Talsos īpaši padomāts, lai tūristiem būtu pēc iespējas ērtāk – te vienuviet izvietotas vairākas amatnieku darbnīcas. Darbnīcās apmeklētājiem dota iespēja aplūkot ne vien to, kā tiek austi paklāji, darinātas rotaslietas no ādas vai šūdināti krekli, bet arī pašiem iemēģināt roku to tapšanā. Īpaši liela interese, piemēram, par aušanu esot ārzemju tūristiem.
Viens no mūsu tautas simboliem ir Nameja gredzens, tomēr tikai daži zina, kā šos gredzenus pagatavot. Siguldā, Baltu rotu darbnīcā, tiek piedāvāta arī iespēja pašiem savām rokām izgatavot Nameja gredzenu.
Paplašinot tūrisma iespējas Siguldā, pie Siguldas pils izvietotas vairākas amatnieku darbnīcas. Tajās tūristiem tiek dota iespēja izgatavot rotaslietas, māla traukus un pat slavenos Siguldas spieķīšus.
Nesterjuku ģimene Preiļos jau vairākus gadus attīsta savu uzņēmējdarbību, ar to arī uzsverot piederību savai pilsētai. Ar viņu iniciatīvu top Metāla mākslas galerija.
Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” no 12. oktobra ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” 50 darba gadu jubilejas izstāde “Sēdinām tos 50 tamborētos ratos”, informēja tautas mākslas centra pārstāvji. "Bārbeles" vadītāja atgādina - jaunas dalībnieces vienmēr tiek laipni gaidītas!
Tuvojoties vēsajam laikam, cilvēki tiek aicināti iesaistīties akcijā “Cimdotā Latvija” – uz valsts dzimšanas dienu sarūpēt sev un arī citiem rakstainus cimdus.
Latgales vēstniecībā “Gors” no otrdienas apskatāma mākslinieces Anneles Slišānes tekstilmākslas darbu izstāde “100 deči Latvijai”. Divu gadu garumā Annele īstenoja šo projektu kā dāvanu Latvijas simtgadei, stellēs noaužot no dažnedažādiem materiāliem 100 deķus Latvijai.
Sestdien, 29. septembrī, Ogres novada Krapes pagasta "Krapēs" atvērs tautas mūzikas instrumentu muzeju. To 12 gadu laikā panākusi tautas mūzikas biedrība "Skaņumāja".
Jaunākie
Interesanti