Dzīve & stils / Tautas māksla
Sadejojas Latvijas un Šveices latvieši
Draudzība starp ārvalstīs mītošo latviešu un Latvijas pašdarbības kolektīviem vēl nav bieža parādība. Arī Šveices latviešu deju kolektīviem “Ramtai” un “Zvaniņam”, un Latvijas “Zelta Sietiņam” tā bija pirmā pieredze, taču abas puses zina, ka draudzība nu ir cieši nodibināta, turpinās plaukt un iedvesmot arī citus kolektīvus veidot ciešākas saites. Pirms dažām dienām visi trīs kolektīvi sadejojās Cīrihē, uzvedumā “Kā zvaigžņu pasakā”.
Krāslavas novadā iepazīs ebreju kultūru
Svētdien, 9. decembrī, Krāslavas novada Kalkūnes pagastā notiks ebreju kultūras vakars “Tum balalaika”. Hanukas svētku priekšvakarā, vēloties novadniekus iepazīstināt ar ebreju tautas tradīcijām, plānota ebreju ēdienu degustācija, novadpētnieka Josifa Ročko stāsts par ebreju ietekmi uz Krāslavas un Kalkūnes pagasta attīstību un viņu ieguldījumu vēsturē.
Ieslodzīto mākslas darbi – veltījums Latvijas simtgadei
Vairāk nekā simt ieslodzīto dažādos cietumos atsaukušies aicinājumam piedalīties Latvijas simtgadei veltītā konkursā. Tajā iesniegti ne tikai zīmējumi un adījumi, bet pat skulptūras un karikatūras. Tie, kuri ieslodzījuma vietu jau pametuši, atzīst, ka nereti tieši šādas nodarbes palīdzinājušas īsināt dienas, kas ieslodzījumā ir absolūti vienādas.  
«Mans tautastērps» Līvānos - 120 stāsti ar īpašu auru
“Mantots vai pašas darināts, nepretendējot uz arheoloģisko vai etnogrāfisko precizitāti” - ar šādu uzstādījumu triju gadu garumā ir grāmatā apkopoti 120 tautastērpu stāsti, kas divu gadu garumā ceļojuši izstādēs dažādās Latvijas vietās. Rādot tautastērpus, to valkātāju stāstus un tādā veidā mudinot arī citus, kuriem vēl nav pašiem sava tautastērpa, tādus darināt. Projekta “Mans tautastērps” izstāde šobrīd apskatāma arī Līvānu Amatniecības un mākslas centrā.
Valmieras «Čaklās bites bode» - atbalsts senioriem, prieks pircējiem
Redzot to, ka cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, daudzbērnu māmiņām, pensionāriem, tātad cilvēkiem, kuriem ikdienā nav iespēju būt darba ierindā, ir tomēr vēlme radoši darboties un arī kaut nedaudz nopelnīt, Valmierā jau pusotru gadu ir lolota ideja par veikaliņu, kurā varētu tirgot šo cilvēku gatavotās lietas. Šoruden fonda „Iespēju tilts” veikaliņš „Čaklās bites bode” vēra durvis, un tas ir pirmais sociālais uzņēmums Valmierā.
Izstādē Alūksnē apskatāmi 120 miniatūri latviešu tautastērpi
Alūksnes muzejā turpmāk būs apskatāms unikāls trimdā dzīvojušas novadnieces Austras Lindes veikums – 120 miniatūri latviešu tautastērpi, kas mugurā lellēm. Tie tapuši pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados Amerikā, un uz Latviju šo kolekciju atvedusi autores meita.
Amatnieku darbnīcās Talsos var izmēģināt roku gan aušanā, gan ādas apstrādē
Talsos īpaši padomāts, lai tūristiem būtu pēc iespējas ērtāk – te vienuviet izvietotas vairākas amatnieku darbnīcas. Darbnīcās apmeklētājiem dota iespēja aplūkot ne vien to, kā tiek austi paklāji, darinātas rotaslietas no ādas vai šūdināti krekli, bet arī pašiem iemēģināt roku to tapšanā. Īpaši liela interese, piemēram, par aušanu esot ārzemju tūristiem.
VIDEO: Kā top slavenie Siguldas spieķīši?
Paplašinot tūrisma iespējas Siguldā, pie Siguldas pils izvietotas vairākas amatnieku darbnīcas. Tajās tūristiem tiek dota iespēja izgatavot rotaslietas, māla traukus un pat slavenos Siguldas spieķīšus.
Lietišķās mākslas studija «Bārbele» aicina uz 50 gadu jubilejas izstādi
Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” no 12. oktobra ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” 50 darba gadu jubilejas izstāde “Sēdinām tos 50 tamborētos ratos”, informēja tautas mākslas centra pārstāvji. "Bārbeles" vadītāja atgādina - jaunas dalībnieces vienmēr tiek laipni gaidītas!
Tapusi īpaša dāvana valsts simtgadē – «100 deči Latvijai»
Latgales vēstniecībā “Gors” no otrdienas apskatāma mākslinieces Anneles Slišānes tekstilmākslas darbu izstāde “100 deči Latvijai”. Divu gadu garumā Annele īstenoja šo projektu kā dāvanu Latvijas simtgadei, stellēs noaužot no dažnedažādiem materiāliem 100 deķus Latvijai.
Eksperti: Brīvprātības princips tradicionālās kultūras projektos maldina par finansējuma pietiekamību
Šonedēļ tiek atzīmēta Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) 20 gadu jubileja. Turpinot sarunu ciklu ar dažādu nozaru ekspertu komisiju dalībniekiem, par darbu un pieredzi tradicionālās kultūras projektu vērtēšanā uz sarunu aicināta kordiriģente un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesore Aira Birziņa un folkloras eksperte un Latvijas Radio 3 „Klasika” personība Gita Lancere. Simtgades svinību un Dziesmu svētku gadā tradicionālā kultūra, šķiet, pamatīgi aktivizējusies un bauda lielu popularitāti.
Vēstures muzejā skatāma izstāde «Linu audums tradicionālajā apģērbā»
Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) Brīvības bulvārī 32 atvērta izstāde “Linu audums tradicionālajā apģērbā”, kurā aplūkojami dažādi priekšmeti no muzeja Etnogrāfijas nodaļas Apģērbu un tekstila kolekcijas – tajā glabājas ievērojams apjoms dabīgu materiālu apģērbu un aksesuāru, un linu izstrādājumi aizņem lielu šīs kolekcijas daļu.
Brīvdabas muzejā priecē mūsdienu amatniecības festivāls
Daudzi mūsdienu amatnieki sestdien, 4.augustā, un svētdien, 5.augustā, pulcējas Brīvdabas muzejā. Lai gan mēroga ziņā mūsdienu amatniecības festivāls nav salīdzināms ar ikgadējo gadatirgu, muzejā netrūkst ne amatnieku, ne pircēju.
Jaunākie
Interesanti