ANO: Gazas atjaunošana pēc kara prasīs gadu desmitus

Gazas josla savā attīstības līmenī ir atmesta par 40 gadiem atpakaļ. Tā pēc gandrīz septiņus mēnešus ilgstošā kara starp Izraēlu un teroristu grupējumu "Hamās" ir secināts ANO Attīstības programmas (UNDP) un ANO Ekonomikas un sociālo lietu komisijas Rietumāzijai (ESCWA) kopīgā pētījumā.

Dokumentā arī ir teikts, ka būs nepieciešami gadu desmiti, lai pilnībā atjaunotu kara laikā sagrautās ēkas.

Strauji audzis nabadzībā dzīvojošo skaits

Vēl pirms kara, kas sākās pēc "Hamās" teroristu asiņainā iebrukuma Izraēlā pērn 7. oktobrī, palestīniešu pārvaldītais Rietumkrasts, Austrumjeruzaleme un Gaza bija mazattīstītas teritorijas, kurās liela daļa cilvēku dzīvoja nabadzībā. Taču karš palestīniešu kopējo un individuālo labklājību ir samazinājis vēl būtiskāk.

ANO Attīstības programmas un ANO Ekonomikas un sociālo lietu komisijas Rietumāzijai kopīgajā pētījumā atklājās, ka palestīniešu teritorijās nabadzības līmenis pēdējo gandrīz septiņu mēnešu laikā ir pieaudzis līdz 58,4%, iegrūžot nabadzībā vēl gandrīz 1,74 miljonus cilvēku.

Tajā pašā laikā palestīniešu iekšzemes kopprodukts ir samazinājies par 26,9%, nesot ekonomiskos zaudējumus 7,1 miljarda dolāru apmērā.

Ja Gazas joslu uzlūko atsevišķi, tad paveras vēl drūmāka aina, jo karš ir nodarījis katastrofālus zaudējumus nelielajai teritorijai.

ANO apgalvo, ka kara upuru skaits veido 5% no 2,3 miljoniem Gazas iedzīvotāju. Līdz aprīļa vidum bija paziņots par vairāk nekā 33 tūkstošiem nogalināto un vairāk nekā 80 tūkstošiem ievainoto. Vēl aptuveni 7000 cilvēku tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem un lielākā daļa no viņiem varētu būt aprakti zem sagruvušo ēku drupām.

Gazas josla atmesta 40 gadu senā pagātnē

Kopš kara sākuma Gazā zaudēts 201 tūkstotis darbavietu; šī reģiona ekonomika 2023. gada pēdējā ceturksnī sarukusi par 81%.

Pasaules Banka un ANO ir aplēsušas, ka kara laikā Gazas infrastruktūrai nodarītie tiešie zaudējumi līdz janvārim sasniedza 18,5 miljardi dolāru, kas atbilst 97% no palestīniešu teritoriju iekšzemes kopprodukta 2022. gadā.

ANO Attīstības programmas Arābu valstu biroja vadītājs Abdallahs ad Dardari sacīja, ka Gaza savā attīstības līmenī ir atmesta par 40 gadiem atpakaļ.

"Ja runājam par Gazu, tad tā ir gandrīz atgriezusies 80. gados. Tātad visi ieguldījumi cilvēkresursu attīstībā Palestīniešu pašpārvaldes kontrolētajā teritorijā pēdējo 20 gadu laikā un Gazā pēdējo 40 gadu laikā ir iznīcināti.

Mēs publicējam šo ziņojumu, lai uzsvērtu, ka katra diena, katra kara diena tikai palielina Gazas atjaunošanas cenu un izmaksas," sacīja Dardari.

Miljardiem dolāru lieli zaudējumi

Dardari piebilda, ka saskaņā ar aplēsēm kara dēļ ir zaudēti ieguldījumi Gazas cilvēkresursu attīstībā aptuveni 50 miljardu dolāru apmērā.

"Tas nozīmē, ka pēc konflikta beigām ievērojami cietīs izglītības un rakstpratības līmenis, bet vēl bīstamāk no mūsu viedokļa ir tas, ka šī konflikta sekas saglabāsies vēl ilgu laiku, ja vien mēs ātri nenodrošināsim pagaidu skolas, pagaidu veselības aprūpes iestādes, psihosociālo atbalstu iedzīvotājiem, kā arī neatjaunosim tādus pamatpakalpojumus, kā, piemēram, ūdensapgāde, kanalizācija un elektrība," norādīja Dardari.

Līdz aprīļa vidum Gazā karadarbībās rezultātā bija cietušas aptuveni 370 tūkstoši ēku, no kurām 79 tūkstoši bija pilnībā sagrautas.

ANO aģentūras lēš, ka Gazas joslas atjaunošanai pēc kara būs nepieciešami 30 miljardi līdz 40 miljardi dolāru. Ar tik plašiem atjaunošanas darbiem cilvēce nebūšot saskārusies kopš laika pēc Otrā pasaules kara.

Optimistiskākajā scenārijā visu Gazā nopostīto ēku atjaunošana varētu noslēgties līdz 2040. gadam, bet sliktākajā variantā Gazas joslas atjaunošana var ievilkties līdz pat 2080. gadam.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 34 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti