ASV: Krievijas armija Ukrainā izmantojusi aizliegtu ķīmisku vielu hlorpikrīnu

Krievijas karaspēks frontē Ukrainā izmantojis aizliegtu ķīmisko vielu hlorpikrīnu, paziņojis ASV Valsts departaments.

ASV uzskata, ka indīgu vielu izmantošana karadarbībā liecina par Krievijas apņēmību jebkādiem līdzekļiem izspiest Ukrainas spēkus no aizsardzības pozīcijām un gūt taktiskus panākumus.

Krievija sistemātiski izmanto ķīmiskos ieročus

Hāgā esošā Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW) ir aizliegusi hlorpikrīnu, kas ir šķidrums, kura tvaiki iedarbojas uz ādu un gļotādām un augstā koncentrācijā izraisa nekontrolējamus diafragmas muskuļu krampjus.

Pirmo reizi to izmantoja Vācijas karaspēks Pirmā pasaules kara laikā.

"Ukrainas karavīri un brīvprātīgie, ar kuriem esmu runājis, man stāstīja, kā viņi teju katru dienu piedzīvo to, ka ienaidnieka droni uz viņiem nomet ķīmiskos ieročus, pārsvarā asaru gāzi, bet arī hlorpikrīnu, kas ir letālāka asaru gāzes versija," vēsta ārpolitikas un drošības analītiķis Džimijs Raštons.

"Šie uzbrukumi notiek ik dienu un nevis vienā frontes vietā, bet visur, sākot no Harkivas līdz pat Zaporižjai. Krievija to īsteno kā sistemātisku taktiku, un tā nav kāda viena vienība, kas nolēmusi izklaidēties. Tā ir apņēmīga stratēģija, lai gūtu virsroku pār Ukrainas aizstāvjiem."

Krievija frontē Ukrainā ir izmantojusi arī citas ķīmiskās vielas. Saskaņā ar Ukrainas Bruņoto spēku sniegto informāciju, kopš pilna mēroga iebrukuma vismaz 500 Ukrainas karavīru ir ārstējušies no ķīmisko vielu iedarbības uz viņu ķermeni, bet viens karavīrs ir miris, saindējoties ar asaru gāzi.

Asaru gāzes izmantošana karā ir aizliegta

Krievija frontē Ukrainā kara laikā ir izmantojusi vairākas ķīmiskās vielas. Ienaidnieks kaujas laukā izmanto, piemēram granātas ar CS un CN tipa asaru gāzi.

Lai gan nereti dzirdam par asaru gāzes izmantošanu protestu apspiešanai, kara laikā tās izmantošana ir aizliegta saskaņā ar Ķīmisko ieroču konvenciju.

Lai gan šī gāze nav nāvējoša, tā tomēr izraisa paniku, kas var likt karavīriem atstāt ierakumus un tādējādi kļūt neaizsargātiem pret parastajiem ieročiem. Ja agrāk asaru gāze izmantota sporādiski, tad tagad uzbrukumi notiekot sistemātiski.

Pēc amerikāņu domām, indīgu vielu izmantošana karadarbībā liecina par Krievijas apņēmību jebkādiem līdzekļiem izspiest Ukrainas spēkus no aizsardzības pozīcijām. Amerikāņi arī uzskata, ka hlorpikrīns ticis izmantots arī Krievijā, lai apspiestu masu protestus valstī. Krievija izmantojusi ķīmiskos ieročus arī tā dēvētajā Solsberi incidentā Lielbritānijā un mirušā Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija saindēšanai.

ASV nosaka jaunas sankcijas

ASV tikmēr ir noteikušas jaunas sankcijas simtiem uzņēmumu un cilvēku, kas saistīti ar Krievijas ieroču izstrādes programmu. Sankcijām pakļautas arī Krievijas valdības struktūras un personas, kas saistītas ar Krievijas ķīmisko un bioloģisko ieroču programmām.

Jaunās sankcijas, ko ir noteikusi ASV Finanšu ministrija un Valsts departaments, ir vērstas gan pret Krievijas militāri rūpniecisko kompleksu un ķīmisko ieroču programmām, gan cilvēkiem un uzņēmumiem trešajās valstīs, kas palīdz Krievijai iegādāties ieroču komponentus.

Uzņēmumi tādās valstīs kā Ķīna, Azerbaidžāna, Beļģija, Slovākija, Turcija un Apvienotie Arābu Emirāti apsūdzēti par palīdzību Krievijai iegādāties tehnoloģijas un iekārtas no ārvalstīm. Piemēram, sankcijām pakļauti vairāk nekā desmit Ķīnas uzņēmumi.

Sankciju mērķis ir bloķēt šo valstu iespējas izmantot ASV finanšu sistēmu un aizliegt ASV pilsoņiem sadarboties ar šīm valstīm.

Sankcijas piemērotas arī kokvilnas celulozes un nitrocelulozes importētājiem. Šie materiāli tiek izmantoti šaujampulvera un sprāgstvielu ražošanā.

Tāpat sankcijām pakļautas arī Krievijas valdības struktūras un personas, kas saistītas ar Krievijas ķīmisko un bioloģisko ieroču programmām. Sankcijas noteiktas pret Krievijas Aizsardzības ministrijas Radiācijas, ķīmiskās un bioloģiskās aizsardzības karaspēku, diviem institūtiem un četriem uzņēmumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti