Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Preiļu novadā pirmo reizi norisināsies ekofestivāls
Preiļu novada Aizkalnē, Jasmuižas parkā sestdien, 1. jūnijā, pirmo reizi norisināsies ekofestivāls "Tuvāk DABAI”, kas aicina ikvienu videi draudzīga dzīvesveida atbalstītāju, ģimenes ar bērniem, jauniešus un seniorus piebiedroties un, radoši darbojoties un iesaistoties daudzveidīgās aktivitātēs, sajusties tuvāk dabai.
Šlīteres bākas pakājē atklās Kukaiņu taku
Slīteres Ceļotāju dienās, kas norisināsies šajā nedēļas nogalē, 1. un 2. jūnijā, Šlīteres bākas pakājē, Zilo kalnu kraujas malā, tiks atklāts jauns dabas izziņas objekts – Kukaiņu taka, informē Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).
Zemgalē ar indīgu šķirdumu nolietas ceļmalas vairāku kilometru garumā; piesārņotājs aizturēts
Valsts vides dienesta (VVD) inspektori un policijas darbinieki ir aizturējuši vides piesārņotāju, kurš Zemgalē ceļmalas nolējis ar indīgu šķidrumu. Aizturēšana izdevusies pēc divu dienu novērošanas - piesārņotājs no automašīnas ar indīgām ķīmiskām vielām bija nolaistījis ceļmalas Jelgavas un Bauskas novadā vairāku kilometru garumā. Autovadītājam piemērots drošības līdzeklis apcietinājums.
Pētījums: Kāda ir Karaļavota un aku ūdens tīrība labības lauku un kūts tuvumā?
Pastāv mīts, ka krāna ūdens ir slikts un daudz labāks ir aku ūdens, tāpēc Latvijas Radio gribēja to pārbaudīt. Lai noteiktu slāpekļa savienojumu un glifosātu piesārņojumu akās un avotos, kurus Latvijā izmanto dzeramā ūdens iegūšanai, Latvijas Radio (LR) organizēja pārbaudes piecās vietās Latvijā. Pētījumā secināts, ka dzeramā ūdens standarts pārkāpts divās no tām Latgalē, arī Zemgales Karaļavots satur lauksaimniecisko piesārņojumu.
Kāpēc pie ķēdes turēts suns apdraud sava saimnieka dzīvību?
Ilgstoši pie ķēdes turēts suns Kurzemes pusē saplosa savu saimnieci. Kāpēc pie ķēdes turēts suns var apdraudēt sava saimnieka dzīvību? Ģimenes mīlulis vai sargsuns, kurš atstāts novārtā pie būdas, piesiets ķēdē, – tie ir divi ļoti atšķirīgi attiecību modeļi starp suni un cilvēku.
«Babītē» sācies rododendru pilnzieds
Rododendru selekcijas un izmēģinājumu audzētavā "Babīte" sācies gada krāšņākais laiks – pilnzieds. Tie ir 12 hektāri ziedošu krūmu. Babītē ir lielākā rododendru audzētava Baltijā, un ziedēšana tur turpināsies līdz jūnija vidum. 
Latvijā izstrādā septiņus purvu atjaunošanas scenārijus
Latvijā vairāk nekā 70 novados identificētas kūdras ieguves ietekmētas teritorijas kopumā 50 tūkstoš hektāru platībā. Par daļu no degradētajiem, nosusinātajiem purviem patlaban nav plānu, ko ar tiem iesākt. Pirms gada dabas pētnieki Ķemeru tīreļa teritorijā veica purva stādīšanas eksperimentu, lai pārbaudītu, vai iespējams atjaunot purvam raksturīgo veģetāciju pēc kūdras izstrādes. Šis ir viens no kopumā septiņiem eksperimentiem, kuru rezultātus jūnijā apkopos rekomendācijās - ko ar degradētiem kūdrājiem iesākt pašvaldībām, uzņēmējiem un valstij.
Rēzeknē Dzīvnieku patversmes darbiniece aprūpē no ligzdas izmestus stārķēnus
Rēzeknes Dzīvnieku patversmes darbiniece mājās aprūpē no ligzdas izmestus stārķēnus, jo putnus patversmē uzturēt nevar un Latgalē nav vietas, kurp putnus nogādāt. Dabas aizsardzības pārvaldē uzsver, ka stārķu izmešana no ligzdas ir dabisks process un glābt mazuļus vajadzētu tikai īpašos izņēmuma gadījumos. 
Labiekārto Sventājas upes ieleju
Gleznainā un biotopiem bagātā Sventājas upes ieleja Rucavas novadā ir dabas lieguma un "NATURA 2000" teritorija, kas ilgu laiku bija atstāta novārtā. Pērn  rudenī tika sākta dabas aizsardzības plāna izstrāde. Lai veicinātu tūrisma attīstību un vides pieejamību, šopavasar veikti labiekārtošanas darbi Sventājas krastā un Muižas kalnā, kur atrodas dendroloģiskais parks ar bagātīgiem eksotisko koku un krūmu stādījumiem.
Arī Latvijas brūnaļai draud izzušana; zinātnieki un entuziasti viensētās cenšas glābt šķirni
Latvijas brūnā govs agrāk bija neatņemama Latvijas lauku ainavas daļa, tagad to uzskata par apdraudētu lauksaimniecības dzīvnieku šķirni. Latvijas Radio iepriekš pētīja vietējo bišu saglabāšanas gaitas, arī Latvijas balto cūku atlikušo populāciju, bet tagad skaidro, vai Latvijas zinātniekiem un entuziastiem viensētās izdosies glābt Latvijas brūnaļu, jo latviešu selekcionētā lopa šķirne šodien vairs nav pieprasīta.
Piesārņojuma dēļ līdz 2021.gadam slēgta populāra Taizemes pludmale
Par tūristu pieplūdumu sapņo katra valsts, taču pārāk liels tūristu skaits rada nelabvēlīgas sekas uz vidi. Vienā no Taizemes salu pludmalēm tūristu radītā piesārņojuma dēļ iznīcināta lielākā daļa koraļļu. Tāpēc amatpersonas lēmušas līdz 2021. gadam pludmali slēgt.
Sulu koku parks Smiltenes novadā - iespējams, pirmais pasaulē
Šonedēļ, Meža dienu talkā, ar 50 Ziemeļamerikas sudraba kļavām papildinājies topošais sulu koku parks Smiltenes novada Brantu pagastā. Iespējams, ka tas ir arī pasaulē pirmais šāds parks, kur aug tikai tie koki, no kuriem iegūstama sula. Parku veido SIA „Kainaiži” saimnieki, kuri pievērsušies  sulu un sīrupu ražošanai un izveidojuši arī dzirkstošo bērzu sulu zīmolu „Birzī”. Parkā jau aug gan koki, kurus jau tradicionāli izmantojam pavasarī sulu iegūšanā – vairāku sugu bērzi un kļavas, gan arī Latvijā mazāk zināmie - melnie valrieksti.
Jaunākie
Interesanti