Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Jelgavas novada dabas parkā «Svētes paliene» līdz 1. jūnijam cilvēkiem uzturēties aizliegts
Lai saudzētu migrējošo putnu barošanās un atpūtas vietas un nodrošinātu netraucētus dzīves apstākļus retām un īpaši aizsargājamām putnu sugām, no 1. marta līdz 1. jūnijam ir noteikts aizliegums cilvēkiem uzturēties dabas parka “Svētes paliene” lieguma zonā Jelgavas novada Valgundes un Līvbērzes pagastos abpus Lielupes upei, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Aiga Priede.
Baltijas jūrā zemūdens kartēšana – ar ultraskaņu, kamerām un niršanu
Pētnieki veiks Baltijas jūras rifu kartēšanu. Vasarā zinātnieki-nirēji apsekos jūras dziļākos slāņus un fiksēs tur sastopamos organismus, lai noteiktu šo teritoriju iespējamo aizsardzības statusu. Projekta noslēgumā pētnieki plāno arī publicēt zemūdens pasaules video ierakstus, lai arī sabiedrība var ieskatīties Baltijas jūras dzelmē.
Kā uzkopt māju videi saudzīgāk?
Videi draudzīgi produkti neeksistē, jo jebkas, ko saražo vai pārstrādā, nonāk atkritumos un atstāj ietekmi uz dabu, Latvijas Radio 1 raidījuma “Kā labāk dzīvot” klausītājus aicināja aizdomāties Ekodizaina kompetences centra eksperte Ilze Neimane. Tomēr, rīkojoties pārdomāti un izvēloties dabai saudzīgāku sadzīves ķīmiju, iespējams mazināt ietekmi uz vidi.
Globālā sasilšana apgrūtina kartupeļu un citu kultūraugu uzglabāšanu
Klimata pārmaiņas rada jaunus izaicinājumus kultūraugu kā kartupeļu uzglabāšanai. Zinātnieki brīdina, ka šajā gadsimtā paliks arvien mazāk dienu, kad kartupeļus un citas kultūras, piemēram, ābolus un zemesriekstus, varēs ilgstoši uzglabāt bez elektriskām dzesēšanas iekārtām. Tas, visticamāk, palielinās izmaksas un arī gala cenas.
Rīgas zoodārza lūsim Rubīnam jauna partnere
Rīgas zoodārzā izveidots jauns lūšu pāris. 10 gadus vecajam lūsim Rubīnam būs jauna, aušīga partnere Dadze. Rubīnam un Dadzei ir izcili gēni, jo abi dzimuši savvaļā, un tas nozīmē, ka pāra iespējamie pēcnācēji būs īpaši vērtīgi Eiropas lūšu sugas saglabāšanai.
Kūlas ugunsgrēki krāšņu un daudzveidīgu pļavu padara pelēku
Dažviet Latvijā sniegs vēl nav nokusis, bet jau sākusies kūlas dedzināšanas sezona. Šogad  dzēsti gandrīz 200 kūlas ugunsgrēki, lielākais no tiem Daugavpilī. Dabas aizsardzības pārvaldē norādīja, ka tie atņem dzīvību jaundzimušiem dzīvnieku pasaulē, kā arī iznīcina zālāju bioloģisko daudzveidību.
Lielā talka arī šogad, visticamāk, notiks solo režīmā
Kaut arī vēl nav skaidrs, vai un kādi ierobežojumi būs pēc mēneša, taču, kā ierasts, arī šogad aprīļa beigās 24. aprīlī tiek plānota Lielā talka. Tai pieteikušās visas 119 pašvaldības. Šī gada talkas sauklis ir “Katrs atsevišķi, bet visi kopā”, līdz ar to, iedzīvotājiem talkojot, būs jāievēro tobrīd valstī noteiktie ierobežojumi.
Rīgas zoodārzā mirušas divas no trim žirafēm
Rīgas Zooloģiskajā dārzā patlaban palikusi tikai viena žirafe, bet pārējās mirušas no dzīves laikā iegūtajām kaitēm, aģentūrai LETA pastāstīja zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.
Sakopjot krūmiem un kokiem aizaugušu teritoriju, ir risks izpostīt putnu ligzdas
Pavasaris ir laiks, kad daudzi sakopj piemājas dārzus un teritorijas, tostarp, arī apzāģē kokus. Tomēr, cērtot vai apzāģējot kokus, ir risks izpostīt putnu ligzdas, un, jo vēlāk sezonā to dara, jo risks ir lielāks, raidījumā "Vides fakti" sacīja Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs, ornitologs Viesturs Ķerus.
Sējumu pasargāšanai atļauts šaut divu sugu zosis – baltpieres un sējas zosi
Otro gadu lauksaimnieki Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) var pieteikties atļaujai zosu letālai atbaidīšanai jeb šaušanai, lai pasargātu savus tīrumus no zaudējumiem. Zemnieku saimniecības “Veģi” saimniece Inese Karlova raidījumam "Vides fakti" stāstīja, ka šajā ziņā visriskantākie ir tikko sētie pupu un zirņu lauki, kur zosis ļoti ātri dīgstus izknābā.
Par Porziņģi garākas kosas – dabas skaitīšanas atklājumi
Pēdējo četru gadu laikā dabas skaitītāji izstaigājuši 1,3 miljonus hektāru lielu platību ar mērķi apzināt Eiropas nozīmes biotopus. Dabas skaitīšanas procesa laikā Latvijā atklātas 52 jaunas augu sugas, uzietas tumsā spīdošas alas un apzinātas vietas, kur kosas aug garākas par mūsu NBA basketbolistu Kristapu Porziņģi.
Izremontētās telpas Rēzeknes dzīvnieku patversmē ieviesīs uzlabojumus iemītnieku ārstēšanā
Lai uzlabotu suņu un kaķu labturības apstākļus, Rēzeknes dzīvnieku patversmē notikušas ievērojamas pārmaiņas. Telpas beidzot ir sadalītas vairākās zonās, iekļaujot vietu karantīnai, kā arī izremontētas “Otrās mājas” kaķiem. Tāpat iecerēts turpmāk mīluļu ārstēšanu un sterilizāciju nodrošināt uz vietas, savukārt iemidzināt ne vairāk kā 15% dzīvnieku, – tikai tos, kam ir ļoti smagas veselības un uzvedības problēmas.
Kurzemē uzstāda taktilos informācijas stendus vides objektu pieejamības uzlabošanai
Kurzemē vairākās vietās sāk uzstādīt taktilos informācijas stendus un citus vides objektus. Vides pieejamības projektu dabas takās turpina īstenot Kurzemes plānošanas reģions. Pirmos darba rezultātus vislabāk var pašlaik ieraudzīt pie Būšnieku ezera dabas takas Ventspilī, kur Covid-19 pandēmijas gada laikā ievērojami pieaudzis apmeklētāju skaits. Ar ko šī vieta ir īpaša un ko jaunu tur var ieraudzīt?
Laucis – attālais dzērves radinieks, kam nepatīk lidot
Laucī ārēju līdzību ar dzērvi nav viegli saskatīt, taču šis putns sistemātiski pieder dumbrvistiņu dzimtai, kura ietilpst dzērvjveidīgo putnu kārtā. Kā redzams, zooloģijā „radniecība” nebūt nav sinonīms „ārējai līdzībai”. Lauči galvenokārt dzīvo seklos, aizaugošos ūdeņos, tāpēc viņiem, tāpat kā dzērvēm, kājas pielāgotas staigāšanai dūkstainās vietās – to garos, slaidiem nagiem bruņotos pirkstus apņem ādas krokas jeb tā saucamie peldlēveri, kas palielina pēdas atbalsta virsmu.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt