Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
No Latvijas aizlido dzērves un zosis
Šobrīd no Latvijas prom sāk migrēt putni, kuri reaģē uz gaisa temperatūras pazemināšanos, piemēram, dzērves un zosis, informē ornitologi. Savukārt jau vasaras beigās prom no Latvijas devušies tie gājputni, kuri reaģē uz dienas garuma samazināšanos – tostarp ķauķi un citi tālie migranti, kuri ik gadu dodas uz Āfriku.
Lai gan brūno lāču Latvijā ir vairāk, tos neplāno ļaut medīt
Latvijā brūnie lāči (Ursus arctos) ir aizsargājami dzīvnieki. Lai gan to skaits pēdējos gados ir palielinājies, lāču medības Latvijā nav atļautas un tuvākajā laikā par šādu iespēju nav plānots lemt, informēja Dabas aizsardzības pārvaldē.
Ziemeļvidzemē divi lāči viesojas pagalmā un nebaidās no cilvēkiem; dzīvniekus plāno likvidēt
Sociālajos tīklos pēdējā laikā parādās video un foto ar diviem pusaugu lācēniem, kas tapuši Ziemeļvidzemē, Igaunijas pierobežā. Sastapšanos fiksējuši sēņotāji vai meža strādnieki. Dzīvnieki ir diezgan droši, un to apliecina arī viņu ierašanās Valkas novada „Aņņu” māju pagalmā, kur viņi sētā netraucēti mielojas ar plūmēm, nebaidoties pat no gaisā raidītā šāviena. Dabas aizsardzības pārvaldē pašlaik tiek apsvērts jautājums, kā rīkoties, jo lāču uzvedība liecina, ka viņiem nav dabīgā instinkta – baidīties no cilvēka.
Pētīs Gaujas pieteku piemērotību taimiņu un strauta foreļu izdzīvošanai
Lai novērtētu taimiņu un strauta foreļu piemērotību nārstam un mazuļu attīstībai, pētnieki uzsākuši 15 Gaujas pieteku apsekošanu, mērot to platumu, dziļumu un straumes ātrumu, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" sacīja ihtiologs, zinātniskā institūta "Bior" pētnieks Kaspars Ābersons.
Valzirgs – ceļotājs ieradies Islandē
Plašu popularitāti pasaulē ieguvušais valzirgs – ceļotājs Vallijs – ieradies Islandē. Iepriekš viņš paviesojās vairākās Rietumeiropas valstīs.
Gada nogalē sāks atjaunot biotopus visā Latvijā
Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) gada nogalē sāks atjaunot aizsargājamos biotopus 870 hektāru platībā 16 īpaši aizsargājamās teritorijās visā Latvijā, informēja pārvalde.
Vai zini, kāpēc putniem stikls ir tik nāvējošs?
Pieņemas spēkā putnu rudens pārlidojumi. Uz sauszemes un ūdeņiem nav vietu, ko tajā vai citā diennakts laikā nešķērsotu putnu ceļi. Tie ved arī gar cilvēku mītnēm – kā nomaļām viensētām, tā cauri valstu galvaspilsētām.
Cik Salacā ir lašu? Makšķernieku klubs sadarbojas ar zinātniekiem izpētē
Salaca ir viena no  dabiskajām lašupēm, kur šo zivju krājumi netiek mākslīgi papildināti. Bet cik Salacā īsti ir lašu? Lai to noteiktu, vietējais makšķernieku klubs "Salackrasti" sadarbībā ar zinātniekiem uz Salacas ir izveidojis lašu taci, kur ar speciālas aparatūras palīdzību tiek fiksēts katrs lasis, kurš dodas upē nārstot. Kā notiek lašu skaitīšana, un kādi ir secinājumi par to?
Alžīras zoodārzā piedzimis lauvēns
Alžīras Zooloģiskais dārzs kļuvis par vienu iemītnieku bagātāks – kādai lauvenei piedzimusi mazulīte, kurai jau dots vārds Sofija.
Kas rudenī notiek lapseņu ligzdā? Skaidro kukaiņu pētnieks
Lapsenes atšķirībā no bitēm ir visēdājas, tās var dzelt vairākas reizes, bet rudens ir īpašs laiks lapseņu dzīvē, jo liela daļa pēc vasaras iet bojā, bet daļa lapseņu paslēpjas, lai pavasarī veidotu jaunu ligzdu, Latvijas Radio raidījumā '"Zināmais nezināmajā" atklāja entomologs Voldemārs Spuņģis.
Pilsētnieku sarūpētais komposts Latvijā lauksaimniekiem pagaidām neder. Vēl jāmācās šķirot
Lai arī no gada sākuma Pierīgas reģionā iespējams šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus, no tiem veidotais industriālais komposts pārtikas audzēšanai pagaidām nav derīgs. Citās valstīs, piemēram, Vācijā, šāda sistēma veiksmīgi darbojas, bet Latvijā par to runāt ir pāragri. Cilvēkiem būtu labāk jāiemācās šķirot atkritumus, lai industriālais komposts būtu drošs pārtikas audzēšanai, skaidroja SIA "Getliņi Eko" projektu vadītāja Baiba Rosicka.
Kā Latvijā mazāk zināmo gludeno čūsku atšķirt no odzes?
Pēdējā laikā cilvēku pievērsuši uzmanību gludenajai čūskai, taču Latvijā tā ir sastopama vismaz kopš starpkaru perioda, LTV raidījumam “4. studija” pauda Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja. Vizuāli šī čūska līdzinās odzei, taču tā ir zalkšu dzimtas un nav cilvēkiem bīstama.
Susuru populācija Latvijā samazinās
Vairākus gadus monitorējot Latvijā dzīvojošo susuru populāciju, konstatēts, ka pērnais gads šo dzīvnieciņu izdzīvošanai bija sliktākais kopš 2015. gada, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna. Samazinās gan mazo grauzēju skaits, gan to apdzīvojamās teritorijas.
Aicina sēt un stādīt kokus Pasaules talkā
Kustība “Lielā talka” aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju sestdien, šā gada 18. septembrī,  piedalīties akcijā “Pasaules talka”, Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” informēja kustības pārstāve Vita Jaunzeme. Šajā dienā Latvijā sēs vai stādīs kokus – akcija “Laimes koki”  Latvijā notiks jau ceturto reizi.
Dabas muzejā izrādīs lērumu sēņu
Latvijas Nacionālajā dabas muzejā (LNDM) norisināsies izstāde „Sēņu dienas 2021”  no 23. līdz 26. septembrim, informēja muzeja pārstāve Polīna Šķiņķe. Izstādes veidotāji katru dienu apmeklētājus sagaidīs ar jauniem eksponātiem, un konsultācijas sniegs vadošie sēņu pētnieki.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt