
Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki


Vide un dzīvnieki

Izrādās, ka savvaļas lācis, kuru cilvēki Ziemeļvidzemē sākuši piebarot, caur mašīnas logu pametot burkānus un citus dārzeņus, ir viens no pagājušā gada palaidnīgajiem Valkas lācēniem. To secinājuši Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" eksperti. DAP kopā ar Valsts policiju strādā pie kādiem risinājumiem. Par otru Valkas lācēnu pagaidām ziņas nav saņemtas.

Kolkasrags pēc spēcīgā vēja ir būtiski mainījies – jau šobrīd daļu no krasta jūra ir “paņēmusi” sev. Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja notikušo skaidroja ar ledus trūkumu piekrastē. Taču izmaiņas nav ietekmējušas to, ka Kolkasrags joprojām pavasarī ir viena no labākajām vietām migrējošu putnu vērošanai Eiropai.

Ziemeļvidzemē cilvēki sākuši piebarot kādu savvaļas lāci, caur mašīnas logu tam pametot burkānus un citus dārzeņus. Šāda rīcība rada potenciālu apdraudējumu sabiedrības drošībai, informēja Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), paužot satraukumu par lāču piebarošanu.

Vētras saceltās smilšu un putekļi vērpetes ietekmē arī mūsu pašsajūtu. Turklāt jau tradicionāli pavasaris ir arī gadalaiks, kurš sagādā vislielākās veselības problēmas cilvēkiem ar elpceļu slimībām.

Konkursa "Eiropas Gada koks 2022" balsojumā uzvarējis Belovežas gāršas sargs, ozols Duņins. Konkursa rezultāti tika paziņoti Briselē, Čehijas pastāvīgās pārstāvniecības Eiropas Savienībā telpās 22. martā. Šis pasākums ietvēra arī 2020. un 2021. gada konkursu uzvarētāju godināšanu, jo epidemioloģisko ierobežojumu dēļ divus gadus noslēguma pasākums notika attālināti, LSM.lv pavēstīja Spēkozola kustības pārstāvis Ivars Šmits.

Arvien vairāk tiek domāts par to, kā pāriet uz ilgtspējīgu preču dizainu, lai tās būtu viegli salabojamas, ar pieejamām detaļām un izturīgas, jo elektropreces ir viena no atkritumu grupām, kas pieaug visstraujāk un pārstrādāta tiek maz, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” norādīja bezatkritumu kustības „Zero Waste Latvija” biedre Maija Krastiņa.

Brūnie lāči (Ursus arctos), gluži kā citi savvaļas dzīvnieki, izvairās no tikšanās ar cilvēkiem un bez iemesla neuzbrūk, uzsvēra Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Sākoties pavasarim, cilvēki atkal piepildīs ne tikai daudzās atpūtas vietas dabā, bet arī tūrisma inventāra veikalus. Par to, kā nodrošināties pārgājienam, kas ir ekotūrisms un kāpēc zemē nomesta pudele nav mūsu lielākā problēma, podkāstā “Zaļgalvis” stāsta ekotūrisma entuziasts, Dabas tūrisma asociācijas valdes loceklis un Vidzemes Augstskolas docētājs Edgars Ražinskis.

Marts ierasti ir laiks, kad Latvija atgriežas pirmie gājputni, un gadu no gada tas notiek aizvien agrāk. Lielākās pārmaiņas novērojamas tuvās distances migrantiem jeb putniem, kas ziemo Rietumeiropā un Dienvideiropā, jo tie migrējot seko līdzi siltajam laikam, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja ornitologs Mārtiņš Briedis.

Durbē esošajā jūras ērgļu ligzdā, kuras norises Latvijas Dabas fonds (LDF) translē videotiešraidē, trešdienas, 23. marta, vakarā sveša mātīte apēdusi abas olas, ko perēt bija sākuši Milda un Voldis, novēroja aģentūra LETA.

Par Ukrainā notiekošās karadarbības ietekmi uz ģeopolitiku, drošību un ekonomiku pēdējo nedēļu laikā tiek runāts daudz, taču maz uzmanības Latvijā līdz šim veltīts tam, kāda ietekme uz vidi ir karam. Pasaules Dabas fonda Latvijā direktors Jānis Rozītis uzsvēra, ka kopējo mērogu Ukrainā notiekošajam mēs vēl neaptveram – daļa ietekmes uz vidi jūtama jau tagad, bet daļa vēl tikai sekos.

Jau teju 20 gadus visā pasaulē 22. martā tiek atzīmēta Ūdens diena, kas šoreiz veltīta gruntsūdeņiem. Latvija var lepoties ar bagātīgiem ūdens resursiem, tomēr nedrīkst aizmirst, ka par tiem jārūpējas.

Čehijā, Dvūrkrāloves zooloģiskajā dārzā piedzimis Austrumāfrikas melnā degunradža mazulis. Tas nosaukts par Kijivu, tā godinot Ukrainas galvaspilsētu un Ukrainas varoņus.

Dažam cilvēkam viņi iedveš šausmas, citam patīk, - rāpuļi. Latvijas faunai oficiāli ir piederīgi septiņu sugu rāpuļi. Sešas no šīm sugām pārstāv tā saucamos zvīņrāpuļus jeb, sistemātiski precīzāk izsakoties, zvīņrāpuļu kārtu. Tās ir trīs sugu ķirzakas un trīs sugu čūskas. Septītā Latvijas rāpuļu faunas suga – purva bruņurupucis -, protams, pieder bruņurupuču kārtai. Par bruņurupučiem šoreiz – nē.

Žīguru meža masīvā lācis martā uzbruka akciju sabiedrības "Latvijas Valsts meži" darbiniekam. Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" pētījumi liecina, ka Latvijā lāču skaits pieaug, un Latvija nav lāčiem tikai īslaicīga uzturēšanās vieta. Lāči pie mums arī ziemo un vairojas – tas jāņem vērā ikvienam, dodoties uz mežu, īpaši agri pavasarī.

Pašvaldības uzņēmuma “Rīgas meži” vides izglītības programma “Zaļā klase” ar putnu būrīšu sagatavošanu – jau iepriekš izlikto mājiņu tīrīšanu un labošanu, kā arī jaunu būrīšu uzlikšanu – sāk pavasara aktivitātes.

Aptuveni piecus kilometrus garā Līgatnes dabas taka Gaujas Nacionālā parka teritorijā, kur dabas mīļotāji un tūristi dodas vērot savvaļas dzīvniekus, ieguvusi jaunu skatu platformu. Tā uzbūvēta pie lūšu voljēra jeb, kā saka dabas taku darbinieki, – lūšu rezidences.

Šonedēļ Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) inspektori sākuši doties reidos, lai pārbaudītu, vai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās nenotiek mežistrāde vai cita veida saimnieciskā darbība, kas traucētu putnu ligzdošanai. Vakar kāds aizlieguma pārkāpējs – niedru pļāvējs – tika pieķerts Dienvidkurzemes novada dabas parkā “Pape”. Apstākļi un iespējamais sods vēl tiks precizēts.

Lai noteiktu spējas uztvert smaržu, svarīgs ir ožas receptoru daudzums un blīvums. Cilvēkam degunā ir apmēram pieci miljoni ožas receptoru, bet suņiem to ir ap 300 miljoniem, savukārt starp Latvijā mītošajiem dzīvniekiem vislabākā oža ir lāčiem, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, profesors Kaspars Kovaļenko.

Pirmo reizi latviešu valodā ir izdota ilustrācijām bagāta putnu vērošanas rokasgrāmata “Putnu noteicējs”, kas ļaus iepazīt visas Eiropā novērojamās putnu sugas, informēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB).
Svarīgākais šobrīd



















Interesanti



