Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Ziemeļvidzemē cilvēku piebarotais lācis – viens no Valkas pusē sirojušajiem ķepaiņiem
Izrādās, ka savvaļas lācis, kuru cilvēki Ziemeļvidzemē sākuši piebarot, caur mašīnas logu pametot burkānus un citus dārzeņus, ir viens no pagājušā gada palaidnīgajiem Valkas lācēniem. To secinājuši Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" eksperti. DAP kopā ar Valsts policiju strādā pie kādiem risinājumiem. Par otru Valkas lācēnu pagaidām ziņas nav saņemtas. 
Pieaug gaisa piesārņojums
Vētras saceltās smilšu un putekļi vērpetes ietekmē arī mūsu pašsajūtu. Turklāt jau tradicionāli pavasaris ir arī gadalaiks, kurš sagādā vislielākās veselības problēmas cilvēkiem ar elpceļu slimībām. 
Par Eiropas gada koku atzīts Belovežas gāršas sargs; Aģes dižozols ierindojies devītajā vietā
Konkursa "Eiropas Gada koks 2022" balsojumā uzvarējis Belovežas gāršas sargs, ozols Duņins. Konkursa rezultāti tika paziņoti Briselē, Čehijas pastāvīgās pārstāvniecības Eiropas Savienībā telpās 22. martā. Šis pasākums ietvēra arī 2020. un 2021. gada konkursu uzvarētāju godināšanu, jo epidemioloģisko ierobežojumu dēļ divus gadus noslēguma pasākums notika attālināti, LSM.lv pavēstīja Spēkozola kustības pārstāvis Ivars Šmits.
Bezatkritumu kustība: Elektropreces jāražo izturīgas un viegli salabojamas
Arvien vairāk tiek domāts par to, kā pāriet uz ilgtspējīgu preču dizainu, lai tās būtu viegli salabojamas, ar pieejamām detaļām un izturīgas, jo elektropreces ir viena no atkritumu grupām, kas pieaug visstraujāk un pārstrādāta tiek maz, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” norādīja bezatkritumu kustības „Zero Waste Latvija” biedre Maija Krastiņa. 
Zemē nomesta pudele nav lielākā problēma. Saruna ar ekotūristu Edgaru Ražinski
Sākoties pavasarim, cilvēki atkal piepildīs ne tikai daudzās atpūtas vietas dabā, bet arī tūrisma inventāra veikalus. Par to, kā nodrošināties pārgājienam, kas ir ekotūrisms un kāpēc zemē nomesta pudele nav mūsu lielākā problēma, podkāstā “Zaļgalvis” stāsta ekotūrisma entuziasts, Dabas tūrisma asociācijas valdes loceklis un Vidzemes Augstskolas docētājs Edgars Ražinskis.
Ornitologs: Klimata pārmaiņu ietekmē gājputni ik gadu atgriežas arvien agrāk
Marts ierasti ir laiks, kad Latvija atgriežas pirmie gājputni, un gadu no gada tas notiek aizvien agrāk. Lielākās pārmaiņas novērojamas tuvās distances migrantiem jeb putniem, kas ziemo Rietumeiropā un Dienvideiropā, jo tie migrējot seko līdzi siltajam laikam, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja ornitologs Mārtiņš Briedis. 
Pasaules Dabas fonds Latvijā: Vēl neapjaušam Krievijas iebrukuma Ukrainā ietekmi uz vidi
Par Ukrainā notiekošās karadarbības ietekmi uz  ģeopolitiku, drošību un ekonomiku pēdējo nedēļu laikā tiek runāts daudz, taču maz uzmanības Latvijā līdz šim veltīts tam, kāda ietekme uz vidi ir karam. Pasaules Dabas fonda Latvijā direktors Jānis Rozītis uzsvēra, ka kopējo mērogu Ukrainā notiekošajam mēs vēl neaptveram – daļa ietekmes uz vidi jūtama jau tagad, bet daļa vēl tikai sekos.
Pasaules Ūdens dienā šogad izceļ gruntsūdeņus
Jau teju 20 gadus visā pasaulē 22. martā tiek atzīmēta Ūdens diena, kas šoreiz veltīta gruntsūdeņiem. Latvija var lepoties ar bagātīgiem ūdens resursiem, tomēr nedrīkst aizmirst, ka par tiem jārūpējas.
Kādi zvīņrāpuļi aprīlī modīsies Latvijas dabā pēc ziemas guļas?
Dažam cilvēkam viņi iedveš šausmas, citam patīk, - rāpuļi. Latvijas faunai oficiāli ir piederīgi septiņu sugu rāpuļi. Sešas no šīm sugām pārstāv tā saucamos zvīņrāpuļus jeb, sistemātiski precīzāk izsakoties, zvīņrāpuļu kārtu. Tās ir trīs sugu ķirzakas un trīs sugu čūskas. Septītā Latvijas rāpuļu faunas suga – purva bruņurupucis -, protams, pieder bruņurupuču kārtai. Par bruņurupučiem šoreiz – nē.
Lāču skaits Latvijā pieaug, mežā gājējiem iesaka ar ķepaiņiem īpaši rēķināties agrā pavasarī
Žīguru meža masīvā lācis martā uzbruka akciju sabiedrības "Latvijas Valsts meži" darbiniekam. Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" pētījumi liecina, ka Latvijā lāču skaits pieaug, un Latvija nav lāčiem tikai īslaicīga uzturēšanās vieta. Lāči pie mums arī ziemo un vairojas – tas jāņem vērā ikvienam, dodoties uz mežu, īpaši agri pavasarī.
Līgatnes dabas takās lūšus varēs vērot no jaunas skatu platformas
Aptuveni piecus kilometrus garā Līgatnes dabas taka Gaujas Nacionālā parka teritorijā, kur dabas mīļotāji un tūristi dodas vērot savvaļas dzīvniekus, ieguvusi jaunu skatu platformu. Tā uzbūvēta pie lūšu voljēra jeb, kā saka dabas taku darbinieki, – lūšu rezidences.
Dabas sargi dodas reidos pārbaudīt iespējamos traucēkļus putnu ligzdošanai
Šonedēļ Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) inspektori sākuši doties reidos, lai pārbaudītu, vai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās nenotiek mežistrāde vai cita veida saimnieciskā darbība, kas traucētu putnu ligzdošanai. Vakar kāds aizlieguma pārkāpējs – niedru pļāvējs – tika pieķerts Dienvidkurzemes novada dabas parkā “Pape”. Apstākļi un iespējamais sods vēl tiks precizēts.
Kam ir labāka oža – sunim vai lācim? Stāsta profesors Kovaļenko
Lai noteiktu spējas uztvert smaržu, svarīgs ir ožas receptoru daudzums un blīvums. Cilvēkam degunā ir apmēram pieci miljoni ožas receptoru, bet suņiem to ir ap 300 miljoniem, savukārt starp Latvijā mītošajiem dzīvniekiem vislabākā oža ir lāčiem, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, profesors Kaspars Kovaļenko.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt