Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Rīgas Zoodārzā pirmos soļus sper ķengurēns
Rīgas zoodārza ķenguru mājas kopējus pirmdienas rītā sagaidīja ne vien baltas sniega kupenas, bet arī možs ķengurēns, kurš pametis drošo patvērumu – mammas somu un pirmo reizi mēģinājis nostāties uz kājām. Mazulis pašlaik varētu būt  septiņus līdz astoņus mēnešus vecs, un gada vecumā tas mammas somu pametīs pavisam.  
Gada dzīvnieks tuvplānā: Kāpēc baltajam zaķim klimata sasilšana kaitē, bet pelēkajam – palīdz?
Par 2021. gada  dzīvnieku Latvijas Nacionālais dabas muzejs izraudzījis balto un pelēko zaķi. Kāpēc baltajam zaķim klimata sasilšana kaitē, bet pelēkajam palīdz, kāpēc šo zvēru skaits Latvijā ir sarucis un kas tiem palīdz, kāda ir to ķermeņa uzbūve un kas palīdz paglābties no plēsējiem, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Latvijas Nacionālā dabas muzeja pedagoģe Una Bērziņa, Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja un bioloģe un žurnāliste Anita Upīte.
Par 2021. gada dzīvniekiem izraudzīti baltais un pelēkais zaķis
Par “Gada dzīvnieku 2021” pasludinātas divas zīdītāju sugas – pelēkais zaķis un baltais zaķis, informēja Latvijas Nacionālā dabas muzeja pārstāve Polīna Šķiņķe. Par abiem zaķiem vienlaicīgi muzejs izvēlējies runāt tāpēc, ka joprojām nereti cilvēki domā, ka Latvijā mīt viens zaķis, kas vasarā ir pelēks, bet ziemā – balts.
VIDEO: Davosas ezers ziemā «dzied»
Šveicē Davosas ezers pārklāts ar ledu un, reaģējot uz temperatūras izmaiņām, rada dīvainas skaņas, kādēļ iesaukts par "dziedošo" ezeru.
Svētku mielasta karpa – rūpnieciski audzēt viegli, savvaļā sastapt grūti
Aizvadītā gada pēdējās dienās Latvijas lielveikalos varēja vērot pamatīgi iztukšotus zivju stendus. Vienas no zivīm, kas veikalu plauktos pazuda īpaši ātri, bija karpas. Tas nenoliedzami ir skaidrojams ar Jaungada sagaidīšanas tradīcijām un vēlmi galdā likt tieši karpas. Taču izrādās, ka savvaļā šīs zivis nebūt nav plaši izplatītas.
Kā prāvo ziemeļu gulbi atšķirt no citām brāļu sugām?
Ziemeļu gulbis, ornitologu žargonā dēvēts par „ziemeļnieku”, – ir viens no prāvākajiem Latvijas un arī visas Eiropas putniem. Viņa spārnu izpletums lielāks par diviem metriem, svars mēdz krietni pārsniegt desmit kilogramus. Lido braši.
Par 2021. gada sūnu izraudzīta nelielā līklapu novellija
Latvijas Botāniķu biedrības Sūnu grupa par 2021. gada sūnu izvēlējusies nelielu aknu sūnu – līklapu novelliju (Nowellia curvifolia), liecina paziņojums biedrības mājaslapā. Šī sūna sastopama saimnieciskās darbības maz skartos, sugām bagātos egļu mežos un ir dabisko meža biotopu indikatorsuga.
Mežos izmesto atkritumu apjoms nemazinās; Brocēnu novadā uzsākta administratīvā lietvedība
No mežā atstātām pudelēm līdz pat atkritumu kaudzēm. Tāda ir ikdiena, ar kuru jebkurā gadalaikā sastopas gan privāto mežu īpašnieki, gan VAS “Latvijas Valsts meži” (LVM). Par spīti dažādām izglītojošām akcijām un iespējām atkritumus šķirot mežos izmesto sadzīves atkritumu apjoms nemazinās. Brocēnu novadā ir sākta administratīvā lietvedība par trim piemēslotām vietām. 
Pagājušā gada atkritumu pieaugumā sejas maskas nebija galvenais vaininieks
Ik gadu pasaules okeānā nonāk miljoniem tonnu plastmasas. Prognozes liecina, ka 2040. gadā apkārtējā vidē nonākošais plastmasas daudzums būs trīskāršojies. To, cik ļoti 2020. gads pasliktināja situāciju un pietuvināja planētu šim scenārijam, rādīs laiks, taču aplēses liek domāt, ka aizvadītājā gadā plastmasu esam lietojuši gana intensīvi un savu artavu tajā devusi arī Covid-19 pandēmija.
Par 2021.gada bezmugurkaulnieku izraudzīts zebrzirneklis
Par 2021. gada bezmugurkaulnieku Latvijas Entomoloģijas biedrība izvēlējusies zebrzirnekļu Salticus ģinti no lēcējzirnekļu Salticidae dzimtas, informēja biedrības pārstāve Inese Cera. Zebrzirnekļi ir īpaši ar to, ka tie neveido kukaiņu ķeramos tīklus.
Lācene Ilzīte šogad svin 20 gadu jubileju
Līgatnes dabas taku lācene Ilzīte pirmdien, 11. janvārī, svinēs 20 gadu dzimšanas dienu, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes Līgatnes dabas taku dabas izglītības darba speciālists Valters Kinna. Kā jau katru gadu, arī šogad Latvijas slavenākā lāču dāma saņems īpašo torti, kas pagatavota no dažādiem gardumiem.
Par 2021. gada kukaini izvēlēta spīļaste
Par 2021. gada kukaini Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) ir izvēlējusies spīļastes jeb adspārņus (Dermaptera), informēja biedrības pārstāvis Uģis Piterāns. Spīļastu raksturīgākā iezīme ir ''spīles'' vēdera galā, kas nereti cilvēkos izraisa bijību un pat bailes no šiem kukaiņiem.
«Bior» inventarizēs Latvijas upes 19 000 kilometru garumā
Valsts zinātniskā institūta “Bior” vadošie pētnieki uzsākuši darbu pie Latvijas upju inventarizēšanas – ierindošanas prioritārā secībā pēc to esošās un potenciālās nozīmes zivju faunas saglabāšanā, informēja institūta pārstāve Ilze Dimante. Kopumā plānots inventarizēt 19 tūkstošus kilometru Latvijas upju.
Par 2021. gada putnu izraudzīta laukirbe
Lai mudinātu sabiedrību aizdomāties par videi draudzīgu saimniekošanu laukos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība par 2021. gada putnu izvēlējusies lauku putnu sugu – laukirbi (Perdix perdix), informēja biedrībā.
Veido lāču izplatības karti Latvijā
Manīts kārtējais lācis, uzietas tā pēdas, izpostīti bišu stropi – tādi un līdzīgi stāsti, arī video un fotogrāfijas sociālajos medijos parādās visai bieži. Tas rada iespaidu – lāču Latvijā kļūst arvien vairāk un, izvērtējot situāciju, nu tam piekrīt arī speciālisti. Sociālajos medijos izveidotas pat atsevišķas interešu grupas, viena no tām izveidojusi arī lāču izplatības karti.  
Saplacinātā eksīdija – silto ziemu sēne
Eksīdijas ir sēnes, kas aug siltā, mitrā ziemā, kā arī agrā pavasarī un vēlā rudenī,  Latvijā atrodamas vairāku sugu eksīdijas. Visām tām ir želejveidīgi augļķermeņi.
Sāls
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt