
Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki


Vide un dzīvnieki

Kas ir kritala? Pēc definīcijas tas ir vienkārši: "mežā guļošs, atmiris koks". Tātad pēc definīcijas kritala nav nekas īpašs. Taču būtībā šis atmirušais koks ir savdabīga vērtība. Droši vien tāpēc, lai to akcentētu, Latvijas Dabas fonds kategorijā "2023. gada dzīvotne" iekļāvis tieši kritalu. Kritala izvēlēta par šī gada dzīvotni.

Janvāra pēdējā nedēļas nogalē nu jau kārtējo gadu pēc kārtas kā Latvijā, tā arī vairākās citās Eiropā notiek putnu skaitīšanas akcija "Ziņo par putniem dārzā". Tās mērķis – apzināt, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos.

Gaisa temperatūra ārā -12 grādi, un raidījuma "4. studija" skatītājs ir vērsies pie mums ar jautājumu – vai tik tiešām šādā salā ārā drīkst turēt zirgu? Speciāliste skaidro, ka nav tāda nosacījuma – drīkst vai nedrīkst dzīvnieku turēt ārā, par dzīvniekiem ir jārūpējas, un zirgus vispār vajag un drīkst turēt ārā, protams, ja tiek ievēroti labturības nosacījumi.

Nesen kā noslēgusies 12. Eiropas Zoodārzu un akvāriju asociācijas organizētā dzīvnieku barošanas konference – izrādās, ka speciālisti no dažādu valstu zooloģiskajiem dārziem speciāli tiekas, diskutē un viens otru izglīto par dzīvnieku barošanas jautājumiem. Raidījums "Vides fakti" izzināja dzīvnieku barošanas uzstādījumus Rīgas zoodārzā.

Gandrīz visiem zīdītājiem, izņemot cilvēkus un mājas cūkas, acs uzbūvē ir tā saucamais spoguļslānis, kas atrodas aiz tīklenes. Tas ir spīdīgs, gaismu atstarojošs slānis, kā dēļ dzīvniekiem tumsā "spīd" acis un tie redz labāk nekā mēs, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta profesore un vadošā pētniece Līga Kovaļčuka.

Lai apzinātu, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība no 27. līdz 29. janvārim aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā "Ziņo par putniem dārzā 2023". Šajos pašos datumos pēc vienotas metodikas putnus skaitīs gan kaimiņvalstīs, gan citviet Eiropā.

Uzņēmums "Rīgas meži" iecerējis šogad veikt plašus meža kopšanas darbus kultūras un atpūtas parka "Mežaparks" mežā un tā apkārtnē.

Kā vēsta Valsts meža dienests, šobrīd ir īpaši labvēlīgs laiks, lai dotos meža zvēru pēdu nospiedumu meklējumos un pētniecībā. Šobrīd īpaša uzmanība ir jāpievērš tieši vilka pēdu nospiedumiem, lai kaut nedaudz palīdzētu dienestam apkopot vilku skaitu Latvijā.

Pievēršot uzmanību bateriju kaitīgajai ietekmei uz vidi, "Latvijas Zaļais punkts" kampaņā "Tavs toksiskais pirkstiņš" aicina sabiedrību aizdomāties par nepareizi apsaimniekotu izlietoto bateriju ietekmi uz vidi un aktīvāk tās nodot savākšanas punktos.

Kaitīgo sēņu toksīni Eiropas kviešos sastopami arvien vairāk un nu jau apdraud teju pusi te audzēto kultūraugu, tā secinājuši Batas Universitātes pētnieki.

Laika periodā no 2005. gada līdz 2022. gadam ir 19 dienas putnu sugas, kuru populācijas dažādu iemeslu dēļ piedzīvo samazināšanos. Par to liecina Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) Latvijas ligzdojošo putnu uzskaišu dati, informēja biedrībā.

Latvijas Dendrologu biedrība par 2023. gada kokaugu izvēlējusies smaržlapu rozi (Rosa rubiginosa), liecina biedrības izplatītā informācija.

Par 2023. gada Latvijas putnu Ornitoloģijas biedrība izraudzījusies lakstīgalu (Luscinia luscinia). Viens (bet ne vienīgais) no šīs izvēles iemesliem – atbalsta demonstrēšana Ukrainai, jo lakstīgala zināmā mērā tiek uzskatīta par šīs valsts nacionālo putnu (tiesa, tas ir neoficiāls statuss).

Latvijā vidēji ikviens iedzīvotājs, kurš pārtikā patērē gaļu, katru gadu apēd 65 kilogramus gaļas jeb 245 gramus dienā. 28 kilogrami ir desiņas, kūpinājumi un pusfabrikāti, 16 kilogrami – cūkgaļa, 11 kilogrami putnu gaļas. Tām seko citas, mazāk nozīmīgas kategorijas. Vides organizācijas un pētnieki ir vienisprātis, ka vides, klimata un līdz ar to arī mūsu interesēs ir mazināt gaļas patēriņu. Gaļas ražošana atstāj būtiski lielāku ietekmi uz vidi nekā augu valsts produktu radīšana, speciālisti skaidroja Latvijas Televīzijas raidījumā "Vides fakti".

Sestdien, 21. janvārī, Rīgas dzīvnieku patversmē "Labās mājas" notiks austrumu kalendāra jaunā gada sagaidīšanas pasākums ar zaķu un kaķu tēmu.

Palielinoties lāču skaitam Latvijā, aizvien lielāka nozīme ir sabiedrības zināšanām un izpratnei par šo dzīvnieku. Lai ikviens varētu ielūkoties lāča gaitās savvaļā, Dabas muzejā tapusi izglītojoša fotoizstāde "Lācis – mūsu kaimiņš".

Pagājušajā gadā Latvijas iedzīvotāji 80 tūkstošus eiro ziedojuši dzīvnieku patversmēm. Kopumā "Ziedot.lv" vērsušās septiņas dzīvniekus pārstāvošas organizācijas, kurām bijis nepieciešams līdzcilvēku atbalsts, piemēram, veterinārmedicīnisko izdevumu segšanai. Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija"skatītāja jautā – kāpēc Latvijā netiek organizētas lielas labdarības akcijas ar skaļām reklāmām, radio un televīzijas maratoniem, kas vismaz reizi gadā palīdzētu visiem pamestajiem dzīvniekiem?

Mums labi ir pazīstamas krabju nūjiņas, kuru sastāvā šī jūras iemītnieka gaļas nemaz nav. Kāds vadošs Japānas pārtikas uzņēmums jau tuvākajā laikā piedāvās patērētājiem no augu valsts izejvielām ražotas alternatīvas vairākām citām cilvēku iecienītām jūras veltēm.

Septembra sākumā liels daudzums zušu un ķīšu Rāznas ezerā gāja bojā vīrusu izraisītas novājinātas imunitātes dēļ, ko ietekmējuši vairāki faktori, secinājuši Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūtā "BIOR" speciālisti, analizējot Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) uzdevumā veikto zivju virusoloģisko, bakterioloģisko, mikoloģisko, parazitoloģisko laboratorisko izmeklējumu rezultātus, informēja DAP.

Brūno lāču skaitam Latvijā palielinoties, aizvien lielāka nozīme ir sabiedrības zināšanām un izpratnei par šo dzīvnieku. Lai ikvienam būtu iespēja ielūkoties lāča gaitās savvaļā, Latvijas Nacionālajā dabas muzejā tapusi izglītojoša fotoizstāde "Lācis – mūsu kaimiņš", informēja izstādes veidotāji.
Svarīgākais šobrīd


















