Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Pāra sapnis par briežiem aiz loga noved pie vesela zoodārza Daugavpilī
Natālija Bogdanova un Aleksandrs Koločovs ir ģimene jau četrus gadus. Savukārt trīs gadi ir viņu abu lolojumam – eksotisko dzīvnieku zooloģiskajam dārzam Daugavpilī. Lai arī Natālija apgalvo, ka parka idejas un izveidošanas iniciators ir Aleksandrs, precīzi vairs nevarot noteikt, kurā brīdī privātais zoodārzs kļuvis par viņu abu hobiju.
Aug sēnes, māņzirnekļi dēj olas un uzplaukst pa kādai puķei – norises Latvijas dabā novembrī
Kad atkāpjas oktobris, pienāk novembris. Turpinās rudens. Latvijā šis gadalaiks nereti mēdz ievilkties. Raudzīsim, kāds būs. Pagaidām šoruden siltuma, šķiet, bijis vairāk par normu. Joprojām uzkrītoši turpina dzeltēt, brūnēt un masveidā birt koku un krūmu līdz šim vēl nenobirušās lapas. Tiesa, nu jau lielākā daļa lapu koku ir pavisam plika, atlikusī daļa – bezmaz izģērbta. Kas notiek Latvijā rudenī?
Vai zini, cik daudz bišu vasarā lido virs Rīgas namiem, dārziem, parkiem un mežiem?
Vai zini, cik daudz bišu vasarā lido virs Rīgas namiem, dārziem, parkiem un mežiem? Tie noteikti nav tikai viens vai pieci miljoni. Taču savu apceri, atbildot uz šo jautājumu, man labpatiktu sākt nevis ar skaitļiem, bet gan to, kāpēc milzīgās bišu armādas paliek pilsētnieka acīm nemanāmas. Kāpēc tā? Tāpēc, ka atbilde ir rodama jautājumā. Proti, bites lido virs namiem, kokiem, parkiem un mežiem.
Kas notiek ar sašķirotajiem pārtikas atkritumiem?
Edgars Šonmanis ir viens no tiem cilvēkiem, kas vislabāk pārzina atkritumu šķirošanas situāciju Rīgā, jo jau piecus gadus strādā par atkritumu vedēju. Viņš novērojis, ka vislabāk atkritumus šķiro privātmājas, bet daudzstāvu mājas saber konteineros visu, kas pagadās, to viņš pastāstīja Latvijas Televīzijas raidījumā "Vides fakti". Getliņu atkritumu pārstrādes tuneļos pagaidām tikai 10% ir sašķirotie bioloģiskie atkritumi jeb tie, kurus savāc brūnajos konteineros pilsētā.
Lielā talka nākamgad notiks 22. aprīlī
Arī nākamgad, 2023. gadā, visā Latvijā norisināsies Lielā talka. Tā paredzēta Zemes dienā, 22. aprīlī, savukārt Pasaules talka gaidāma 16. septembrī, informēja rīkotāji.
Eļļu atkritumos liet nedrīkst, arī izlietnē nevajadzētu. Kur to likt?
Gatavojot ēdienu, neizbēgami pāri paliek eļļa. Kur to likt, un kā pareizi utilizēt? SIA "Eco Baltia Vide" komunikācijas projektu vadītāja Alise Zvaigzne uzsvēra, ka nekādā gadījumā to nevajadzētu liet pie sadzīves atkritumiem, viņa skaidroja Latvijas Televīzijas raidījumam "Vides fakti".
60 brīvprātīgie Kleistu mežā palīdz izglābt suni
Biedrība ''Dzīvnieku policija'' aicina suņu saimniekus savus mīluļus turēt pavadās arī pastaigu laikā mežos un pļavās, lai četrkājainie draugi nenonāktu nelaimē un netraucētu savvaļas dzīvnieku mieru, bet suņu saimnieki nezaudētu sirdsmieru. Vakar pēcpusdienā kādas rīdzinieces pastaiga Kleistu mežā pie Buļļupes beidzās ar viņas sunīša – pundurpinčera – pazušanu āpša alā.
Jelgavā ar nopļautiem ūdensaugiem piesārņota Platones upe
Reaģējot uz iedzīvotāja ziņojumu, Valsts vides dienesta Zemgales reģionālā vides pārvalde konstatēja, ka Platones upe Jelgavā, 100 metru garā posmā ir piesārņota ar nopļautiem ūdensaugiem. Piesārņojums radies VSIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" darbības rezultātā, veicot valsts nozīmes ūdensnotekas "Platone" atjaunošanas darbus upes augštecē, ziņoja Valsts vides dienests (VVD). 
Latvijā krietni par maz aizsargājamo dabas teritoriju
Lai mazinātu dabas daudzveidības samazināšanās tendenci, Eiropas Savienības Bioloģiskās daudzveidības stratēģijā 2030. gadam jau pirms vairākiem gadiem tika izvirzīts mērķis katrā no dalībvalstīm aizsargāt vismaz 30% sauszemes teritorijas. Latvijā tas ne tuvu nav sasniegts. Kā norādīja Baltijas Vides foruma eksperti, to neļauj sasniegt arī šobrīd apzinātās aizsargājamo biotopu platības ārpus jau esošajām aizsargājamām teritorijām.
Preiļu parkā uzdarbojas bebri; medīt pilsētā tos pagaidām nedrīkst
Jau vairākus mēnešus Preiļu iedzīvotājus uztrauc bebri, kas ieviesušies Preiļu parkā un bojā kokus. Preiļu parka administrācija norāda, ka paši nedrīkst organizēt un veikt darbības bebru likvidēšanā. Taču pašvaldība atļauju neizsniedz, kamēr nav pieņemti saistošie noteikumi par medībām pilsētas teritorijā.
Zviedrijā no Skansenas akvārija izbēgusī kobra atgriežas
Vairāk nekā nedēļu Zviedrijā meklēja ļoti izmanīgu un veiklu bēgli – indīgo karalisko kobru, kas aizbēga no Skansenas akvārija Stokholmā. Bēgļu sāga atrisinājās visai negaidīti. Nedēļu pavadījusi brīvsolī, čūska pati atgriezās savā terārijā, pastāstīja Latvijas Televīzija.
Kas ir rumpuči: Latvijā atrastas 10 šo sēņu sugas
Kad beidzas vasara, Latvijas mežos pieaug ieraugāmo sēņu augļķermeņu daudzums. Laikam ritot, to kļūst aizvien vairāk. Rudenī dienu no dienas palielinās gan sēņu redzamo daļu daudzums, gan daudzveidība. Kā nekā – Latvija atzīta par sēnēm bagātu zemi.
Svarīgākais šobrīd