Aizpildi LSM šķirotavas un salīdzini savas domas ar partijām un kandidātiem pirms Eiroparlamenta vēlēšanām!

Sabiedrisko mediju portāls LSM.lv pirms jūnijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām piedāvās divus testus, kas ļauj katram vēlētājam salīdzināt savus uzskatus un viedokļus par prioritātēm ar politiskajiem spēkiem un kandidātiem un tādējādi izdarīt izsvērtu izvēli vēlēšanu dienā.

Testi radīti sadarbībā ar "Sabiedriskās politikas centru Providus" un Nīderlandes organizāciju "ProDemos – House for Democracy and the Rule of Law."

No 14. maija "Kandidātu šķirotava" un "ES Partiju šķirotava – VoteMatchEU" ir pieejama portālā LSM.lv latviešu valodā speciāli izveidotajā "Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2024" sadaļā, kā arī abas šķirotavas pieejamas krievu valodā multimediju platformā Rus.LSM.lv un angļu valodā Eng.LSM.lv. Līdz ar to pirmo reizi LSM šķirotavas pieejamas trīs valodās.

2024. gada EP "Kandidātu šķirotava" ļauj vēlētājam salīdzināt savas politiskās nostājas ar Latvijas politisko partiju EP vēlēšanu kandidātiem. Aizpildot anketu, vēlētājam ir iespēja atrast kandidātus, ar kuriem viedokļi sakrīt visvairāk un vismazāk. 

Savukārt "ES partiju šķirotava – VoteMatchEU" ir starptautiski veidota 2024. gada EP vēlēšanu partiju šķirotava. Tā ļauj vēlētājam ne tikai noskaidrot, ar kuru Latvijas politiskās partijas pieteikto sarakstu viņam visvairāk sakrīt politiskās nostājas Eiropas Savienībai aktuālos jautājumos, bet arī dod iespēju salīdzināt savas nostājas ar partijām citās Eiropas Savienības valstīs.  

"Mūsu šķirotavas dos iespēju ikvienam paskatīties, kādi kandidātiem un partijām būs principi un vērtības, darbojoties Eiropas Parlamentā. Mūsu vēlēšanu saturs, cerams, ļaus vēlētājiem pieņemt apzinātākus lēmumus, kuram spēkam vai politiķim atdot savu balsi," norādīja portāla LSM.lv galvenā redaktore Marta Cerava. 

Detalizētāk par anketu un testu metodoloģiju var izlasīt "Kandidātu šķirotavas" un "ES Partiju šķirotavas – VoteMatchEU" projektu aprakstos. 

Abu testu veidošanā iesaistījās domnīcas "Providus" vadošā pētniece Iveta Kažoka un jaunākā pētniece Laima Bērziņa, lai noteiktu aktuālās un cilvēkus polarizējošās tēmas, balstoties kurās tika būvētas anketas saistībā ar Eiropas Savienības politikas veidošanu.

"Šogad veidojām veselas divas vēlēšanu izvēļu "šķirotavas" – vienu kandidātiem, otru partijām. Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā ir neizbēgami personalizētas: galu galā ievēlam tikai deviņus deputātus. Tādēļ, 

pat ja zinām sarakstu, par kuru balsosim, svarīgi pārliecināties, ar kuriem tā kandidātiem ir pa ceļam un ar kuriem nav!

Tādēļ "Kandidātu šķirotava" ir veltīta fundamentāliem politisko vērtību jautājumiem," par "Kandidātu šķirotavu" norādīja "Providus" vadošā pētniece Kažoka.

Tikmēr "ES Partiju šķirotava – VoteMatch" ir unikāls tests, kas nu pieejams arī Latvijas vēlētājiem. Darbs pie "VoteMatch Europe" šķirotavas sākās 2023. gada rudenī, starptautiskajiem partneriem sadarbojoties, lai izveidotu rīku, kas vēlētāju un politisko spēku uzskatus ļauj salīdzināt visas Eiropas Savienības robežās. 

"Otra šī gada šķirotava ir tradicionālāka un vienlaikus izglītojošāka: tā skar EP darbā aktuālas tēmas. No šīm tēmām dažas ir Latvijas vēlētājiem mazāk zināmas, tādēļ pirmo reizi jautājumiem pievienojām arī konteksta skaidrojumus. Uz šiem jautājumiem lūdzām atbildēt vairs ne kandidātus, bet partijas. Tie paši jautājumi tika uzdoti arī citu Eiropas Savienības valstu partijām, tādēļ anketa ļauj atrast sev piemērotāko partiju arī Lietuvā, Igaunijā un citās Eiropas Savienības valstīs. Īpaši tā var noderēt tiem Latvijas pilsoņiem, kuri šogad EP vēlēšanās balsos kādā citā Eiropas Savienības dalībvalstī," atzīmēja Kažoka. 

Vienlaikus portāls LSM.lv līdz EP vēlēšanām veidos rakstu sēriju "Kas man no tā?", kurā lasītāji varēs meklēt savus iemeslus, kāpēc piedalīties vēlēšanās. 

Ienākot "Kas man no tā?" sadaļā, vēlētāji katru nedēļu līdz vēlēšanām varēs izpētīt jaunas jomas jeb izlasīt jaunus rakstus, kuros skaidrots, kā Eiropas Parlamenta lēmumi ietekmē katru no mums ikdienā.

KONTEKSTS: 

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Eiropas Savienības dalībvalstīs notiks no 6. līdz 9. jūnijam.

Nākamā Eiropas Parlamenta sastāvā Latvijai būs deviņas deputātu vietas pašreizējo astoņu vietā. Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks 8. jūnijā. Sarakstus pieteikušas 16 partijas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti