Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Silto laika apstākļu dēļ arī janvārī novērojama neliela ērču aktivitāte
Lai arī pieņemts, ka ziema ir laiks, kad ērču aktivitāte nav aktuāla, tomēr, pateicoties labvēlīgiem laika apstākļiem, šogad arī janvārī novērotas ērces. Latvijas Entomoloģijas biedrības novērojumi liecina, ka aizvadītajā sezonā pirmā ērce tika novērota jau 21. februārī, bet pēdējā - 30. decembrī. Lai arī lielākā ērču aktivitāte joprojām ir pavasarī, arī epidemiologi apstiprina, ka iedzīvotājiem, atpūšoties dabā, jābūt uzmanīgiem arī ziemas mēnešos.
Līgatnes dabas takās izzāģē mizgraužu bojātos kokus
Pēc aizvadītās siltās un garās vasaras daudzās egļu audzēs Latvijā atklājās egļu astoņzobu mizgraužu bojāti koki. Šis mežu kaitēklis postījumus nodarījis arī Līgatnes dabas takās, kur šobrīd izcērt nokaltušos kokus. Šobrīd grūti prognozēt, vai mizgrauža tālāku izplatību šeit izdosies ierobežot.
Suņu saimnieki joprojām ir gausi uz mīluļu čipošanu un reģistrēšanu
Pēc “Dzīvnieku policijas” aplēsēm čipota varētu būt mazāk nekā puse Latvijas suņu. Turklāt aptuveni puse no čipotajiem dzīvniekiem nav reģistrēta. Līdz ar to čipam nav jēgas, jo nav iespējams atrast informāciju par suņa saimnieku. Iemesli, kāpēc iedzīvotāji slinki uz mīluļu reģistrēšanu, visticamāk, ir aizmāršība un maksa, ko par pakalpojumu prasa veterinārārsts.
Suņa skološanas ābece: Apsēsties un sēdēt
Sēdēšana ir viena no vienkāršākajām komandām, ko varam iemācīt sunim. Šī nav tikai izklaides komanda, ko varam parādīt mājās sanākušajiem viesiem un pēc tam paši ar to palepoties. Ar komandu “sēdi” ir iespējams suni nomierināt uz ielas, lai tas nepievērstu uzmanību apkārtējiem suņiem vai cilvēkiem.
«Gada sūna 2020» - parastā rožgalvīte
2020. gadā Latvijas Botāniķu biedrība par gada sūnu izvēlējusies parasto rožgalvīti Rhodobryum roseum. Tā ir lapu sūna, kura bieži sastopama dažādos mežos, īpaši ēnainos egļu mežos un pat kāpās un pļavās. Parasto rožgalvīti Latvijā var atrast visos gadalaikos, arī ziemā, ja vien to nesedz sniegs.
Kinologs: Lai sasauktu suni, no tā jābēg
Ja suns nav skolots, tad nereti šāda izskriešanās beidzas ar sirmiem matiem saimniekam un pamatīgu skandālu ar citiem suņu saimniekiem. Suns aizskrien prom, un saimniekam vairs nav nekādas teikšanas. Kā iemācīt sunim doties drošā pastaigā bez pavadas?
Islandē atklāta unikāla vulkāniska ala
Pētnieki Islandē atklājuši unikālu vulkāniskas izcelsmes alu. Tā radusies pirms apmēram 2500 gadiem, un tajā atrodas dažādi interesanti ģeoloģiski veidojumi.
«Ģeovieta 2020» – Rundēnu velna dobe
Šogad par gada ģeovietu ģeologu un dabas ekspertu aptaujas un balsošanas rezultātā tika izvēlēta Rundēnu Velna dobe (Rundānu Valna dūbe), kas atrodas Latgales augstienes austrumu daļā, Rundēnu paugurainē, informēja biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks”.
Suņa skološanas ābece: Pastaiga pilsētā
Uz ielas bieži vien redzam rūcošos, rejošus un tādus suņus, kas velk saimnieku aiz pavadas. Tas viss liecina, ka saimnieks savu suni nav centies apmācīt. Rezultātā pastaiga gan sunim, gan cilvēkam izvēršas par stresa pilnu murgu katru dienu. Bet to visu ir iespējams labot, un to demonstrē Latvijas Kinoloģijas federācijas instruktors Ivars Lielpēteris ar suni Pūce.
Par 2020. gada kukaini izvēlēta ziedmušu dzimta
Latvijas Entomoloģijas biedrība par simbolu 2020.gadam ir izvēlējusies ziedmušu dzimtu Syrphidae. Parasti par gada kukaini tiek izraudzīta viena konkrēta suga, tomēr šī ir otrā reize , kad gada simbola gods ir ticis veselai kukaiņu dzimtai, informēja biedrībā.
Suņa skološanas ābece: Gatavošanās doties ārā
Viena no svarīgākajām suņa dzīves sastāvdaļām ir došanās pastaigā kopā ar saimnieku. Vienalga, vai dodamies ārā no dzīvokļa vai piemājas dārza, ir jāievēro virkne noteikumu, lai pastaiga gan sunim, gan saimniekam izvērstos par baudu, nevis stresa pilna pasākumu, baidoties apmeklēt vietas, kur ir citi cilvēki vai citi suņi.
Suņa skološanas ābece: Socializācija
Ģimenē ienākot sunim, viena no būtiskākajām lietām ir viņu savlaicīgi socializēt. Ja suns būs socializēts, ar to būs daudz vieglāk doties ārā pastaigās gan pilsētas vidē, gan mežā. Kā socializēt savu četrkājaino draugu?
2020. gada bezmugurkaulnieks – ornamentētā pļavērce
Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) par "Gada bezmugurkaulnieku 2020" izvēlējās ornamentēto pļavērci (Dermacentor reticulatus), informēja biedrībā. Pļavērce ir radiniece labi zināmajām ganību ērcēm. Tā pārnēsā tos pašu slimību ierosinātājus kā ganību ērces – encefalīta vīrusu, borēlijas, babēzijas un citus, tāpēc tai ir svarīga veterinārā un medicīniskā nozīme. Pēdējos gados, iespējams, saistībā ar klimata pasiltināšanos, pļavērce paplašina savu areālu virzienā uz ziemeļiem. 2020. gadā entomologi turpinās šo ērci pētīt, iesaistot arī iedzīvotājus.
Par 2020. gada putnu izvēlēts zivju dzenītis
Latvijas Ornitoloģijas biedrība par 2020. gada putnu izvēlējusies zivju dzenīti (Alcedo atthis). Tā kā par upēs mītošajām putnu sugām, kāds ir arī zivju dzenītis, informācijas ir maz, šī suga ir izvēlēta par gada putnu, norādīts biedrības paziņojumā medijiem.
Dabas datu projekta vadītāja Ilze Priedniece: Joprojām visvairāk ziņu par putniem, bet proporcija samazinās
Latvijas Dabas datu platformā jau 11 gadus iedzīvotāji un dabas eksperti ziņo par dažādu augu, dzīvnieku un citu organismu atradnēm. Kāda bijusi aizvadītā sezona, cik aktīvi cilvēki devušies mežos, pļavās un pilsētu parkos vērot sugas? Vai Latvijā ir parādījušies arī jauni iemītnieki, kas kalpo par klimata pārmaiņu vēstnešiem? Par šiem un citiem jautājumiem intervijā Latvijas Radio stāstīja Latvijas Dabas fonda eksperte, Dabas datu projekta vadītāja Ilze Priedniece.
Jaunākie
Interesanti