Liepājā – izcila vieta putnu vērošanai. Pilsētā nodibina Ornitoloģijas biedrības vietējo grupu

Liepājā, kas ir viena no nozīmīgākajām putnu migrācijas vietām Latvijā, šogad izveidota Latvijas Ornitoloģijas biedrības Liepājas grupa. Latvijā šādas vietējās grupas ir vairākas, taču Liepājas pusē ilgāku laiku nav bijusi. Grupā apvienojas cilvēki, kurus saista kopīgas intereses un putnu vērošana, līdz ar to arī Liepājā būs iespēja mērķtiecīgāk pievērst uzmanību savvaļas putnu dzīvei, kā arī ziņot datus pat putniem un dot savu artavu zinātnei.

Liepājā – izcila vieta putnu vērošanai. Pilsētā nodibina Ornitoloģijas biedrības vietējo grupu
00:00 / 04:46
Lejuplādēt

Sniedze Više ikdienā strādā Liepājas Izglītības un zinātnes inovāciju centra Dabas mājā, kas atrodas pašā Liepājas ezera krastā. Viņa putnus sākusi vērot pirms vairākiem gadiem, taču darba vieta pie ezera mudinājusi vēl vairāk pievērsties šai nodarbei, turklāt uzņemties iniciatīvu un dibināt vietējo Latvijas Ornitoloģijas biedrības grupu. 

"Pēc ilga laika Liepājā esam dibinājuši Latvijas Ornitoloģijas biedrības vietējo grupu. Tādas vietējās grupas ir daudzviet Latvijā, bet mūsu pusē gadiem nebija. Tā kā es pēdējos gadus esmu Latvijas Ornitoloģijas biedrībā, gāju arī kursos, man pietrūka domu biedru, kas ir tieši šajā pusē. Es uzņēmos šo iniciatīvu, lai sapulcinātu biedrus, ar kuriem kopā varētu putnot: klausīties, vērot putnus, ievākt datus, pasākumus organizēt Dabas mājā, piemēram, putnu dienas," pastāstīja Više.

Liepājas ezers
Liepājas ezers

Pašlaik grupā apvienojušies 15 interesenti. Viens no viņiem ir Edmunds Rubenis, kurš šobrīd dzīvo laukos netālu no Liepājas – Tāšos.

"Tur arī pie Tāšu ezera ir daudz putnu un migrācija. Tā kā dzīvoju laukos, jau no mazām dienām nācās sastapties ar putniem, jo viņi ir visur. Radās interese, un tā nekur nav zudusi. Sniedze dibināja grupu, tas bija ļoti interesanti, sapratu, ka būs cilvēki ar vienādām domām par putniem un vērošanu. Es iesaistījos," pastāstīja Rubenis.

Ar putnu atpazīšanas knifiem, kas nepieciešami vērošanas procesā, vietējai Liepājas grupai sola palīdzēt biologs un ornitologs Ritvars Rekmanis. Viņš putnus sāka vērot jau no bērnības, dzīvojot Aizputē.

"Vērot putnus, noteikt un kādam šos datus dot, un tie dati būtu izmantojami. Pirmais nosacījums – ir jāpazīst sugas. Ar nepilnīgām zināšanām var ziņot, bet tad būs visādi brīnumi, piemēram, lukstu čakstīte oktobrī, kad viņām jau sen jābūt ceļā uz Āfriku," pauda ornitologs.

Arī Ritvars Rekmanis uzskata, ka Liepāja ir ļoti piemērota vieta, kur mācīties pazīt putnus un ļauties aizrautīgai putnu vērošanai.

"Liepāja ir ideāla vieta putniem – ir osta, jūra un ezers.

Te jau arī brauc daudzi vērotāji no visas Latvijas, īpaši ziemā, kad citur ir aukstāks un vairāk sniega. Tad Liepājā putni vairāk sakoncentrējas tādēļ, ka ūdens ir vaļā un ir osta, – var mācīties daudzas sugas, redzēt diezgan tuvu ezerā un visur citur," skaidroja ornitologs.

Edmunds Rubenis
Edmunds Rubenis

Sniedze Više uzsvēra Liepājas nozīmi putnu migrācijas laikā: "Migrācijas laikā veidojas koridors, jo ir jūra un ezers, kā tāds pudeles kakls. Pie ezera, kur ir mitrās pļavas, putni piestāj, atpūšas, barojas un tad lido tālāk. Var redzēt arī dažādus jūras putnus. Mums ir mols, ezerā putnu vērošanas torņi, ļoti laba vieta, kur putnot."

Jūtot pavasara tuvošanos, februārī un martā Latvijā jau parādās pirmās migrējošās zosis, lauku cīruļi un ķīvītes. Vietnē www.dabasdati.lv jau ziņots par pirmajām redzētajām ķīvītēm, manīts arī lauku cīrulis. Savukārt gulbji, kurus redzam lidojot aukstajos ziemas mēnešos, nebūs migranti, bet gan klejotāji, jo putni meklē atvērtas ūdens tilpnes. Kad tieši sāksies aktīva putnu migrācija, tas atkarīgs no laika apstākļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti