Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Ogot var arī pēc salnām – tuvojas irbeņu ražas laiks
Rudens un arī ziema joprojām ir itin piemērots laiks ogošanai. Kur un kādas ogas aukstajā gada periodā atrodamas? Dzērveņu ogas jeb auglīši purvos ir ievācami kaut vai līdz pavasarim. Protams, tur, kur tie nav vēl nolasīti un kamēr vien tos jau neslēpj sniega sega. Tāpat rudens (īpaši pēc tam, kad jau piedzīvots sals) un nereti vēl ziemas sākums ir piemērots laiks arī irbeņošanai – irbeņu auglīšu lasīšanai.
«Covid pauze» planētai ļauj atkopties tikai daļēji
Laikā, kad Covid-19 radītā pandēmija skārusi miljoniem cilvēku visā pasaulē un uz brīdi planētas rosība šķiet pieklususi, vēl nepieredzētā apjomā samazinājušās CO2 emisijas. Potsdamas Klimata ietekmes izpētes institūta (PIK) zinātnieki nākuši klajā ar publikāciju, kurā apgalvots, ka emisiju kritums ir lielāks nekā pēc 2008. gada finanšu krīzes un arī Otrā pasaules kara. Pētnieki noskaidrojuši, ka šī gada pirmajos sešos mēnešos CO2 izmešu bijis par 8,8% mazāk kā šajā pašā laika periodā pērn, tādējādi samazinot emisijas par teju 1550 miljoniem tonnu.
Mini zirdziņš Bella guļ vienā istabā ar saimnieku
Bella, Latvijā pagaidām vienīgais mini zirdziņš, ir apmēram 85 centimetrus gara. Latvijā Bella nokļuva pirms nepilna gada, kad viņas saimnieks Dmitrijs Vasiļjevs izlēma pamest Krieviju un pārcelties uz dzīvi šeit. Mazo zirgu priekšrocība ir tāda, ka tiem nav vajadzīgs stallis.
Nevalstiskās organizācijas bažījas, ka «bišu vadlīnijas» būs pesticīdu ražotāju interesēs
Šobrīd bites ir devušās ziemas mierā, tikmēr pasaulē nerimst runas par to, kā tās saglabāt un saudzēt jaunajā medus sezonā. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde izstrādā dokumentu par to, kā mazināt bitēm toksisko pesticīdu lietošanu lauksaimniecībā, kā arī norāda, kuras būtu vienotās metodes, kas ļautu vērtīgo apputeksnētāju aizsargāt. Vides eksperti šīs “bišu vadlīnijas” vērtē pretrunīgi.
Īpaši izmeklētas dabiskās pļavas sēklas sēj 700 Latvijas mauriņos
Lai cik savādi arī neizklausītos, šoruden oktobra beigas ne vienā vien piemājas dārzā var izvērsties par aktīvu pļavas sēšanas laiku. Ne tikai tāpēc, ka rudens šiem darbiem ir piemērots, jo pļavas puķu sēklām ir jāpavada ilgs laiks augsnē un jāpiedzīvo sals, bet arī tādēļ, ka simtiem interesentu no Latvijas Dabas fonda (LDF) ir saņēmuši dāvanā īpaši izmeklētas dabiskās pļavas sēklas.
Brazīlijā brīvību atgūs 166 papagaiļi
Brazīlijas varas iestādes dzīvnieku tirgotājiem konfiscējuši 166 papagaiļus. Krāšņie putni nelikumīgi sagūstīti savvaļā un bija paredzēti pārdošanai “melnajā tirgū”.
Latvijas Dabas fonds aicina jauniešus kļūt par klimata pārmaiņu vēstnešiem
Latvijas Dabas fonda kampaņa “Sveicieni no klimata pārmaiņām!” uzrunās Latvijas iedzīvotājus par klimata pārmaiņu nopietnību. 42% Latvijas iedzīvotāju jau uzskata, ka tā ir viena no nozīmīgākajām pasaules problēmām; kampaņas mērķis ir sadarbībā ar jauniešiem izglītot atlikušo sabiedrības daļu, paziņojumā medijiem informēja fonds.
Aicina baudīt rudenī ne tikai Siguldā – visas dabas takas ir atvērtas
Atšķirībā no pavasara, kad Covid-19 izplatības mazināšanai daudzas populārās dabas takas bija slēgtas, šobrīd tās visas ir atvērtas apmeklētājiem, un iedzīvotājus aicina baudīt rudens skatus ne tikai Siguldā, bet arī daudzviet citur, kur ir skaistas ainavas, sarunā ar Latvijas Radio pauda Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas tūrisma un izglītības speciālists Andris Soms.
Milzkalnē, iespējams, izveidojusies karsta kritene
Engures novada Milzkalnē kādā rapšu laukā izveidojusies apmēram trīs metrus dziļa piltuves veida bedre. Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti pieļauj, ka tā varētu būt karsta kritene, taču bez speciālas izpētes to nevar noteikt. Kritenes Latvijā ir sastopamas, un vairākas no tām iekļautas dabas aizsargājamo objektu sarakstos. 
Kāpēc gada putns zivju dzenītis patiesībā nav nekāds dzenis?
Zivju dzenīša nosaukums mānīgi norāda uz viņa „it kā piederību” dzeņveidīgo kārtai. Patiesībā ar īstajiem dzeņiem zivju dzenītim nav nekādas radniecības, bet neapstrīdami ir vairākas ārējas līdzības – relatīvi garš knābis, liela galva, īsa aste, īsas kājas. Šo līdzību dēļ viņš nodēvēts par dzenīti.
Rīgas centrā otrdien manīts alnis
Sociālajos tīklos otrdien no rīta parādījās ziņas, ka galvaspilsētas centrā manīts alnis. Gandrīz ik rudeni pilsētā ieklīst kāds lielais meža dzīvnieks, taču parasti tie manīti nomaļākās apkaimēs.
Siltais klimats nēģus nārstā uz upēm vilina vēlāk
Mainoties klimatam, arvien vēlāk uz savām nārsta vietām sāk doties nēģi – tā secinājuši pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR pētnieki, kuri apzinājuši upes nēģu populāciju Latvijā un Lietuvā. Migrācijas sākums aizkavējas, jo upēs pēdējos gados arvien ilgāk saglabājas silts ūdens, kas nerada piemērotus apstākļus nēģu migrācijas uzsākšanai.
Piesārņots gaiss – klusais slepkava
Piesārņots gaiss ik gadu Latvijā klusām nogalina tūkstošiem cilvēku. Sekas ieelpotam piesārņojumam var izpausties pat pēc vairākiem gadiem. Tāpēc būtiski to apzināties un mazināt, tajā skaitā modernizējot apkures iekārtas, kā arī mazinot transportlīdzekļu daudzumu pilsētās. Lai tam pievērstu uzmanību, atklāta kampaņa, aicinot iedzīvotājus apzināties gaisa piesārņojuma avotus un pašiem tos neradīt.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt