Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Vēsturiskais piesārņojums liek sevi manīt Getliņu apkārtnes gruntsūdeņos
Padomju gados atkritumi tika vesti uz vairākām Rīgas vietām, tāpēc tika nolemts, ka nepieciešama viena galvenā izgāztuve, kur turpmāk nonāks galvaspilsētas atkritumi – pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu sākumā par tādu vietu kļuva Getliņi, tomēr vēsturiskais piesārņojums šajā vietā par sevi liek manīt gruntsūdeņos, turklāt jau pirms vairākiem gadiem sasniedza Rumbulas dārziņu apkārtnes gruntsūdeņus, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Vides fakti".
Nedēļas nogalē Eiropā novēroti vairāk nekā 4,6 miljoni putnu, Latvijā – 37 tūkstoši
Ar vairāk nekā četrarpus miljoniem novērotu putnu oktobra pirmajā nedēļas nogalē šoruden noslēgušās Eiropas Putnu vērošanas dienas, kas norisinājās Eiropā un Centrālajā Āzijā, tostarp arī Latvijā. Eiropā nedēļas nogales laikā izdevās novērot vairāk nekā 4,6 miljonus putnu, bet Latvijā – 37 tūkstošus, informēja Latvijas Ornitoloģijas biedrībā (LOB).
Putnu izpētē var piedalīties ikviens putnu vērotājs
"Eiropas Putnu vērošanas dienas 2022", kas notiks šajā nedēļas nogalē, šoruden norisināsies jubilejas zīmē: šī būs jau 30. kopīgās putnu vērošanas reize. Viena no vietām, kur varēs sekot putnu migrācijas norisēm, būs Latvijas Universitātes (LU) Jāņa Baumaņa Papes ornitoloģisko pētījumu centrā Rucavas pagastā, taču arī katrs individuāli var iesaistīties putnu dienās, ziņojot par saviem novērojumiem, Latvijas Radio uzsvēra LU Bioloģijas institūta ornitoloģijas nodaļas vadītājs un vadošais pētnieks Oskars Keišs.
Latvijas ūdeņi un labs vai slikts ekoloģiskais stāvoklis – kā to nosaka?
Lai arī Latvija ir ūdeņiem bagāta zeme, to kvalitāte nebūt neliecina, ka ar upju un ezeru stāvokli varam lepoties. Saskaņā ar Eiropas Komisijas aplēsēm Latvijā vien piektdaļā virszemes ūdeņu ir labs ekoloģiskais stāvoklis. Lai arī atbildīgā ministrija un eksperti norāda, ka šis raksturojums nav tik precīzs un augstas ekoloģiskās kvalitātes ūdenstilpju ir vairāk, situācija nebūt nav spīdoša. Bet kā nosaka labu vai sliktu ekoloģisko stāvokli?
Kampaņā «Neizdzēs dzīvību!» mācīs par sastapšanos ar dzīvnieku mazuļiem savvaļā
Lai informētu sabiedrību par sekām un atbilstošāko rīcību, dabā sastopoties ar savvaļas dzīvniekiem, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sakusi kampaņu "Neizdzēs dzīvību!", kuras laikā īpaši atgādinās par cieņpilnu attieksmi pret savvaļas dzīvniekiem, lai novērstu situācijas, kurās pie cilvēkiem pieradināti savvaļas dzīvnieki tiek pamesti vai atgriezti savvaļā, apdraudot sabiedrību, paši sevi, apdzīvotas vietas vai publisko infrastruktūru, informēja DAP.
Ķīnā atjauno pandu populāciju
Ilgu laiku lielā panda bija viena no pasaulē izmirstošajām dzīvnieku sugām. Taču pēdējos gados to skaits ir palielinājies, un Pasaules Dabas fonds ziņo, ka lielo lāču statuss ir mainīts no "apdraudētas" uz "neaizsargātu" dzīvnieku sugu.
Zivju gārnis jeb dzēse – Latvijā biežāk manāms rudenī
Kad visi "normālie" baltie stārķi jau aizlidojuši, Latvijā joprojām ieraugāmi stārķu radinieki – zivju gārņi jeb dzēses. Rudenī tie manāmi pat biežāk nekā vasarā, jo rit šo putnu migrācijas periods, kurā redzami daudzi caurlidotāji. Kas ir šie putni?
Ugālē vismaz 12 suņu «opīši» sapņo par siltām mājām
Venstpils novada Ugāles dzīvnieku aizsardzības biedrībā "Ar sirdi delnā" šobrīd mīt ap 100 suņu un 50 kaķu, no kuriem liela daļa – novecojusi. Lai šoziem nodrošinātu dzīvniekiem siltumu, 12 suņu "opīšiem" iecerēts uzbūvēt jaunas energoefektīvas siltinātas mītnes, taču tam ir nepieciešami vismaz 20–23 tūkstoši eiro, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" skaidroja biedrības vadītāja Andra Tomase.
Aicina nemēslot mežos un par pārkāpumiem ziņot lietotnē «Vides SOS»
Šogad vairāk nekā divas reizes pieauguši pašvaldības uzņēmuma "Rīgas meži" tēriņi saistībā galvaspilsētas mežos atrastu un savāktu atkritumu nodošanu, tāpēc uzņēmums kopā ar Valsts vides dienestu (VVD) uzsācis jaunu kampaņu – "Tīri Rīgas meži" – "Vides SOS", informēja kampaņas rīkotāji.
Izsmēķi – jaunā atkritumu audita «topa līderi»
Visbiežāk pasaulē, pētot atrastos atkritumus, atrod dažādu dzērienu zīmolu tukšo taru, bet šogad Latvijā ieviestās depozītsistēmas rezultātā pudeļu skaits atkritumos sarucis. Tikmēr par šī "topa līderiem" kļuvuši cigarešu izsmēķi, stāstīja Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma". Piekto gadu biedrība "Zero Waste Latvia" piedalījās starptautiskajā atkritumu zīmolu auditā, ko rīko organizācija "The Break Free From Plastic".
Vidzemē egļu astoņzobu mizgraužu pieaugums dramatisks, Kurzemē nedaudz mazāks
Karstā un sausā vasara atkal bijusi labvēlīga egļu astoņzobu mizgraužu izplatībai. Pētījumi liecina, ka šobrīd Kurzemē, īpaši piekrastē, kur vairāk novērojams priežu audzes, egļu mizgraužu izplatība ir mazāka, tomēr arī Kurzemē šovasar daudzviet vērojama kukaiņu savairošanās un tie nebūt vēl nav devušies ziemas miegā, tāpēc turpina aktīvi darboties eglēs, aiz sevis atstājot nokaltušu egļu audzes.
Dabas muzejs nākamnedēļ tomēr rīkos sēņu izstādi
Latvijas Nacionālajā dabas muzejā tikai divas dienas piektdien un sestdien (30. septembrī un 1. oktobrī) norisināsies tradicionālā sēņu izstāde. To bija plānots sarīkot jau septembra vidū, bet izstādi nācās atcelt sēņu augšanai nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ.
Ornitologs putnu ligzdu tiešraides mudina vērot arī ziemā; šī sezona – bez lielām drāmām
"Kad uzstādījām pirmās kameras, pat nenojautām, ka desmit gadus vēlāk šis projekts būs izaudzis līdz vairāk nekā desmit ligzdu vērošanai katru sezonu un gūs miljoniem skatījumu visā pasaulē," tā par Latvijas Dabas fonda tiešraidēm no dažādu putnu ligzdām, kas, piemēram, pērn ar Durbes jūras ērgļu nedienām raisīja ne mazums emociju un līdzpārdzīvojumu, LSM.lv sacīja ornitologs Jānis Ķuze, norādot, ka dažās ligzdās notiekošo var vērot arī rudenī un ziemā.
Suņu apmācību trenere: Vispirms suņu skola domāta saimniekam, tikai tad – sunim
Iegādājoties suni, jāsaprot, ka dzīvnieka audzināšana būs liels darbs. Tas nozīmē ne tikai pāris stundu nodarbības suņu skolā, bet arī strādāšanu ar suni ikdienā, Latvijas Radio raidījumā "Ķepa uz sirds" uzsvēra suņu apmācību trenere Anete Sila. Suns, sasniedzot divu gadu vecumu, nesāks pats no sevis klausīt, tas ir stereotips, tāpēc apmācības jāuzsāk jau kucēna vecumā. 
Medību suņa izvēle un apmācīšana – profesionāla mednieka ieteikumi
Kādu suni iegādāties medību vajadzībām, kuru šķirni izvēlēties un kā apmācīt? Kurās organizācijās vērsties medniekam, kurš vēl tikai domā par medību suņa iegādi? Profesionāls mednieks, Bavārijas asinspēdu suņa īpašnieks Zigmārs Zaķis dalījās savā pieredzē.
Svarīgākais šobrīd