Salacgrīvas Randu pļavās notiks Niedru festivāls; aicina pieteikties komandas

Nākamsestdien, 17. februārī, pulksten 11 Randu pļāvās Salacgrīvas dabas liegumā notiks jau piektais Niedru skulptūru festivāls, ko rīko Dabas aizsardzību pārvalde (DAP), aicinot dalībai pieteikties līdz sešu cilvēku komandas (neieskaitot bērnus).

Komandu pieteikumi tiek gaidīti līdz 14. februārim, zvanot pa tālruni 26329412 vai rakstot e-pastu [email protected]. Vienlaikus DAP vērsa uzmanību, ka festivāla veiksmīgai īstenošanai nepieciešama ledus sega norises vietā, tādēļ nelabvēlīgu laika apstākļu gadījumā festivāls var tikt atcelts, aicinot interesentus sekot līdzi informācijai DAP sociālo tīklu kontos vai mājaslapā www.daba.gov.lv.

DAP skaidroja, ka niedru vākšanai un skulptūru veidošanai komandām tiks dotas četras stundas. Festivālā piedalīties aicināti ne tikai skulptūru veidotāji, bet arī tie, kas vēlas vērot tapšanas procesu un izveidotās skulptūras. Pēc pasākuma skulptūras paliks Randu pļavās un priecēs dabas tūristus.  

Dalībniekiem ieteicams apdomāt skulptūras veidolu laikus. Vēl labāk ir veidot skices, kā arī pārdomāt un sagādāt nepieciešamos palīglīdzekļus skulptūras konstruēšanai. Piemēram, auklu niedru sasiešanai, šķēres, knaibles, koka kastes, klūgas utt. Tāpat dalībnieki darba procesā aicināti lietot aizsargbrilles acu saudzēšanai, dabai un laikapstākļiem piemērotu apģērbu, tostarp vairākus cimdu pārus, un mitrumizturīgus apavus. Lieti noderēs arī silta tēja, kafija pašu līdzpaņemtajos termosos.

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas centra vadītāja Inta Soma par Randu pļavām un niedru pļaušanu skaidroja – šo dabas liegumu izveidoja pirms 60 gadiem ar mērķi aizsargāt piejūras pļavas un tajās atrodamās retās augu sugas.

Visu gadu teritorijā esošais mitrums veicina niedru audžu lielu izplatību. Tās jāpļauj, pretējā gadījumā izzudīs maz palikušie bioloģiski vērtīgie zālāji un putnu ligzdošanai labvēlīgie apstākļi.

"Tādējādi festivāla dalībnieki, paši nemanot, ne tikai pavadīs aktīvi laiku svaigā gaisā, bet arī iepazīs piekrastes niedrāju biotopu, sniegs būtisku ieguldījumu biotopu atjaunošanā, kā arī gādās par jumstiņu gladiolu, citu ziedaugu, kā arī kukaiņu un putnu sastopamību šajā vietā. Jo no niedrēm atbrīvotajā telpā tie varēs veidot savas kaimiņattiecības un arī konkurenci par labāko mājvietu, maltītes, ligzdošanas un slēpņa vietu," norādīja Soma.

Arī šis festivāls ir viens no 19 Dabas aizsardzības pārvaldes organizētajiem Mitrāju mēneša pasākumiem, kas visdažādākajos veidos iepazīstina ar Latvijas mitrājiem. Līdz ar to katrs var izvēlēties sev ērtāko pasākuma veidu un norises vietu, jo pasākumi notiks līdz pat 25. februārim. Ar plašāku Mitrāja mēneša pasākumu programmu var iepazīties vietnes www.tiekamiesdaba.lv sadaļā "Notikumu kalendārs".

Mitrājus kvalitāti būtiski pazemina neilgtspējīga lauksaimniecības prakse, kas ir galvenais mitrāju zuduma cēlonis nosusināšanas un aizbēršanas dēļ. Daudzi mitrāji, īpaši pilsētu tuvumā esošie, ir pārlieku piesārņoti. Tādēļ šīgada Pasaules mitrāju dienas moto ir "Mitrāju un cilvēku labklājība", akcentējot mitrāju nodrošinātos ekosistēmu pakalpojumus mūsu dzīves labklājībai, kā arī cilvēku atbildību un nepieciešamo rīcību mitrāju kvalitātes uzlabošanai. Šogad Niedru skulptūru festivāla dalībnieki ir arī daļa no globāla mēroga kustības, kas nodrošina mitrāju saglabāšanu nākotnē.

Mitrāji ir teritorijas, kurās pastāvīgi vai periodiski uzkrājas ūdens. Tie ir purvi, upes, ezeri, strauti, palieņu pļavas, mitri un pārplūstoši meži, jūras piekraste, upju deltas, arī cilvēku veidotas ūdenstilpes. Tie ir ļoti nozīmīgi gan bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, gan cilvēka dzīvē. Tie nodrošina ūdens attīrīšanu, mazina klimata pārmaiņas, uzkrāj oglekli, kā arī ir mājvieta dažādu sugu augiem un dzīvniekiem.

Par tradīciju kļuvušais Niedru skulptūru festivāls aizsākās 2018. gadā ar niedru novākšanu un māksliniecisku izklaidi. Līdz šim tas norisinājies Sedas purvā, Randu pļavās un pērn arī Ķemeru Nacionālā parka Kaņiera ezera krastā. Festivāls apmeklētājiem sniedz arī iespēju izvingrināt visas muskuļu grupas, jo, veidojot skulptūras, nepieciešams nest, siet un mērīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti