Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Ko mobilo telefonu lietošana atklāj par reģioniem? Intervija ar pētnieku Gundaru Bērziņu
Ko mobilo telefonu lietošanas intensitāte, kas mērīta dienas, nedēļas un sezonas intervālos, var atklāt par ekonomisko aktivitāti Latvijas reģionos? Kādas ir skaidras un bezskaidras naudas norēķinu priekšrocības un mīnusi? Kas ir Latvijas ekonomikas augšupejas klupšanas akmens, un kā pētnieki var palīdzēt to pārkāpt? Par šiem un citiem jautājumiem radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā” ar Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekānu Gundaru Bērziņu sarunājas Ivars Austers.
Regulators: Trijos gados Latvijā divkāršojies mobilā interneta ātrums
Uz mobilā interneta kvalitāti var raudzīties no dažādiem aspektiem, taču viens no būtiskajiem kvalitātes kritērijiem iedzīvotājiem ir mobilā interneta ātrums. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) ir apkopojusi informāciju par regulēto elektronisko sakaru pakalpojumu rādītājiem 2018. gadā, un tas ļauj mums secināt, ka trijos gados Latvijā mobilais internets kļuvis divkārt ātrāks.
Pētījums: Pasaules lielākie datu patērētāji ir arī Latvijas iedzīvotāji
LSM.lv jau rakstīja par pašmāju telekomunikāciju uzņēmumu neglaimojošo vietu pasaules mērogā datu apraides ātruma ziņā. Marta beigās publicēts privātā datu analītikas uzņēmuma “tefficent” pētījums, kas raugās uz 2018. gadu mobilo datu patēriņa kontekstā, un šajā griezumā Latvijas uzņēmums “Latvijas Mobilais Telefons” (LMT) ierindojas trešajā vietā pasaulē. Eiropas kontekstā Latvija līdzās Ziemeļvalstij Somijai ir viena no līderēm un Eiropas Top11 ir visi trīs Latvijas mobilo pakalpojumu operatori.
Pirmā Zinātnes nedēļa Rīgas Stradiņa universitātē
No 1. līdz 5. aprīlim Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) pirmo reizi tiek rīkota Zinātnes nedēļa, un šo piecu pētniecībai veltīto dienu laikā norisinās trīs starptautiskas konferences ar vairāk nekā 1250 zinātniskajiem ziņojumiem, kā arī virkne vieslekciju, praktisko darbnīcu un citu papildnotikumu, kas atvērti plašai publikai. Pirmdienas plenārsesiju piedāvājam skatīties arī LSM.lv tiešraidē no plkst. 9.00 - 13.00 (skat.programmu zemāk).
Starptautiskajā kosmosa stacijā trūkst skafandru sievietēm
Īstu vētru sociālajos tīklos šonedēļ sacēla misēklis kosmosā. ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) bija spiesta atcelto divu sieviešu astronaušu vēsturisko izgājienu atklātā kosmosā – pienācīga izmēra skafandru trūkuma dēļ.
Kosmosa atkritumu problēma – nenovērtēta
Presatelītu ieroču izmēģinājumi var izraisīt nekārtību kosmosā. Tā brīdinājusi ASV Aizsardzības ministrija pēc tam, kad Indija veiksmīgi iznīcinājusi vienu no saviem satelītiem, piesakot sevi kā kosmosa lielvalsti. Taču šādas aktivitātes vēl vairāk pasliktina kosmosa atkritumu problēmu, par ko jau iepriekš brīdinājusi Eiropas Kosmosa aģentūra.
Diskutēs par e-identitātes apliecināšanas rīkiem un iespējām tos izmantot ikdienas saziņā
Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) rīkotās "Digitālās nedēļas" partneris Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) šodien rīko "E-identitātes dienas 2019" diskusiju. Tās dalībnieki diskutēs par e-identitātes apliecināšanas rīkiem un iespējām tos izmantot ikdienas saziņā, darījumu kārtošanā, kā arī pārrobežu komercijā.
ASV sola piecu gadu laikā nosūtīt cilvēku uz Mēnesi
Amerikas Savienotās Valstis (ASV) piecu gadu laikā varētu nosūtīt astronautus uz Mēnesi. Viceprezidents Maiks Penss šo ideju raksturojis kā lielu, atkārtotu soli Zemes pavadoņa apguvē, kas pavērs ceļu lidojumam uz Marsu.
RTU konferencē diskutē par augstākās izglītības izaicinājumiem digitālajā laikmetā
Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) otrdien, 26. martā, no plkst. 10.00 līdz 14.00 notika augstākās izglītības nākotnei veltīta konference «Pārmaiņas ilgtspējīgai augstākajai izglītībai». Konferencē notiks diskusijas, kā Latvijas augstākajai izglītībai jāmainās digitālajā laikmetā, lai tā nezaudētu konkurences cīņā ar pasaules augstskolām. Tai varēja sekot līdzi LSM.lv tiešraidē. 
Drīz dzīvo mēs varēsim uztaisīt paši. Intervija ar mikrobiologu Jāni Liepiņu
Kā rauga un cilvēka līdzības bioķīmiskā līmenī var palīdzēt risināt dažādu vēža paveidu vai parazītu ierosinātas saslimšanas? Kā pagatavot alu no dzintarā ieslēgta kukaiņa? Ko vēl jaunu zinātnei spēj pateikt pētījumi par raugu, kuru cilvēce pazīst jau sešus tūkstošus gadu? Par šiem jautājumiem radio “Naba” raidījumā “Zinātnes vārdā” ar Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūta vadošo pētnieku un Raugu barošanās fizioloģijas laboratorijas vadītāju Jāni Liepiņu sarunājas raidījuma vadītājs Mārtiņš Kaprāns.
Zinātnieki: Birokrātijas slogs padara Latviju par pētniekiem nepievilcīgu valsti
Zinātniekiem nepastāv robežas, bet ir jādomā par to, kā padarīt Latviju par zinātnei pievilcīgu valsti. Mēs esam mazi, bet šobrīd pasaulē aptuveni 40 dažādās valstīs darbojas Latvijas zinātnieku pulks. Aizbraucot saikne ar dzimteni mazinās. Bet, veidojot lielisku sadarbības tīklu starp Latvijas un diasporas zinātniekiem, noteikti izdotos piesaistīt arī pasaules klases “smadzenes”, kam ar Latviju nav bijušas nekādas saiknes.
Japānā demonstrē jaunākos dronu modeļus
Japānas pilsētā Čibā netālu no galvaspilsētas Tokijas sākusies valstī lielākā dronu izstāde. Tās ietvaros demonstrēts lidaparāts, kas spēj pārvietoties arī zem ūdens. 
Jaunākie
Interesanti