Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
10 neatklātas, bet noderīgas lietotnes ērtākai dzīvei
Gandrīz visiem no mums šobrīd kabatā vai uz galda stāv viedtālrunis. Viena no šādu tālruņu iespējām ir tajā lejupielādēt dažādas lietotnes, kas noder gan izklaidei, gan produktivitātei, mūzikas klausīšanai un citām nodarbēm. Lūk, 10 mazāk zināmas bezmaksas lietotnes, ko novērtē un iesaka dažādu jomu profesionāļi.
Eksperti brīdina: «Clubhouse» lietotāju atklātība var piesaistīt interneta krāpniekus
Tā kā jaunajā soctīklā “Clubhouse” cilvēks nav redzams, turklāt netiek saglabāta ieraksta vēsture, lietotāji nereti atļaujas stāstīt daudz privātas informācijas, ko var izmantot potenciālie nelabvēļi un krāpnieki, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra uzņēmuma "ESET Latvija" informācijas tehnoloģiju (IT) inženieris Kārlis Bergmanis.
Vai viegli būt jūtūberim? Stāsta video satura veidotājs Jānis Krīvēns
Uzsākot video satura veidošanu, pietiek ar viedtālruni, Latvijas Radio 1 raidījumā "#DigitālāsBrokastis” sacīja sarunu šova “Pāļa Bazars” vadītājs Jānis Krīvēns jeb Krivenchy. Viņš zināja teikt, ka lielākā daļa pasaules populārāko vlogeru jeb video satura veidotāju izmanto “iPhone” vai “Samsung” telefonus, reizēm gan pievienojot ārējo mikrofonu labākai skaņai.
No bērnu pārtikas līdz datorpelei – kādas kosmosa tehnoloģijas iedzīvojušās uz Zemes
Dzīvojot Starptautiskajā kosmosa stacijā, ierīcēm jābūt mazām, vieglām, drošām, kā, piemēram, instruments bez vada, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” sacīja astronomijas un kosmosa tehnoloģiju entuziasts, informācijas tehnoloģiju (IT) speciālists Raitis Misa. Viņš skaidroja, ka daudzām no šīm tehnoloģijām atrasts komerciāls pielietojums uz Zemes, piemēram, bērnu pārtikai pievienojot aminoskābes, radot šķīstošo kafiju vai ieviešot datorpeli.
Pētījums: Videospēle «Minecraft» attīsta radošumu
Videospēles, kas ietver radošu brīvību, noteiktos apstākļos var uzlabot arī cilvēka radošās spējas, noskaidrojuši Aiovas Universitātes pētnieki. Eksperimentālā pētījumā salīdzināts efekts, ko rada datorspēles "Minecraft" spēlēšana – gan izvirzot noteiktus norādījumus, gan ļaujot to spēlēt brīvi –, ar televīzijas skatīšanos un sacīkšu auto videospēles spēlēšanu. Atklājies, ka tie, kuri spēlēja datorspēli "Minecraft" bez jebkādiem norādījumiem, pēc spēles uzrādīja vislielāko radošumu.
Vēl ir iespējams pieteikties Eiropas kosmonautu atlases konkursā
Eiropas Kosmosa aģentūra pēc 11 gadu pārtraukuma ir izsludinājusi kosmonautu atlasi, un tajā pirmoreiz var piedalīties arī Latvijas pilsoņi. Šoreiz īpaši tiek aicinātas sievietes un cilvēki ar īpašām vajadzībām. LTV korespondente Ilze Nagla vēsta, kādi ir konkursa atlases kritēriji un ko līdzšinējie Eiropas kosmonauti iesaka jaunajiem.
NASA helikopters veic vēsturisku lidojumu uz Marsa
Pirmdien, 19. aprīlī, ASV kosmiskā aģentūra NASA veica vēsturisku lidojumu uz citas planētas – uz Marsa pacēla gaisā nelielu helikopteru un pēc 40 sekunžu ilga lidojuma to veiksmīgi nosēdināja atpakaļ uz Sarkanās planētas virsmas. Tas ir līdz šim pirmais motorizētais, kontrolētais lidojums, kas veikts uz citas planētas.
Latviešu jaunuzņēmēji zina, ko stāsta bites, kosmoss un pilsētas kartē atrodamie dati
Latvijā ir auglīga vide, lai savas idejas pārvērstu uzņēmējdarbībā, pārliecināti trīs tehnoloģiju jaunuzņēmumu pārstāvji, kuri ne tikai rada unikālus risinājumus, bet arī aktīvi domā par savu produktu eksportu. Saskatot līdz šim neizmantotas iespējas, Latvijā tapuši viedie bišu stropu svari, kosmosa laikapstākļu pētīšanas nanosatelīti un datu analītikas rīks “Roibox”, kas pārvērš tūkstošiem anonimizētu datu vienību vizuāli saprotamā veidā.
Podkāstā «Muša» uzplaukst stāstniecība
Turpinām stāstīt par Latvijā tapušiem raidierakstiem jeb podkāstiem. Lai klausītājus iepazīstinātu ar plašo un daudzkrāsaino raidierakstu pasauli, Latvijas Radio ir jauns podkāsts par podkāstiem “Raidnīca”. Šajā reizē Raidnīcas autore Dace Krejere iepazīstina ar podkāstu “Muša” – vietu, kur citiem izstāstīt stāstus vai arī klausīties citos.
Miks Džegers izvēlas Latvijā ražotu mikrofonu
Slavenais mūziķis Miks Džegers, kurš kopā ar grupas “Foo Fighters” līderi Deivu Grolu nupat radījis Covid-19 pandēmijai veltītu dziesmu “Eazy Sleazy”, to iedziedājis, izmantojot Latvijā ražotu mikrofonu. Tas redzams arī dziesmas videoklipā, pastāstīja uzņēmuma "JZ MICROPHONES" valdes loceklis, starptautiskā mārketinga direktors Andris Ēvelis.
Lielbritānijā izmantotās sejas maskas pārkausē plastmasā
Pandēmija iecirtusi robu centienos samazināt plastmasas piesārņojumu. Plastikāta materiāli izmantoti arī vienreizlietojamo sejas masku ražošanā. Šajos laikos tās tiek izmantotas lielos daudzumos, un tā kļuvusi par lielu problēmu. Kāds uzņēmums radis vismaz daļēju risinājumu – izlietotās maskas pārstrādāt vēlreizlietojamā plastmasā.
Latviešu zinātniece pēta metodi notekūdeņu attīrīšanai no medikamentu piesārņojuma
Viss, ko varam ieraudzīt aptiekā, mazos daudzumos atrodams arī notekūdeņos, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” atzina zinātniskā institūta "BIOR" pētnieks, ķīmijas doktors Ingus Pērkons. Rīgas Tehniskās universitātes un Zviedrijas Karaliskā tehnoloģiju institūta doktore Brigita Daļecka savā promocijas darbā noskaidrojusi, ka notekūdeņu attīrīšanā varētu izmantot mikroskopiskas sēnes.
Pērtiķis ar smadzenēs implantētu čipu spēlē videospēli tikai ar prāta palīdzību
Īlona Maska 2016. gadā izveidotais jaunuzņēmums “Neuralink” piektdien, 9. aprīlī, vietnē “YouTube” publicēja video rullīti, kurā redzams pērtiķis, kurš spēlē videospēli, ekrānā redzamo bumbiņu virzot vien ar sava prāta palīdzību, vēstīja BBC. "Neuralink" sākotnējais mērķis ir radīt smadzenēs ievietojamu čipu, kas ļautu cilvēkiem ar neiroloģiskām saslimšanām pārvaldīt savu viedtālruni vai datoru attālināti – ar prāta palīdzību.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt