Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Mērierīces, zondes, skaitļošanas modeļi un pat sniega mērīšana. Kā prognozē laikapstākļus?
Ja pirms 30 gadiem kāds teiktu, ka, paskatoties telefonā, būs iesējams pateikt, cikos tieši konkrētajā vietā līs vai spīdēs saule, daudzi to uztvertu par zinātnisko fantastiku. Taču šobrīd ir ierasta parādība, ko padara iespējamu tehnoloģijas un cilvēki, kas orientējas lielā datu jūrā. Bet, lai tiktu pie datiem, vispirms ir jāizveido meteoroloģisko novērojumu stacijas. Visvecākā no visām Latvijā meklējama pašā Rīgas centrā.
Latvijas fiziķi radījuši tumsā spīdošu metāla pārklājumu
Tuvojoties gada nogalei, Latvijas Zinātņu akadēmija nosaukusi 12 nozīmīgākos sasniegumus zinātnē, ar ko šogad varam lepoties. Visaugstāk novērtētie pētījumi veikti dažādās jomās – medicīnā, ķīmijā, literatūrā un citās. Viena inovācija īpaši izcelta fizikas nozarē – tur pētnieki pēc jaunas metodes izstrādājuši metāla pārklājumu, kas tumsā spīd. 
Entuziasti Latvijā attīsta dronu sacīkšu kultūru
Latvijā attīstās dronu sacensību kultūra, kas ļāvusi rasties pasaules klases dronu pilotiem. Lidošana ar droniem, tos pilnībā kontrolējot paša rokām, nevis paļaujoties uz navigācijas sensoriem, ir pamatīgs koordinācijas un reakcijas treniņš. 
Londonā demonstrē dronus profesionālai lietošanai
Bez lētajiem droniem, kas paredzēti izklaidei un kuru cena visbiežāk nav lielāka par dažiem simtiem, pastāv arī ļoti nopietna profesionāli izmantojamo dronu industrija. Tās mērķis ir palīdzēt lauksaimniekiem, policijai, kartogrāfiem, būvinženieriem, kinematogrāfistiem un citiem. Šādu dronu cena mērāma desmitos tūkstošu, bet izklaidei un nelegālām darbībām tos neizmanto. 
Globālā cīņa ar klimata pārmaiņām aizvien gausa
Meža ugunsgrēki, sākot no Kalifornijas līdz pat Grieķijai, sausums Vācijā un Austrālijā, tropiskie cikloni Klusajā un Atlantijas okeānā - zinātnieki apgalvo, ka šogad piedzīvotie ekstremālie laikapstākļi ir tikai neliels ieskats tajā katastrofā, ko piedzīvosim, ja cīņa ar globālo sasilšanu būs tik gausa kā šobrīd.
«Virgin» lidaparāts izmēģinājuma laikā sasniedz kosmosu
Privātās kompānijas “Virgin Galactic” kosmosa lidaparāts “Space Ship Two” izmēģinājuma laikā pirmo reizi sasniedzis kosmosu. Tomēr uzņēmuma īpašnieks – britu miljardieris Ričards Brensons – tūristu nogādāšanu kosmosā  sola uzsākt  tikai pēc vairākiem atkārtotiem izmēģinājumiem.
Sveiks, Hugo! Radīts latviešu valodas konkurents «Google Translate»
Šonedēļ svinīgi atklāta valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma “Hugo.lv”, kurā ir brīvi pieejami jaunākie sasniegumi valodas tehnoloģijās - pasaules atzinību guvušas mākslīgajā intelektā balstītas mašīntulkošanas sistēmas, runas atpazīšanas rīki un Nacionālā terminu datu bāze. Platforma nodrošina tulkojumu no latviešu uz krievu un angļu valodu un no šīm valodām uz latviešu.  Rus.LSM.lv pārbaudīja šo platformu, salīdzināja ar “Google Translate” un “Yandex” tulkošanas iespējām, un rezultāts pārsniedza  gaidīto.
Jaunie zinātnieki Ventspilī pēta iespējas palīdzēt epilepsijas slimniekiem
Par vienu no bāzes vietām Latvijā jaunajiem zinātniekiem kļuvis Ventspils Augstskolas Viedo tehnoloģiju pētniecības centrs, kas vienlaikus ir arī tehnoloģiskais atbalsts jebkuras nozares spēlētājam. Pasaulē attīstītās valstīs ir pieejams finansējums medicīnas nozarei. Daži Ventspils Augstskolas pētnieki izmantoja iespēju strādāt šajā virzienā Francijā, padziļināti pētot epilepsijas pacientus. Jomas, kurās var notikt pētījumi, ir dažādas, taču, strauji mainoties pasaulei, vēl jo vairāk pieaug zinātnieku līdzatbildība šajos procesos.
Lietuvā zinātnieki mēra laimi
Cik daudz vajag laimei? Lietuvā noticis pētījums liecina, ka nemaz ne tik daudz. Turklāt rūpēs par savu iedzīvotāju labsajūtu Viļņas vadītāji meklējuši jaunākās un modernākās cilvēku noskaņojuma mērīšanas metodes.  
Jaunākie
Interesanti